Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

panowie spokojnie, do najwcześniejszych siewów jeszcze co najmniej 3 tyg.,

do tego czasu na pewno pogoda sie wyklaruje.

 

słyszeliście może o nowym środku Snajper 600 SC do jesiennego zabiegu?

ponoć ma dość szerokie spektrum zwalczania z fiołkiem na czele.

ciekawe czy jest już gdzieś dostępny, bo u mnie jeszcze nie mają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie kupiłem amofoskę 5-10-25 pod rzepak niestety z zasianiem go będzie problem ciągle pada i będzie już chyba za póżno czy mogę dać ten nawóz pod pszenicę jeśli tak to w jakiej dawce na ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie kupiłem amofoskę 5-10-25 pod rzepak niestety z zasianiem go będzie problem ciągle pada i będzie już chyba za póżno czy mogę dać ten nawóz pod pszenicę jeśli tak to w jakiej dawce na ha.

pewnie że możesz , a co do dawki jeśli masz zrobione badania gleby to jest fajny kalkulator http://iung.pulawy.pl/OSCHR/Nawozenie.php , tylko że wszystko w czystym składniku więc trzeba przeliczyć, ten z polifoska.pl jest o wiele prostszy jeśli masz zamiar użyć nawozów z polic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amofoska 5-10-25 jest nawozem przystowowanym typowo pod rzepak ale możesz go wykorzystać pod pszenicę.

Rzepak potrzebuję więcej potasu niż fosforu, pszenica ma prawie równe proporcje zapotrzbowania fosforu co do potasu. Co prawda w amofosce masz 15 SO3 troche dużo siarki ale przy miejszej dawce w sam raz na zapotrzbowanie pszenicy.

Dokładnych dawek ci nie podam bo to zależy od zasobności gleby oraz tego czy stosujesz intensywne czy też ekstensywne nawożenie.

Srednia dawka to ok 300 kg Amofoski i dodał bym do tego jakieś 80 kg/ha Superfosfatu wzbogaconego gdzie masz 40 P2o% + ok 35 CaO.

W takim połączniu był by to idelny nawóz pod pszenicę.

A jesli chcesz siać późno rzepak to polecał bym na późny siew jakąś odmianę F1 ale to tylko jeśli masz dobrej klasy gleby.

Pozdraiwam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem producentem Kwalifikowanego Materiału Siewnego.

chciałbym zaoferować pszenicę ozimą LEIFFER

Materiał siewny zaprawiony zaprawą Kinto Duo 080 FS dostępny w papierowych workach a 50 kg lub big-big bagach a 450 kg.

Do kwalifikowanego materiału siewnego przyznawane są dopłaty z ARR w wysokości 100 zł /ha

Cena 1550 zł netto/t (1596 zł z Vat)

Istanieje Możliwość transportu

 

Gospodarstwo Rolno-Nasienne Kamiński Bogusław

Stanisławowo 16 ( 10 km przed Gdańskiem)

83-020 Cedry Wielkie

Informacje dotyczące specyfikacji odmiany tel. 505-69-79-79

Składanie zamówień tel. 500-333-456

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jaką odmianę pszenicy polecicie na rejon Lubelski ? mówimy o pszenicy na mąkę o dobrych parametrach w intensywnej dość uprawie na gleby lekkie i średnie.

 

Jakie wapno polecicie i w jakiej dawce na rekultywację ugorów ? i za dobre pieniądze może jakiś namiar? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie bedzie za głęboko bo korzenie pszenicy sięgają ponad 2m, chyba że masz lekką ziemie bo potas i fosfor mogą być wypłukane, ale ja zawsze daje pod orke a na wiosne daje sól potasową.

 

Osa b dobrze robisz z tym dawaniem pod orke z tym. że nie pisz o tych 2m bo wyjdzie, że skoro na 2 m siegają korzenie to można walić tak głęboko nawóz.

