Skocz do zawartości
kar86ban

Kredyt z częściową spłatą kapitału (CSK)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z tego co się dowiaduję jest to korzystna forma pomocy dla rolnika. ARiMR spłaca do 35% kredytu za rolnika. Czy ktoś posiada taki kredyt, także w starszych liniach? Z tego co pytałem w bankach to jest na razie kredyt widmo- w banku w którym mają go udzielać jescze nic o nim nie wiedzą. Proszę o opinie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie piękne jak Ci się wydaje. 35% to i owszem spłacaja ale nie więcej jak 75 tys. zł, a reszta kredytu to komercyjny inwestycyjny, przy dzisiejszym WIBORZ-e - 8 - 9%. Ja osobiście dziękuję za taką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale nawet 35-10=25 czyli to jest nienajgorzej, czy 'zwykły' kredyt z dopłatami do oprocentowania jest lepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym równaniem, które napisałeś, ale to tak na marginesie.

Do oceny CSK niezbędna jest kompleksowa wiedza o warunkach udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału.

Można sobie poczytać choćby tutaj:

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/pomoc-krajowa/pomoc-krajowa-po-01052007.html

 

Istotą sprawy jest w tym temacie zapis:

"1. Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału wypłacana jest w dwóch ratach, przy czym:

1) pierwsza rata w wysokości 75% kwoty pomocy,

2) druga rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania, w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu."

 

Mam nadzieję, że rozumiesz powyższy zapis.

 

Marginalnie należy zauważyć następujący fakt:

1. Inwestycja - 200.000 zł

2. środki własne - 40.000 zł

3. kredyt - 160.000 zł

4. prowizja od kredytu - 3.200 zł

5. otrzymana pomoc z ARiMR - 56.000 zł

6. I spłata z ARiMR - 42.000 zł - nie wcześniej jak ok. 90 dni od daty rozliczenia kredytu

7. pozostaje do spłaty - 118.000 zł kredytu na 9%

8. to jest tak jakbyś zaciągnął ok. 500.000 zł kredytu MR

9. za 500 tys można zrobić dużo więcej jak za 160 - dla mnie oczywiste

10. Pamiętać (moim zdaniem) należy o tym, że Państwo jak coś próbuje nam włożyć do kieszeni i rozgłasza, że daje za "free", to trzeba pomyśleć ile więcej wyjmie nam z drugiej kieszeni.

 

Opisałem się chyba jak nigdy.

Pozdrawiam Jaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym równaniem, które napisałeś, ale to tak na marginesie.

 

35% spłaty - 10% (około) oprocentowania =25% pomocy realnej.

 

Istotą sprawy jest w tym temacie zapis:

"1. Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału wypłacana jest w dwóch ratach, przy czym:

1) pierwsza rata w wysokości 75% kwoty pomocy,

2) druga rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania, w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu."

 

Mam nadzieję, że rozumiesz powyższy zapis.

 

Rozumiem zapis, ale nie rozumiem dlaczego to jest istota sprawy - tak nie dają wszystkiego na początku, cóż chyba i tak trudno by było słacić kredyt wcześniej niż po 5 latach (no, chyba że masz jakieś latyfundia, tuczarnie itp.

 

Marginalnie należy zauważyć następujący fakt:

8. to jest tak jakbyś zaciągnął ok. 500.000 zł kredytu MR

 

No teraz to ja nie rozumiem jakie 500 tysięcy? Sam na pisałeś, że z 200 tys. ARiMR spłaca 52 tys. no to z 500 tys. by było pewnie koło 100 tys. spłaty przez nich.

 

10. Pamiętać (moim zdaniem) należy o tym, że Państwo jak coś próbuje nam włożyć do kieszeni i rozgłasza, że daje za "free", to trzeba pomyśleć ile więcej wyjmie nam z drugiej kieszeni.

 

Tu zgoda

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

istotą jest fakt, iż pozostałe linie mogą być bardziej korzystne, przy wkładzie własnym 40 tys. zł suma kredytu może wynieść nawet 400tys. zł np właśnie w linii MR, co przy założeniu, że okres kredytowania wyniesie 15 lat a rynkowe oprocentowanie wyniesie 6% (my płacimy 2% czyli zyskujemy 4%) zatem łączna korzyść wyniesie ok 36% sumy kredytu (przy 2 letnim okresie karencji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale jeśli potrzebuję 'tylko' np ok. 100 tys. to wtedy kredyt CSK wydaje się być bardziej korzystny, wtedy mam szanse mieć spłaconą przynajmniej jakąś część kredytu, a nie tylko jego oprocentowanie jak w MR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy realizowaniu inwestycji w wysokości 125.000 zł (tak aby wyszło 100.000 zł kredytu), otrzymasz pomoc w wysokości ok. 47.000 zł dopłat do oprocentowania kredytu nMR, oczywiście z założeniem 2 lata karencji w spłacie kapitału i 15 lat kredytowania. Z CSK otrzymasz 35.000 zł dopłaty do kapitału.

