Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze obsade mam, no ale co mam znowu walczyć o plon przecież to że ten rzepak powinien już być pod kolana to jest oczywist i że to przez zime nierośnie ciekawe jaki plon z tego będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji więc jaki będzie plon to się dopiero okaże. U mnie na razie fajnie startuje i zaczyna się zielenić z dnia na dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w przypadku, GDY PLANTATOR DOTYCHCZAS NIE ZASTOSOWAŁ NAWOŻENIA AZOTOWEGO?

 

Należy zrobić to, gdy tylko warunki polowe na to pozwolą (mając na uwadze opóźnienie, należy rozważyć zastosowanie azotu tylko w jednej pełnej dawce => czyli 180-200 kg N w czystym). Ważne jest, aby forma N w zastosowanym nawozie była formą szybko działającą, w tym przypadku saletrzana bądź saletrzano-amonowa.

..............................dziś zapoznałem się z ta informacją na stronach basfu, poddaję pod wasz osąd, co o tym myślicie ja wjadę z I DAWKĄ może w przyszłym tygodniu ok czwartku może piątku szok to będzie 20 kwietnia

...dzis lustrowałem rzepak przeżył nawet ten malutki z dwoma właściwymi liśćmi o niebo lepiej jak rok temu tylko te zapóźnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w formie szybko działającego nawozu bym tego nie zrobił jeszcze całość ???? kto dawał takie ilości niech się wypowie jeśli dobrze pamiętam luki rsm niech się wypowie jak zadziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie dalem z koncem marca ok. 300 kilo siarczanu na ha. zostal mi sie mocznik

czy sypac go np z saletra 200 kg moczniku+100 saletry

a moze sam mocznik w yszej dawce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest sens w ogóle sypac jak pisza experci z basf 200kg/N skoro wiadomo ze nie będzie takiego plonu aby te 200kg wykorzystał. tym bardziej skoro bedzie krótki okres wegetacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie dalem z koncem marca ok. 300 kilo siarczanu na ha. zostal mi sie mocznik

czy sypac go np z saletra 200 kg moczniku+100 saletry

a moze sam mocznik w yszej dawce ?

Moim zdaniem teraz tylko saletra ,mocznik zanim zacznie działać przedłuży jedynie okres kwitnienia i rzepak będzie nierówno dojrzewał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nigdy nie dall 500kg na raz tym bardziej rsm , u mnie sasiedzi mowia ze kto nie posial 1 dawki zeby dac max 400kg i pozniej za tydzien dosypac 100-200 kg saletry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko to tylko gdybanie, experci mają domysły, oczywiście że pół tony saletry na ha to gruba przesada (chyba że znowu chcecie mieć biało na polu w kwietniu), tak naprawde i to czy N wysiany na początku maraca, i teraz próby dawkowania na wyrost przyniosą efekty nie wiadomo, ja takiej sytuacji nie pamiętam. Jak już wykosimy cokolwiek będziemy mądrzejsi na takie wypadki pogodowe. Jakoś osobiście nie dowieżam czy 200kgN/ha i cokolwiek innego nadrobi ponad miesiąc wegetacji. Gdyby rzepak potrafił rosnąć 2x szybciej robił by to co rok. Mi właśnie dziś sie udało wjechać z saletrosanem (jakieś 270kg/ha), jak ruszy to za tydzień dostanie saletre ale napewno nie wiecej niż 250. Nie zamierzam ładować 200kg N przy tak niewiadomym plonie. Troche szkoda bo jak sami widzicie rzepak pięknie przezimował, mam visby i takich korzeni na wisnę to jeszcze nie widziałem. No ale, przyroda....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że wszystko będzie tak jak powinno być. Gdyby kres wegetacji miał się skrócić o miesiąc to za 20 dni na polach powinno być żółto - co jej nonsensem. Ja daje tak jak co roku ok 240N i kładę lagę. We wtorek może opryskam OSD micro + bor i może jakiś fungicyd ale pogoda zadecyduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś z Was EPSO MICRO TOP co o tym sądzicie czy pokryje zapotrzebowanie na bor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby kres wegetacji miał się skrócić o miesiąc to za 20 dni na polach powinno być żółto - co jej nonsensem. \

 

 

