Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie na jednym stanowisku rzepak w okresie 5 letnim był przez 4 lata, co roku traktowany butisanem, nie wiem jaki jest negatywny wpływ nagromadzenia tej substancji (chociaż śmiem przypuszczać, że albo się rozkłada albo jest wypłukiwana w blisko 100%), ale nie zauważyłem negatywnego wpływu na plon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Może to zainteresuje http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:041:0012:0013:PL:PDF Zmiana przepisów odnośnie stosowania "metazachloru"

„CZĘŚĆ A

Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka

chwastobójczego. Dozwolone jest stosowanie nieprzekracza­

jące łącznej maksymalnej dawki 1,0 kg metazachloru na 1 ha

w okresie trzech lat na tym samym polu.”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie swoje a przepisy swoje . Wszyscy o tym wiedzą a nikt się nie stosuje. Jak zapytałem jednego przedstawiciela z Pro to zdziwiony był ale zaraz odpowiedział że ludzie stosują i nic się nie dzieje.

Nic się nie dzieje bo nikt tego nie bada!!!!!! A za kilka lat będą problemy. Nie wiadomo gdzie się to kumulowało że dali taki ogranicznik. Najważniejsze żeby szła sprzedaż. W końcu żadne z pól nie należy do koncernu sprzedawającego metazę w różnej postaci czy nazwie. Tylko nikt głośno nie powie ile dziadostwa zostaje w oleju albo w makuchu czy śrucie która idzie do krów i potem do mleka czy mięsa i wraca na stół smacznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę sprawdzić na ubiegłorocznej etykiecie, bo teraz to można sobie narobić bigosu z piorinem, co prawda z crossa sprawdzają tylko jeden rok, ale dokumentację należy posiadać z lat dwóch, chociaż ja teraz mam mniej niż 25% rzepaku, tylko przez jeden sezon miałem 60%, a ta jedna działka to wyjątek, bo jest położona daleko od gospodarstwa i z płodozmianu w jej przypadku wypadły ziemniaki, ale już były dwa lata przerwy po ostatnim rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradźcie, który oprysk będzie lepszy - Butisan star czy Metazanex??? w ubiegłym roku stosowałem Butisan...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metazachlor ma krótki okres połowicznego rozkładu kilka- kilkanaście dni, więc nie rozumiem skąd te obostrzenia dot. 1kg przez 3lata. Stosował ktoś więcej kilka razy metazachlor w ciągu 3 lat?

Czy mi się wydaje czy był tu gdzieś nie dawno jakiś ekspert BASF??? Może by tak zajął głos w tej nurtującej nas sprawie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

który oprysk najlepszy?? Metaszanex , butisan star , czy Rapsan Plus , a może jeszcze jakis inny polecacie- chodzi mi o oprysk bezpośrednio po siewie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to mam niemiłe doświadczenia z metazanexem stosowanym z coomandem - plantacja jak wschodziło wszystko to odrazu żółkło przykra sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rady ekspertów traktuję z przymrużeniem oka oni są nastawieni na reklamę swoich produktów a czy dla rolnika coś zostanie to nikogo nie obchodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szczerze to mam niemiłe doświadczenia z metazanexem stosowanym z coomandem - plantacja jak wschodziło wszystko to odrazu żółkło przykra sprawa.
zolte przebarwienia na lisciach wystepoja jak sie przedobrzy z chlomazonem.duze opady po zabiegu tez moga byc przyczyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No rady ekspertów traktuję z przymrużeniem oka oni są nastawieni na reklamę swoich produktów a czy dla rolnika coś zostanie to nikogo nie obchodzi

 

Co to ma do rzeczy? NIech się wypowie skąd te ograniczenie. Metazachlor BASF ma w butisanie więc nie mam nie mam nic przeciwko żeby zareklamował, ale i przy tym wyjaśnił dlaczego nie można stosować powyżej 1kg/ha. Poza tym wydaje mi się, że Butisanu akurat nikomu nie trzeba reklamować . Ciekawe czy doczekamy się odpowiedzi??? A może "eksperci" pracują tylko od pon-pt .

Co do chlomazonu, stosowaliśmy z Fuego w zeszłym roku chlomazonu wyszło 0,11l dokładnie były lekkie przebarwienia, które szybko znikneły, gorzej było w miejscach gdzie oprysk się nałożył tam przytrzymało go mocno, ale do zimy można powiedzieć, że rośliny się wyrównały. Co do skuteczności w stosunku do Butisanu to taka sama lub lepsza. Problem natomiast to po wymarznięciu pszenica zasiana na talerzówkę dostała strasznie w kość po tym chlomazonie mimo tak małej dawki. Po butisanie na pszenicy nic nie było widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szczerze to mam niemiłe doświadczenia z metazanexem stosowanym z coomandem - plantacja jak wschodziło wszystko to odrazu żółkło przykra sprawa.

nie żółkło a bielało, takie dzialanie ma chlomazon zawarty w commandzie.

ja w tym roku planuję zaraz po siewie 0,2 chomazonu i za około 7 dni litr butisanu star i 1,5 l metazanexu.

odchwaszczałem kalafiory w tym roku i stosowałem litr metazanexu i litr butisanu star i jest czyściuteńko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi gościu z agroloku mówił że navigator+ chromazon do 3 dni po siewie działa łagodniej niż chromazon z innymi mieszaninami. Coś się niby niweluje a efekt zadowalajacy według niego. Pytanie do praktyków kto w zeszłym roku robił taką mieszaninę? Jak to było na polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ ja robiłem taką mieszankę w proporcjach 0,2 - 0,2. efekt super do zbioru żadnych chwastów i cenowo tanie niż metazachlor z chlomazonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy sól jest konieczna przedsiewnie w rzepaku teraz na jesieni- ??? i wogóle jakich nawozów używacie przed siewem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wysiewam połowę dawki soli pod pług i resztę na wiosnę pogłównie, polidap natomiast w całej dawce pod pług

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie leje i to ostro ale deszcz jest potrzebny bo sucho było, w czwartek zaczynamy zasiewy, wieloskładnikowe lepiej siać przed orka czy może po orce jak jest lepiej ? ja chętnie bym posiał na sciernisko a potem pług czy jednak nawóz nie będzie zbyt głębokodla rzepaku dodam że po orce jadę broną wirnikową i siew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zaleca sie niby pod pług. Raz tak zrobiliśmy i rzepak stał jesienią. Brakowało mu azotu nie mógł go sięgnąć bo poszedł zbyt głęboko. Oprócz tego jednego roku, zawsze pod agregat. Chyba że ktoś daje każdy składnik osobno to wtedy P i K pod pług można by dać a N pod agregat, ale to mało praktyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nawozy dane przed orką na sciernisko są dostępne dla roślin rzepaku, bo ja zawsze po orce sypałem ale nie wygodnie jest siać po oranym, a jak u was to wygląda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie idzie o to, aby stymulować system korzeniowy do rozwoju, czyli nie sypać wszystkiego na wierzch lecz około 20cm wgłąb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale potas czy azot szybko się przemieszczają więc zanim roślina rozwinie system korzeniowy to składniki się coś w głąb przemieszczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...