Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

nie nasieją bo nie zebrali przedplonu, ja obserwuje obecnie jak sąsiedzi wjechali dosłownie w błoto, ponadto rolnicy dokonują uproszczeń w uprawie (nie wykonują orki, gdyż w tych warunkach nie da się jej wykonać, a rzepak tego nie lubi i odwdzięczy się zniżką plonu) ponadto siew już jest znacznie opóźniony, więc dalsze anomalia przyczynią się do słabej kondycji roślin, która przełoży się na przezimowanie itd. itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również obserwuję pospolite ruszenie w mojej okolicy na sianie rzepaku. Pamiętam takie kilka lat temu. Jak zebrali po 2t z ha to na kolejny raz już tylko ci co wiedzą jak podejść do rzepaku siali reszta wymiękła.

Przysłowie" siej w błoto zbierasz złoto" dotyczy owsa.

Spokojnie panowie ja w zeszłym roku siałem resztę rzepaku 10 września niczym się nie różnił od tego sianego 20 sierpnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku udało się posiać 17ha 11 bez orki po ziemniakach talerzówka 20,08 i 6 ha orka 29,08 na oborniku zobaczymy czy obornik nadrobi opóźnienie siewu.mam takie pytanko opryskałem rzepak reactotor +metaz 500 w dawce 0,15+1,5 i zastanawiam się co będzie z rumianem bo go trochę przepuścił colzor trio a tu w tej mieszance rumiany średnio wrażliwe może wiosną ale co i niedrogie albo tera powschodowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się za mocno rumianem ,ja też go miałem w tym roku przepuścił go devrinol ale za to bardzo ładnie odleciał w kombajnie i nie było z nim problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku szkody przewyższającej kare umowna przysługuje stronie odszkodowanie (bo musi kupic po cenie rynkowej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli na gospodarstwie to bardzo dobra cena a jeśli na przyszły sezon to jeszcze lepsza, szkoda że mam tak daleko do zakładów tłuszczowych;/ w tym sezonie błoto dotyczy również rzepaku, wczoraj sąsiad siał rzepak siewnikiem talerzowym na wałach gumowych i omijał tylko zastoiska wody, ja wjechałem dzisiaj co prawda troszeczkę się kurzy (rano przejechałem bronami), na glinie są kłopoty z przyczepnością a dołek musiałem przejeżdżać na całkowicie uniesionym agregacie uprawowym (ze względu na zagłębione tylne koła siewnik jeszcze siał) - w tak niesprzyjających warunkach jeszcze nie pracowałem, ale nie ma niestety już na co czekać (należy uczyć się na błędach i przestrzegać terminów agrotechnicznych bez względu na warunki pogodowe); w zeszłym sezonie istotnie rzepak zasiany w połowie września był bardziej wyrównany wiosną niż zasiany terminowo lecz w tym sezonie może okazać się zupełnie inaczej, szczególnie jeśli będzie zimna jesień (albo odpukać mroźna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę cały czas w robocie jutro zaczynam uprawiać. Mam nadzieję że się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nam sprzyja choć wczoraj troszkę popadało ale w polu można uprawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wam fajnie, u nas na uprawioną wcześniej rolę nie da się wejść a pola pozamieniały się w jeziora, dzisiaj na szczęście przestało padać lecz prognozy nie za ciekawe. przez tydzień na pewno w pole nie wjedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my w trakcie uprawy pod rzepak tzn.orka to prawda,pogoda się poprawiła ale czy na długo?

pszenica ta co stoi dość sucha ale ta co leży masakra!

jesień podobno ma być zimna a zima w pażdzierniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba dopiero ruszę coś z siewem wieczorem.

zamierzam pryskać Metazanex 1,5l i comand 0,15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z tego że cena na rzepak jest wyższa ZT tnie na pararametrach jak nigdy koniec końców nie za robie nic wiecej jak w zeszłym roku. A najgorsze ze w silosie okazało się go znacznie mniej niż liczyłem- zobaczymy co się z tego urodzi.

Czy ta firma wykaże zrozumienie czy zrobi sobie antyreklame na okolice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi wpitala rzepak, liścienie ponadgryzane, na roli widoczne otworki w glebie co to może być - pchełka?

Czyżby zaprawa Modesto nie działa.

Generalnie plantacja zasiana 19 sierpnia wygląda bardzo nieciekawie, gleba zbita siewki od tygodnia nie rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na Szamotułach miałem jeden transport z zanieczyszczeniem 0,39% nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak niskim poziomem zanieczyszczeń, co prawda rzepak czyściutki ale nawet kiedy nasiona szły przez czyszczalnie to poziom rzędu zanieczyszczeń rzędu 2% nie był zaskoczeniem, z wilgotnością także jest bardzo duże zróżnicowanie ładowałem samochód na port celując w 9% a na miejscu okazało się, że nasiona mają 6% wilgotności także ciężko określić od czego zależy obiektywność wyniku prawdopodobnie największy wpływ mają laboranci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luki21 wczoraj w Kozowie jeszcze o 20god. siali rzepaki,to może Twoje? Pogodę mamy przepiękną tylko siać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu zasiałem

dziwnie się siało twardo jak diabli a miejscami błoto i zero kurzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zasiałem 12 z planowanych 21 ha ,tak jak podkarpackie a w szczególności rejon psk ma w tym roku opadu to mało gdzie jest tak w kraju,jakby po 10 zrobiło się jeszcze 2-3 dni słonecznie to by może coś dosiał,będę musiał się zaprzyrzyjaźnić z kukurydzą w przyszłym sezonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak u Was ze wschodami? u mnie plantacja zasiana 25 sierpnia zapowiada się gorzej niż ta z 1 września, obfite opady spowodowały nadmierne zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby a ze względu na niską obsadę (36 żywych nasion na m2) przewiduję konieczność przesiewu, zastanawiam się nad siewnikiem rzędowym (o ile taki znajdę) aby zniszczyć jak najmniej roślin (planuję dosiać 15-20 nasion na m2) co sądzicie o takiej koncepcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dosiewania najlepiej jak byś znalazł siewnik buraczany oczywiście bardzo szeroki aby jak najmniej zniszczył ,ale zastanowił bym się nad rozsiewaczem od nawozów ,wstaw fotkę swojego rzepaku może nie jest az tak źle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...