Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie w tym roku tak mi jakość wypadło że muszę zasiać kawałek rzepak po rzepaku jak zniszczyć samosiewy? Glifosat przed orką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sieję rzepak po rzepaku już od 5 sezonów (na jednym stanowisku miałem rzepak w ciągu 5 lat 4 krotnie) samosiewami bym się nie przejmował o ile zbyt dużo nasion nie zostało za kombajnem, chyba że popełniłeś jakiś błąd w uprawie pożniwnej (zbyt głęboka) rośliny rzepaku nie przetrwają orki bądź kolejnej uprawy, dla pewności można powtórzyć zabieg płytkiej uprawy (kultywator ścierniskowy bądź brona talerzowa) aby jak największa liczba nasion skiełkowała, glifosat nie zmniejszy zdolności kiełkowania nasion, stąd najlepiej aby samoistnie skiełkowały przed orką (o ile jeszcze jest na to czas)

 

w kwestii zabezpieczenia cen to raczej skupie się na kontraktach futures (pozostaje problem zabezpieczenia waluty ale to też jest temat do opanowania) obecnie jestem na poszukiwania pośrednika, który zapewnia możliwość zawierania transakcji na giełdzie euronext

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem to on tylko jest na miotłę a jeżeli na inne chwasty to w zasadzie pokrywa się z działaniem metazachloru więc po co przepłacać. Ja i tak pozostanę przy Galerze ze wzgledu na chabra i cenę.

pryskasz galerą jesienią??

Tak zanim była jeszcze rejestracja 1l/3ha.

Luki nie martw się o samosiewy ja w tym roku sieję 2 ha rzepaku po sobie. Bardziej martwię się o grzyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym wywalił proteusa i nie wiem po co treflan jak idzie Leopard i już jest koło 100 w kiszeni. Można "zabalować"

 

Gwiazdnica pospolita, Jasnota rózowa, Jasnota purpurowa, komosa biała, komosa wąskolistna, przetaczniki, rdesty, stokłosa, szarłat szorstki, wiechlina, włośnica

 

dodatkowo trifluraina wzmacnia mi działanie na:

przytulie czepną, mak polny,

 

Ja daje ten treflan i mam czysciutko. Zalezy od pola. Wiem ze i bez tego środka na niektoych polach zapewne tez byłoby czysto po samym metazachlorze i chlomazonie, ale po co ryzykowac. U mnie szczegolnie rzuca sie komosa, ktora zotała mi np po zastosowaniu Butisanu Star. W tej mieszaninie z treflanem ani sladu po "lebiodzie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ok na tym kawałku została zrobiona podorywka ba na początku plany co do obsiewu były inne ale teraz jest zielony jak się zrobi głęboką orkę to powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym wywalił proteusa i nie wiem po co treflan jak idzie Leopard i już jest koło 100 w kiszeni. Można "zabalować"

 

Gwiazdnica pospolita, Jasnota rózowa, Jasnota purpurowa, komosa biała, komosa wąskolistna, przetaczniki, rdesty, stokłosa, szarłat szorstki, wiechlina, włośnica

 

dodatkowo trifluraina wzmacnia mi działanie na:

przytulie czepną, mak polny,

 

Ja daje ten treflan i mam czysciutko. Zalezy od pola. Wiem ze i bez tego środka na niektoych polach zapewne tez byłoby czysto po samym metazachlorze i chlomazonie, ale po co ryzykowac. U mnie szczegolnie rzuca sie komosa, ktora zotała mi np po zastosowaniu Butisanu Star. W tej mieszaninie z treflanem ani sladu po "lebiodzie".

Po zimie mróz sam załatwi komosę. Najlepiej na kawałku pola nie daj treflanu to sam zobaczysz różnicę. Samemu najlepiej jest się przekonać. Też przechodziłem ten etap.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie! Mam do was pytanie a więc po skoszeniu rzepaku zrobiłem talerzówkę i miałem siać rzepak także już zaorałem na głęboko! Jednak się rozmyśliłem i doszedłem do wniosku że lepiej będzie posiać pszenice!

Moim pytaniem jest czy samosiewy rzepaku i inne chwasty nie zaczną rosnać na orce. Po ulewach zauważyłem że miejscami rośnie rzepak malutki! co z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam panowie! Mam do was pytanie a więc po skoszeniu rzepaku zrobiłem talerzówkę i miałem siać rzepak także już zaorałem na głęboko! Jednak się rozmyśliłem i doszedłem do wniosku że lepiej będzie posiać pszenice!

