Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Przy sprzedaży świń od dwóch lat zakłady pobierają na promocję tego syfu który produkują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hahahahahahahahaha

 

Nie wiem z czego się śmiejesz, bo jeśli sprzedajesz towar do przetwórni czy gdziekolwiek indziej to też powinieneś mieć potrącenia. Sprawdź sobie dokładnie czy nie brakuje Ci na przelewach paru złotych, które potrącono Ci na fundusz promocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jak wypisujecie "ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej" to co miesiac drukujecie nową czy jedno pod drugim.

I jak wylicze ile sprzedałem np. we wrześniu to wpisuje to do ewidencji sprzedaży pod jaką nazwą faktury i jakimi danymi kontrahenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ruki 1976. z funduszem promocji jest taka zasada :

przetwórca pobiera 0.1 % od dostawcy i przekazuje to do funduszu .

Żeby łatwiej zrozumieć , jeżeli dostarczysz zboże do młyna to młyn pobierze od ciebie 0.1 % , ale jeżeli sprzedaż to zboże lub inne płody rolne pośrednikowi to nie będziesz miał tego potrącenia, analogicznie ze świnkami jeżeli sprzedasz do rzeźni to ci potrącą ,a jeżeli pośrednikowi to nie.I to by było na tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie funduszy promocyjnych informacji możecie szukać w tym akcie prawnym

 

Z dniem 1 lipca 2009 r. wchodzi w życie ustawa z 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno – spożywczych (Dz. U. z 2009 nr 97, poz. 799), która tworzy 9 odrębnych funduszy promocji:

 

Fundusz Promocji Mleka (który zastępuje dotychczas istniejący Fundusz Promocji Mleczarstwa)

Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego

Fundusz Promocji Mięsa Wołowego

Fundusz Promocji Mięsa Końskiego

Fundusz Promocji Mięsa Owczego

Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych

Fundusz Promocji Owoców i Warzyw

Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego

Fundusz Promocji Ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem nowo ustanowionych funduszy jest promowanie i wspieranie wzrostu spożycia polskich produktów rolno-spożywczych, zarówno na rynkach krajowych jak i europejskich. Fundusze mają służyć poprawie jakości konsumowanych produktów, pozwolą na rozwój rynków zbytu, jak również sprzyjać będą konsolidacji branżowej.

 

 

 

Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na poszczególne fundusze obowiązane są:

 

Ø podmioty skupujące mleko

 

oraz

 

Ø przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie:

 

· przetwórstwa na cele konsumpcyjne zbóż

 

· uboju: świń, bydła, cieląt, koni, jagniąt, owiec, drobiu

 

Ø Przedsiębiorcy będący płatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT, prowadzący działalność w zakresie:

 

· wywozu poza terytorium RP żywych świń, bydła, cieląt, koni, jagniąt, owiec, drobiu

 

· wytwarzania owoców i warzyw

 

· skupu owoców i warzyw w celu ich przetworzenia

 

· połowu ryb w wodach śródlądowych lub morskich

 

· chowu lub hodowli ryb

 

· skupu ryb w celu ich przetworzenia

 

Wysokość zobowiązania wykazywać będą na deklaracjach składanych Prezesowi Agencji Rynku Rolnego za pośrednictwem Oddziałów Terenowych właściwych miejscowo dla siedziby przedsiębiorcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link

 

http://wiedzaifinanse.pl/artykuly.php/83/463,rezygnacja,ze,statusu,rolnika,ryczaltowego

 

Od 1 kwietnia 2011r. są nowe przepisy.

 

Niestety przepisy ustawy VAT tak często są nowelizowane, że redakcje nie nadążają publikować aktualnego tekstu ustawy. Szczególnie, że praktyka wprowadzania zmian w jednej ustawie przy okazji nowelizacji całkiem innej ustawy, stała się nagminna.

Sama wzięłam swoja ustawę VAT i zmian z 1 kwietnia 2011 tam nie ma. Patrzę więc na datę wydania - marzec 2011r. czyli według stanu na dzień 1 stycznia 2011r.

 

W każdym razie nie ma teraz obowiązku prowadzenia przed rejestracją specjalnych ewidencji.

Jest to zupełnie logiczne - osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą się zarejestrować jako podatnicy vat przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Dlaczego rolnicy mieliby być traktowani inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dlatego warto zawsze korzystać ze sprawdzonego źródła:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040540535

 

Oczywiście ale dla wprawnych w posługiwaniu się tym aktem prawnym.

 

Wątpię, aby przeciętny rolnik posiadł taką umiejętność.

 

Zdecydowanie polecam korzystanie z googla. Znajdzie się linki do stron, gdzie tematy nas interesujące omówione są bardziej przystępnym językiem.

Dobrze też jest czytać Gazetę Prawną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 3 pytanka. Jak bym przeszedł na VAT to przykładowo ze sprzedaży żywca za 100 zł netto muszę oddać 3% czyli 3 złote? Czyli generalnie jestem 10 złotych w plecy s stosunku do RR bo on 100 zł +7%Vat=107?

I drugie pytanie czy będąc vatowcem mogę opuścić KRUS i podjąć pracę?

No i trzecie coż sprzedaję trochę żywca bez faktur z kasą 'do ręki', czy będąc na Vacie opłacałoby się takie ryzyko?

