Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

w zabiegu doglebowym herbicydem wykonywanym do 3 dni po siewie jeśli zaraz po oprysku spadnie deszcz, to :

a) spadnie skuteczność herbicydu

b) wzrośnie skuteczność herbicydu

 

 

jak sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.Owszem są przebarwienia , ale w rzepaku również., a te jak wiemy z biegim czasu przemijają bez wpływu na plon.

Bzdura nie zawsze przemijają i jakoś nie wierzę gdy zahamowanie jest choćby czasowe nie miało to wpływu na plon, być może jest on czasem minimalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś opryskałem commandem marchew, następnego dnia przyszła zlewa, z marchwi nie było nic a trawa w pobliskim rowie jeszcze następnego roku była biała.

lecz z drugiej strony sąsiad ma dość prosty płodozmian składający się z pszenicy i tytoniu, ładuje wiosną litr chlomazonu a w jesieni sieje pszenicę i jeszcze nie widziałem aby była biała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.Owszem są przebarwienia , ale w rzepaku również., a te jak wiemy z biegim czasu przemijają bez wpływu na plon.

Bzdura nie zawsze przemijają i jakoś nie wierzę gdy zahamowanie jest choćby czasowe nie miało to wpływu na plon, być może jest on czasem minimalny

Zahamowanie ma wpływ na plon i to najczęściej zbawienny. Dluga ciepla i wilgotna jesień sprawia że wyhamowane rośliny mają lepszą kondycję niż te ktore rosły bez przeszkod, co jest powszechnie znane i celowo stosowane poprzez używanie roznych preparatow

Po zastosowaniu Commandu w rzepaku nie spotkalem się z przypadkiem pozostalosci przebarwien w 4-6 tyg po wschodach, jedynym warunkiem jest jednak umiejetnosc zastosowania tego preparatu , precyzja wykonania zabiegu oraz stan techniczny opryskiwacza , co niestety nie każdy operator takowej maszyny jest w stanie opanować.

Sam producent , zezwala na zasiew zboża jako rośliny następczej przy dawce Commandu do 0,25/l ha i nie sądzę \by moja wiedza bądz wiedza innych rolników byla w stanie skutecznie podwazyć dane zawarte na etykiecie tego preparatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś już miał doświadczenie z pszenica przewódkową bo jeśli utrzyma sie taka pogoda jak teraz w listopadzie to bym zaryzykował, ale to chyba duże ryzyko?>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie to niewypał lepiej posiej ozimą tylko musisz liczyć się z wysiewem pod 300kg/ha. Ja posiałem pod koniec listopada 270 kg.ha i było mało, normalnie nie chciała się krzewić. Albo od razu sobie odpuść i siej jare.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 1 listopada mozna jeszcze siac ozima chyba ze nastanie szybka zima to juz bedzie niewypal ale jak powschodzi to bedzie dobrze wystarczy posiac gesto 250-280kg/ha zalezy jaka odmiana i pogoda , gdy tylko zacznie sie wegetacja a nawet szybciej po zejsciu sniegu odrazu z 250kg saletry pozniej w fazie krzewienia szybko dac z 1l ccc+odrzywki siarczan mg ,i ma byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, pszenica zaczyna wschodzic, jeszcze nie na calym polu

moge juz dac srodek komplet 560 czy za wczesnie/ boje sie ze potem juz nie wjade na pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki dylemat. Niektóra wyszpilkowała, a niektóra puściła dopiero kiełki. U mnie pojdzie expert met+ legato. Czy stosował ktoś tą mieszaninę i w jakiej fazie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,1l+0,33kg 1-3 liście pszenicy ewentualnie na chabra+ 10g Tribex 75 WG 3 liście pszenicy lub na wiosnę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek listopada mam zamiar zasiać pszenicę którą odmianę - ozima tonacja, czy przewódka tybalt? Jakoś zimno w tym roku na Lubelszczyźnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Początek listopada mam zamiar zasiać pszenicę którą odmianę - ozima tonacja, czy przewódka tybalt? Jakoś zimno w tym roku na Lubelszczyźnie.

 

Spokojnie wszedłbym jeszcze w ozimę. Dawka odpowiednio zwiększona jak znam tonację to oscylowałbym w granicach 250kg nie ma też co szaleć. Puściłbym ją odpowiedni głębiej ok 5cm zabezpieczy to kiełki przed mrozem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie, pszenica zaczyna wschodzic, jeszcze nie na calym polu

moge juz dac srodek komplet 560 czy za wczesnie/ boje sie ze potem juz nie wjade na pole

 

NIe czekaj tylko jedź. Ja jechałem niektóre pola gdy mialem 50%-70% roslin na wierzchu w fazie szpilki. Albo pola gdzie gliny były kompletnie łyse. Działa ok, zdaniem eksperta z bayera faza gdy nie wzeszły jeszcze wszystkie rosliny jest idealna zwłaszcza w odniesieniu do samosiewów rzepaku i chabra.

Warunek - nasiona przykryte, choć u mnei zdarzały sie na wierzchu i nic im nie zrobiło, choć w zeszłym roku widziałaem pojarane przewódki DFF... z powodu zbyt płytkiego siewu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi rowniez wydaje sie ze powinienes opylic chyba ze masz pogode zapewniona i opryskasz za kilka dni , dokladnie tam gdzie nie powschodzily nic nie powinno im sie dziac wazne zeby ziarno bylo zakryte ziemia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
0,1l+0,33kg 1-3 liście pszenicy ewentualnie na chabra+ 10g Tribex 75 WG 3 liście pszenicy lub na wiosnę

 

Napisałeś że Tribex 75 wg można pryskać jesienią w fazie 3 liści pszenicy nigdzie nie znalazłem takiej informacji ??? Czy praktykowałeś taką metodę??? Ile kosztuje mniej więcej ten Tribex??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co byście dodali na samosiewy rzepaku 1 para liści w pszenicy na mocnej ziemi do mieszanki dff+chlorotoluronu. Nie proponujcie sulfonylomoczników. Myślałem o zamianie chlorotoluronu na ipu ale rzepak już przeskoczył mi fazy. Jest opcja dodać 2,4d ale nie ma rejestracji na jesieni w pszenicy ewentualnie po 4 liściu ale to temat na wiosnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze chwastox, tanio i skutecznie na samosiewy, myślę że 1-1,5 litra trio powinno wystarczyć,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...