Skocz do zawartości
BAUER KUJAWSKI

WAPNO GRANULOWANE KREDOWE

Rekomendowane odpowiedzi

To moze proste pytanie. Z których kopalni wapno polecacie. Bo jak by nie było gdzies to musza wykopać .

Ja ostatnio zastosowalem 3t/h wapna dolomitowego z kopalni Winna

http://kksm.eu/index.php?menu=12 jak to będzie działać to dopiero sie dowiem . Raczej ph mam na przyzwoitym poziomie i potrzebowałem wapna na utrzymanie tego stanu ale jakie będa efekty to sie zobaczy. Jesli do d...py to chciał bym sie dowiedzieć co bedzie lepsze niz to co zastosowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki był koszt tego dolomitu? pamiętam kiedyś (w kuj-pom zakup wapna jeszcze był dotowany) koszt tony dolomitu wynosił około 20zł/t obecnie sam transport jest co najmniej dwukrotnie droższy, więc coraz większą uwagę zwraca się na parametry wapna i ich stosunek do ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludziska gadają że dobre jest wapno z kopalni kredy Mielnik.

troche drogi transport do mnie ale może warto zaiwestować co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA kupuje krede drobno mielona z Trębaczewa w big pac po ok1 t dosc dobrze sieje sie zwykłym siewnikiem do nawozow u mnie sulkym szeroko leci tylko pyli ale ujdzie a efekty widze juz w pierwszym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki był koszt tego dolomitu? pamiętam kiedyś (w kuj-pom zakup wapna jeszcze był dotowany) koszt tony dolomitu wynosił około 20zł/t obecnie sam transport jest co najmniej dwukrotnie droższy, więc coraz większą uwagę zwraca się na parametry wapna i ich stosunek do ceny

Bez transpotu 800zł / 28t z transportem za TIRa zapłaciłem 1400zł . Wysiałem na jakieś 8ha czyli na hektar wyszlo jakieś 175zł. Nie duzo ale zobacze jaki efekt bo moze szkoda siac tego na polu

a co jest wart Oxifertil czy jakos tak. Na wygląd jest podobny do tego dolomitu co siałem ale jak rozpuszczałem w wodzie to lepiej sie rozpuszczal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cieszę się, że trafiłem na cenionego eksperta, innego bym nie zniósł, jeszcze nie spotkałem się z parametrem rozdrobnienia przy wapnie granulowanym, w jaki sposób zweryfikować przydatność różnych rodzajów wapna granulowanego dysponując wyłącznie ceną i nie zawsze prawidłowo wskazanym składem?

 

Sprawa jest prosta. Sklad jest rzecza swieta i jesli ktos tego naduzywa albo pisze nieprawde to naraza sie na duze konsekwencje. Rozdrobnienie w granulacie jest istotne w przypadku produkcji granulatu wapniowego ze skal wapiennych ( wczesniej material trzeba zmielic- im drobniej tym lepiej, choc drozej, wiec producenci kombinuja), natomiast w przypadku tzw. kredy piszacej ( nie mylic z ta do tablicy, bo to sprawsowany gips) typu 06a nie ma to zadnego znaczenia, bo ma ona jako kopalina tzw. postac amorficzną, czyli bezpostaciowa ( brak form skonsolidowanych jak kamien etc)

 

Pomogłem:) ?

Jak chcesz sie czegos dowiedziec, pytaj:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki był koszt tego dolomitu? pamiętam kiedyś (w kuj-pom zakup wapna jeszcze był dotowany) koszt tony dolomitu wynosił około 20zł/t obecnie sam transport jest co najmniej dwukrotnie droższy, więc coraz większą uwagę zwraca się na parametry wapna i ich stosunek do ceny

Bez transpotu 800zł / 28t z transportem za TIRa zapłaciłem 1400zł . Wysiałem na jakieś 8ha czyli na hektar wyszlo jakieś 175zł. Nie duzo ale zobacze jaki efekt bo moze szkoda siac tego na polu

a co jest wart Oxifertil czy jakos tak. Na wygląd jest podobny do tego dolomitu co siałem ale jak rozpuszczałem w wodzie to lepiej sie rozpuszczal.

oxyfertil jest dobrym wapnem ale bardzo drogim.1t na ha to bardziej na podtrzymanie ph.do odkwaszania gleby to drogi srodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogłem:) ?

