Skocz do zawartości
diver

mieszania nawozów z herbicydami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Poszukuje coś na temat mieszania nawozów z herbicydami , czy ktoś spotkal sie może z jakimiś materiałami na ten temat, jeżeli tak prosiłbym bardzo o linki albo na PM.

 

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawozów z herbicydami nie radzę stosować, dodając nawóz do herbicydu zwiększasz jego działanie i możesz spalić roślinę właściwą - poprawcie jeśli się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawozy generalnie nie poprawiaja działania herbicydu, lub tylko trochę. Nie tak jak adjuwanty. Ja np stosuję niektóre herbicydy zbożowe łącznie z czystym RSM - em. Np ipu, mocarz. Trochę też rozmijają się terminy stosowania nawozów nalistnych z terminami stosowania herbicydów - więc temat jest mało popularny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu bym polemizował ale każdy ma w jakimś stopniu rację rozumię stosowanie nawozów z insekcydami ale z herbicydami ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wjacku - stosowanie środków z nawozami dolistnymi jest możliwe i praktykowane. Zresztą na pewno to robisz i Ty. Najczęsciej stosuje się z fungicydami oraz insektycydami. Po prostu - czasy stosowania są podobne. Z herbicydami stosuje rzadko się z powodu różnic w czasie stosowania. Jeśli już to najczęsciej wiosenne stosowanie w zbożach ozimych. Spokojnie można stosować np siarczan magnezu - bardzo polecam. Często, szczególnie po zimie na "wymęczone" rośliny na "start" można dać ekolist, basfoliar. Tak samo kukurydza. Jeśli masz kukurydzę w 3-4 liściach i dajesz jakiś herbicyd, a do tego kukurydza cierpi na brak fosforu (zimno) to nic nie stoi na przeszkodzie, dodać np basfoliar lub podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszałem mocznik w stężeniu 1 % do IPU+ Mustang. I nic nie zauważyłem pewnie musiałbym zrobić jakąś działkę pół na pół to mógł bym coś powiedzieć na ten temat. Co do pozostałych to mieszając z nawozami zaoszczędzasz na kosztach zabiegu. Jak sobie policzyć to często stosowanie extra zabiegu z mikroelementami to jego koszt przewyższa koszt "środka". Co do opini że można obniżać dawki pestycydów gdy mieszamy "nawozy" w szerokim znaczeniu tego słowa ze ŚOR to nie wydaje mie się to udane. Ja stosuję w dawki po środku zalecanych ale coś czuję że będę musiał zwiększyć ze względu na czas reakcji "szkodnika". Niby padnie od tej dawki ale bedzie się długo truł i podjadał to co powinno być dla roślinki uprawnej.

Moim zdaniem te nawozy to dopalacz dla roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na ozime daje mocznik w stężeniu od 3-5% + obowiązkowo siarczan magnezu ok 5kg/ha mieszanina atlantis + sekator i nic się złego nie dzieje. Trzeba uważać na nawrociach i stykach bo dwukrotne nałożenie takiej cieczy moze poparzyć, najlepszym rozwiązaniem są ścieżki no i najlepiej taki zbieg wieczorkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos coś wie napiszcie prosze.

Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magezu i ewntualnie mocznikiem?

 

zazwyczaj stosowałem Huzara w miesznince takiej 10% stężenie mocznika + kg siarczanu magnezu (Mikrokomlpex..) na 1 hektar na 300l wody ..

 

Teraz jednak muszę część pól jechać tanim Mocarzem czy mogę zrobic jakąś mieszanine z nawozami...?? ma ktos doświadczenie ???

 

czekam drodzy forumowicze na opinie ...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jezeli ktos coś wie napiszcie prosze.

Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magezu i ewntualnie mocznikiem?

 

zazwyczaj stosowałem Huzara w miesznince takiej 10% stężenie mocznika + kg siarczanu magnezu (Mikrokomlpex..) na 1 hektar na 300l wody ..

 

Teraz jednak muszę część pól jechać tanim Mocarzem czy mogę zrobic jakąś mieszanine z nawozami...?? ma ktos doświadczenie ???

 

czekam drodzy forumowicze na opinie ...

Pozdrawiam

 

spokojnie możesz mieszać z jednym i drugim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga ja do Huzara (chwastoksów, Aminopielik Gold....) dodawałem dodatkowo niewielkie ilości Tytanitu rzedu 45-50ml/ha max. razem z mocznikiem 10% i z wspomnianym siarczanem jednowodnym (mikrokomlex..) 5kg/ha wszystko na 300l/ha wody opryski pod wieczór

 

Jacko dzięki za odpowiedź jesli możesz coś więcej napisać o Twoich doświadczeniach z Mocarzem to napisz na forum lub skrzynke: polszu@wp.pl

 

pod Moczarza zostało mi nie wiele ale stosowałem go wyłącznie na czysto... a nie ukrywajmy ..sytuacja zmusza rolników do szukania kompromisów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mam jedno pytanie czy mozna stosowac siarczan amonu zamiast siedmiowodnego na pszenice zimowa razem z mocznikiem i alertem a jesli tak to w jakiej ilosci zastosowac ten siarczan

proszeo szybka odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że NIE, z następujących bardzo prostych względów:

 

1) Magnez działa leczniczo i zapobiega poparzeniom przez mocznik....

2) Magnezu (zresztą siarki też) brakuje w glebie a deteminują pobieranie innych mikro i makro elementów i wpływają zasadniczo na kondycje rośliny i plon...

 

wg siarczan amonu w mieszaninie poparzy te roślinki ..nie słyszałem o takiej praktyce..może wypowiedzą się inni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy spotkał się ktoś może w internecie z jakimis fachowymi opracowaniami na ten temat? Jeżeli tak to bardzo prosiłbym o jakieś linki..

 

pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam

mam jedno pytanie czy mozna stosowac siarczan amonu zamiast siedmiowodnego na pszenice zimowa razem z mocznikiem i alertem a jesli tak to w jakiej ilosci zastosowac ten siarczan

proszeo szybka odpowiedz

 

a i jeszcze jedno ...siarczan amonu dodaje się wraz z mocznikiem do wiekszości form glifosatu - herbicyd nieselektywny (Randap, Rodeo, Perzocyd...) po to by miał bardziej agresywne działanie zwłaszcza względem starszych "zdrewniałych" roślinek więc z pola pszenicy mogło by zostać "klepisko"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z licznych doświadczeń wynika, że skutecznośc działania herbicydu w mieszance z mocznikiem i siarczanem magnezu zależy od właściwości samego herbicydu. Herbicydy obecnej generacji (działające po kilku dniach od zabiegu) zazwyczaj lepiej działają w takiej mieszance - po prostu chwasty lepiej wchłaniają mieszankę nawozowo herbicydową i tym samym pobierają większą dawkę środka.

Natomiast szybko działające herbicydy (dawne Chwastoksy i Aminopieliki) są zagłuszane przez nawozy - po prostu mocznik pozwala przetrwac chwastom okres działania.

Ale to są ogólniki z doświadczeń - zawsze na opakowaniu lub ulotce informacyjnej (stronie www producenta) można znaleźc info o możliwości mieszania z nawozami - dolistnymi lub mocznikiem. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...