Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rzepak jest bardzo wymagający w uprawie mało tego potrzeba trochę szczęścia sami widzicie głupia ulewa może pogorszyć wschody do tego małe wymarzniecie przez zimę i rzepak do kasacji

i ja zmniejszam będzie skromne 20 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No rady ekspertów traktuję z przymrużeniem oka oni są nastawieni na reklamę swoich produktów a czy dla rolnika coś zostanie to nikogo nie obchodzi

 

Co to ma do rzeczy? NIech się wypowie skąd te ograniczenie. Metazachlor BASF ma w butisanie więc nie mam nie mam nic przeciwko żeby zareklamował, ale i przy tym wyjaśnił dlaczego nie można stosować powyżej 1kg/ha. Poza tym wydaje mi się, że Butisanu akurat nikomu nie trzeba reklamować . Ciekawe czy doczekamy się odpowiedzi??? A może "eksperci" pracują tylko od pon-pt .

 

 

 

Rzeczywiście tak się składa, że ekspert pracuje od pon-pt, a teraz był na urlopie.

Jeśli chodzi o ograniczenia dotyczące stosowania metazachloru co 3 lata to są one związane z zaleganiem tej substancji w glebie, to obostrzenie jest nałożone przez UE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No rady ekspertów traktuję z przymrużeniem oka oni są nastawieni na reklamę swoich produktów a czy dla rolnika coś zostanie to nikogo nie obchodzi

 

Co to ma do rzeczy? NIech się wypowie skąd te ograniczenie. Metazachlor BASF ma w butisanie więc nie mam nie mam nic przeciwko żeby zareklamował, ale i przy tym wyjaśnił dlaczego nie można stosować powyżej 1kg/ha. Poza tym wydaje mi się, że Butisanu akurat nikomu nie trzeba reklamować . Ciekawe czy doczekamy się odpowiedzi??? A może "eksperci" pracują tylko od pon-pt .

 

 

 

Rzeczywiście tak się składa, że ekspert pracuje od pon-pt, a teraz był na urlopie.

Jeśli chodzi o ograniczenia dotyczące stosowania metazachloru co 3 lata to są one związane z zaleganiem tej substancji w glebie, to obostrzenie jest nałożone przez UE.

 

No dobra, że zalega to jasna sprawa jest tylko czy to zaleganie będzie, bądź czy może być fitotoksyczne dla roślin rzepaku? Są może jakieś dowody na fitotoksyczność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metazachlor może szkodzić rzepakowi, w którym go zastosowano, jeżeli pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca (vide: jesień 2010, kiedy to rzepak miał zahamowany wzrost nie przez chlomazon, ale właśnie przez metazachlor) i świadomość tego należy mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co robicie z nasionami które zostały rozumiem że można je zostawić na przyszły rok (ja tak robie) ale wysiewacie je w pierwszej kolejności czy zostawiacie na wypadek gdy braknie kupionych i wtedy je wysiewacie(ja tak robie) ale zastanawiam sie ile lat tak można bo u mnie już są kilkuletnie nasiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo nic sie im nie dzieje o ile przechowujesz w suchym miejscu, po za tym zawsze mozesz sprawdzić siłę kiełkowania w doniczce, możliwe że z wiekiem spada, osobiście nigdy nie miałem staszych niż 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie pokazuje, że zasadniczo po kilku latach jednak się dzieje - miałem worek odmiany, której nie wysiewałem przez 4lata - siła kiełkowania spadła gdzieś do połowy.

Co do sposobu wykorzystania - ja to co mi zostaje mieszam z nowymi (nawiasem mówiąc to jestem przekonany, że nowe i tak są rok stare) i wysiewam w pierwszej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oraliście pod rzepak? u mnie gleba miała straszną strukturę, na III klasie pług wychodził na wierzch, na słabszych było już lepiej, do tego wyciągały się spore bryły, nie pamiętam, aby taki warunki panowały kiedykolwiek wcześniej, na wierzchu (do 10cm) jest wilgotna gleba, poniżej już skała,

