Skocz do zawartości
gregoff

Kwoty mleczne-IIR

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku przejełęm gospodarstwo od rodziców. Zdecydowałem się zaprzestać produkcji mleka i z końcem pażdziernika sprzedałem niewykorzystaną częsc kwoty mlecznej mojemu sąsiadowi. Reszta która byłą już wykorzystana przeze mnie i mojego ojca w zeszłym roku miała być sprzedana w nowym roku kwotowym. Jednak zostało te trensfery zablokowane aż do 1 sierpnia.

 

A dziś dostałem takie pismo z ARR:

 

Na podstawie art. 61 ustawy z dznia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania Administracyjnego (Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz 1071, z póżn. zm.) postanawiam wszczać z urzędy postępowanie w sprawie zmniejszenia IIR z powodu niewykorzystania przez producenta IIR w co najmniej 70%.

Informuje, że stronie przysługuję możliwość złożenia wyjaśnień w sprawie w terminie 7 dni od dnia niniejszej informacji.

Jednocześnie informuję, że w przypadku niezłożenia wyjaśnień lub gdy złożone wyjaśnien okaże się niewystarczające, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organziacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. Nr. 244, poz 2081, z póżn. zm.) indywidualna ilość referencyjna zostanie zmniejszona o jej niewykorzystaną część.

 

Jutro jadę to wyjaśniać, ale każda pomocna rada by się przydała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak załatwiłeś te sprawę, możę Ci coś bym mógł doradzić

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie, czy i po ile kupujecie kwoty mleczne, właśnie zapłaciłam sąsiadowi po 45 groszy, w ubiegłym roku płaciłam tyle samo i żałowałam bo dostałbym kwotę z rezerrwy i kosztowałoby mnie to tylko 39 groszy, przeglądając oferty sprzedaży jestem zszokowana, że ludzie wołają po złotówce, czy jest ktoś kto by tyle dał za kilogram mleka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupilem w zeszlym roku 30 000kg srednio po 1,05pln za kg. w tym roku trza dokupic ok.12 000kg. i bedzie spox. czy zaluje tego - absolutnie nie.

jestem dostawca MLEKPOLU (podlaskie). jesli ktos powie ze bylem "taki a taki" - to widocznie nie rozumie na czym polega polityka. jesli jakas sprawa jest uzależniona politycznie to ja wole dmuchac na zimne. ponieważ w tamtym roku ta konwersja rezerwy byla polityczna. i tak naprawde UE wydala pozwolenie tak samo jakby jej mogla nie wydac..... jesli ktos to rozumie to w porzadku ale jesli nie - no coz - jestem glupi w/g niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alez przeplacacie - wiecej niz 15gr za litr jeszcze nie zaplacilem, a kupilem ok 20 tys kg limitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie jakie są prognozy co do wysokość kary za przekroczenie limitu w tym roku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena kwoty mlecznej uzależniona jest od regionu Polski i spółdzielni w niej działających. Natomiast cena 39 gr/l zakupu od państwa jest w rzeczywistości nieco wyższa bo i tak nikt nie dostał 100% kwoty wnioskowanej. Natomiast na ten rok jeszcze nic nie wiadomo - bo ARR nie wydała ani słowa nt. skupu w roku bieżącym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że nikt nie jest głupi i kupuje po tyle ile żądają, dużo tutaj zależy także od mleczarni, przykładowo mleczarnia w Strzelinie nie płaciła rolnikom za mleko i ci którzy resygnowali z produkcji w ubiegłym roku sprzedawali limit po 30 gr. w innych rejonach kraju gdzie działa duża konkurencja na rynku mleka tanio limitu kupić prawdopodobnie nie da się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cuz - jesli chodzi o karty w tym roku, to tak naprawde wszystko zalezy od: właściwie wszystkiego. ale gluwne kryteria to: wielkosc przekroczonej kwoty w skali kraju, kurs euro, ilosc gospodarstw ktore przekrocza limit, wielkosc przekroczonej kwoty w skali UE (51% kary). czyli jak to wszystko zlozyc do " "kupy" to jest tak: im drozsze euro tym wieksza kara (np. jesli koalicja nasza sie rozpadnie przed lutym to euro pujdzie w gure min. 25gr. co daje jush ok. 1zl., do tego dolozymy inflacje, rynki finansowe tez zareaguja... UJ... tak wiec duzo zalezy od politykuw naszych kochanych.. leppers.. :)], ilosc gospodarstw ktore przekracza limit - im ich wiecej tym kwota wieksza ale jednostkowo bedzie mniej odzczuwalne dla pojedynczego gospodarstwa (dzieli sie wielkosc kary na gosp. ktore przekroczyly llimit;) ale im mniej gospodarstw tym dodkliwosc kar bedzie wieksza. przekroczenie w UE - no tu nie trzeba tlumaczyc - im wiecej przekrocza kraje UE (w szeczgulnosci starej 15) tym gorzej dla nas bo kary sa dla calej UE. wielkosc przekroczonej kwoty w kraju - jasne im mniej tym lepiej.

