Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a co w temacie Fuzariozy , mnie skutecznie zniechęciła do uprawy Łubinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako z zawodu ochroniarz roślin chemii nie stosuję ale przyznaję że temat zaniedbałem , trzeba nadrobić zaległości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś siał gryke na poplon?

Wydaje mi się że będzie tańsza niż łubin i też zdąży urosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siewcy łubinu czy dodajecie nitragine do szczepienia nasion.W poradniku rolniczym jest troche informacji o łubinie.link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie czy istnieją jakieś środki na zwalczanie chwastów w łubinie gdy ma on juz 5 liści właściwych.

Pryskałem po siewie Azotopem ale przymrozek zniszczył oprysk i na polu mam pełno chwastów.

Czy da się go jeszcze uratować???????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Mam pytanie czy istnieją jakieś środki na zwalczanie chwastów w łubinie gdy ma on juz 5 liści właściwych.

Pryskałem po siewie Azotopem ale przymrozek zniszczył oprysk i na polu mam pełno chwastów.

Czy da się go jeszcze uratować???????????

Nie ma żadnego środka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

srodki zawierajace wyłącznie metamitron mogą dać jeszcze radę. Sprawdzałęm w zeszłym roku opryskiwaczem plecakowym na małym poletku w łubinie i łącznie z adpolanem nie wyrządziły łubinowi szkody, a chwasty- rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku i poziewnik szorstki oberwał konkretnie. Jak chcesz, poki nie masz jeszcze kwiatu spróbuj na małym poletku, a jak nie masz czasu to prysnij,jesli jest bardzo silny problem z chwastami i duze ryzyko nie zebrania zadnego plonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Mam pytanie czy istnieją jakieś środki na zwalczanie chwastów w łubinie gdy ma on juz 5 liści właściwych.

Pryskałem po siewie Azotopem ale przymrozek zniszczył oprysk i na polu mam pełno chwastów.

Czy da się go jeszcze uratować???????????

przypadkiem zanalazłem takie coś możesz spróbować http://www.bip.minrol.gov.pl/FileRepozytory/FileRepozytoryShowImage.aspx?item_id=4532

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam łubin wąskolistny Sonnet i pryskalem burakomitronem, ale niewiele dało, fakt ze chwast juz troche podrosł, sieje łubin juz drugi raz plon ok 3t/ha nie wymaga duzych nakładów a stanowisko dobre pod zboża

 

pozdrawiam dargal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Wam odsypały łubiny z tych zachwaszczonych pól ,bo u mnie jak na pierwszy rok to klapa, zastanawiam się czy jeszczę będę siał ,oprysk doglebowy po siewie nie zadziałał komosa(lebioda) była pierwsza na cały powiat ,niektórzy to nasienie odemnie brali , nie nie łubinu tylko lebiody.jak walczyć skutecznie z zachwaszczeniem w łubinie oto jest pytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

klapa to mało powiedziane, to raczej kleska z 1,5h niecałe 2t i ile czyszcenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zamierzam w tym roku posiać ok 10ha łubinu wąskolistnego Zeus, jakie dawki N P K zastosować? Czy wystarczą takie: N P K - 0, 55, 106 (13Mg i 26 Ca) - nawóz to Grantar. Czy nie zamało fosforu? Polifoska 6 dała by w tym wypadku odpowiednio: N 15, P 61, K 92 bez MgO i CaO? Lepjej dać troche azotu tak jak w polifosce czy lepjej bez azotu?? Zależy mi na dużym plonie nasion

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

Zamierzam w tym roku posiać ok 10ha łubinu wąskolistnego Zeus, jakie dawki N P K zastosować? Czy wystarczą takie: N P K - 0, 55, 106 (13Mg i 26 Ca) - nawóz to Grantar. Czy nie zamało fosforu? Polifoska 6 dała by w tym wypadku odpowiednio: N 15, P 61, K 92 bez MgO i CaO? Lepjej dać troche azotu tak jak w polifosce czy lepjej bez azotu?? Zależy mi na dużym plonie nasion

 

pozdrawiam

 

 

Ja sieje Zeusa już od 5 lat i nigdy go nienawoziłem niczym (gosp. eko) i rośnie wyśmienicie co roku sieje ok. 15 ha i plonuje doskonale, tylko czasami jest problem z jego dojrzewaniem. Radze tobie również nie siać napewno azotu, bo możesz narozrabiać, jak ktoś powie o dawce startowej azotu to napewno tego łubinu nie siał.. Pozostałe składniki możesz, tylko pamiętaj, że Łubin doskonale pobiera składniki z głębszych partii ziemi. Ja sieje go w mieszance z Przenżytem jarym. Ważne jeśli nigdy na tym polu co chcesz zasiać Łubin nie siałeś ani seradeli ani łubinu zastosować Nitragine ( odpowiednie szczepy bakterii). No i nie siej go ani po motylkowych(3 lata), ani po oborniku(2 lata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

Zamierzam w tym roku posiać ok 10ha łubinu wąskolistnego Zeus, jakie dawki N P K zastosować? Czy wystarczą takie: N P K - 0, 55, 106 (13Mg i 26 Ca) - nawóz to Grantar. Czy nie zamało fosforu? Polifoska 6 dała by w tym wypadku odpowiednio: N 15, P 61, K 92 bez MgO i CaO? Lepjej dać troche azotu tak jak w polifosce czy lepjej bez azotu?? Zależy mi na dużym plonie nasion

 

pozdrawiam

 

