Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

moze ktos rozwinie temat ubezpieczenia? ile dokladnie w PZu od ha?

 

w concordi po cenie 1800zl i 3 ton z ha wychodzi cos kolo 150 zl od ha

 

a na agil nie jest juz za pozno?? chcialem od samosiewow opryskac jeszcze przed zima? czy moze lepiej juz wiosna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
? ile dokladnie w PZu od ha?

 

?

przeca napisałem że 6 % przed odliczeniem dotacji, dokładniej już nie można, czy wszędzie są takie stawki to nie wiem prosiłbym taką samą dokładność a nie coś koło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od temperatury jeśli pójdzie w gore to warto przy okazji dać nawozy dolistne nie zapominając o bardzo ważnym składniku jakim jest bor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie wyprzedające ile dajecie N pod rzepak na wiosnę ? Myślicie że 150kg N wystarczy na h? co myślicie żeby w drugiej dawce dać ją w moczniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem dwa razy po 200 saletry no i dużo moczniku do oprysków. A na ten sezon planuje dać pierwszą dawkę 200 saletry a drugą 200 moczniku to daje 160 kg N ,a w dolistnym do minimum moczniku.

Choć mógł by to ktoś skomentować, jakieś za i przeciw. ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką miałeś odmianę i ile ton skosiłeś z h? oraz jakie były rośliny kolorystycznie? ciemne? jasne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki system nawożenia stosuję od początku zabawy z rzepakiem czyli 4 lata. A to chyba nie jest duży staż. w roku 2011 Monolit średnio 3,4 t piszę średnio bo na niektórych kawałkach było dużo więcej a nie których mniej, w 2010 Californium średnio 3,7 t , w 2009 Californium średnio 5,2 t , w 2008 Ontario bardzo wysoka odmiana średnio 3,5.

Co do stosowania moczniku na drugą dawkę to mogę dodać że trzeba umiejętnie ją puścić w łan bo jeśli się ją poda w nie odpowiednim terminie to łan bedzie długo kwitną , wymladzał się itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie niezłe masz te plony tylko powiedz ile dajesz azotu w formie saletry a ile w tym mozniku i kiedy ten mocznik jeśli nie jest to tajemnicą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja stosowałem dwa razy po 200 saletry no i dużo moczniku do oprysków. A na ten sezon planuje dać pierwszą dawkę 200 saletry a drugą 200 moczniku to daje 160 kg N ,a w dolistnym do minimum moczniku.

Choć mógł by to ktoś skomentować, jakieś za i przeciw. ??

 

co do stosowania mocznika masz racje w przypadku zbyt póżnego zastosowania rzepak pod koniec wegetacji bedzie miejscami kwitl i sie odmładzał zaobserwowalem to u sasiada 2 lata temu, ja osobiscie nie stosuje mocznika w rzepaku w formie nawozu na łan tylko w oprysku co daje dobry rezultat

 

chcialbym zapytać co sadzicie o I dawce saletry? wszyscy twierdza ze koniecznie powinno sie ja dawac bardzo wczesnie zeby N czekał na rzepak, ale wydaje mi sie ze nie jest to do konca dobry poglad gdyz N z saletry bardzo szybko sie utlenia a jak nie ruszy w pore wegetacja to sa duze straty N, czy nie lepiej byloby bardzo wczesnie zastosowac saletrzak i siarczan? a pozniej zaraz po ruszeniu wegatacji sypnąć saletre? kiedy roslina bedzie mogla w pelni z niej skorzystac? moze ktos sie wypowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzepak nie ma spoczynku zimowego łyknie kiedy sypniesz ale moim skromnym zdaniem jak śr dobowa będzie ok 5 stopni trzeba startować z saletrą, co do drugiej dawki nie mam pojęcia w czym ją zrobić i ile...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wcześniej dzieliłem na 3 razy po 200 saletry.Pierwsza jak najwcześniej druga z 10-15 dni później a 3 szła na żółtym pąku. W tym roku poleciałem 200 po 1 marca i 400 dobry tydzień później. Zmieniłem strategię bo bezsensowne było sianie co tydzień a zauważyłem że jak sieję 3 dawkę to zaczynały się okresy suche i zazwyczaj kilka dni nawóz leżał bezefektywnie. Na ten sezon mam zaplanowane 200 saletry i 300 mocznika. Terminy jak w tym roku. Oczywiście wszystko zależy do pogody i czasu.

Dodam poza tematem ze razem też siałem na pozostałe oziminy i został mi jeden bb przy 2 dawce N na rzepak, więc posiałem go na pszenicę plon większy o około 500 do 1000kg na 2 ha dzięki przyspieszeniu 2 dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to oznacza że wyczerpał się azot z gleby a wegetacja nadal trwa pewnie towarzyszy temu niedobór fosforu gdyż roślina pobiera fosfor razem z azotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, czy jest jeszcze sens dolistnego dokarmiania azotem + jakaś odżywka, czy też dać mu spokój do wiosny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stosowałeś 3 dawkę w pszenicy? ja od 2 lat nie stosuje ze względu na susze

Nie przestałem się bawić 2x i koniec potem conieco mocznika w opryskiwacz daję.

Te fioletowe liście to brak dostępnego fosforu- za zimno. A że potem usychają bo fosfor jest pierwiastkiem ruchomym w roślinie i roślina wycofuje go ze starszych liśi do młodszych. Jak koniecznie chcesz to zasilaj ale po co. Na wiosnę znów będą fioletowe. Teraz najważniejszy jest korzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zimno u mnie bylo na wschodzie Polski a teraz kilka dni bez przymrozków nadają i i 13-15 w dzień czy myslicie że jest sens nawigatorem rzepak prysnąć bo jeszcze nie pryskałem ( nie pytajcie czego) ewentualnie może foxem on temperatur się nie boi bo mam też metaz ale na niego może już chyba za póżno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas niektóre rzepaki porażone kiłą nadają się do orki. co myślicie o stosowaniu rsm w dawce 200l na ha 2razy i 100kg saletrosanu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u nas niektóre rzepaki porażone kiłą nadają się do orki. co myślicie o stosowaniu rsm w dawce 200l na ha 2razy i 100kg saletrosanu

jak tylko dasz radę wjechać w pole z 1 sza dawką RSM to nie ma nic lepszego. w takim układzie zamiast saletrosanu wolałbynm dac siiarczan amonu ( więcej siarki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wjakiej dawce dać rsm i siarczan iczy na 2 dawac rsm bo nigdy nie stosowałem w 2 dawce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...