Skocz do zawartości
Technik rolnik

Gniotowniki do zboża.

Rekomendowane odpowiedzi

Masz jakąś regulacje powietrza na wlocie? Tak się dzieje jak idzie dużo zboża a mało powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ci sie sita zakleja tą ospą i potem niema powietrza zeby to wydmuchnąć i zapcha sie w ruże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zrobic teraz niewidze tam zadnej regulaci do powietrza ! Nie wiem czy dokupic grubsze sita czy co ? Tak z 50 kg idzie dobrze a potem nie idzie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmieniałeś sita? jak tak to zwroc uwage ze te sita musza byc skierowane szczelinami tak jak kreci sie rozdrabniacz jak załozyłeś odwrotnie to tez tak moze sie robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sito bylo normalne a teraz zalozylem szczelinowe i jakos idzie ! Jak dludo srutujecie tone zboza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie w moim gniotowniku walce już się wyrobiły są śliskie,

czym można naciąć rowki

Może miał ktoś taki problem jak go rozwiązać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walce w gniotowniku daje sie do ryflowania tzn. nacinania rowkow ! Niewiem gdzie to mozna teraz zrobic mam srutownik bijakowy kiedys robil to gosciu kolo kalisza ! A skad jestes ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Panowie w moim gniotowniku walce już się wyrobiły są śliskie,

czym można naciąć rowki

Może miał ktoś taki problem jak go rozwiązać

 

wiem że wykopuje stary temat ale miałem u siebie zużyte walce w gniotowniku sipmy jakies 3 lata temu były juz gładkie mój sąsiad rozwiązał to szlifierką kontową nacinając rowki na skos efekt taki że gniotownik robił mąke i płatki pszenne

 

ja wymyśliłem że załatwie to wiertarka pół dnia nudne jak niewiem co ale efekt jak nowe wiertło juz nie pamiętam 4 lub 5mm i zagłebiamy w starym dołku aż całe zostawi ślad + 1mm tak na oko w głebszych bedzie chować się ziarno może komuś się przyda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma porównanie gniotownika ze śrutownikiem w praktyce? Mój leciwy śrutownik zaczyna się sypać i zastanawiam się czy nie warto byłoby wymienić na gniotownik. Póki co z gniotownikiem miałem do czynienia tylko przy koniach i nie wiem jak by się to sprawdziło w przypadku bydła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś ma porównanie gniotownika ze śrutownikiem w praktyce? Mój leciwy śrutownik zaczyna się sypać i zastanawiam się czy nie warto byłoby wymienić na gniotownik. Póki co z gniotownikiem miałem do czynienia tylko przy koniach i nie wiem jak by się to sprawdziło w przypadku bydła.

 

Też nie posiadam gniotownika, ale z tego co wiem to przyswajalność ziarna gniecionego to około 95% a śrutowanego tylko 70%.

Przy gniecieniu ziarno się nie nagrzewa tak jak przy śrutowaniu. A nagrzewanie się ziarna powoduje straty w białku które mogą sięgać nawet 30%.

Gniotowniki pobierają około 1/2 energii co śrutownik o takiej samej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o porównanie to ja mam duże, mam to i to

gniotownika używam do zboża, bo ma problem ze strączkowymi, co prawda ma 3 walce i nie powinien stękać ale jednak jest problem,

Śrutownika używam wiec do grochu i łubinu, rozdrabniam go na grubych sitach,

 

Powiem tak dla bydła to chyba optymalne rozwiązanie, przede-wszystkim zniknął problem kwasić, które pojawiają się przy powrocie na śrutownik, no i pradu idzie stanowczo mniej a wydajność wrosła,

 

Ja na tydzień gniotę 3 tony ziarna i tonę srutuje łubinu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i udało się naprawić stary śrutownik, więc gniotownika nie będę póki co kupował. Mówicie, że łubin idzie ciężko na gniotowniku?? Myślałem, że będzie szedł bez problemu, bo z kolei ja mam problem z gnieceniem łubinu na śrutowniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...