Moim pytaniem jest czy samosiewy rzepaku i inne chwasty nie zaczną rosnać na orce. Po ulewach zauważyłem że miejscami rośnie rzepak malutki! co z tym zrobić?

ja też mam podobny problem, będe orał pewnie gdzieś za tydzień już na pszenicę, teraz mam czas a za miesiąc będe siał. myślę że sprawę załatwi agregat a jak nie to expert met zaraz po wschodach, ty jeśli masz po rzepaku opryskaj gleanem i będzie spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim rozstawem rzędów siejecie siewnikiem,co ile cm.? W tamtym roku znajomy siał mi Amazone co 13 cm. i było super.Teraz chcę posiać swoim polskim,który ma co 11 cm. Więc siać każdą graczką czy co drugą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy nie zaszkodzilo by i czy by bylo skuteczne, gdyby do butisanu star 1,5 l dodac comand np 0,2 l ?? pytam bo mam w nadmiarze comand 480 ec

 

do radzik: zadziej zawsze lepiej, siej co druga i tylko tylnimi, bo w innym przypadku tylnie zagarną ci zagleboko rzepaczek zasiany przez przednie leje... i grabki do gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie sieje przednimi i do tego mam zagarniacz z poziomymi drutami i super wschodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od tego roku bede siał co 2 lejek, ponieważ do tej pory siałem połowe plantacji co drugi a druga połowe co każdy, w tym roku był o wiele lepszy ten co siany co drugą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja od tego roku bede siał co 2 lejek, ponieważ do tej pory siałem połowe plantacji co drugi a druga połowe co każdy, w tym roku był o wiele lepszy ten co siany co drugą.

a dokładniej - zdrowszy? lepiej plonował o ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dokładnie plonował wiecej to nie wiem ale licze że w granicach 400-500kg na ha, pozatym ten siany co 11cm położył sie a ten co był siany co 22 wytworzył grubszą łodyge i więcej pędów bocznych lepiej sie trzymał i był zdrowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak z ilościa wysiewu czy siejąc co drugi lejek wysiewasz kaka samą ilośc nasion?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zauważyliście że w tym roku nasiona większości odmian są drobniejsze. Ja mam do wysiewu odmianę egzotic na 3 ha 8,2 kg co daje na 1 ha 2,7kg. Podobnie widziałem jest z kalifornią. Jak to wysiać tylko co 2 rządek albo tryby zmieniać aby zmniejszyć wysiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie zaglądałem jeszcze do worka siew planuje z końcem przyszłego tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a czy nie zaszkodzilo by i czy by bylo skuteczne, gdyby do butisanu star 1,5 l dodac comand np 0,2 l ?? pytam bo mam w nadmiarze comand 480 ec

 

 

Moim zdaniem zbyt mało metazanexu dałbys w 1.5l /ha Butisanu. A dodając do tego Command 200ml /ha sprawiłbys ze chinomerak i 200ml chlomazonu odbarwiłby ci ten rzepak na biało i by sie strasznie po tej dawce męczył.

 

A tak naprawde dwuliscienne mogłyby zostać "przepuszczone" bo 1.5 ltr butisanu to za malo, a command nie działa na wiekszosc dwulisciennych, on praktycznie dobrze przytulie bierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A zauważyliście że w tym roku nasiona większości odmian są drobniejsze. Ja mam do wysiewu odmianę egzotic na 3 ha 8,2 kg co daje na 1 ha 2,7kg. Podobnie widziałem jest z kalifornią. Jak to wysiać tylko co 2 rządek albo tryby zmieniać aby zmniejszyć wysiew.

A mi wczoraj przywieźli odmiany fundus i pegazus i jedna jednostka ma 11,5kg a druga 13,4kg, ale jak czytam na ulotce to MTZ wynosi ponad 6g, a jak dobrze pamiętam to w zeszłym roku MTZ wynosiło 4,5g. Przynajmiej łatwiej bedzie ustawić siewnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam problem ale z przygotowaniem pola do siewu a nawet zostało z poł ha pszenicy której wykosić się nie da kombajnem,jest tak mokro że w ścieżkach stoi woda i w miejscach gdzie kombajn zatoną także ,czegoś takiego nie pamiętam jak żyję pewnie będę siewy zaczynał wtedy kiedy przeważnie kończyłem.Cena na giełdach powinna być wysoka bo sytuacja nie wróży dobrych plonów w przyszłym sezonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pole zaorane, mokro było, ale nie aż tak źle, ziemia się kruszyla tylko na glinkach troche ciężej, mazała się, nasiona kupione Visby zaszaleli z cena 810zł jednostka, Catalina 438zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...