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam 3 pytanka. Jak bym przeszedł na VAT to przykładowo ze sprzedaży żywca za 100 zł netto muszę oddać 3% czyli 3 złote? Czyli generalnie jestem 10 złotych w plecy s stosunku do RR bo on 100 zł +7%Vat=107?

I drugie pytanie czy będąc vatowcem mogę opuścić KRUS i podjąć pracę?

No i trzecie coż sprzedaję trochę żywca bez faktur z kasą 'do ręki', czy będąc na Vacie opłacałoby się takie ryzyko?

Dzięki

1) Nie 3 a 5%, i jesteś w "plecy" tylko 2zł, bo RR dostaje 7% a ty 5%.

2) Vat i KRUS nie maja za sobą nic wsólnego i nie są ze soba w żadan sposób powiązane.

3) Jak cie złapią na przedaży bez fakrtur to dostaniesz "tylko" karę grzywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam 3 pytanka. Jak bym przeszedł na VAT to przykładowo ze sprzedaży żywca za 100 zł netto muszę oddać 3% czyli 3 złote? Czyli generalnie jestem 10 złotych w plecy s stosunku do RR bo on 100 zł +7%Vat=107?

 

1) Nie 3 a 5%, i jesteś w "plecy" tylko 2zł, bo RR dostaje 7% a ty 5%.

quote]

 

Nie rozumiem, 5% muszę oddać czyli 5 zł ze 100, a RR dostaje + 7 zł, czyli jestem nawet 12 zł do tyłu na 100 zł netto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze troche źle to wyraziłem.

Rolnik RR dostaje cene netto + 7%

a rolnik "vatowiec" dostaje cene netto + 5%, a te 5% musisz oddać do US. Czyli jesteś tylko 7% w plecy, ale przy zakupach rolnik RR płaci cene brutto i nic nie zyskuje a ty masz zrwot tego vatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki, czyli nie jest tak żle, bo mógłbym żądać wyższej ceny netto o ~2%, bo kupujący jako vatowcowi płaciłby mi tylko +5% Vatu, a nie jak rolnikowi RR 7%. Czyli podsumowując ostatecznie byłbym w plecy w stosunku do rolnika RR 7-2=5% przy sprzedaży.

Matematyka królową nauk:)

PS. Ciekawe czy te dla stawki Vatowca i rolnika RR się w przyszłości nie zmienią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawka 7% bedzie obowiazywała jeszcze tylko w tym roku, jeżeli dobrze pamiętam to od 2013 ma być 6,5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w związku z korektą faktury z cukrowni za buraki a dokładnie z numerem. Wcześniej miałem FV/5/11 a teraz wstawiam nowy numer z tego roku czy musi być nowy powiązany ze starym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie kupiłem przedmiot na allegro i niewysłali mi od razu faktury po wielkich perypetiach wysłali mi tą fakture meilem ale tam niema odręcznego podpisu tylko napisany maszynowo czy nikt sie niedoczepi do takiej faktury, takie faktury to mógłbym sobie sam drugować w dowolnej ilości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można było sobie drukowac fakture, jakiś podpis o wnoosek o zwrot, ALE w przypadku kontroli już tak nie bedzie kolorowo. Teraz faktura nei musi być podpisana przez sprzedajacego i kupującego. Miałem taka fakture za ciagnik, wystawili mi i wysłali bez pieczątki i podpisu, w US nic sie nie przyczepili ale w banku chcieli zeby to było i musieli mi wystawić jeszcze jedna z podpisem i pieczątką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki moja księgowa terz ntwierdzi że nietrzeba podpisu, to jest faktura za drapke za pare zł ale za grubszą maszyne to tak ja pioszesz lepiej sie zabezpieczyć i mieć orginał z podpisem odręcznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kar86ban .wat na żywiec jest dla vatowców 8% , nie 3% i nie 5% , 5 % jest na zboże.Ty jako vatowiec dostajesz od nabywcy cenę netto plus vat 8% , lub 5% ,zależy co sprzedajesz , netto jest twoje a vat oddajesz do US . tu znajdzisz stawki vat oraz klasyfikację pkwiu .. PKWiU - Dział 01 - PRODUKTY ROLNICTWA I ŁOWIECTWA ORAZ USŁUGI WSPOMAGAJĄCE

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to jest z korektą faktur, Jestem w KSC i najpierw wystawili w październiku jedna fakture, poźniej w styczniu była korekta do tej faktury z października, a teraz w marcu przysłali kolejna korektę ale do której faktury? tej z października czy tej ze stycznia? mam zrobić korekte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podchodzę do sprawy praktycznie. też jestem w ksc i otrzymałem trzecią wersję faktury. US chce od ciebie Vat bo trochę wzrosła cena buraków .Nadaję nowy numer fakturze , bieżący a że to jest korekta to napisali w cukrowni. Wpisuję tą fakturę do książki sprzedaży w czasie wystawienia faktury , jeden egz. odsyłam do cukrowni, i po sprawie. Czy dobrze niewiem może ktoś napisze jak to być powinno ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet na tej fakturze z cukrowni sie wpisuje numer faktury której tyczy sie korekta, dlatego sie zastanawiam co w te miejsce wpisać czy numer początkowy czy numer korekty nr1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...