Skocz do zawartości
jacekpn

Siew trawy w czystym siewie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nasiona mieszanki traw, którą zalecają siać w czystym siewie. Mam starego poznaniaka, i niewiem czy uda mi się wysiac zalecane 40 kg/ha. Może ma ktoś doświadczenie z siewem samej trawy, albo podpowiedzcie z czym zmieszać żeby dobrze to zasiać. Obawiam się, że sama trawa będzie się "zawieszać" w siewniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wymieszać z jakimś zbożem które skosisz jak podrosnie generalnie tak się zaleca i dobrze to wrchodzi. Z teori można to mieszać z trocinami, otrebami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zmieszać ze zborzem ja tak robie i jest dobrze tylko zborza nie za dużo

 

możesz też posiać rozsiewaczem lejkiem , kosem u mnie tak też robią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siew czysty, bez rośliny ochronnej ma wiele zalet, siew w roślinę ochronną to ostateczność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wysiewu polecam zwykły rozsiewacz do nawozów tzw bączek, czymś tak prymitywnym idealnie udaje wysiać się 40 kg, należy pamiętać o bronowaniu i wałowaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj piotr1609

Mam rozsiewacz do nawozów amazone, niewiem czy da rade nim zasiac tą trawe?

Czy zamiast brony dało by rade nasiona zmieszać z ziemią agregatem uprawowym ustawionym jak najpłycej opartym na walkach. Mam agregat COMBI GRUDZĄDZ 3,7 m.Niemam czym wałować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiej ze zbożem normalnie siewnikiem zborzowym (owies+jęczmień) tak z połowe tego co normalnie jak siejesz samo zboże wykosisz i będziesz miał dobrą kiszonke

 

jak chcesz to możesz to zrobić tradycyjnie w trzy palce i poszedł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do zasiania 4 ha, i ręcznie to nieda rady. Rozsiewaczem do nawozów, zaczyna mi sie podobac ten pomysl bo na tym polu sa miejsca podmokłe i MF 255 z siewnikiem 2,7 m dlugo nie wjade, a mam też ZETORA 7341 z bliżniakami którym rozsiałem na tym polu nawozy i poszedl. Za kilka dni jak jeszcze troche podeschnie to agregat gdzie da rade i może rozsiewaczem zasieje. Na tych podmoklych dołkach to nawet bez przykrycia powinna wzejsć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siew samych nasion jest optymalny - gdyż trawa nie konkuruje z tzw. rośliną ochronną, po której zostają czasami puste place. Najłatwiej jest znaleźć starego kosa - w którym wolno obraca się tarcza wysiewająca (ładnie i dość równomiernie wyrzuca na 2,5 - 3 m, przy prędkości 4-5 km/h wydajność 1 ha/godz. ) Wysiew dobrze jest zrobić wieczorem na wzruszoną (wilgotną) glebę - łatwiej wtedy ocenić równomierność wysiewu.

Jeśli masz koła bliźniaki a nie masz wału - pozostaje przejechać raz przy razie - koszt ropy zwróci Ci się w rónownomierności wschodów.

Jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz wysłać maila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj piotr1609

Mam rozsiewacz do nawozów amazone, niewiem czy da rade nim zasiac tą trawe?

Czy zamiast brony dało by rade nasiona zmieszać z ziemią agregatem uprawowym ustawionym jak najpłycej opartym na walkach. Mam agregat COMBI GRUDZĄDZ 3,7 m.Niemam czym wałować.

 

Więc tak, z agregatem zaskoczyłeś mnie, nie wiem czy nie za głęboko nasiona zostaną umieszczone. Trawy i motylkowe powinno się siać płytko, trawy teoretycznie, zaznaczam teoretycznie nawet na powierzchnie. Światło słoneczne stymuluje kiełkowanie traw, ale siejąc na powierznie gleby można założyć jedynie trawnik przy domu...

Wałowanie to zabieg niezbędny. Bez wałowania trzeba się modlić o deszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siew samych nasion jest optymalny - gdyż trawa nie konkuruje z tzw. rośliną ochronną, po której zostają czasami puste place. Najłatwiej jest znaleźć starego kosa - w którym wolno obraca się tarcza wysiewająca (ładnie i dość równomiernie wyrzuca na 2,5 - 3 m, przy prędkości 4-5 km/h wydajność 1 ha/godz. ) Wysiew dobrze jest zrobić wieczorem na wzruszoną (wilgotną) glebę - łatwiej wtedy ocenić równomierność wysiewu.

Jeśli masz koła bliźniaki a nie masz wału - pozostaje przejechać raz przy razie - koszt ropy zwróci Ci się w rónownomierności wschodów.

Jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz wysłać maila.

 

Zgadzam się w 100%. Siew w tzw roślinę ochronną, czyli w zboże (jęczmień, owies) to nie jest optymalne wyjście. Roślina ochronna konkuruje z trawami o wodę, o światło. Jeśli wybieramy taki sposób wysiewu należy pamiętać o zwiększeniu normy wysiewu nasion traw i znacznym zmniejszeniu wysiewu nasion rośliny ochronnej. Metoda polecana jeśli pole jest zachwaszczone, stanowisko po ugorze itp, wtedy ma to jakieś uzasadnienie.

