Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam problemy z sianiem rzepaku za gęsto zawsze!

ile kilo na ha?

 

 

Gęstość wysiewu zalezy od odmiany populacyjne siejemy gęściej ,mieszańcowe rzadziej Jak kupujesz materiał siewny to jest on sprzedawany w jednostkach jedna jednostka ma starczyć na trzy ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem siewnik HASSIA DKL 2.5 m 21 lejek koła 16 czy ma ktoś taki jak go ustawić do siania rzepaku chodzi mi o te tylne zasuwki i skrzynie na ile ustawić zechce wysiać jakieś 4 kg bo sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś stosował nawóz LUBOFOSKA POD RZEPAK z firmy luvena. Słyszałem nie przychylne opinie że słabo się rozpuszcza w ziemi i roślina nie może wykorzystać zawartych w nich składników czy to prawda ???? Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rooolnik dlaczego akurat na 3ha???? ja populacyjnych sieje 50 rośłin na m2 więc jednostka na 4ha.

Butisan Star w jakim terminie bedzię najoptymalniej zastosować?? tuż po siewie, 4-6 dzień czy puźniej? ktoś porównywał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak Podaje literatura a jaki u Ciebie wychodzi plon przy takiej obsadzie .W poprzednim roku zasialem 2,2kg od mieszancowa i bylo ciut przy rzadko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gęstość wysiewu zalezy od odmiany populacyjne siejemy gęściej ,mieszańcowe rzadziej Jak kupujesz materiał siewny to jest on sprzedawany w jednostkach jedna jednostka ma starczyć na trzy ha

.

 

Są jednostki 1,5 mln i 2 mln. Żeby określić ilość wysiewu musisz znać MTZ.

Np. Jeżeli w jednostce 2 mln nasion waga całej jednostki to 10 kg to 1000 nasion ważyć będzie 5g chcąc wysiać 50 roślin trzeba wysiać 2,5 kg/ha.

Ja daję zawsze nadwyżkę 5%, na polową zdolność wschodów, uszkodzenia nasion etc.

Ja mam Galileo 2mln ważą 9,72kg czyli zakładając 50+5% powinienem wysiać 2,55 kg/ha.(9,72 :2x52,5)

Druga odmiana, Catalina ma 1,5 mln 7,7 kg i jej ustawiałem na 2,7 kg (7,7:1,5x52,5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz siewnik że jesteś wstanie tak wysiać co do grama.

Zwolenników wysiewy rzepaku poniżej 2.5 kg/ha zapraszam do przeczytania postów z zeszłego roku tak z tego okresu i potem z wiosny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregat uprawowo siewny Amazone z redlicami talerzowymi 3m.

Wykręcam siewnik co najmniej 3 razy. Jak dla zboża robię to na połowie zalecanych obrotów korbką to na rzepak "lecę" na 2 cykle. To pozwala dość dokładnie określić ilość.

Jak się jedzie "po ścianie" to wysiew jest w normie, zawsze jednak jak zacznie się kliny i poprzeczniak norma wysiewy znacznie wzrasta. Tu nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś stosował nawóz LUBOFOSKA POD RZEPAK z firmy luvena. Słyszałem nie przychylne opinie że słabo się rozpuszcza w ziemi i roślina nie może wykorzystać zawartych w nich składników czy to prawda ???? Proszę o pomoc

stosowałem zwykły 4 12 12 lubofoska ala wstecz troszkę prawdy jest od razu nie zadziała w wilgonej glebie to na wiosne (jak sucha wiosną zasiałem to widziałem go do lata czasem ) ale na jesień stsosowałem bez obaw po 450kg jak kosztował 500zł a teraz jakby znalazł myslę że działa - lub mam taka nadzieję

pod rzepak stosuje korn kali i to wszystko i obornik ile starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosowałem lubofoske pod rzepak jesienią 400kg/ha .

oprysk na chwasty colzor trio

oprysk na grzyba toprexem

na samosiewy targa super

rogorem na robala w korzeniu

 