 

Odsetki od kredytu nMR za 15 lat wyniosą (przy założeniu 2 lata karencji i spłaty kapitału miesięcznie) ok. 17.000 zł

Odsetki od kredytu CSK wyniosą (przy założeniu 2 lata karencji, 10 lat kredytowania, spłaty miesięczne, oprocentowanie 10%) ok 36.000 zł.

Oczywiście założyłem pierwszą ratę z ARiMR po 3 miesiącach od udzielenia kredytu w wysokości 26250 zł i ostatnią 8.750 zł.

 

Dla mnie wyliczenia są jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się teraz przeliczać jeszcze wariantu zaciągnięcia kredytu na minimalny okres, czyli 5 lat ale obawiam się, że też nie wyjdzie to korzystniej.

Myślę, że opłacałoby się brać CSK w przypadku zmiany przepisu na 50% dofinansowania spłaty kapitału. Zmiana, którą Ministerstwo Rolnictwa wraz z ARiMR wprowadziła w CSK (50 tys. zł zmienili na 75 tys. zł dopłaty do kapitału) w moim rozumieniu jest zmianą pozorną i nie wpływająca na poprawę jakości tej pomocy, należało zmienić zapis nie więcej niż 35% kwoty kredytu na nie więcej niż 50% kwoty kredytu i pozostawić wartość 50.000 zł dopłaty - wtedy do niskich kwot kredytów - do 100.000 zł warto byłoby z tego korzystać. W takim układzie jest to nie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy realizowaniu inwestycji w wysokości 125.000 zł (tak aby wyszło 100.000 zł kredytu), otrzymasz pomoc w wysokości ok. 47.000 zł dopłat do oprocentowania kredytu nMR,

 

 

No dobra przyznaje, coś chyba nie kumaty jestem. Jeśli ARiMR spłaca te kilka procent oprocentowania kredytu MR i jeśli ze 100 tys. kredytu ta dopłata wynosi 47 tys., to by znaczyło, że oprocentowanie wynosi ok. 50% . Nie rozumiem, sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 tys. dopłat do oprocentowania otrzymasz w okresie kredytowania tj. przez 15 lat, inaczej nie potrafię Ci wytłumaczyć.

Czy jeśli bierzesz kredyt komercyjny na 10 lat w wysokości 100 tys. zł i zapłacisz od niego w ciągu 15 lat ok. 80 tys. odsetek, to oznacza że oprocentowanie wynosi 80%? Nie, to oznacza, że koszt kredytu bez prowizji wynosi 80%, a oprocentowanie 10% w skali roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ktoś się pokusi i napisze porównanie dla 100tys zł w tym kredycie na minimalny okres czyli 5 lat dla csk i mr (2%) który jest tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niejest oferta dla biednych ludzi tylko dla bogatych masz gotówke na całoś bieżesz kredyt kupujesz sprzęt dostajesz zwrot części kredytu reszte spłacasz ze swoich i gitara. Prow jest podobny ludzie sie cieszą że dostaną zwrot paru% podpierają sie kredytami obrotowymi potem jest płacz i zaciąganie pasa. Przed wejściem dopłat i reszte tych dobrodziejstw to je te maszyny kupowałem z kredytów na MR za połowe tych cen które teraz obowiązują. Ale może sie myle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To niejest oferta dla biednych ludzi tylko dla bogatych masz gotówke na całoś bieżesz kredyt kupujesz sprzęt dostajesz zwrot części kredytu reszte spłacasz ze swoich i gitara. Prow jest podobny ludzie sie cieszą że dostaną zwrot paru% podpierają sie kredytami obrotowymi potem jest płacz i zaciąganie pasa. Przed wejściem dopłat i reszte tych dobrodziejstw to je te maszyny kupowałem z kredytów na MR za połowe tych cen które teraz obowiązują. Ale może sie myle.

 

NIC DODAĆ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...