Żebyś się tylko nie zdziwił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,sarny zjadły mi rzepak, sterczą same korzonki miejscami nieliczne ślady liści. Pytanie czy coś z tego będzie? Czy jest sens tą plantację utrzymywać ? Dzięki jeśli ktoś się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby kres wegetacji miał się skrócić o miesiąc to za 20 dni na polach powinno być żółto - co jej nonsensem. \

 

 

Żebyś się tylko nie zdziwił

 

Eeee.....wątpię!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie,sarny zjadły mi rzepak, sterczą same korzonki miejscami nieliczne ślady liści. Pytanie czy coś z tego będzie? Czy jest sens tą plantację utrzymywać ? Dzięki jeśli ktoś się wypowie.
Mi też zjadły ale trzeba to ciągnąć dalej,da to więcej niż nowa uprawa . Rzepak przynajmniej na Lubelszczyżnie nie zakwitnie za 20 dni ale żniwa będą w swoim czasie,plon będzie mizerny !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ona jest tylko delikatnie przegryziona, jeśli zostają jakieś liście to nie jest jeszcze tak źle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek oprysk peletroid na chowacza alert na

Sucha zgnilizne plus mocznik siarczan mg osd mineral

Osd bor i adob mn a pozniej poprawka jak bedzie szedl

W pęd syrius dursban z peletroidem plus te wszystkie dodatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby kres wegetacji miał się skrócić o miesiąc to za 20 dni na polach powinno być żółto - co jej nonsensem. \

 

 

Żebyś się tylko nie zdziwił

 

Eeee.....wątpię!

 

Ja również jestem zdania, że możesz się zdziwić choć nie wiem skąd jesteś, ale może nie bedzie to 20 a 21 moze 22 dni nie zamierzam się kłócić.

Ja natomiast się zdziwie, jeśli rzepaki zakwitną np 15 maja bo to troche sugerujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że jak tak patrze na tą pogodę to coraz bardziej skłaniam się ku wam. Po tamte lata jak przychodziła wiosna to nie było z dnia na dzień 18st. Tylko stopniowo robiło się ciepło. A teraz rzepaki idą jak burza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki schodzisz widze na właściwą drogę

 

Dane meteorologiczne ze stacji badawczej UTP w Bydgoszczy wskazują na to, że średnio w woj. kujawsko-pomorskim wegetacja rozpoczyna się 28 marca, wobec czego oznacza to nie sugerowane 3-4 tygodniowe opóźnienie w stosunku do przeciętnego roku lecz jedynie ok 14 dniowe opóźnienie. A wrażenie tak późnego rozpoczęcia wegetacji wynika raczej z porównywania obecnego roku do roku poprzedniego, kiedy to wegetacja ruszyła zdecydowanie wcześniej niż przeciętnie (jęsli miało co ruszyć ).

Oczywiście w innych rejonach Polski może być to nieco inaczej i być może wegetacja jest bardziej opóźniona tego niestety nie wiem.

 

Ps. Najpóźniej wegetacja w moim regionie ruszyła 17.04, było to w 97r i wiadomo jak się skończyły te roztopy na południu kraju.

I taka ciekawostka dla zwolenników teorii ocieplenia klimatu w Bdg akurat miniony marzec był najzimniejszy od momentu prowadzenia badań czyli 49r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luki schodzisz widze na właściwą drogę

 

Dane meteorologiczne ze stacji badawczej UTP w Bydgoszczy wskazują na to, że średnio w woj. kujawsko-pomorskim wegetacja rozpoczyna się 28 marca, wobec czego oznacza to nie sugerowane 3-4 tygodniowe opóźnienie w stosunku do przeciętnego roku lecz jedynie ok 14 dniowe opóźnienie. A wrażenie tak późnego rozpoczęcia wegetacji wynika raczej z porównywania obecnego roku do roku poprzedniego, kiedy to wegetacja ruszyła zdecydowanie wcześniej niż przeciętnie (jęsli miało co ruszyć ).

Oczywiście w innych rejonach Polski może być to nieco inaczej i być może wegetacja jest bardziej opóźniona tego niestety nie wiem.

 

Ps. Najpóźniej wegetacja w moim regionie ruszyła 17.04, było to w 97r i wiadomo jak się skończyły te roztopy na południu kraju.

I taka ciekawostka dla zwolenników teorii ocieplenia klimatu w Bdg akurat miniony marzec był najzimniejszy od momentu prowadzenia badań czyli 49r.

Umnie prędzej jak w połowie maja na pewno nie zakwitnie jest sens skracania jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...