wzorujac sie na tym roku gdzie kara byla 60gr (20 zaliczki i 39 kary) i porzekroczenie bedzie (sugeruje) ok. 50% tegorocznego (150mln kg.) to powinno bec ok. min.90gr/ KG. ale jesli euro bedzie ponad 4PLN to spokujnie przy tej wielkosci zaplacimy ponaz zlotuwke.

oczywiescie to nie wszystkie czynniki wplywajace na wielkosc kary ale w skrucie to tak wyglada.

ALE pamietajmy o jednym - kara w tym roku jest niska bo mielismy rezerwy ponad 300mln. i nasza UE dala ja wykorzystac z LASKI SWOJEJ - a obecnie nie mamy jush jej. wiec nie bedzie jak doplaty - mniejsze niz w starej UE bo my to polacy, a na pozieomie tym samym co stara 15. bo kary to unia dzieli ruwno...... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gover pierwsza sprawa ortografia sie kłania po drugie połowa z tego co piszesz to bzdura każdy (przynajmniej unas ) dostał taką niebieską książeczkę z ARN tam pisze dokładnie jak jest wyliczana kara a co do kary to w tym roku było 20gr zaliczki i 19gr dopłaty łączna kara 39gr i to jest faktem którego nawet TY niezmienisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze: pisze lekkim ircowym slangiem - bo jest szybciej.

po drugie: w tym aneksie jaki rozdawala ARR to sa informacje dla rolników, którzy nie bardzo się orientują skąd sie biorą kary. gdyby to byla broszura dla ekonomistów i rolników przedsiębiorców to by był aneks kar szerzej opisany. i miedzy innymi też zaznaczone inne czynniki wpływające na wiekość kar.

po trzecie: jak sie dokładnie wczytasz w tę broszurkę to potwierdzisz ponad 50% warunków króre ja wymieniłem wcześniej.

po czwarte: chyba mnie tu nie lubią..... hhmmm ... od dziś będę tylko czytał.!

 

sorx. -> strzymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy rolnik dostał broszurkę z ARR, w której jak krowie na rowie wytłumaczono kiedy i w jaki sposób zostana naliczne kary za przekroczenie IIR. Ale jak to w życiu bywa....hmmm lepiej zrzucić coś na innych a samemu być cacy......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do govera

