Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szopen to powiedz mi jeszcze teraz jak ruszy wegetacja to można wysadzić cały azot na rzepak ile pobierze teraz to pobierze a reszte za miesiąc czy półtora dlaczego piszą że roślina niepobierze azotu no i co z tego jak ten azot będzie sobie czekał na tą rośline. Kurde pogadałbym sobie z jakimś profesorem na ten temat bo mnie to zaciekawiło. Ktoś mi kiedyś tłumaczył że nawozy azotowe głównie robione są z gazu i nawet jak sie rozkładają to roślina pobiera je przez liście czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ładnie szopen przyładowałeś na 1 szą dawkę 150 kg/N

Na rzepak dałem 250 kg saletry 32% reszta pochodzi z gleby.

Azot mineralny z gleby nie pochodzi tylko z nawożenia pogłównego, część jest z procesów glebowych, im lepsza struktura gleby i intensywniejsze procesy tym większa zawartość azotu. taka zawartość nie oznacza że cały jest dostępny dla rośliny.

Korsarz jak dasz po zejściu śniegu cała dawkę to rzepak przedłoży pobieranie i kwitnienie a to nie jest za dobre ani dla plonu ani dla wilgotności przy zbiorze.

Na twoim miejscu dałbym niepełną dawkę nie licząc na duży plon.

A tak poza tym to wczoraj grzebałem pod śniegiem i widzę że teraz rzepak zaczyna wegetację, stożek wzrostu się podniósł i jak stopnieje śnieg to ruszy ostro w górę. Ze względu na długość dnia pewnie będzie mniej rozgałęzień bocznych i od razu wystrzeli. ja będę się starał jak tylko da się wjechać w pole opryskać go i skrócić, może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ładnie szopen przyładowałeś na 1 szą dawkę 150 kg/N

Na rzepak dałem 250 kg saletry 32% reszta pochodzi z gleby.

Azot mineralny z gleby nie pochodzi tylko z nawożenia pogłównego, część jest z procesów glebowych, im lepsza struktura gleby i intensywniejsze procesy tym większa zawartość azotu. taka zawartość nie oznacza że cały jest dostępny dla rośliny.

Korsarz jak dasz po zejściu śniegu cała dawkę to rzepak przedłoży pobieranie i kwitnienie a to nie jest za dobre ani dla plonu ani dla wilgotności przy zbiorze.

Na twoim miejscu dałbym niepełną dawkę nie licząc na duży plon.

A tak poza tym to wczoraj grzebałem pod śniegiem i widzę że teraz rzepak zaczyna wegetację, stożek wzrostu się podniósł i jak stopnieje śnieg to ruszy ostro w górę. Ze względu na długość dnia pewnie będzie mniej rozgałęzień bocznych i od razu wystrzeli. ja będę się starał jak tylko da się wjechać w pole opryskać go i skrócić, może to pomoże.

jakim środkiem będziesz sktcał i kiedy?

bo niektórzy mówia że przy tym opóżnieniu to nie ma już co hamować wzrostu tylko dać jakąs grzybówke. jak Ty to widzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja może zrobię źle ale jeśli coś z rzepaku zostanie to skrócę go na maxa, jeśli nie zbuduje rozety tylko pęd to o plonie można tylko pomarzyć.

wczoraj byłem na plantacji i połowa ma zgniły korzeń, woda stoi, jak szybko nie nadejdzie ciepło to będzie pług, jedna wielka porażka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża dawka tebukonazolu powinna wystarczyć. Na inne chyba będzie już za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie wróciłem z rozsiewania nawozu, po zjeździe ze ścieżek ciągnik się utopił,

pewnie nie wcześniej niż za tydzień spróbuję ponownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogoda czysto wiosenna, ciągniki poszły w pole,polałem rzepak RSM-em, ale ominąłem z całości 10ha 2,5ha jeszcze mokro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , a w miejscach gdzie stoi woda azot jest wymywany? bo od kilku dni stoi wody miejscami? poczatkiem marca poszlo 300kg saletry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na długość dnia pewnie będzie mniej rozgałęzień bocznych i od razu wystrzeli. ja będę się starał jak tylko da się wjechać w pole opryskać go i skrócić, może to pomoże.

 

Czyli pędy boczne nie rozwiną się z kątów lisci, przez zwiększoną dominacje pędu głownego??

Myślę, że kluczowym będzie tu rozwinięcie roślin na jesieni i ilość liści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 marca wysypałem u sienie Saletrosan myślę że coś jeszcze z niego zostało. Ale jutro dam 200kg białej będzie dobrze? Czy może podnieść do 250 dawkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie według mnie najlepiej przed wybiciem rzepaku w pęd powstrzyma zwiększona dawka azotu oczewiście ta pierwsza, unas dziś wiosna na całego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto nie stosował jeszcze I dawki N - dajecie cały azot (ok 170N) na jeden raz czy dzielicie w odstępach tygodniowych na dwie porcje?

A może nie ma sensu przy tak poźnej wiośnie dawać takiej dawki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie dobre pytanie. ja zamierzam dać w 1 dawce 400 kg saletry. czy może nie ma sensu dzielić na dwie i dać jedną a porządną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że tak duża dawka 400kg saletry szkodzi roślinie poprzez zasolenie ziemi a tym samym utrudnia prawidłowe pobieranie N.

Ja dzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytałem że tak duża dawka 400kg saletry szkodzi roślinie poprzez zasolenie ziemi a tym samym utrudnia prawidłowe pobieranie N.

Ja dzielę.

Ja dam na 1 dawkę jak będzie sucho to nie ma sensu dzielić bo druga dawka zacznie działać koniec maja i będzie się odmładzał a prędzej jak za tydzień w pole nie wejdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...