Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 11:20 Wto 21 Paź 2014

Pszenica
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 292, 293, 294 ... 333, 334, 335  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gargamel

PostWysłany: 10:51 Czw 6 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z was odniósł wrażenie że antywylegacz ma ujemny wpływ na plon pszenicy.Stosuję od zawsze ,ale kiedyś mi troszkę brakło i wydaje mi się że wizualnie ten kawalek pszenicy wyglądal ciekawiej(byl mocno suchy rok).Niestety nie skosiłem tego oddzielnie i nie mam porównania co do plonu.A może ktos z was ma takie doświadczenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
damian9871
Moderator

PostWysłany: 08:25 Czw 6 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lepiej dać mniej azotu a na ochronie fungicydowej nie oszczędzać.
mam to same zdanie dawka N w pszenicy u mnie to 120-130kgN/ha i 2 zabiegi na grzybki w zeszłym roku pierwszy karben+impuls a drugi falcon
Powrót do góry
erdem

PostWysłany: 08:10 Czw 6 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

center napisał:
ja miotełke tolurexem pykne chyba w weekend:/ ale nie wiem bo śnieg namazał:/ a nie chce namazac:/ i nawozy postaram sie wsypac tak piatek sobota hmm Dzieki chłopaki ja na grzyba ak naprawde zawsze pryskałem bomberem albo Alertem raczej alertem i raczej raz i w dodatku w połowie czerwca tylko przed kłoszeniem wiec robiłem pewnie błąd bo za puźno..:/

Duzo zależy od stanowiska jakie masz zmianowanie jesli siejesz zboza w zbożach i jeszcze tniesz słome to to musisz dać cos na choroby podstawy źdzbła. może być i Karben ale sam (karbendazym)
ma słabe działanie i choroby zaczynaja sie na niego uodparniać zwłaszcza mączniak tak ze możesz zrobić mieszanke np. Corbel ( na maczniaka)+coś z Karbendazymem na choroby podstawy źdżbła.
Jeden zabieg teraz to tylko w pszenicach jarych a w ozimych 2 zabiegi to podstawa. Lepiej dać mniej azotu a na ochronie fungicydowej nie oszczędzać.
No i oczywiście obserwacja pszenicy i pogody nie ma sensu schematycznie stosować jakiegos srodka tylko dlatego ze dobry, czasami można zaoszczędzić i dać tańszy srodek ale czasami i dobry to za mało i trzeba dac b.dobry żeby były jakieś efekty Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
damian9871
Moderator

PostWysłany: 21:52 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na flagowy to dobry czas czerwiec ale na pierwszy zabieg warto coś dać choćby karben
Powrót do góry
center

PostWysłany: 21:45 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja miotełke tolurexem pykne chyba w weekend:/ ale nie wiem bo śnieg namazał:/ a nie chce namazac:/ i nawozy postaram sie wsypac tak piatek sobota hmm Dzieki chłopaki ja na grzyba ak naprawde zawsze pryskałem bomberem albo Alertem raczej alertem i raczej raz i w dodatku w połowie czerwca tylko przed kłoszeniem wiec robiłem pewnie błąd bo za puźno..:/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
damian9871
Moderator

PostWysłany: 20:14 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pierwszy zabieg koniec kwietnia - do połowy maja zależy od roku
Powrót do góry
globus0007

PostWysłany: 20:12 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy macie zamiar pryskać już pszenice lub pszenżyto???
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 19:56 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

od 2 lat jadę falconem b.dobry za umiarkowaną cenę ok. 85zł/ha
Powrót do góry
center

PostWysłany: 19:50 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm no ja bende usatysfakcjonowany 6-7 tonami:-D piszac to zalezy mi żeby jak najwiecej zyskać a w miare niezaduzo włożyćVery Happy Więc w fazie liscie flagowego jakie środki polecacie? Alert? Czy moze coś innego w rozsądnych pieniądzach ?
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 14:28 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pisząc dobry nie mówię o tiltach i innych kadzidłach na 2 tyg działania
Powrót do góry
gargamel

PostWysłany: 12:00 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawożenie jest tylko jednym z czynników podnoszących plon,jak wspomniał damian bardzo wazna jest ochrona liścia flagowego i klosa gdyż wpływa to na wypełnienie ziarna a to ma oczywisty wpływ na plon,gdyz na polu mamy juz stałą liczbe ziarniaków ,a zadbac możemy o ich mase.Było by ideałem by zapewniało to plon ,caly ubaw jest w tym że obok wlasnej pracy i włożonych nakładow ,co nieco musi pomóc nam sama przyroda.Susze.podtopiena ,grady i deszcze ,zimno i goraco a wreszcie bonitacja gleby to to czego nie przeskoczymy mimo najszczerszych checi.A jak juz to nakłady są niewspółmiernie wysokie do spodziewanych zyskow ,co nie znaczy ze nie warto włożyć sporo wysilku by dobry plon osiągnąć.I to jest to co mnie jeszcze przy tej pracy trzyma ,ta odrobina hazardu i ryzyka ,a w wypadku powodzenia -satysfakcja(niekoniecznie finansowa)
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 09:01 Sro 5 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale 6t z ha przy tym nawożeniu uzyskasz pod warunkiem dania na flagowy dobrego środka grzybobójczego i po drodze dobrze jakbyś prysnął jakimiś mikroelementami
Powrót do góry
luki21

