Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mogę jeszcze teraz pryskać pszenicę antywylegaczem ( Cerone) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już musisz to cerone albo modus,

u mnie jak się nie mylę widać wierzchołek liścia flagowego, pszenica w kolano, a może to podflagowy, podstawa wygląda zdrowo.

od czego zależy czy liść flagowy ewentualnie podflagowy zawija się i wygina albo sterczy??

pięterek w kłosie naliczyłem tylko około 10 , czyżby za dużo ccc, a może za gęsta, czemuż u mnie zawsze jest taki krótki kłos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANoWIE a co powiecie na taką kombinację oprysków fungicydowych bo coraz bardziej skłaniam się ku takiej kombinacji duett ultra 0.5 litra +0.35litra artea czyli

(tiofanat metylowy epoksykonazol cyprokonazol propikonazol) nie wychodzi drogo bo jakieś 100zł /ha a cztery dobre substancje aktywnne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy zabieg pryskałem chyba bumperem

teraz mam pytanie czym pryskać i kiedy najlepiej drugi zabieg wykonać? jak kłos już jest tylko go nie widać? czy jak już cały się wytworzy

dodam że stosuje tylko 2 opryski fungicydowe

najlepiej jakby było coś niedrogiego i dobrego albo coś drogiego żeby już sobie 3 zabieg odpuscić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeśli już musisz to cerone albo modus,

u mnie jak się nie mylę widać wierzchołek liścia flagowego, pszenica w kolano, a może to podflagowy, podstawa wygląda zdrowo.

od czego zależy czy liść flagowy ewentualnie podflagowy zawija się i wygina albo sterczy??

pięterek w kłosie naliczyłem tylko około 10 , czyżby za dużo ccc, a może za gęsta, czemuż u mnie zawsze jest taki krótki kłos

 

albo za dużo, albo za późno, ccc po pierwszym kolanku w fazie kłoszenia skraca również źdźbło, stosuj regulatory np typu moddus (trineksapak etylu) - móżna stosować do fazy liścia flagowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięterek w kłosie naliczyłem tylko około 10 , czyżby za dużo ccc, a może za gęsta, czemuż u mnie zawsze jest taki krótki kłos

 

10 pięterek to mało? , (a pięterko to liczone po jednej czy po dwóch stronach?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeśli już musisz to cerone albo modus,

u mnie jak się nie mylę widać wierzchołek liścia flagowego, pszenica w kolano, a może to podflagowy, podstawa wygląda zdrowo.

od czego zależy czy liść flagowy ewentualnie podflagowy zawija się i wygina albo sterczy??

pięterek w kłosie naliczyłem tylko około 10 , czyżby za dużo ccc, a może za gęsta, czemuż u mnie zawsze jest taki krótki kłos

 

mieszkamy w takim regionie świata ze mamy po 10,przenieś się na pomorze, albo siej z początkiem wrzesnia to bedziesz miał więcej,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

liczone po jednej stronie, pszenica siana w połowie września

rozciąłem kilka źdźbeł i były tak od 8 do 12, widziałem w naszych okolicach w innych latach plantacje o wiele lepsze od mojej (dłuższe kłosy) , a nie uważam abym na czymś oszczędzał,

ale jak będę miał 6,5 t z ha to będę zadowolony, aby jeszcze cena nie spadła poniżej powiedzmy 800 to będę mega zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pieterek moze byc i 12 tylko czy one beda pelne.poczekajmy z pogoda przy kloszeniu sie okaze czy bedzie plon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo teoretycznie o liczbie ziaren w kłosie(a więc i pięterek) decyduje 2 dawka N jej wielkość i temin zastosowania. Ale oczywiście nie jest to jedyna rzecz wpływająca na długość kłosa.

Czynników wpływających może być więcej np gęstość siewu - im gęściej tym teoretycznie więcej kłosów a tym samym mniej dorodne. Podobnie ma sie z krzewieniem dobrze rozkrzewione = więcej pędów kłosonośnych, ale i mniejsze kłosy. Może to też być cecha odmianowa, cecha związana z warunkami wilgotnościowymi danego roku itp. itd.

A o plonie mimo wszystko w dużym stopniu decydują warunki wilgotnościowe i pogodowe czerwca wpływające na MTZ czyli bardzo ważnego elementu struktury plonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po oprysku chiselem,przyszły mrozy i oprysk nie wziął miotły która teraz odbiła.czym ją pryskać?pumą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba prócz pumy nic innego nie warto próbować, ewentualnie generyki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak traktujecie w tym sezonie jare od grzyba. Ja planuje na pierwszy zabieg capalo 1 l a na klos tebukonazol. co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym dal tylko na flagowy zrobic opóźnione t2 bynajmniej u mnie sprawa tak się ma bo jak na razie specjalnie grzyba nie widać a susza daje się we znaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

t1 bumper+ opera+talius poszło

t2 olympus+soprano

t3 swing+tebukonazol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A izoproturon na miotłe czy już za póżno, liścia flagowego chyba jeszcze nie ma, a propo liść flagowy jest 4 od dołu, czy 5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę się mylić bo nigdy nie stosowałem ale izoproturon to chyba do końca krzewienia , a ty już ze 2-3 kolanka powinieneś mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy siał ktoś z Was pszenicę ozimą po rzepaku pod agregat podorywkowy po uprzednim zastosowaniu glifosatu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...