Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

może mało stosujecie P, ale ja kiedyś po połączeniu P i B w dobrych dawkach to ciasto w dyszach i filtrach.

 

Mam takie pytanie są spodziewane przymrozki w tym tygodniu czy można jeszcze podać azot na rzepak? Czy go rozhartuje ?

 

Dawki boru to 500g w czystym składniku a fosforu to 400g na 1ha. Fosfor najczęściej w postaci kristalon żółty on ma 40% fosforu.

 

Azot najlepiej dać do 30 dni od posiania rzepaku, poźniej może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ja nigdy nie daje azotu w postaci nawozu na jesień, tylko troche w opryskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w jakiej postaci stosujesz fosfor, że nie ma dodatku azotu? odnośnie do boru, to chyba największe znaczenie ma skład mieszanki i woda, te same mieszaniny, które ja z powodzeniem stosuję u znajomych zamieniają się w galaretkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co w rzepakach u mnie po toprex słabo przychamował 0,3 u niektórych widac porazenie kiłą dolnoslaskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowalem toprex i caryx dla porownania.po caryxie mimo obsady 60 na m2 rzepak ladnie sie rozlozyl.po toprexie liscie dalej stercza ale szyjka na tej samej wysokosci co i po caryxie.oda preparaty stosowane przy 5 lisciu.obecna faza 8 duzych lisci.miejscami sa oznaki niedoboru fosforu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowałem toprex miedzy czwartym szóstym i rzeczywiscie liscie sa wyrosniete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stosowalem toprex i caryx dla porownania.po caryxie mimo obsady 60 na m2 rzepak ladnie sie rozlozyl.po toprexie liscie dalej stercza ale szyjka na tej samej wysokosci co i po caryxie.oda preparaty stosowane przy 5 lisciu.obecna faza 8 duzych lisci.miejscami sa oznaki niedoboru fosforu

 

U mnie też jest to samo fosfór i azot ale podobno na lżejszych glebach jest to spowodowane niska temperaturą jak nawoziłeś ok to nie ma co się martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawozilem polfoska m 350 kg.dolistnie poszla nitrofoska fosforowa i bor.mysle ze to wina suszy i pozniejszego ochlodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przy obecnej pogodzie rzepak jeszcze przyrasta, jak wam się wydaje u mnie słaby więc jak by jeszcze urósł to bym się nie martwił. a zimy puki co nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie przyrasta albo w bardzo wolnym tempie.wkoncu to ozimina.wiosna przy takiej temperaturze roslby na dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rośliny przyrastają cały czas ,lepiej mieszańce gorzej liniówki.Teraz nic mu zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie rzepak ładnie skrócony tebukonazolem razem z ccc i zieloniutki tam gdzie nie doleciał oprysk różnica niesamowita a poza tym to nie trafiłem z opryskiem na gnatarza i troszkę narobił dziurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie macie spostrzeżenia odnosnie stosowania na wiosne potasu w rzepaku oz. Planuje uzupełnic na wiosne nawożenie K w postaci Korn kali.

jaką dawke proponujecie? na jesiień poszlo 60kg/ha K w nawozie wieloskładnikowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podzieliłem dawkę potasu na dwie części 60kg przedsiewnie i 60kg pogłównie przed ruszeniem wegetacji, ja stosuję sól potasową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że powierzchniowe stosowanie nawozu jest bardzo nieskuteczne przy wiosennych suszach ,chyba że w zimie na zamarzniętą glebę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowalem w ubieglym sezonie sol wiosna na jednym kawalku dla porownania.plon taki sam co po zastosowaniu wieloskladnikow jesienia.moim zdaniem lepiej potas jesienia zastosowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam ze lepiej dać pod orkę ale jak ktoś ma słabą glebę to potas podzieliłbym na 2 dawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie mi taką rzecz. czy taki oprysk jak BUTISAN STAR 416 SC można zastosowac na wiosne bo właśnie taki zakupiłem żeby prysnąc na jesieni ale z pewnych przyczyn było to nie możliwe- i z tąd moje pytanko czy on się też nadaje na wiosne bo na etykecie pisze że stosowac na jesieni nic o wiośnie niema. co o tym sądzicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma wzmianki o wiosnie poniewaz polecaja go we wczesnych fazach rozwojowych chwastow.wiosna chwasty beda wyrosniete i prawdopodobnie by sobie butisan nie poradzil.pozostaje galera,lontrel,nawigator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie nawozy siejecie na wiosne na swoje rzepaki?? i w jakich dawkach?? i może jakies odżywki jeszcze????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloskładnikowe pod korzeń(w miarę możliwości dobrze rozpuszczalne ) +bor mikroelementy grzyb skracanie dolistnie ewentualnie robal to wszystko jesienią

Wiosna jak najwcześniej azot w formie szybko działającej saletra oczywiście z głową tak aby nie popłynął na północ jeśli mało jest siarki również trzeba ją uzupełnić jak najszybciej ,a dawki nawozów powinny być zbilansowane w planie nawozowym na podstawie prób glebowych i plonów jakich oczekujemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystają mu trochę liście z pod pierzyny.mogłoby jeszcze popadać zanim dotrą większe mrozy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest bardzo dobrze , jeżeli śnieg przykryłby szczelnie ciepłą glebę należałoby się spodziewać wyprzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...