PostWysłany: 22:46 Wto 4 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy co rozumiesz przez pojęcie wysoki plon? Ile to dla ciebie jest? Bo 8t to raczej nie wyciśniesz Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
center

PostWysłany: 22:41 Wto 4 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy waszy mzdaniem można uzyskać wysoki plon pszenicy stosując azot tylko w 2 dawkach np 60Kg początek wegetavji i 45 kg N w strzelanie w źdzbło? A i czy modusa mozna mieszać z Aminopielikiem Gold ? A jesli robić jeden zabieg na grzyba to w jakim momęcie najlepiej ?
Powrót do góry
matii

PostWysłany: 19:06 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gargamel napisał:
Przyjacielu ,dreptamy w miejscu ,dalsza dyskusja do niczego nie prowadzi ,kto wysial nawóz -zrobił dobrze ,kto wysieje za tydzień -zrobi nie gorzej od tych co wysiali.Przez 25 lat samodzielnego gospodarzenia nauczyłem sie jednego ,przyroda uczy pokory i nie zawsze to co podają podręczniki sprawdza się w realu.Ze swojej strony kończę temat.Pozdro.....
popieram znam takich co zawsze plony im wychodza ale tylko na ......papierze a w zniwa mowia ze zbieraja 8 ton pszenicy ale z 2 hektarow.
Powrót do góry
witalis

PostWysłany: 19:00 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za dyskusję
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gargamel

PostWysłany: 18:37 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyjacielu ,dreptamy w miejscu ,dalsza dyskusja do niczego nie prowadzi ,kto wysial nawóz -zrobił dobrze ,kto wysieje za tydzień -zrobi nie gorzej od tych co wysiali.Przez 25 lat samodzielnego gospodarzenia nauczyłem sie jednego ,przyroda uczy pokory i nie zawsze to co podają podręczniki sprawdza się w realu.Ze swojej strony kończę temat.Pozdro.....
Powrót do góry
witalis

PostWysłany: 18:28 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc jak wg Ciebie nazywa się pierwsza faza pszenicy ozimej wiosną bo wg mnie jest to krzewienie. Zresztą na herbicydach masz napisane opryskiwać wiosną od fazy 3-4 liści do końca fazy krzewienia więc jak się krzewi "jesienią" to kiedy stosujesz?
Powrót do góry
erdem

PostWysłany: 18:10 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Termin zastosowania pierwszej dawki azotu to tylko jeden z czynników plonotwórczych a Wy piszeciee jak by od tego zależało czy wogóle coś sie zbierze czy nie.Oczywiście zgadzam sie ze najlepszym terminem do zastosowania pierwszej dawki N to jest okres bezpośrednio przed ruszeniem wegetacji.ale jest to termin czysto teoretyczny.aby w pełni wykozystac te możliwości to trzeba by wiedzieć że np. za tydzień kończy sie zima i jesli dzisiaj zastosuje azot to będzie w pełni dostępny dla rośliny w momencie ruszenia wegetacji.Ale niestety tak prosto nie jet.I tu właśnie zaczyna sie ta loteria i analizowania za i przeciw i co będzie lepsze.
Po pierwsze trzeba brać pod uwage prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków czy innych anomali pogodowych, oczywiście w każdym regionie polski bedzie wygladało to inaczej.
Następna sprawa to zasobnosc gleby w składniki pokarmowe a zwłaszcza azot po zimie i jeśli pszenica ma sie dobrze to lepszym rozwiazaniem bedzie opóźnic wysie azotu, Znaczenie tutaj ma też termin siewu pszenicy i w jakim stadium rozwoju sie znajduje na wiosne. Wiadomo inaczzej to bedzie wygladało w słabej pszenicy późno siane i słabo rozkrzewionej gdzie zaleca sie jak najwcześniejsze zasilenie azotem ale też po uwzglednieniu warunków pogodowych.Natomiast w pszenicy dobrze rozkrzewionej o dobrym wigorze i nie wykazującej braków składników pokarmowych warto wstrzymać sie troche z azotem i napewno jej to mniej zaszkodzi niż jeśli zastosowało by sie azot , pszenica zaczyna rosnąć i w tym momencie wyskakuja przymrozki, wtedy mozna stracic cały plon.
Podsumowując:
Pierwsza dawka azotu jak najbardziej przed ruszeniem wegetacji
(termin optymalny)
Ale po uwzgladnieniu:
-warunków pogodowych
-zasobności gleby w azot
-klasy bonitacyjnej gleby
-kondycji pszenicy po zimie
-odmiany,
-ilości i terminu siewu
-przedplonu
-spodziewanego plonu
-przewidywanej wielkości pierwszej dawki N
Moze jeszcze o czymś zapomniałem Question
To nie jest tak że skoro zalecają stosować N przed ruszeniem wegetacji to schematycznie to robie i ma być najlepiej.Albo jeśli sąsiad sieje to i ja.Czasami owszem warto byc pierwszym an polu bo sytuacjia tego wymaga a czasami warto poczekać i czasami wysłuchać docinek sasiadów czy przypadkiem nie przechodzi sie na uprawy ekologiczne Wink
W tym fachu tak jest ze efekt podjętych decyzji widoczny jest dopiero po kilku miesiacach i czasami warto więcej myśleć a mniej robic Smile
W zasadzie każdy z was ma swoja racje.I nie zawsze co było dobre w zeszłym roku bedzie dobre w tym ,kazdy rok jest inny i trzeba rozpatrywać go indywidualnie.
Powrót do góry
gargamel

