Skocz do zawartości
ansu

Jaka jest różnica między saletrą a saletrzakiem :?:

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest różnica między saletrą a saletrzakiem

Saletrzak dolomitowy 27% N

jest nawozem azotowym uniwersalnym, będącym granulowaną mieszaniną azotanu amonowego z drobno zmielonym dolomitem. Należy do grupy nawozów amonowo - saletrzanych. Zawiera on połowę azotu w formie amonowej ( N-NH4+) i drugą połowę w formie saletrzanej ( N-NO3- ). Dodatkowo, ze względu na obecność wypełniacza dolomitowego, saletrzak zawiera wapń i magnez

 

Czyli saletra z dolomitem

Więc czy można stosować pogłównie zamiast czystej saletry amonowej bez mieszania z glebą

 

Saletrzak ma właściwości zbliżone do saletry amonowej, może więc być używany zarówno przedsiewnie jak też do zasilania roślin w czasie ich wzrostu. W tym ostatnim przypadku winien on jednak być przykryty glebą poprzez bronowanie lub spulchnianie międzyrzędzi, aby zapobiec stratom azotu w postaci amoniaku

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz coś wynalezli i wciskają ludziom.

W tym roku furore robi jakikolwiek nawóz stosowany pod rzepak. Wszyscy to sieją a różnica jest taka że ma więcej Siarki i Boru. A stosowanie tych pierwiastków doglebowo jest wykorzystywane przez rośliny góra w 40%. Lepsze efekty sa w stosowaniu tych pierwiastków dolistnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje saletrzak jako naworzenie azotowe pszenicy wiosną w porównaniu z saletrą ma dłuższe działanie, coś jak mocznik no i gleby nie zakwasza, coś niecoś za to więcej kosztuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaka jest różnica między saletrą a saletrzakiem

Saletrzak dolomitowy 27% N

jest nawozem azotowym uniwersalnym, będącym granulowaną mieszaniną azotanu amonowego z drobno zmielonym dolomitem. Należy do grupy nawozów amonowo - saletrzanych. Zawiera on połowę azotu w formie amonowej ( N-NH4+) i drugą połowę w formie saletrzanej ( N-NO3- ). Dodatkowo, ze względu na obecność wypełniacza dolomitowego, saletrzak zawiera wapń i magnez

 

Czyli saletra z dolomitem

Więc czy można stosować pogłównie zamiast czystej saletry amonowej bez mieszania z glebą

 

Saletrzak ma właściwości zbliżone do saletry amonowej, może więc być używany zarówno przedsiewnie jak też do zasilania roślin w czasie ich wzrostu. W tym ostatnim przypadku winien on jednak być przykryty glebą poprzez bronowanie lub spulchnianie międzyrzędzi, aby zapobiec stratom azotu w postaci amoniaku

 

 

 

Jeśli chodzi ci o ten w żółtych workach z tarnowa to ja go stosuje pod buraki , kukurydze i na łąki pogłównie buraki też nim lece i jestem zadowolony z efektów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory stosowałem saletrzak 300kg przedsiewnie pod buraki i pszenicę jarą i zastanawiam się nad stosowaniem pogłównym kolejne 300kg po wschodach buraków (połowa maja) i w pszenicy przynajmniej w pierwszej dawce przed ruszeniem wegetacji.

Jeśli saletrzak to saletra z dolomitem to powinien azot być łatwiej lepiej dostępny dla roślin dodatkowo magnez, którego zawartość mam średnią do niskiej

Tylko męczy mnie pytanie, dlaczego saletrzak zalecają mieszać z ziemia a saletrę nie koniecznie i czy jest to ekonomicznie uzasadnione cena dzisiaj u mnie saletra34%-72zł i saletrzak27%+4%MgO+6%CaO-62zł właśnie podrożały o jakieś 7%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiesz coś wynalezli i wciskają ludziom.

Bo wyszli przed orkiestrę. Nie tak dawno UE zastanawiała się, czy nie zakazać produkcji saletry amonowej, bo można z niej zrobić bombę. Zamiast niej miały wejsć mieszaniny saletry z jakimś związkiem uniemożliwiającym eksplozję, m.in. dolomitem. Nie wiem, jak się dyskusje skończyły (znając szybkość działania UE to się nie skończyły), ale nasze fabryuki już maą gotowy produkt i muszą go jakoś upchnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież saletrzaku nie wymyślili rok ani dwa temu tylko ileś lat jest na rynku.wg mnie to szkoda przepłacać kupując saletrzak, lepiej amonówkę i wapnowanie co kilka lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy zawsze przepłacasz kupując saletrzak zależy jaka różnica w cenie . niedawno widziałem u jednego sprzedawcy saletrzak po 60 zł. , a saletra 73 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niedawno widziałem u jednego sprzedawcy saletrzak po 60 zł. , a saletra 73 zł .

