Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zrezygnowałem ze skracania pozostałej części i..... Narazie stoi. Zobaczymy co będzie pózniej i czy będzie widoczna różnica miedzy tym gdzie chcąc było a gdzie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam małe pytanko. Otóż wziołem w dzierżawe 4,5 hektara ziemi piaskowatej w jednym kawałku gdyż brakowało mi pola pod truskawki bo ogólnie zajmuje się uprawą sadów i warzyw a reszte około 3ha chciałem obsiać żytem bo już wszystko mam rozplanowane i na tych 3ha jest ściernisko również po żytku i mam pytanie czy moge to tylko zaorać i posiać żyto bez żadnych tam talerzowań czy tam kultywatorowania bo wiadomo że żyto słabo płaci a ropa droga i pozatym niemam zbytnio czasu na zabawe z żytem bo mam kupe roboty z warzywami. Wyjdzie coś z tego czy trzeba najpierw stalerzować czy tam kultywatorować a potem zaorać? Ciągnik jaki posiadam to c330 więc i maszyny szału nierobią :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do kiedy najlepiej zasiać żyto?

Bo słyszałem że podobno najlepiej do 20 września żeby miało czas się rozkrzewić czy coś takiego?

Ale u mnie krucho z czasem i jak wsieje koło połowy października to chyba się nic niestanie?

A na jakieś wielkie dochody się nienastawiam tylko myśle żeby to obsiać to chwasty niebędą się zbytnio rozmnażać bo zawsze je troche zagaji a potem bedzie dobre stanowisko pod truskawki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak już pisałem mam bardziej dochodowe uprawy a to żytko bede siał tylko po to żeby się chwasty nierozmnażały zbytnio A sadów i warzyw mi na razie starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwasty w życie zbytnio się nie rozmnażają , ale się rozmnażają , a ich ilość jest odwrotnie proporcjonalna do intensywności uprawy tego zboża. Jeśli więc zakładasz ze uprawa będzie prowadzona ekstensywnie chwasty b edą miały się nie najgorzej. Moim zdaniem skoro pole ma być przyszłościową plantacja truskawek lub iinnych dochodowych upraw nie siej żyta , a doprowadz pH do optimum , gdyż czas jest na to idealny, zastosuj środek zwalczający perz . wiosną zastanowisz się czy zostawić to pole w czarnym ugorze , zasiać coś na przyoranie, lub to co ja ci polecam-owies który spalisz w piecu.

Jeśli zaś zasiejesz żyto, efekt finansowy będzie żaden i stracisz czas na wszelkie zabiegi by tą ziemię usprawnić do lipca przyszłego roku. A strata czasu jest najbardziej dotkliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwasty w życie zbytnio się nie rozmnażają , ale się rozmnażają , a ich ilość jest odwrotnie proporcjonalna do intensywności uprawy tego zboża. Jeśli więc zakładasz ze uprawa będzie prowadzona ekstensywnie chwasty b edą miały się nie najgorzej. Moim zdaniem skoro pole ma być przyszłościową plantacja truskawek lub iinnych dochodowych upraw nie siej żyta , a doprowadz pH do optimum , gdyż czas jest na to idealny, zastosuj środek zwalczający perz . wiosną zastanowisz się czy zostawić to pole w czarnym ugorze , zasiać coś na przyoranie, lub to co ja ci polecam-owies który spalisz w piecu.

Jeśli zaś zasiejesz żyto, efekt finansowy będzie żaden i stracisz czas na wszelkie zabiegi by tą ziemię usprawnić do lipca przyszłego roku. A strata czasu jest najbardziej dotkliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym posiał to żytko na twoim miejscu. Ja w tym roku miałem 3 ha żytka na klasie 5-6 i dodam ze miałem plon ok 6-7 ton z ha. i bardzo dużo słomy. Posiałem hybryde z KWS-u opryskałem tylko raz od chwastu jesienią i i od grzyba wiasną, pracy nie wymaga dużo a plon jest całkiem całkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że tego pola jest 4,5 hektara w jednym kawałku a truskawek bedzie w tym roku około 1hektara więc pozostałe 3 hektary bedą przez 3 lata leżeć(gdybym niewsiał żyta) ponieważ w przyszłym roku będą dopiero puszczać pędy i tworzyć ławy a następne będę sadził po 3 zbiorach tamtych które to potem zaoram i ten hektar po nich znów będzie 3lata niewykorzystany a takto żyto sprzedam i słome też. A stan ph itp moge doprowadzić do ładu rok przed posadzeniem truskawek. A truskawki zawsze sadze w grudniu bo wtedy najlepiej się przyjmują i jest dużo sadzonek w mateczniku bo w lipcu to ich zbyt wiele niema

Ale mam jeszcze troche czasu to się nad tym wszystkim zastanowię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie zbytnio na uprawie truskawki , ale onegdaj obi\lo\mi si\e o uszy ze najlepsza sadzonka pochodzi z młodyej , pierwszorocznej plantacji. Takze nim zasadzisz , sprawdż czy czasem nie jest błędem sadzenie sadzonką pochodzacą ze starej plantacji której byt zmierza na szerokie łąki Abrahama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na sam początek to po niedzieli opryskam wszystko glifosatem + chwastox i wytępie perz i chwasty trwałe czyli wieloletnie bo jednorocznych to tam jest pewno nasiane na ładnych pare lat bo właściciel je słabo uprawiał a bywały lata że wcale bo daleko mieszka i mu się niechciało

A sprzedać niechce bo bierze dopłaty i ma ładny grosz bez roboty to kto by sprzedał dojną krowe

Zauważyłem że jest tam sporo ognichy ale to nie problem bo jest na to dobry oprysk ale skrzypu na szczęscie jest mało bo z tym to już jest poważny problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz racje.

Ja jako e zajmuje się troche truskawką więc co roku sadze sobie troche na matecznik i w tamtym roku także sadziłem więc sadzonki będę miał z młodych jednorocznych truskawek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy żyto hybrydowe 2 jednostki tj. ok 80-82 kg/ha żyto populacyjne to jest ok 150-180 kg/ha. Cenowo te 2 wychodzi taniej ale plon z tego pierwszego lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni hybrydowe od populacyjnego bo może bym się skusił na to hybrydowe?

Tak samo się uprawia jak zwykłe czy jest jakaś inna technologia na to hybrydowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko i wyłącznie przed orką a najlepiej na ściernisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za głęboko pójdzie? Ja jak daję to przed agregat po orce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od gleby gleba lekka przed agregatem bo jak przyorzesz to "wypłucze" zanim roślinka"zje" PK część teraz resztę wiosna na zamarzniętą ziemie przed ruszeniem wegetacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do kiedy mogę siać hybrydę? chciałbym wejść po kukurydzy

 

Saaten Union podaje, że optymalny termin do połowy października (około 2 jedn. siewnych/ha). Później nawet 3 jedn.siewn/ha - co wychodzi bardzo drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...