Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ale zebrałeś coś? jeśli tak to ile? i przede wszystkim gdzie

 

ja miałem silvinio i mas8 plon mokrej (30%) 11,3t/ha, sąsiedzi w samych odmianach KWS mieli różnice 2 do nawet 3t/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podobno kukurydza jest taka prosta w uprawie. Jak ktos liczy koszty i zyje z rolnictwa to wie jakie sa koszty uprawy i ile trzeba zebrac zeby zarobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz wszystko przez enigmatyczny nick, w tym sezonie zapewne osiągnąłeś absolutne maksimum potencjału plonotwórczego dla danego nawożenia, staram się wybrać odmianę na podstawie obserwacji wyników sąsiadów, ale podobnie jak przy zbożach okazuje się, iż sam dobór odmiany nie ma dużego znaczenia, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć przebiegu warunków atmosferycznych dlatego chyba zdecyduję się na dywersyfikację i 5 odmian (2 lub 3 KWS, eurostar, LG 32.58 lub 30.229)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A podobno kukurydza jest taka prosta w uprawie. Jak ktos liczy koszty i zyje z rolnictwa to wie jakie sa koszty uprawy i ile trzeba zebrac zeby zarobic.

 

Prawda jest taka .............ile dasz tyle masz .Koszta w kuku są spore ,ale przynajmniej nie trzeba tyle latać z chemią ,a i próchnicy sporo zostaje po zbiorze kuku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafaello3 dokładnie.

lepiej zainwestować w nawożenie i materiał siewny a później kosić pieniądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kosztami to nie przesadzajmy i tak jezeli ma się 100% własnego sprzętu i wszystko się robi we własnym zakresie to koszta na 1 ha przedstawiają się tak nasiona 400zł,nawozy 800 zł,środki ochrony roślin 180 zł,paliwo około 55l x 4,5żł/l=250zł podatek rolny 150 zł,suszenie po kosztach własnych około 400 zł.Razem 2200 zł na ha.Reszta to praca własna i sprzętu który i tak musi pracować by nie zerdzewieć.Ja posiadam stary ale sprawny a wartośc jego liczę jako złom tj około 30000 kg po 1 zł/kg.A teraz profity 9,5 tony z ha po 1000 zł/t = policzcie to sami.Czas najwyższy mówić prawdę o swych prawdziwych dochodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba się urwałeś z choinki albo zaczynasz dopiero karierę,Wapno ,dzierżawa,amortyzacja sprzętu nie będziesz nim jeździł 50 lat jak już ma po ćwierćwieku.Jak chcesz uzyskać 9,5 tony z ha przy 800złna na nawozy powodzenia słyszałeś o czymś takim jak bilans składników pokarmowych, być może w jednym roku uzyskasz taki plon resztę rośliny pobiorą z gleby, a za 2 lata będzie zonk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dołużmy jeszcze 500 zł na wapno,amortyzację,dzierżawę,i wyższe nawożenie ale zysk musisz przyznać jest i tak imponujacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem od ilu lat siejesz kuku ale ja w swojej przygodzie z tą rośliną w ciągu ostatnich około 10lat tylko 3 razy zdarzyło się że był godziwy pieniądz jak w roku poprzednim, więc nie jest tak kolorowo raz lepiej raz gorzej byle na plusie. Niech wypowie się ktoś z większym doświadczeniem i powie co się stało że w latach 80-tych było sporo kuku a później tylko zboża a teraz dwa lata z rzędu kuku płaci to wszyscy będą siać powodzenia. Cieszy mnie to że ten co ją uprawia dłużej wie jak to robić a te skoczki tegoroczne mam nadzieje że dostaną po d..ie niech tylko w stanach urośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech tylko na Węgrzech urośnie to u nas po 200 zł będzie. Nie ma co się oszukiwać cenę nabijają kurniki które normalnie miał tam kontrakty. Dodatkowo wysoka cena zbóż spowodowała że qq wskoczyło na ich miejsce. Jak pogoda dopisze i zboża urosną to nie ma co liczyć na dobry interes na qq.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiam kukurydzę od 3 lat,maszyny dostałem od ojca za darmo abym tylko zajął się jego ziemią bo nie ma sił by ją dalej uprawiac obiecał mi iż dołoży z renty jeżeli nie będzie mi się opłacać uprawiać ziemi.Jak na razie nie musi dokładać może w pszyszłości jak będzie dekoniunktura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku kosił mi qq kolo który mówił że mieli świniaki koło 500 sztuk. Ale zrezygnował z nich bo było podobnie jak u ciebie. Powiedział że nie będzie dokładał do świń idąc do pracy i z renty ojca. Teraz sobie jeździ kombajnem w firmie i kosi po Polsce, ojciec tylko uprawia ziemię ma koło 25ha. Sieje rzepak, pszenicę qq troche jeczmienia. A z wykształcenia elektryk samochodowy. Jak pytałem czemu nie robi w zawodzie mówił że zrobiło się za ciasno, dużo klamotów trzeba mieć więc poszedł do pracy. Trochę Polski zwiedzi nawet gdzieś na Rumuni kosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wypowiedzi przedstawicieli firm handlujących nasionami wynika iż sprzedaż nasion kukurydzy pod zasiewy na 2013 rok jest 2-3 krotnie wyższa w porównaniu do 2012 roku.Tak więc będziemy mieli nowy rekord powierzchni pod zasiewami kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez dziwny zbieg okoliczności kukurydza dała godziwy zarobek już drugi sezon pod rząd, niektórzy sprzedawali kukurydzę już po 100zł/t i więcej w tę uprawę nie wejdą, natomiast w ubiegłym sezonie każda uprawa gwarantowała rentowność i to rekordową, więc należy zabezpieczyć rozsądną cenę i spać spokojnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak kissmy tylko daj namiar na samobójce który teraz podpisze że kuku 30% wilg odbierze w październiku-listopadzie po 550-600zł tona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miasto to przeczyta i potem się dziwicie.