Jak chcesz sie czegos dowiedziec, pytaj:)

 

nie bardzo, cały problem odnosi się do stopnia rozdrobnienia wapna, wszyscy producenci wskazują podstawowe parametry zawartość CaO, wilgotność i poziom zanieczyszczeń, ale nikt nie wskazuje jaki jest stopień uprzedniego rozdrobnienia zgranulowanej kredy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można to rozrzucić ze spokojem, gdyż gips poprawia strukturę gleby i teoretycznie powinien podnieść zasobność gleby w siarkę, pytanie brzmi jak wygląda przyswajalność i opłacalność tego zabiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odpad z elektrowni. Kiedyś mi to proponowali i cuda o tym opowiadali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o kredzie Ecogran?? warto zastosować myślałem by sypnać 500kg/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal opowiadają na targach o tym nawet prezes zrzeszenia rzepakowego reklamował

ale nic nie moge powiedzieć ani za ani przeciw

mam lepszy pomysł zdjąć filtry samo do nas przyjedzie droga powietrzną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno był u mnie handlarz z granulowanym wapnem. Wziąłem od niego garść i wrzuciłem do wody a drugą garstkę do słabo kwaśnego roztworu. Po rozmieszaniu i przereagowaniu został jakiś piach i kamyki, które nie chcą się rozpuścić czy to jest już forma nierozkładalna? Gorzej, że podobnie wyszło mi z kredą pastewną. Więc ona też nie jest czysta chemicznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba na szybko zrobiłeś doświadczenie z reaktywnością tego wynalazku nie wiem jak kreda pastewna ale dolomity to coś koło 30% jak dobrze pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy reaktywność 30 % oznacza, że "wapna w wapnie" jest 30% a reszta to wypełniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie myślę że to oznacza ile jest dostępne dla roślin a reszta to wiadomo może za sto lat się rozpuści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co napiszecie o wapniaki jurajskim z firmy leidman,stosował ktos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zadziałać na wiosnę z wapnem w ogrodzie warzywnym. Raz zastosowałem tlenkowe i niestety spaliło mi warzywka. Po porównaniu różnych nawozów widzę, że wapniak kornicki z OMG ma bardzo dobry skład. Pisza że to jest z kredy wapno węglanowe i szybko działa. Orientuje się ktoś po jakim czasie widoczne są efekty? Stosował ktoś ten nawóz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki był koszt tego dolomitu? pamiętam kiedyś (w kuj-pom zakup wapna jeszcze był dotowany) koszt tony dolomitu wynosił około 20zł/t obecnie sam transport jest co najmniej dwukrotnie droższy, więc coraz większą uwagę zwraca się na parametry wapna i ich stosunek do ceny

 

A jest dostępne to wapno z Mielnika? Chciałem zakupić wapno na łąki. szukam czegoś dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie tak dawno był u mnie handlarz z granulowanym wapnem. Wziąłem od niego garść i wrzuciłem do wody a drugą garstkę do słabo kwaśnego roztworu. Po rozmieszaniu i przereagowaniu został jakiś piach i kamyki, które nie chcą się rozpuścić czy to jest już forma nierozkładalna? Gorzej, że podobnie wyszło mi z kredą pastewną. Więc ona też nie jest czysta chemicznie?

patrzcie ktoś coś zrobił i napisał co i jak

JA kiedys widziałem kogoś od wapna kredowego cena kolo 500 za tone ale gosc wiedział ze kopalnia z dobrowy górnieczej oszukuje na składzie

 

bo i faktycznie ludzie co mieli kiedys dotacje do tego i zrobili proby w stacjach chemicznych wapno było nie domielone do deklarowanego składu granulometycznego . ten od kredy mówił ze bedzie długo sie w glebie takie ziastna pow 1mm rozkładac

 

jak bys miał sito to tez bys mógł popatrzeć co tam bedziesz miał

ale to sie nie martw ze sie nie rozpusci bo to nic dziwnnego ze forma weglanowa sie od razu nie rozpusci bardzo długo działa

mam znajomego wielkeigo dzierżawce co twierdzi ze do 10 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno granulowane żeby było skuteczne musi mieć wysoką reaktywność.

