Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Odnosnie tego gwałtownego wzrostu sprzedaży nasion sądzę że to w duzej mierze chwyt martekingowy ze strony dystrybutorów nasion by nakrecić koniunkturę a rolnicy połkneli haczyk/nasiona się kończą więc się spiesz z kupnem/Na początku grudnia był u mnie przedstawiciel KWS namawiał namolnie na zakup ich nasion argumetując to j.w.U mnie odmiany KWS sie nie sprawdziły-totalna porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskie Młyny kontraktują kukurydzę na bioetanol zakład mają w Nysie i mi wstępnie proponują 500zł/t (400km to odległość, czyli im bliżej Głębinowa tym wyższa cena, ale nawet u mnie jeszcze spokojnie mogliby dołożyć z 30-40zł/t),

 

Lechpol na razie ewentualnie jest skłonny zabezpieczyć suchą 850-870zł/t - transport,

 

pozostali nabrali wody w usta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kukurydza będzie w cenie - pewnie na poziomie 700-800 sucha i 400-500mokra. Tak szybko USA i południe EU nie odbuduje zapasów, a popyt jest. Import z ameryki południowej może obniżyć cene, tam żniwa trwają. A tak na prawdę to nie wiemy jaki będzie nadchodzący sezon - dużo zależy od pogody.

 

powiedzcie zna ktoś z Was srodek WING P? (doglebówka w kukurydzy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polskie Młyny kontraktują kukurydzę na bioetanol zakład mają w Nysie i mi wstępnie proponują 500zł/t (400km to odległość, czyli im bliżej Głębinowa tym wyższa cena, ale nawet u mnie jeszcze spokojnie mogliby dołożyć z 30-40zł/t),

 

Lechpol na razie ewentualnie jest skłonny zabezpieczyć suchą 850-870zł/t - transport,

 

pozostali nabrali wody w usta

 

To słaba ta lista ,jak na dzisiaj .Trzeba szukać lepszego kupca najlepiej na miejscu A jest taki potentat u mnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś z Was dane dotyczące ubytków masy ziarna przy suszeniu z uwzględnieniem

 

zastanawiam się jak szybko oszacować jakiej cenie kukurydzy suchej odpowiada dana cena oferowana za kukurydzę mokrą, przy danym koszcie suszenia macie pomysł na algorytm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne tabele, nie trzeba ameryki odkrywać.

jak chcesz to wyśle ci na pr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.storol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=106:kukurydza-orientacyjna-tabela-skupu

 

coś takiego? nie ma pasuje mi tylko wskazany pod tą tabelą wzór, ale jaki jest średni poziom zanieczyszczeń usuwanych przez suszarnię?

 

zakładając, że za 30% kukurydzę dostanę 500zł to nawet przy koszcie suszenia 100zł/t (6zł/t/%) to zostaje mi z tony 814kg (minus zanieczyszczenia?) cena wyższa niż 737zł/t gwarantuje rentowność takiego przedsięwzięcia, dla 9zł/t/% to już 800zł/t, natomiast dla 15zł/t/% to już 900zł/t/%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja suszyłem z 43% do 14% biorąc po 130 zł za tonę i dla mnie był to niezły interes nie wiem dla kogo nabjiacie kabzę albo ten ktoś co suszy nie ma sumienia i wykorzystyje rolników a waga końcowa to różnica między mokrą a suchą wynosi -.procenty odparowanej wody plus 2%.Sprawdzono praktycznie ważąc mokrą a nastepnie suchą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5zł/t/% ? rozumiem, że to na słomie (jaki masz piec i suszarnię?), na OO ciężko jest zejść do tego poziomu z samym kosztem paliwa, nie wspominając o amortyzacji, prądzie i robociźnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja tabela jest taka sama, może trochę dokładniejsza bo ma jedo miejsce po przecinku więcej.

Im większa wilgotność tym większy ubytek "masy stałej" przy suszeniu 43% do 14% ubytek powinien być 29% a w rzeczywistości jest około 34%. Im suchsza tym rzeczywista waga suchej jest bliższa teoretycznemu ubytkowi. Susząc 24% do 14% ubytek powinien być 10% a jest 12%.