 

nasiona rzepaku zachowują siłę kiełkowania ok. 10 lat w warunkach polowych, więc teoretycznie właściwie przechowywane powinny kiełkować jeszcze później, pytanie brzmi jaki wpływ wywiera zaprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moj juz rosnie.

orało sie bez problemu

mój częściowo rośnie, reszta może jutro będzie rosła. Ale orało się masakrycznie... tak mokro w swoim krótkim życiu jeszcze nie orałem. Poślizg kół na poziomie 20-25% , nie mówie już skibach wyoranych, które będac strasznie mokre zasychały na skałe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak sucho to jeszcze nie było na 20cm jest pył na średniej ziemi a na ciężkiej to pług wychodził. W czasie siewu nie było widac siewnika z ciągnika a siałem na drugi dzień po oraniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po 5 dniach ładne wschody ale po zasiewie z 40 cm spadło na 3 razy. O dziwo chlomazon działa na jakieś jednoliścienne bo już są przebarwienia. Pojechałem pół pola samym chlomazonem a resztę dodałem 0,2l/ha navigatora. Jak narazie nie ma różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś doświadczenie w siewie rzepaku prosto w ściernię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sucho, kilka razy niby coś zmoczyło ale nic to susza jak rok temu, a po commandzie faktycznie samosiewy zbóż maja przebarwienia, jakies jaja. Też mam część po navigator + command i to w mocniejszej i słobszej dawce różnicy nie widać,

sianie w ściernisko widziałem (i po zbożu i po rzepaku), rzepak nie odbiegał od tradycyjnych, wysiew był w okolicach 25-30 roślin na m2, sprzęt ciężki specjalistyczny z jednoczesnym wysiewem nawozu w ścieżki wysiewowe

ciekaw jestem tylko jak długo można stosować tak uproszczona uprawę w tym samym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym roku było siane pierwszy raz. Pogoda deszczowa rzepak ładnie kiełkuje myślę że w okolicach niedzieli powinien być na wierzchu {może}!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie w tym roku było siane pierwszy raz. Pogoda deszczowa rzepak ładnie kiełkuje myślę że w okolicach niedzieli powinien być na wierzchu {może}!
ile na m2 i jakie odmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie po 5 dniach ładne wschody ale po zasiewie z 40 cm spadło na 3 razy. O dziwo chlomazon działa na jakieś jednoliścienne bo już są przebarwienia. Pojechałem pół pola samym chlomazonem a resztę dodałem 0,2l/ha navigatora. Jak narazie nie ma różnicy.

Rozumiem że jednocześnie chlomazon + navigator bezposrednio po siewie? Bo producent zaleca niby sam chlomazon + po wscodach navigator. Napisz jakie efekty i czy jest rożnica. Co do chlomazonu i jednoliściennych to nomalne, że pobieleją po nim. Nie ma sie jednak co cieszyc bo to minie Chyba że daliście 0,25l chlomazonu... u Nas w każdym razie w zeszłym roku po 0,12l na początku jęczmień zbielał, ale potem niestety ostro ruszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,8kg/ha odmiana Vision. Co polecacie w mieszaninie z Butisanem na oprysk powschodowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ma działać w tym navigatorze przed wschodami chwastów?chlopyralid?pikloram?aminopyralid?ta rejestracja po siewie jest dziwna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co ma działać w tym navigatorze przed wschodami chwastów?chlopyralid?pikloram?aminopyralid?ta rejestracja po siewie jest dziwna.

on ma chyba tylko po wschodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co ma działać w tym navigatorze przed wschodami chwastów?chlopyralid?pikloram?aminopyralid?ta rejestracja po siewie jest dziwna.

 

Niby aminopyralid ma działać doglebowo, choć to dość dziwne zważając że to ta sama grupa chemiczna co pozostałe dwa. Ale z tego co widzę w starszych materiałach chwalili się, że bedzie można stosować posiewnie i tak go reklamowano, ale jakby nie patrzeć w tej chwili ma tylko rejestracje w fazie 1-4liści.

Ja myślę, że najrozsądniej będzie zastosować go w fazie 1-2 liści 0,2l + 1l metazachloru, bądź ewentualnie na 3-4liście samego , takie rozwiązanie powinno możliwie mało boleć i chyba być dość skuteczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...