Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Panowie mam pytanko od czterech lat zawsze siałem Californię z osiągiem 3,6 - 3,9 tony z ha. W tym roku chciałem zmienić odmianę. Polecają mi mieszańce (Elektra, Visby) ,klasa ziemi 3-4 nigdy nie siałem mieszańca jak to jest z jego uprawą. Czy jest ona bardziej wymagająca, ryzykowna. Nie mam w tym temacie doświadczenia i proszę o opinię doświadczonych hodowców.

Jeśli zawsze osiągasz plon bliski 4 ton/ha to powinna być to twoja ulubiona odmiana. Chyba że wierzysz w możliwość średnich plonów na poziomie 5,5-6 t/ha i to niezależnych od temperatury zimą, opadow wiosną i obecnością gradu, to faktycznie,czas na zmiany

Podobno wiara czyni cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze chciałem zacytować mameja a zacytowałem kogoś innego dlaczego tak sie stało??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam rzepak boi siedużyc opadów wody po zasianiu ?

 

Commandem jechać ? czy może poczekać aż się wypada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na wsi dziś chyba wszyscy siali, a ja dopiero orałem, sianie pewne dopiero po niedzieli, kurcze ale ten czas zapierdziela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w waszych gminach z ilością zasiewów? Bo w mojej ludzie zwiększyli o 200% W samej mojej miejscowości 70% to rzepak co w ubiegłym stanowiło zaledwie 30%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fakt, ci którzy mieli po2-3 zasieli 15ha, gdzie nie spojrzeć rzepak, coś mi wygląda na klęskę urodzaju za rok jak zima nie zweryfikuje. Zanczna ilość zasiewów to coś w rodzaju wezme od sąsiada po zbiorze coś urośnie; nie neguje własnego materiału ale wszystko z głową (przynajmniej zaprawić należało); zasiałem VISBY za cieżkie pieniądze z dużym podkładem nawozowym i nawigator+command bezpośrednio po siewie, zastanawiam sie czy dobrze zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie u nas szału nie ma - raczej widzę ze mniej tego będzie, sam miałem 30 ha a sieje 14 ewentualnie 17ha - dopiero spółdzielnia orze pod rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasiałem opryskałem a wczoraj na nim woda stanąła tyle spadło pewnie chlomazon poszedł do Szczecina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szał rzepakowy i w moich okolicach ludziom się udziela sieją nawet ci co nigdy nie siali a u mnie też zwiększyłem areał o50% DO TEGO CO BYŁO. KILKA DNI MĘKI I NA DZIŚ JUŻ WSZYSTKO POSIANE I POPRYSKANE DEWRINOL TOP I METAZ 5ha powschodowo pojade navigator z metazem pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tam tym roku dokładnie 23 sierpnia zasiałem i opryskałem a w nocy przeszła tak potężna ulewa że musiałem oprysk robić od nowa ,na jednym polu wyszedł bodziszek w takiej ilości że zagłuszał rzepak ,z kont to się wzięło nie wiem .

Co do zwiększenia areału zasiewu to ja nie widzę takiej wariacji w moich rejonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z liniówek to chyba moorse a z f1 to raczej kolumb-->spójrzhttp://www.coboru.pl/DR/PublWynikowPDO/WWPO_RZPO_2012.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz do MONOLITU, ponoć w tym roku najlepiej przezimował ze wszystkich odmian i sypie też nie zgorzej.

Osobiście zasiałem CALIFORNIĘ, ale tylko dlatego, że MONOLITU nie było w centrali, a nie chciałem dłużej czekać z siewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Pierwszy raz wsadziłem rzepak, prawie 3ha 24.08 ileż zamętu z tym miałem, przerabiałem swojego Poznaniaka 6

 

Chciałem się od Was specjalistow w uprawie dowiedzieć o oprysk, dużo się naczytałem że najlepiej polecieć navigatorem + command 3 dni po siewie, generalnie oprysk mam zamiar wykonać jutro.

Susza u mnie jednak spora, od jakichś dwóch tygodni deszczu nie było. Jestem młodym rolnikiem 25 lat, poradźcie żeby strat na wiosnę nie było...

Dodam że dowiedziec się za bardzo nie mam od kogo, w agencji się nie znają, kazali siać rzepak do końca sierpnia, a ponoć na świętokrzyskie do 24 najlepiej. Te tabele oprysków na tym portalu są bardzo pomocne, jednak wiadomo, że lepiej dowiedzieć się od kogoś kto stosował w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz such to odpuść sobie commanda. Jedź navigatorem po 3 liściu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zebraliście już te późno desykowane rzepaki? jak kształtuje się w ich przypadku jakość nasion i plon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiane opryskane i deszcz ostro popadał pewnie wszystko białe będzie po comandzie w dawce 0,17 co do zwiększenia areału u mnie o 100% ale dlatego ze ostatnio same zboża były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy mi powiedział że dobrze jest polecieć przed zimowaniem borem z jakimś aktywatorem, to ponoć lepiej rzepak lepiej przezimuje, prawda to?

 

U mnie w okolicy, to raczej nie ma rzepaku, dopiero gdzieś w okolicach Opatowa, 30km od Sandomierza tam mają tego więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...