Wady siewu w roślinę ochronną to: brak rozsądnego plonu w roku siewu, osłabienie obsady traw spowodowane konkurencją, szczególnie żle tolerują motylkowe, koniczyna , lucerna, ponieważ są światłolubne

Zalety jw: zbiór rośliny ochronnej na zielonkę, mniejszy problem z zachwaszczeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

 

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.

Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

 

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.

Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka traw w czystym siewie siana na wiosne, dlatego bo są to odmiany traw niemieckiej firmy CONTRY do uprawy jednorocznej lub dwuletniej. W/g producenta tych odmian traw są to mieszanki wysoko plonujące w I roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem naszykowane pole pod kukurydze posiane nawozy nawalone obornika ale zmieniłem zdanie i posiałem trawe tzn miesznke traw z lucerną . wymieszałem trawe z jęczmieniem i owsem i posiałem poznaniakiem , owies był równo z maską w 360 jak kosiłem na kiszonke oprócz tego jeszcze miałem dwa ładne skosy trawy z lucerną

 

 

Siałem też trawe na jesieni , ale nieraz bywa tak że decyzja o sianiu wynika na wiosne i ja wole wtedy posiać z jęczmieniem krowy chętnie z niego jedzą kiszonke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mieszanka traw w czystym siewie siana na wiosne, dlatego bo są to odmiany traw niemieckiej firmy CONTRY do uprawy jednorocznej lub dwuletniej. W/g producenta tych odmian traw są to mieszanki wysoko plonujące w I roku.

 

To co pisałem do tej pory odnosi się do mieszanek traw wieloletnich. Traw jednorocznych (dwuletnich) nie wsiewa się w zboża. Mają bardzo szybki wzrost wiosną i nie potrzebują rośliny ochronnej. Same mogą stanowić roślinę ochronną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

 

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.

Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?:)

Jak chcesz siać w czystym siewie to tylko pod koniec sierpnia inne terminy są gorsze. Ja się przy niczym nie upieram. Siałem tak i tak i różnicy nie było w pierwszym roku nie ma na co liczyć. Sam szukam jakiegoś siewnika do podsiewu w okolicy ale nic z tego. Zastanawiałem się czy sobie poradzi amazon z 1 tależem zamiast redliczki bo takiego bym szybciej znalazł tylko nie wiem jak z wysiewem u niego. Mam starzejące się łąki i wypadałoby je podsiać w tym roku spróbuję powalczyć ze szczawiami trochę się ich pojawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do jacekpn w celu wyjaśnienia: mieszanki traw DSV i nie tylko obejmują formy krótkotrwałe (jeden - dwa lata użytkowania) ale czysty siew dotyczy szczególnie form wieloletnich - tutaj nie można popełnić błędu przy ich zakładaniu. Większość w domniemaniu zakłada siew wiosenny, a zgodnie z tym co poruszył piotr1609 anomalie pogodowe sprawiają, że lepszym terminem staje się wysiew sierpień - wrzesień - większa wilgotność, mniejsze narażenie na zachwaszczenie - więcej czasu na przygotowanie stanowiska, zniszczenie chwastów. I jak wtedy i szczególnie poco dawać roślinę ochronną.

Przy normalnej wiośnie i lecie - (opady ok 200 mm) nie ma problemu z 2 - 3 pokosami (1 - odchwaszczające po 4-5 tygodniach).

I znam to z wielu osobistych doświadczeń, nie tylko z opowiadań.

Jeśli ktoś chce mieć specjalistyczny siewnik na przeprowadzenie pokazu - proszę info na e-mail - postaram się pomóc - jeśli będzie można ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

 

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.

Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?:)

Jak chcesz siać w czystym siewie to tylko pod koniec sierpnia inne terminy są gorsze. Ja się przy niczym nie upieram. Siałem tak i tak i różnicy nie było w pierwszym roku nie ma na co liczyć. Sam szukam jakiegoś siewnika do podsiewu w okolicy ale nic z tego. Zastanawiałem się czy sobie poradzi amazon z 1 tależem zamiast redliczki bo takiego bym szybciej znalazł tylko nie wiem jak z wysiewem u niego. Mam starzejące się łąki i wypadałoby je podsiać w tym roku spróbuję powalczyć ze szczawiami trochę się ich pojawiło.

 

szczaw czyli bardzo lekkie gleby, tak zza komputera ... ale chyba badanie pH i wapnowanie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem się podłączyc korzystając z okazji... Mam taki dość mokry kawałek (~30 arów) z którego chciałem zrobić łąkę.. Problemem jest perz

Roundap ma 2 tyg karencji,jak opryskam to muszę: czekać z orką?, talerzować?, kultywatorować? czy też nie pryskać i kultywator,brona,pług,brona?

Rolnikiem jestem na razie od owsa

Pozdro i czekam na komentarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zastosowaniu roundapu musisz odczekać min. 2-3 tyg. potrzebne do pobrania i "przetrawienia" herbicydu. 2-gi sposób to zmęczenie perzu - kultywator - po dwóch tygodniach ciężkie brony - po następnych dwóch jeszcze raz brony i orka na głęboko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poznaniak świetnie nadaje się do siewu traw 35-40kg/ha można wysiać na c2-c4

na najwolniejszym przełożeniu.Najważniejsze jest jednak dobre przywałowanie.

Ja zamierzam zrobić walec z kilku opon od przyczepy 825-20 z betonem w środku.

Od dawna myślimy z kolegami o siewniku do podsiewu,ale ciężka sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...