Amortyzacja to minimum 1000 zł do ha, jak kupuje się nowy sprzęt to przy odpowiednim areale będzie pracował maks 15 lat. przy za małym dłużej ale na ha wyjdzie to samo. A odsetki które płacę za sprzęt na kredyt? Jak ktoś płaci swoją kasą to też musi policzyć minimum utraconych korzyści. A koszt pracy? Chyba,że ktoś pracuje za darmo, nie zje nie pije i mieszka u rodziców. A ZUSy, Krysy itp.

Potrzebny jest chyba kiepski rok na kuku i wszystko wróci do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przez dziwny zbieg okoliczności kukurydza dała godziwy zarobek już drugi sezon pod rząd, niektórzy sprzedawali kukurydzę już po 100zł/t i więcej w tę uprawę nie wejdą, natomiast w ubiegłym sezonie każda uprawa gwarantowała rentowność i to rekordową, więc należy zabezpieczyć rozsądną cenę i spać spokojnie
No i nakręca ceny ziemi bo za byle piach 6 klasa wołają 30 tysięcy ale długo to nie potrwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u nas to znaczy w krainie białych niedzwiedzi to chyba wszyscy sieją tylko kukurydzę na nasiona.Gdzie by tylko ucho przyłożyć to słyszę Kukurydza,Kukurydza to się robi chore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kukurydza kukurydza - a jak kukurydza poleci o beda płakać. Jak zawsze u nas - jak coś się opłaca to każdy sieje, sadzi. Cena leci to każdy przerzuca się na coś innego. Zostają tylko wytrwali. Ja sieje kiszonkowe to inna bajka. A co do popytu na nasiona w tym roku - to raczej nie wierze w 2-3 krotną sprzedaż nasion bo tyle to ich nie ma na rynku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie takich co zasiali 100% areału kukurydzy? Bo ja nie. Czym my w wlkp mielismy przesiać rzepak pszenice, jeczmien pszenżyto? Jęczmieniem jarym? A jak dało coś jakieś pieniądze to co? Lepiej tego nie siać bo ci biedni co pokupowali rotory suszarnie i całą reszte przypadkiem zubożeją?

Co się martwicie, jestescie w tym od lat to dobrze, jak w tym roku dostane po dupie to zostane przy rzepaku pszenicy jeczmieniu pszenżycie i zycie...

 

Ludzie ze swojej branzy zawistni, a mowią na "mieszczuchów"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kukurydza kukurydza - a jak kukurydza poleci o beda płakać. Jak zawsze u nas - jak coś się opłaca to każdy sieje, sadzi. Cena leci to każdy przerzuca się na coś innego. Zostają tylko wytrwali. Ja sieje kiszonkowe to inna bajka. A co do popytu na nasiona w tym roku - to raczej nie wierze w 2-3 krotną sprzedaż nasion bo tyle to ich nie ma na rynku .

cena kukurydzy w tym roku była u nas wysoka tylko dlatego, że na świecie susza była m.in. Węgry, Ameryka. Gdyby nie to na światowych rynkach cena była by inna i w Polsce przy tak rekordowym areale cena oscylowała by w granicach200-300zł za tonę mokrej nikt nie dałby po 500 do 600zł za mokrą. Kto siedzi w kukurydzy od wielu lat to może potwierdzić( rok 2006 lub 2007 nie pamiętam) mokra po 200zł chodziła i jeszcze problem był sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...