PostWysłany: 18:01 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witalis mi chodziło nie o czystą matematykę ale o uzasadnienie że krzewienie nie jest niezbędne celem uzyskania wysokiego plonu.Podajac wysiew 300 kg i obsade jak podajesz 85% pomijając skutki złego przezimowania , mozna by spodziewać sie niezłego plonu.Dotrzymanie zasad agrotechniki w uprawie pszenicy a w szczegolności terminu siewu jest warunkiem krzewienia jesiennego i wiosną takowe nie zachodzi ,a nawet jest niepotrzebne.Pózne zasiewy ,owszem pszenica nie mając warunków do krzewienia, ze wzlgledu na końiec wegetacji, kończy ten proces wiosną,ale chyba sam rozumiesz że to nie jest wzorcem do stosowania.
Powrót do góry
rotor69

PostWysłany: 17:53 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc nadmierne opóźnianie azotu do przełomu końca krzewienia i początku strzelania w żdźbło spowoduje zmniejszenie krzewienia produkcyjnego a zwiększenie nieprodukcyjnego a więc zagęszczenie łanu bez zadowalającego przyrostu plonów.
Powrót do góry
witalis

PostWysłany: 17:30 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gargamel twoje przeliczenie 200x35 jest bardzo optymistyczne ja założyłbym 230x0,85x0,7x35=4,8 tony (230 średni wysiew zakładany przez ciebie, 0,85 dobra obsada roślin po wschodach, 0,7 dobra obsada roślin po przezimowaniu w odniesieniu do roślin które wzeszły) więc 1 kłos z jednego ziarna nie daje wysokich plonów zakładając umiarkowaną zimę. Nadmiar azotu w okresie strzelania w żdzbło zwiększa krzewienie nieprodukcyjne, azot w okresie krzewienia powoduje zwiększenie krzewienia produkcyjnego-liczby źdźbeł kłosonośnych.
Powrót do góry
witalis

PostWysłany: 17:17 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po to dzielimy dawki azotu żeby uniknąć dużej ilości źdźbeł tzw pustych. Stosujemy CCC w celu regulacji struktury łanu. Co najmniej dwu krotną ochroną fungicydami można również stosować etefon w fazie liścia flagowego żeby zmniejszyć te negatywne skutki dużych dawek azotu (wyleganie, porażenie chorobami grzybowymi). Zapomniałeś o wliczeniu strat związanych z wymarzaniem w czasie "urodzajnych długich i śnieżnych zim".
Powrót do góry
gargamel

PostWysłany: 16:42 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze pare słow na temat krzewienia pszenicy.Zakładamyy że średnio siejemy ok.220-240 kg/ha przy założeniu że kazde ziarno wyda jedną roślinę, a ta jeden kłos w którym bedzie ok 35-40 ziaren(norma) i będa podobnej wielkości jak te wysiane to plon powinien wynieść 200kg x 35 = ok 7 ton /ha ,krzewienie powoduje że roślina wydaje więcej jak jedno żdzbło.Często efektem nadmiernego krzewienia jest konkurencja z innymi roślinami ,wydawanie żdzbel pozbawionych klosa i walka o wodę z sąsiednia rosliną.Efektem tego jest raczej spadek plonu niż jego wzrost.Stosowanie rzadkich siewów pozwala na efektywne krzewienie ale siejemy wtedy sporo mniej niz 200 kg.Przy wysiewach 250-270 krzewienie jest niepotrzebne.Zreszta dzisiejsze odmiany krzewia się dużo słabiej.Co ciekawe plon 4 tony powinno zapewnic już ok 15 ziarniaków z jednej rośliny.
Powrót do góry
rotor69

PostWysłany: 16:25 Nie 2 Mar 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u mnie jakoś nie opadły, czyli mam to szczęście. a u Ciebie pewnie pszenica uschła skoro z nich nie skorzysta. woda podsiąka przez system kapilar glebowych, wszystko by Ci uschło jak by nie ta cudowna przypadłość fizyczna.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 292, 293, 294 ... 333, 334, 335  Następny
Strona 293 z 335

Skocz do: