Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki piotr ile zbierasz kwintali i na jakiej klasie ziemi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niewiem co o tym myslec.kiedys mowili ze jakas zaprawa szkodzi pszczolom teraz ze mospilan.ja osobiscie nie wierze w jego dzialanie ogolnie na owady w tym i pszczoly.

To jest efekt trzech czlynników.

Mało fosforu (albo za zimno na pobieranie tego składnika)

Susza która utrudnia pobieranie

Nie dostateczna ilość azotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. u sąsiada jest tak że cały rzepak jest granatowy tylko takie kępy są zielone tam w tych kępach jest wapno rzucone i ph dobre przez co azot jest lepiej dostępny i razem z azotem ciągnie fosfor, u mnie tego nie ma całe rzepaki są zielone dlatego że mam dobre ph i dałem oprócz azotu z yarej corna jeszcze 100kg saletrzaku pod pług w sumie z jarej 3,3x7 +27=50kg co jest i tak niedużo

gdyż dobrze rozwinięty rzepak potrafi na jesieni zjeść 100-150 kg z tym że połowę pobierze z nawozów a resztę z procesu mineralizacji resztek pożniwnych

jeżeli nie daliście azotu na start dla bakterii to nie macie się czemu dziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
np. u sąsiada jest tak że cały rzepak jest granatowy tylko takie kępy są zielone tam w tych kępach jest wapno rzucone i ph dobre przez co azot jest lepiej dostępny i razem z azotem ciągnie fosfor, u mnie tego nie ma całe rzepaki są zielone dlatego że mam dobre ph i dałem oprócz azotu z yarej corna jeszcze 100kg saletrzaku pod pług w sumie z jarej 3,3x7 +27=50kg co jest i tak niedużo

gdyż dobrze rozwinięty rzepak potrafi na jesieni zjeść 100-150 kg z tym że połowę pobierze z nawozów a resztę z procesu mineralizacji resztek pożniwnych

jeżeli nie daliście azotu na start dla bakterii to nie macie się czemu dziwić.

wedlug mnie niema znaczenia ph tylko wilgoci niema w ziemi u mnie wapno idzie co trzeci rok i obornik po buraki i tez mam te objawy saletra i nawoz pk + siarka siane na sciern trzeba wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy jakie wapno i ile dajesz,ja ładowałem tlenek na pola i on działa szybko a węglan na cięższej glebie bardzo wolno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie czy składacie informacje na wnioskach o wykorzystaniu własnego materjału siewnego odmian chronionych wyłacznym prawem i wysyłacie kase do tych gosci bo ja to olewałem a w ostatnich dniach przyszło mi ponaglenie i strasza mnie obowiazkiem składania tych informacji pd rygorem prawnym do 30 listopada macie cos podobnego bo w przesłanej informacji wynika ze kazdy kto ma ponad 10 ha musi cos takiego robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie czy składacie informacje na wnioskach o wykorzystaniu własnego materjału siewnego odmian chronionych wyłacznym prawem i wysyłacie kase do tych gosci bo ja to olewałem a w ostatnich dniach przyszło mi ponaglenie i strasza mnie obowiazkiem składania tych informacji pd rygorem prawnym do 30 listopada macie cos podobnego bo w przesłanej informacji wynika ze kazdy kto ma ponad 10 ha musi cos takiego robic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze od 30 ha trzeba płacić a po drugie wystarczy zadeklarować że się zasiało odmiany których nie ma na ich liście- żyto dankowskie złote bodajrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 25 ha, ale jak sie ma ziemniaki to mniej. Pozatym to mogą ci "naskoczyć" bo oni wysyłają listy zwykłe bez potwierdzenia odbioru (przynajmiej było tak u nas). A jeżeli kupisz choć troche materiału kwalifikowanego to mogłeś go posiać na wszystkie pole nawet po 10kg/ha zboża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie krótkie pytanie ile azotu dajecie w czystym składniku pod rzepak pszenicę i buraki proszę o szczere odp i niezawyżanie dawek chciałbym zobaczyć czy kierujecie się ekonomią czy jednak chęcią bardzo dużych plonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na przyszły rok mam N odpowiednio

rzepak 300kg saletry i 200kg mocznika

zboża 200kg saletry i 200kg mocznika

buraki 100kg saletry i 100kg mocznika

łaki 2x po 200 kg mocznika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku dawałem