pisząc tym slangiem sporo musisz się namęczyć, bo jeżeli piszesz normalny dokumet to musisz za każdym razem przestawiać się na inny sposób pisania, według mnie czytanie takich tekstów, a zwłaszcza o zawiłej treści jest nieco męczące dla odbiorcy. Co do wysokości to nie ma znaczenia tak naprawdę w jaki sposób się je nalicza, bo dla przeciętnego producenta to i tak nie ma znaczenia, liczy się tylko ich ostateczna wysokość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście , dają się słyszeć głosy, że w 2013 roku kwoty mleczne mają zostać zniwsione i co poniektórzy twierdzą, że dlatego niewarto kupować kwot ,nie jestem za przepłacaniem, ale chyba nie ma innego wyjścia, jak kupować za rozsądną cenę, płacić kary, brać z rezerwy, jeśli ktoś zamierza rozwijać produkcję mleka, to w końcu jeszcze odległa data i nie wiadomo czy jeszcze będziemy żyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
oczywiście , dają się słyszeć głosy, że w 2013 roku kwoty mleczne mają zostać zniwsione i co poniektórzy twierdzą, że dlatego niewarto kupować kwot ,nie jestem za przepłacaniem, ale chyba nie ma innego wyjścia, jak kupować za rozsądną cenę, płacić kary, brać z rezerwy, jeśli ktoś zamierza rozwijać produkcję mleka, to w końcu jeszcze odległa data i nie wiadomo czy jeszcze będziemy żyć

 

Wiesz opłacalność produkcji mleka jest wysoka .Wiem że u nas na Dolnym Śląsku nie ma problemów z zakupem IIR (szczególnie tych bezpośrednich, które można przekonwertować na hurtowe). Wystarczy troszkę pojeźdźić po wioskach a ludzie nawet po 10 groszy oddają kwoty. Wydaje mi się że jest to bardziej opłacalne niż płacenie kar za nadprodukcję mleka.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej Ty pod spodem - zapraszam do przeprowadzki na podlasie.... :)

Ogólnie to ja jestem za nie znoszeniem kwot i po 2014. dlaczego? a no dlatego, że to powoduje stabilizację rynku mleka, stabilność cen i ich systematyczny wzrost, dbanie mleczarń o dostawców, intensyfikacja gospodarstw (chodzi o to że ci mniejsi sami zaprzestają produkcji sprzedając kwoty a tym samym jescze dostają pieniądze za IIR. ta kwota przechodzi w ręce większych przez co stają sie bardziej konkurencyjni) i wiele innych pozytywnych cech. generalnie to właśnie takie założenia były jak wogóle wprowadzano to w starej UE. a z innej strony rzecz ujmując to jeśli ktoś poważnie myśli o produkcji mleka to i tak nabędzie IIR. i zyskają ci co sie nie będą narzekać a zadziałają we własnym interesie i zakupią kwote. poza tym po co kombinować - to zdawac na sąsiada, ograniczać produkcję itp. jak za rok bedzie to samo znowu i co?? - tak do 2014? NIE - przynajmniej nie u mnie. mało tego ja jestem za wprowadzeniem limitów miesnych bo to jednoznacznie podziała na ten rynek jak na mleko. ceny ustabilizują sie, odbiorcy bedą musieli zadbać o dostawców. nie bedzie górek mięsnych etc. jak w każdej dziedzinie są minusy i plusy. jak zwykle polacy a po co a na co.. eehhh... powinniśmy sobie zadać pytanie czy jestem rolnikiem czy recistą co na wszystko narzeka, czy mieszczuchem?? bo jeśli rolnikiem - to mam się dostosować do wymogów i na tym zarabiać a nie narzekać. ja jestem rolnikiem dostosowałem sie do wymogów, nie narzekam, inwestuję z głową.... a Ty jesteś tym rolnikeim a może mieszczuchem udającym rolnika???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też jestem za utrzymaniem limitów może zaczniemy lobbować komisje europejską w tej sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2003 r. czytałem opracowanie specjalistów niemieckich (raport dla UE) nt. zniesienia kwot mlecznych. Były z tego dwa wnioski - spadnie produkcja i tym samym opłacalność produkcji, nastąpi komasacja produkcji w niektórych rajonach sprzyjających, oraz z powyższych powodów większość produkcji mleczarskiej zostanie przeniesiona do nowych państw UE (nieopłacalność produkcji w starej 15).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ej Ty pod spodem - zapraszam do przeprowadzki na podlasie....