Sprawdzone teoretycznie i praktycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ale te ubytki to chyba suma wody +oDebra1ne zanieczyszczenia+oDebra1nie częśc rozkryszu . Ja nic nie odbieram tylko suszę.Odnośnie kosztów suszenia to masz rację ,suszę słomą mam nadwyżkę własnej gdybym musiał ją kupić kalkulacja chyba bała by inna i pewnie wynosiła by około 6 zł za tonoprocent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie ubytków w suchej masie podczas suszenia to dużo zalezy od temperatury powietrza suszacego czym wyższa tym ubytek wyższy ale czas suszenia niższy/coś za coś/.następny czynnik to na jakim etapie dojrzałoćsi technologicznej jest ziarno kukurydzy przed i po tym terminie ubytki się zwiększają,nastepnym czynnikiem jest jakość koszenia odpowiednie ustawienie kombajnu/ziarno musi być całe nie pomiażdżone nie pobite /. Widziałem ziarno które z suszarni wychodzi koloru kawy/brązowe/ubytki suchej masy max/wina techniki suszenia -mała wiedza operatora/.Mówię tu o ubytkach ponad ilością odparowanej wody bo tu plus mimus równa się zero.Tak więc można przyjąc w przedziale 2-5 % biorąc pod uwagę między innymi to co wymienilem powyżej są jeszcze inne ale to już inna szkoła jazdy.Perfekcji nigdy nie osiągniemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w2 tym przypadku to nie jest tylko plus i minus. Dla tego jest ten wzór. Nie będę ci go tłumaczył, chociaż to tylko matematyka na poziomie szkoły średniej.

Co do koloru brązowego to nie jest wina operatora suszarni, chyba że nagrzał ziarno do 150oC. Przy zbyt dużej wilgotności, przy wysokim nawożeniu azotowym albo po długotrwałych opadach w ziarnie podczas nagrzewania następuje karmelizacja cukrów. Nie wpływa to na jakość ziarna ani jego strawność (są na to badania), ale wygląd jest mniej atrakcyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakich używacie herbicydów w kukurydzy? ja stosowałem mocarz + innovate za 150zł/ha, ale tak sobie teraz liczę i maister wychodzi (bez adiuwanta) w zależności od dawki 140-175zł/ha jakie on ma wady poza brakiem eliminacji takich chwastów jak: rdesty, powój polny, bylica pospolita?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakich używacie herbicydów w kukurydzy? ja stosowałem mocarz + innovate za 150zł/ha, ale tak sobie teraz liczę i maister wychodzi (bez adiuwanta) w zależności od dawki 140-175zł/ha jakie on ma wady poza brakiem eliminacji takich chwastów jak: rdesty, powój polny, bylica pospolita?

 

Co było nie tak z tą mieszanką? U mnie Shado + Inovate idealnie czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mocarz + innovate to koszt rzędu 150zł i nie tępi ostów i samosiewów rzepaku, maister to koszt 116-175zł/ha (0,1-0,15l/ha) czyli w optymalnych warunkach może być lepszy i tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

mocarz + innovate (0,2kg+0,2-0,25l) to koszt 145-165zł/ha

 

podawajcie proszę koszt zabiegu, obok ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje tylko doglebowe. Od kilku lat Lumax i do zbioru nic oprócz kukurydzy nie rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atrazyna 750 g w czystym składniku +1 litr gwardianu na ha koszt 60 zł/ha Mam zrobiony zapas jeszcze na kilka dobrych lat.Ale jak kto chce to jeszcze mażna kupić do tych co zainwestowali po 70 zł za kg Atraneksu 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje tak samo jak kolega SZOPEN tylko lumax . Wychodzi drogo ale pole jest wolne od chwastow i co najwarzniejsze łagodny dla QQ. W ubieglym roku po siewie mialem sucha glebe wienc nie pryskalem. Puzniej ładnie popadalo . Oprysk wykonywalem na wschodach QQ i nic a nic jej nie wstrzymało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...