Skocz do zawartości
benek-38

kiszonka z kukurydzy

Rekomendowane odpowiedzi

Pryzma zostala ujeżdżona wieczorem a przykryta nazajutrz. Folia nówka, żadnej dziury, żadna myszka sie nie dostała

 

ja też 1 silos okrywałem rano bo w nocy to nie robota ale jak odkryłem to nic nie jest popsute tylko że ziemią obsypane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam silosów, pryzmy usypywane są na ziemi. Ale od ziemi nie psuje się wcale albo centymetrowa warstewka. Tak sobie myślę, że to będzie jednak ta głownia... Jeszcze jakies 3 lata temu nie psuło się prawie nic no i wtedy głownia trafiała sie sporadycznie... W tym roku głowni było bardzo dużo- z 10% I pewnie samo oberwanie zarażonych kolb nic nie dało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też była głownia i tylko w środku pryzmy jest miejscami ciemna a tak jest normalna kiszonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze w jakim stadium - stanie zbierałeś kukurydzę? Bo niestety pogoda nie było ogólnie sprzyjająca. Może była jeszcze zbyt zielona - co w połączeniu z głownią mogło dać taki efekt.

Sprawdź folię na rozciąganie - po prostu rozciągnij ją dwiema rękami - czy będzie Ci się rozchodzić (co świadczy o przydatności do kiszenia) czy będzie robić dziury i się rwać - co dyskwalifikuje ją zupełnie do okrywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kukurydzę kosiliśmy na poczatku września, kiedy ziarenka robiły sie juz twarde. Folia jest elastyczna- trochę sie rozciąga oczywiście w końcu się przerwie ale jest dosyć wytrzymala. Sprzedawca mówił, że jest to właśnie folia kiszonkarska- z wierzchu jest czarna, od spodu biala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem 2 lata temu taką folie ale ja białym do góry kładłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że ma to jakis wplyw? Kiedyś stosowalismy jednolitą czarną folię no a teraz był właśnie dylemat którą stroną na wierzch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ale tak mówił mi sprzedawca tej foli bo nie nagrzewa się tak jak czarna

 

teraz nie mgę kupić folii MAGLEN czy jakoś podobnie ona była gruba i mocna

 

kilka lat temu zabrakło mi czarnej folii to co miałem taką jak tunele się okrywa i taką zakryłem kukurydze i też było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jest właśnie ta biało-czarna białym do góry bo jest tak jak pisał piootr. Co do terminu to z robernem się nie zgodzę bo kolega robił pod konec sierpnia już któryś rok jak kukurydza jest w mlecznej dojrzałości i dzięki temu mówi że w środku mimo sporadycznej głowni nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra jest jak nie ma w okolicy wron i psów , lisów ja zastosowałem ją i tylko troche osypałem ziemią wrony napsuły sporo dziobiąc , dlatogo teraz ziemią osypuje turem woże i tylko potem troche porównam łopatą

 

dzisiaj odkrywałem i 0 popsutego w zimie jak dużo ziemi to cięzko było odkryć ale tur robi swoje zepcham łyżką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że termin koszenia jest dobry. Kupimy zachodznie nasiona, okryjemy białym do góry i za rok zobaczymy co z tego będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dobra jest jak nie ma w okolicy wron i psów , lisów ja zastosowałem ją i tylko troche osypałem ziemią wrony napsuły sporo dziobiąc , dlatogo teraz ziemią osypuje turem woże i tylko potem troche porównam łopatą

 

dzisiaj odkrywałem i 0 popsutego w zimie jak dużo ziemi to cięzko było odkryć ale tur robi swoje zepcham łyżką

Kolega do okrywania używa takiej maszynki do okrywania kopców. Ma taką łopatę jak w kopaczce elewatorowej do ziemniaków i taki wyrzutnik na wirniku co rzucają podcięta ziemię na kopiec. Tylko nie może być kamieni bo dziurawią folię. Ale okryte rewelacja cieniutka i równiutka warstwa na całym kopcu w kilka minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój wójo przerobił tą łopate do ospywania do odśnieżania

 

silosu to nią nie da rady obsypać pryzme to jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie kolega robi szeroki na 7m i wysoki 1m(większy to wycinak mu nie podejdzie a pozatym mniej się psuje) i spokojnie jak dookoła przejedzie nasypie gdzieś 5 cm ziemi(prawie piachu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ściany mają ponad 2 m wysokości są 3 ściany obok siebie czyli 2 silosy w tym 1 ściana przy miedzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz niezłe silosy, niedaleko mnie jeden ma silosy na +- 6m. Kolga tam był i jak wszedł na górę to wymiękł i złaził na dół szybciej niż wchodził. Ale gościu sieje ponad 300 ha na ziarno. A że w zeszłym roku nie było dużo ziarna to pokosił większość na kiszonkę i teraz sprzedaje po 100 za t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz tego, że białe odbija światło to jest inna przepuszczalność światła w obie strony. Niestety ta akurat chłonie światło (i po części może w tą stronę przepuszczać powietrze) i to mogło być przyczyną psucia się kiszonki.

A co do folii Megaleen to moim zdaniem najlepsza folia do pryzm - jakościowo - i w stosunku cena/jakość.

Jednocześnie jednym z trików używanych do oceny folii na pryzmę jest ... waga. Folia 8x25 m powinna ważyć ok. 40 kg. Świadczy to o tym, że jest 0,2 mm gruba i nie posiada porów przepuszczających powietrze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zwróciliście uwagę na takie napisy na foli że jest dopuszczona do stosowania w przemyśle spożywczym czy coś w tym stylu. Ja taką ostatno kupiłem to jest bardzo ciągliwa, ma stabilizator UV. Tylko że m2 kosztował mnie 1 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest "bardzo specjalistyczna" folia - ponieważ jest ona używana m.in. do kiszenia kapusty. Z reguły poza atestem przydatności do artykułów spożywczych i certyfikatem UV (pryzmowe też powinny posiadać - tylko nikt nie daje papierka) niczym się nie różnią od stosowanych do okrywania pryzm.

Megaleen 8x25 kosztyje ok. 300 zł więc cena jest podobna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robern gdzie kupujesz Megaleen folie bo u mnie w pkolicy nie mają a ja też mam o niej bdb opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku mleczarnia rozprowadzała - biorąc od Promleko. Ale może znajdę innych dostawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie polecacie odmiany kukurydzy na kiszonke o FAO ok240 na glebę klasy IV-V????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zmroziło i cóż się okazało - NIE POLECAM FOLII SILO-ERG (czy jakoś tak) dwustronna - czarno-biała - produkcji polskiej, niestety.

W momencie kiedy próbowałem szarpnąć namrożoną folię rozeszła się w miejscu gdzie była złożona. Jest to dość poważna wada - po prostu folia nie zdaje egzaminu w trudnych warunkach polowych.

Próbowałem to samo zrobić z Megaleen i z trudem się rwała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...