To nieprawda że wapno węglanowe działa wolno.

Szybkość działania wapna zależy wyłącznie od jakości surowca i stopnia przemielenia czyli innymi słowy od reaktywności .

Reaktywność to nic innego jak stopień rozpuszczalności wapna w wodzie.

Reaktywność można ocenić samemu w prostym teście : 100gram nawozu wsypujemy do szklanki z wodą mieszamy około 1 minuty i przesiewamy na drobnym sitku do herbaty - ważymy pozostający na sitku osad ( kamienie, piasek itp) Wynik jest niczym innym jak stopniem reaktywności - jeżeli pozostało na sitku 70 gram to znaczy ze reaktywność nawozu jest 30% itp.

Większość producentów ma reaktywność bliską 100% (KZK,POLCALC OMYA)ale są i tacy którzy w tej samej cenie sprzedają nawozy o reaktywności 10% ( Agrolidman, PGN-Polska Grupa Nawozowa Wap-mag) .

Oszukańcze firmy fałszują wyniki lub też nie podają prawdy .

Pamiętaj skłąd chemiczny w wapnie węglanowym nie jest metodą porównawczą i wprowadza w błąd gdyż wszystkie nawozy mają wysoki stopień zawartości węglanu wapnia ale nie wszystkie są wykonane z surowca który zareaguje w glebie.

Kupując produkt od oszustów którzy obtaczają kamyczki narażasz się na poważne straty finansowe- Jakość nawozu moze być nawet jak 1do 20 czyli jedna tona porządnego produktu zastąpi 20ton nawozu który został wyprodukowany tylko po to by dobrze się rozsiewał !!! Kamień zawsze będzie się dobrze rozsiewał ale nigdy się nie rozłoży i nie zadziała na poziom pH!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno granulowane żeby było skuteczne musi mieć wysoką reaktywność.

To nieprawda że wapno węglanowe działa wolno.

Szybkość działania wapna zależy wyłącznie od jakości surowca i stopnia przemielenia czyli innymi słowy od reaktywności .

Reaktywność to nic innego jak stopień rozpuszczalności wapna w wodzie.

Reaktywność można ocenić samemu w prostym teście : 100gram nawozu wsypujemy do szklanki z wodą mieszamy około 1 minuty i przesiewamy na drobnym sitku do herbaty - ważymy pozostający na sitku osad ( kamienie, piasek itp) Wynik jest niczym innym jak stopniem reaktywności - jeżeli pozostało na sitku 70 gram to znaczy ze reaktywność nawozu jest 30% itp.

Większość producentów ma reaktywność bliską 100% (KZK,POLCALC OMYA)ale są i tacy którzy w tej samej cenie sprzedają nawozy o reaktywności 10% ( Agrolidman, PGN-Polska Grupa Nawozowa Wap-mag) .

Oszukańcze firmy fałszują wyniki lub też nie podają prawdy .

Pamiętaj !!! skład chemiczny w wapnie węglanowym nie jest metodą porównawczą i wprowadza w błąd gdyż wszystkie nawozy mają wysoki stopień zawartości węglanu wapnia ale nie wszystkie są wykonane z surowca który zareaguje w glebie.

Kupując produkt od oszustów którzy obtaczają kamyczki narażasz się na poważne straty finansowe- Jakość nawozu moze być nawet jak 1do 20 czyli jedna tona porządnego produktu zastąpi 20ton nawozu który został wyprodukowany tylko po to by dobrze się rozsiewał !!! Kamień zawsze będzie się dobrze rozsiewał ale nigdy się nie rozłoży i nie zadziała na poziom pH!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...