Ogólnie to ja jestem za nie znoszeniem kwot i po 2014. dlaczego? a no dlatego, że to powoduje stabilizację rynku mleka, stabilność cen i ich systematyczny wzrost, dbanie mleczarń o dostawców, intensyfikacja gospodarstw (chodzi o to że ci mniejsi sami zaprzestają produkcji sprzedając kwoty a tym samym jescze dostają pieniądze za IIR. ta kwota przechodzi w ręce większych przez co stają sie bardziej konkurencyjni) i wiele innych pozytywnych cech. generalnie to właśnie takie założenia były jak wogóle wprowadzano to w starej UE. a z innej strony rzecz ujmując to jeśli ktoś poważnie myśli o produkcji mleka to i tak nabędzie IIR. i zyskają ci co sie nie będą narzekać a zadziałają we własnym interesie i zakupią kwote. poza tym po co kombinować - to zdawac na sąsiada, ograniczać produkcję itp. jak za rok bedzie to samo znowu i co?? - tak do 2014? NIE - przynajmniej nie u mnie. mało tego ja jestem za wprowadzeniem limitów miesnych bo to jednoznacznie podziała na ten rynek jak na mleko. ceny ustabilizują sie, odbiorcy bedą musieli zadbać o dostawców. nie bedzie górek mięsnych etc. jak w każdej dziedzinie są minusy i plusy. jak zwykle polacy a po co a na co.. eehhh... powinniśmy sobie zadać pytanie czy jestem rolnikiem czy recistą co na wszystko narzeka, czy mieszczuchem?? bo jeśli rolnikiem - to mam się dostosować do wymogów i na tym zarabiać a nie narzekać. ja jestem rolnikiem dostosowałem sie do wymogów, nie narzekam, inwestuję z głową.... a Ty jesteś tym rolnikeim a może mieszczuchem udającym rolnika???

 

 

Szanowny Panie Gover

To co Pan pisze na forum ma oczywiście głębokie swoje uzasadnienie. Uważam iż to co obecnie dzieje się w sferze szeroko pojętego mleczarstwa ma swoje uzasadnienie. Podobnie jak Pan uważam iż system kwot mlecznych obowiązujących w UE jest dobrym stymulatorem i regulatorem rynkowym. Niech sobie Pan wyobrazi że to co Pan proponuje (zdawanie na sąsiada) w świetle ustawy o regulacji rynku mleka nie jest legalne rzecz jasna. A propos rolnikiem nota bene nie jestem ale laikiem też nie, nie zamierzam nikogo udawać....pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was składal odwolanie od decyzji w sprawie nie przyznania dodatkowej kwoty bezposredniej z rezerwy,jesli tak to z jakim rezultatem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z was składal odwolanie od decyzji w sprawie nie przyznania dodatkowej kwoty bezposredniej z rezerwy,jesli tak to z jakim rezultatem?

 

słuchaj ja nie składałem, ale o ile mi wtadomo to dodatkowa kwota przede wszystkim nie starczyła dla dostawców hurtowych a co dopiero dla bezpośrednich.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o kwote hurtowa to dostalem ,ale zlozylem wniosek o dodatkowa kwote bezposrednia i dostalem odpowiedz odmowna (tak jak wszyscy) i zlozylem odwolanie i czekam, i wlasnie pytam czy ktos z was dostal juz jakas odpowiedz w sprawie odwolania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jezeli chodzi o kwote hurtowa to dostalem ,ale zlozylem wniosek o dodatkowa kwote bezposrednia i dostalem odpowiedz odmowna (tak jak wszyscy) i zlozylem odwolanie i czekam, i wlasnie pytam czy ktos z was dostal juz jakas odpowiedz w sprawie odwolania

 

rafek2226 uważam że dostaniesz kolejną odmowę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...