Rzepak 230N razem z azotem na ściernisko po pszenicy

Buraki 165N

Pszenica 170-190N

Ziemiaki jadalne 130N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę dwaj koledzy wspólnie ładnie określili się że na drugą dawkę azotu stosują mocznik, i mnie tu to bardzo ciekawi bo ja od wielu lat stosuję tylko saletrę i pod jarki i ozimki co przemawia za tym że drugą dawkę robicie mocznikiem? nie boicie się tych strat azotu? albo nie działani na roślinę ? jak to jest? porównywał ktoś tą dawkę mocznika z saletrą ?pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie idzie w pierwszej dawce saletra w drugiej saletrzak a w trzeciej znowu saletra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie leży Ci ten saletrzak zbyt długo na ziemi nie rozłożony? jak to wizualnie wygląda rzepak/pszenica w 2 dawce saletra a saletrzak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w minionym sezonie zrobiłem mały eksperyment z azotem podzieliłem pola na pół i na jednej części jechałem w rzepaku azot 210kg/ha na drugiej 170kg/ha podobnie w pszenicy połowa w dawce 185kg/ha druga część 160kg/ha wszystko w formie saletry rzepak dwie dawk, a pszenica trzy. Interesowało mnie czy ma sens ekonomiczny uleganie propagandzie firm sprzedających nawozy o ciągłym zwiększaniu dawek. Wszystko przejechało przez wagę a w pszenicy dodatkowo zostały przebadane parametry. Wyniki:

Rzepak różnicy brak, pszenica wagowo porównywalnie jedynie ta z wyższą dawką o 0,3 wyższa zawartość białka. w tym roku kontynułuje eksperyment i obie dawki obniżam o kolejne 10 kg N/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie za mocznikiem przemawia cena. Mi wyszło że 1kg azotu w moczniku jest o 26groszy tańszy co przy zakupie 12 t dało mi oszczędność 3120 zł. Na pierwszy strzał z wiadomych względów trzeba dać saletrę a na 2 raz mocznik w sam raz. Jak się daje w połowie maja mocznik to zdaniem znajomego więcej białka jest ale problem z dojrzewaniem i wyleganiem nawet po modusie i ccc. Nie wiem z doświadczenia bo nie stosuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy stosowal saletrzak w drugiej dawce.efekt opozniony zbior 2 tygodnie ,grad w miedzy czasie.plon to juz niewiem.nie chwalil sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w minionym sezonie zrobiłem mały eksperyment z azotem podzieliłem pola na pół i na jednej części jechałem w rzepaku azot 210kg/ha na drugiej 170kg/ha podobnie w pszenicy połowa w dawce 185kg/ha druga część 160kg/ha wszystko w formie saletry rzepak dwie dawk, a pszenica trzy. Interesowało mnie czy ma sens ekonomiczny uleganie propagandzie firm sprzedających nawozy o ciągłym zwiększaniu dawek. Wszystko przejechało przez wagę a w pszenicy dodatkowo zostały przebadane parametry. Wyniki:

Rzepak różnicy brak, pszenica wagowo porównywalnie jedynie ta z wyższą dawką o 0,3 wyższa zawartość białka. w tym roku kontynułuje eksperyment i obie dawki obniżam o kolejne 10 kg N/ha

 

Tak się składa że nie tylko azot ma wpływ na plon tj jeżeli np. rzepak potrzebuje 20 kg siarki na każdą tone nasion, a ty dostarczyłeś mu razem z tym co jest w glebie 80 kg to nawet gdybyś dał 300 N na ha to nie masz szans na więcej niż 4 tony. Trzeba bilansować proporcjonalnie składniki. Porównywanie samego azotu nie do końca jest miarodajne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje to właśnie chciałem przekazać pod rozwagę aby nie przeceniać roli azotu w plonowaniu roślin. Co z tego że nasypiesz 220kgN/ha skoro roślina tego nie jest wstanie wykorzystać. Przed podjęciem decyzji o poziomie nawożenia warto poznać wyniki gleby to tylko 12zł od próby a pozwala na duże oszczędności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chciałbyś dać 80kg siarki ? to było by 330kg/ha siarczanu amonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak chciałbyś dać 80kg siarki ? to było by 330kg/ha siarczanu amonu.

 

Kolega chyba nie sieje nawozów wieloskładnikowych więc tłumaczę w większości o ile mnie pamięć nie myli jest jakieś 18% siarki (jeśli żle pamiętam to sprostujcie) do tego dodajesz siarkę np w postaci polifoski 21 i nie przekraczając azotu można nasypać siarki na 5 ton nasion... Takie moje zdanie. Zawsze dostarczam składników na plon w przybliżeniu 5 ton uwzględniając zawartość w glebie. Jeszcze nigdy nie miałem ale chciałbym mieć Może ekonomicznie nie zawsze jest to uzasadnoine, ale tak już mam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprostowaniu klasa 4b w większości. rekord 4,5t na ha. w zeszłym roku 3,2 ale dałem jakieś 75 kg saletrzaku pod korzeń żeby go wypędzić o czym mało kto pomyślał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...