 

Ja sieje Zeusa już od 5 lat i nigdy go nienawoziłem niczym (gosp. eko) i rośnie wyśmienicie co roku sieje ok. 15 ha i plonuje doskonale, tylko czasami jest problem z jego dojrzewaniem. Radze tobie również nie siać napewno azotu, bo możesz narozrabiać, jak ktoś powie o dawce startowej azotu to napewno tego łubinu nie siał.. Pozostałe składniki możesz, tylko pamiętaj, że Łubin doskonale pobiera składniki z głębszych partii ziemi. Ja sieje go w mieszance z Przenżytem jarym. Ważne jeśli nigdy na tym polu co chcesz zasiać Łubin nie siałeś ani seradeli ani łubinu zastosować Nitragine ( odpowiednie szczepy bakterii). No i nie siej go ani po motylkowych(3 lata), ani po oborniku(2 lata).

 

A ile tej Nitraginy na 1ha i ile ona kosztuje, aha i kiedy opryskać pole. Ja będę siał ten łubin na polach na których mam poplony więc będę je orał wiosną. Poplony są bardzo słabiutkie a mianowicie jest to rzepak. To, że zasieję ten łubin na tych polach to jest pewne na 99%, bo nic innego jarego już nie mogę - tylko czy nie jest źle z tym poplonem z rzepaku i wiosenną orką (chce zastosować jakiś wał aby to pole troszkę ubić po orce). Dodam, że ziemie mam słabe od 4b - 6 klasy. I jakie opryski stosować podczas wegetacji (na chwasty i na choroby oraz dolistne dokarmianie - czy stosować)?

 

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa z tymi opryskami bo ja mam gospodarstwo eko, więc nie pomoge. Ja bronuje broną chwastownik i z chwastami problemów nie mam.

Nitragine produkują bodajże w Wałczu, ja obecnie nie stosuje, bo sieje dużo motylkowych. Musisz poszperać w necie.

Co do orki wiosennej to jak trafisz na suchy rok to przechlapane. No i z zachwaszczeniem możesz mieć większy problem.

Ja raz po przezimowanej gorczycy, uprawiłem na wiosne bezorkowo gruberem następnie zasiałem agregatem upraowo-siewnym i plon był lichutki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. mam pytanie dotyczące łubinu żółtego mam zamiar w tym roku obsiać 5ha ta roślina i nie wiem jak ustawić siewnik tzn jakie powinny być odległosći miedzy rzedami . czytalem w wielu infromacjach ze zaleca sie pomiedzy 20 a 30cm - gleby na ktroych planuje zasiac to głównie IV klasa gdzeniegdzie III zatem chcilabym sie dowiedziec jak to optymalnie zrobic aby nie bylo za gesto ani tez zeby chwasty zbytnio nie mialy miejsca do rozwoju. mam siewnik Amazone D7 i w tej chwili bez wiekszego przestawiania moge obsiac w odleglosciach 26cm lub 13cm. co mi radzicie? prosze o pomoc jestem debiutantem w rolnictwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po siewie Metripaz+linurex -dobry efekt chwastobójczy(wąskolistny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po siewie Metripaz+linurex -dobry efekt chwastobójczy(wąskolistny)

jak będą przymrozki do żaden specyfik nie pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. mam pytanie dotyczące łubinu żółtego mam zamiar w tym roku obsiać 5ha ta roślina i nie wiem jak ustawić siewnik tzn jakie powinny być odległosći miedzy rzedami . czytalem w wielu infromacjach ze zaleca sie pomiedzy 20 a 30cm - gleby na ktroych planuje zasiac to głównie IV klasa gdzeniegdzie III zatem chcilabym sie dowiedziec jak to optymalnie zrobic aby nie bylo za gesto ani tez zeby chwasty zbytnio nie mialy miejsca do rozwoju. mam siewnik Amazone D7 i w tej chwili bez wiekszego przestawiania moge obsiac w odleglosciach 26cm lub 13cm. co mi radzicie? prosze o pomoc jestem debiutantem w rolnictwie

Rozstawa rzędów na 30cm w zupełności wystarczy, a co do odległości w rzędzie

to najlepszym ,(moim zdaniem) sprawdzonym sposobem jest ocena wizualna ,tzn.

siejesz siewnikiem na jakimś twardym gruncie z podniesionym zagarniaczem, i sam

oceniasz gęstość (znając gabaryty roślin i warunki glebowe).Ja mam takie zdanie,

że lepiej rzadziej niż za gęsto.A co do przymrozków to łubin żółty, nie boi się nawet

-8 st. jednej nocy(przynajmniej te starsze odmiany) a jak po wschodach przemar-

znie to później ,szybciej i równiej dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie o urawie łubinu w mieszance ze zbożami jarymi najbardziej interesuje mnie mieszanka z jęczmieniem. Czy to dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć,bo w tym temacie nie jestem na bieżąco ,

ponieważ już ładnych parę lat nie uprawiam łubinu.A czy teraz

łubinów żółtych nie atakuje już ta choroba (bodajże fuzarioza )

bo z naszych terenów łubiny żółte znikły już z 8 lat temu.

Tak jak kiedyś było masę upraw, tak dziś zero.

Zamiast łubinu ,polecił bym peluszkę, bądź groch siewny, bo widzę ,

że masz dobrą ziemię skoro jęczmień idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie jakie środki i nawozy nalistne moge zastosować w łubinie wąskolistnym bo zalezy mi na wyskoim plonie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...