I najważniejsza, rzecz fosfor nigdy, nie zostanie wypłukany z gleby ze względu na procesy jakim podlega w glebie .N i K owszem ulega wymywaniu, ale nie fosfor on może ulec uwstecznieniu co zresztą jest etapem przejściowym i w okresie dłuższym nie jest przyczyną jego strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wciąż zahamowania z sianiem PK{polifostka} na rżysko i sieję pod agregat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad daniem pod korzeń zamiast wieloskładnikowego nawozu, Polidapu i Soli w jakiej dawce powinienem je dać pod pszenice ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje pod pszenice około 100kg fosforanu amonu, ale stanowisko po rzepaku, burakch i ziemniakach. A na wiosne daje 100kg soli potasowej. Nawozy wielkoskładnikowe daje tylko pod ziemniaki, buraki i rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka no ja dam polifoskę 6 200kg przed agregatem;/ ale nie powiem ten patent osa21 jest ciekawy sam zastanawiam się nad tym rozwiązaniem tylko na glebach lekkich? co polecicie w tym roku do zaprawiania? oraz czym, polecieć na chwasty? bo tolurex ładnie mi bierze miotłę ale 2 listnienie gorzej a mozę by tak dać zaraz po siewie go? a może coś innego lepszego ? jest coś takiego żeby raz machnąć i na wiosnę nie poprawiać już i jest git?:D co myślicie o Maratonie to jest taki środek właśnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja już się przestałem zastanawiać co ile czego itp, ja się zastanawiam czy w tym roku posieję, mokro jak cholera i nadal leje, jak tak będzie to nie ma mowy o żadnych zasiewach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma jednego dnia bez deszczu,dopiero dziś skończyłem podorywki.ODjutra biore się za nawozy naturalne i orke pod jęczmień ozimy.Nawiązując do nawożenia ,to jaod 10 lat daje pod grubera,tylko nowo nabyte grunty naorke.Pod zboża ozime daje polifoske 6 -300kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie nie ma jednego dnia bez deszczu,dopiero dziś skończyłem podorywki.ODjutra biore się za nawozy naturalne i orke pod jęczmień ozimy.Nawiązując do nawożenia ,to jaod 10 lat daje pod grubera,tylko nowo nabyte grunty naorke.Pod zboża ozime daje polifoske 6 -300kg.

to nie jest u ciebie źle, ja o wjechaniu na pole mogą tylko pomarzyć, sąsiad w sumie robił dzisija kiszonkę i jakoś szło , ale na zaorane nie wjedzie,

ja na ten rok zakupiłem polifoskę 8 (w tej samej cenie była co 6) i na wiosnę rzucę troszkę soli do saletry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Center co do odchwaszczania ja robiłem część Expert Met + 8 g Gleanu lub 0,2 DFF (Diflanil, Legato)+800 g IPU + 8 g Gleanu co wychodziło gdzieś koło 65 zł/ha i na wiosnę poprawka na dwuliścienne coś koło 50 zł np. Mustang.

Co do wiosennych poprawek to dwa lata temu był tylko Expert Met i było czyściutko do maja a w maju powychodziły samosiewy rzepaku i przy zbiorze pszenicy była masakra.

Co do Maratonu to chyba taniej wychodzi mix pendimetalina np. Stomp + IPU a o skuteczności to nie wiem bo nie stosowałem.

W tym roku mam zamówioną od Osadkowskiego odmianę Brillant na stanowiska po pszenicy oraz Jengę na stanowiska po rzepaku - cenna 177 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hejka no ja dam polifoskę 6 200kg przed agregatem;/ ale nie powiem ten patent osa21 jest ciekawy sam zastanawiam się nad tym rozwiązaniem tylko na glebach lekkich? co polecicie w tym roku do zaprawiania? oraz czym, polecieć na chwasty? bo tolurex ładnie mi bierze miotłę ale 2 listnienie gorzej a mozę by tak dać zaraz po siewie go? a może coś innego lepszego ? jest coś takiego żeby raz machnąć i na wiosnę nie poprawiać już i jest git?:D co myślicie o Maratonie to jest taki środek właśnie ?

 

moze spróbuj sobie moj patent:

 

Glean 75 Wg 15g+Tolurex 2l do 3 dni po siewie.

 

koszt jakies 75zł. bez poprawek na wiosne, przynajmniej u mnie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do twojej mixtury to wg mnie CTU bardzo daje po piórach pszenicy a 15 g Gleanu ok. pod warunkiem że rośliną następczą nie będą buraki czy rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie sposoby są fajne lux ale rośliną następczą są buraki... i co teraz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do twojej mixtury to wg mnie CTU bardzo daje po piórach pszenicy a 15 g Gleanu ok. pod warunkiem że rośliną następczą nie będą buraki czy rzepak.

 

w tym roku dałem to na pszenice i zupełnie nic jej nie było, żadnego żółknięcia itp. No i oczywiscie nawet jednego chwasta , czyli bez poprawek :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właśnie sposoby są fajne lux ale rośliną następczą są buraki... i co teraz ?

 

to jak nie mozesz gleanu, to teraz walnij sam tolurex (albo cos innego na miotłe) a na wiosne popraw czyms na dwuliscienne (np. mustangiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie robiłem ale jeżeli ma być taka pogoda tylko do wtorku to planuje siać w niedziele .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...