wiosna 215N /ha w czystym skł

oprysk na słodyszka chowacza x3 razem

oprysk na grzyba też toprex

i na opadanie płatka accanto +tarcza one

plon 4.1

odmiana california ziemia IVb jak na pierwszy raz to jestem zadowolony pozdro tera daje tylko sól potasową pod rzepak bo fosforu mam nadmiar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u Was też tak pada i nie można zasiać rzepaku.jestem ciekaw kiedy zmienią się warunki.w tym roku sieję nelsona a on podobno nie jest wrażliwy na opózniony siew.A do kiedy należałoby ostatecznie zasiać rzepak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z info ale jak zobaczyłem lubofoske to zrezygnowałem to jest po prostu skałą kruszona nic z granulkami nie mam wspólnego w palcach baaaardzo ciężko ją rozkruszyć dlatego wybrałem Tarnogran R z borem pod rzepak i myślę że to lepszy wybór od Luveny. U nas w opolskim cały czas pada i nie mam kiedy posiać rzepaku a co gorsza kiedy go prysnąć :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj posiałem rzepak było mocno sucho i popryskałem a w nocy popadał dobry deszcz czy nie obniży działania oprysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luki21 a ty zasiałeś ? ja w sobotę spokojnie zasiałem,zwałowałem i opryskałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj posiałem rzepak było mocno sucho i popryskałem a w nocy popadał dobry deszcz czy nie obniży działania oprysku

Zadziałe a jak dałeś chromazon to i nawet liście zżółkną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie w sobotę to ja jeszcze pszenice kosiłem tak jak i w niedzielę. Przełożyłem ten tydzień no i lipa. Twój już pewnie na wierzchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj posiałem rzepak było mocno sucho i popryskałem a w nocy popadał dobry deszcz czy nie obniży działania oprysku
wręcz przeciwnie moz nawet przypalic rzepak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przestanie padać to podjadę na pole zobaczyć , pada już całą noc i dalej pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zaczął wychodzić,wody dowaliło że na pole nie idzie wejść ,kto nie uprawił pola to co najmniej z tydzień nie wejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do kissmy ,napisz coś więcej o tych kontraktach na platformie euronext, znalazłeś już pośrednika ,ile trzeba wyłożyć na wykup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

specjalistą od kontraktów jest Przemek21 (on udzieli z pewnością bardziej klarownych podpowiedzi, gdyż ja jeszcze nie zająłem się tematem), jednak spoglądając na to co dzieje się na polach nie tylko w Polsce (w północnych Niemczech jeszcze rzepak stoi na pniu, u nas również jeszcze dużo stanowisk nie jest przygotowane), brak stanowisk przyczynia się do obniżenia powierzchni zasiewów, co powinno się w znakomitym stopniu przyczynić nie tylko do utrzymania poziomu cen lecz również do dalszych wzrostów (co obserwujemy), moi sąsiedzi przystępują do uproszczenia upraw (sieją bez orki) ja mimo ograniczenia powierzchni zasiewów rzepaku o ponad 50% również nie zdążyłem wszystkiego zasiać; stąd przypuszczam, iż poziomu dochodowości dla rzepaku nie należy się obawiać lecz raczej pokładać w nim nadzieję, znacznie gorzej będzie z pszenicą i na niej warto się zabezpieczać jak najszybciej, co do platform to jak wskazał Przemek21 w Polsce najlepszą opcją jest XTB oraz Saxo Bank, z mojej wstępnej oceny wynika, że w XTB wymagany jest mniejszy wkład początkowy depozyt (dalszej weryfikacji nie podejmowałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło że uwydatniłeś sytuacje w Niemczech

apropos specjalisty - kazdy w równym stopniu moze zgłebic temat http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=12045 było

nadto ewgt cos z tym che zaczać pod koniec roku

apropos kontaktów lada chwile musze wypełnić kontakt po niecałe 1300zł +vat

co jakoś mnie nie zachwyca.

Co do zasiewów jeden pan nie przejmuje się tym gdyż obecny niedobór nie zostanie zaspokojony do następnych żniw (kwestia przezimowania, zasiewy w błoto też to nie lada wyczyn - a rzepak siejemy zazwyczaj gdzie - na zwiezłej glebie więc sam sie drapie po głowie co robić i Może lepiej dokonać kontrakt na wiosne.

z tą pszenicą to sam jest ciekaw co zrobić. Choć zasiewy na pewno sie nie zmniejszą.

w jakimpolwiek kontakcje ponosi się koszta finansowe.

Gdzieś czytałem że 50% powinno sie nie wiecej ze tak robią Amerykanie juz od 50 lat albo uśrednianie starty albo zysku.

Jeszcze troche więcej trąb , gradobic powodzi i susz i będzie wesoło i tu są nerwy. Dochodzi ubezpieczenie itd.

Najlepsze jest to o jakbym wiedział to bym zrobił tak a tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiadywałem się i cena na rzepak za większa ilość była nawet 1510+vat

do Kruszwicy i oferował to pośrednik

a może ktoś chce teraz kupić ode mnie ten rzepak drożej z tym że kasa przy odbiorze (zasyp z silosa parametry 7-7,5 wilg )

czekam na oferty np: min 1450zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...