Od kiedy macie takie ceny na saletre??? Ja dwa tygodnie temu kupiłem po 640 - zapas na przyszły rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie stosuje saletry, saletra działa na hura, daję na zimowe zboża mocznik gdy przyjdzie susza dłużej zboża trzymają się zielone, a na jare saletrzak. No i w sumie mocznik wychodzi ciut taniej w przeliczeniu na czysty azot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[]

Od kiedy macie takie ceny na saletre??? Ja dwa tygodnie temu kupiłem po 640 - zapas na przyszły rok

nie kupowałem , ale pytałem się jak brałem nawozy pod rzepak . Zarówno saletra i saletrzak Polskie . Przecież każdy handlarz sam ustala ceny takie jakie chce , trzeba zawsze obdzwonić kilku by się połapać a z wieloskładnikowymi to jeszcze kalkulatorem dobrze policzyć , bo nie dość że różne ceny to i nawozy nieporównywalne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie handluje z 6 i każdy ma powyżej 700zl/t nawet na 25t nie chcą opuścić porąbało ich z cenami w tym roku.ruską kiedyś miałem byłem zadowolony ona nawet mogła mieć więcej niż 34% zależy jak im się wlało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pewnie ruska saletre kupiłeś

ruski to tylko mocznik kiedyś brałem a saletra to prosto z anwilu, a cena- czy cały samochud czy kilka ton to nie robi różnicy- tyle że jak caly to przywiozom na miejsce ,a jak kilka ton to trzeba do kogoś jechac oDebra1ć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio większą wagę przywiązuje sie do dostępności składników dla rośliny i możliwości jego pobrania a nie do ilości procentowaj samego składnika w nawozie.

W tym roku pod rzepak skusiłem się na TiMac. Ci co go stosowali twierdzą że jest rewelka i nie wrócą do soli i superfosfatu czy fosforanu.Pożyjemy zobaczymy (a ja na własnej skórze ha ha ha)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie RSM jest lepszy od saletrzaku i od saletry

 

co to jest RSM bo u mnie nie słyszałem otakim cudzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM- roztwór saletrzano mocznikowy. najczęściej produkowany o zawartości 32% azotu. forma płynna i dlatego tańsza i szybciej dostępna w glebie. no cóż ja to stosowałem ale wymaga to zabawy w odpowiednie końcówki w opryskiwaczu i w póżniejszych fazach rozwojowych roślin węże rozlewowe. ja to dawałem na kłos w pszenicy jarej ale wiatr był taki że czapkę podrywało w moim kabriolecie więc nie poparzyłem jej bo łan nieżle się chwiał. poecam ale przy areale mniej niż30ha to wężyki tak szybko się nie zwracają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM jest OK. tylko trzeba mieć gdzie przechowywać zimą krystalizuje i jak u mnie to można kupić minimum 20tys litrów a na moją działkę przyzagrodową 10tys to będzie za dużo do tego problem ze stosowaniem i nie zalecają bezpośrednio przed siewem buraka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co radzicie na wiosnę pod jęczmień pastewny- czy 300 kg salerzaku przedsiewnie czy 150-180 mocznika. amoże inne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że taką dawkę należy podzielić,a saletrzak powinien być przykryty ziemią i pogłównie bym go nie stosował.Wapń zawarty w saletrzaku powoduje straty azotu,i często rolnicy tego nieswiadomi uważaja że po saletrzaku zboże mniej wylega,a to poprostu cześć azotu uciekła w powietrze.Osobiscie stosował bym trn nawóz gdzie kg azotu kosztuje najtaniej.Wapn zawarty w saletrzaku lepij zastapic okresowo dolomitem ,lepszy efekt i tanszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli saletrzak jet nieodpowiednim nawozem pogłównym to czym się kierowała Akademia Rolnicza z Poznania stosując ten nawóz na odbywających się co 2 lata porównaniach europejskich technologii upraw i ochrony rzepaku ozimego w Weimarze?Z pośród 8 instytucji z różnych krajów 5 stosowało saletrzak pogłownie,jedni zastosowali go w pierwszej dawce w tym nasza AR z Poznania z tym że była to jedyna dawka która wynosiła 230kgN/ha a częć zastosowała go jako drugą i trzecią dawke.Sam jestem ciekaw co do stosowania tego nawozu pogłownie z tego wzgllędu że zamowiłem cały samochód saletrzaku z Węgier na którym jest napisane że suma wszystkich składników przyswajalnych wynosi 39% nie wiem jak to porównać z naszym polskim saletrzakiem i czy stosowanie go przed spodziewanym deszczem może wplynąć na zmniejszenie utleniania azotu do atmosfery bo też takie opinie słyszałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...