Skocz do zawartości
flaber14

podatki w agroturystyce

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

czy ktoś może mi stwierdzić jak to jest z tymi podatkami do 5 pokoi? Ile się płaci i czy w ogóle się coś płaci, a może też coś można uzyskać zwrotu jakiegoś?

 

i jeszcze jedno odnośnie pól biwakowych. Gdybym takowe zrobił siebie na polu przy stawie to jak się mam z tym rozliczać z fiskusem? czy też mam obowiązek zarejestrować to w urzędzie gminy? i czy w tedy będę płatnikiem VAT i będę se mógł coś odliczać?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkaniec wsi wynajmujący do 5 pokoi jest zwolniony z podatku, natomiast w kwestii pola biwakowego to niestety się nie orientuję czy konieczne jest założenie działalności gospodarczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z zarejestrowaniem gospodarstwa, gmina twierdzi że to skarbówce i na odwrót. tułam się już 2 miesiące i nie moge niczego załatwić. czy ktoś może mi powiedzieć do kogo się to zgłasza??? czy jak już mi się uda zgłościc to gospodarstwo to mogę przechowywać konie i prowadzić jazdy konne??? - czy jest to zwolnione z podatków??? a i czy wynajm pokojów jest zwolniony z podatku??? może wie ktoś jakie ustawy to regulują?? z góry wielkie dzięki - urzedy dobijają ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gospodarstwa raczej się nie rejestruje (przynajmniej w takim zakresie jak działalność gospodarczą), można to uczynić w agencjach obsługujących sektor ARR, ARiMR oraz w KRUS (w przypadku, gdy nie podlegamy ubezpieczeniu w ZUS)

 

zwolniony z podatku jest wynajem do 5 pokoi na terenach wiejskich (nie ma konieczności zakładania działalności), problem będzie już z jazdami konnymi (sama hodowla tudzież chów w pewnej skali nie podlega żadnym ograniczeniom i opodatkowaniu PIT) trzeba jednak zgłosić stado w ARiMR, kwestie dotyczące opodatkowania regulują ustawy o odpowiednim podatku dochodowym, proponuję jednak zapoznać się z szerszym zakresem rozwiązań legislacyjnych poczynając od kształtowania ustroju rolnego a na podatku od towarów i usług kończąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy może mi ktos powiedzieć jak wygląda opodatkowanie w przypadku gdy posiadam na teranie ogspodarstwa agroturystycznego stajnie i wynajmuje boksy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stadnina tudzież wynajem nieruchomości to już działalność gospodarcza czyli PIT lub CIT, chyba że uda się to podciągnąć pod te 5 pokoi;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dość obszerne opracowanie dotyczące agroturystyki. Na tej podstawie wygrałem batalię z US dotyczącą odliczania VAT na budowę domu agroturystycznego. Jeśli ktoś chce przeczytać (sporo stron ) proszę pisać na maila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wszedzie te piec pokoi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmujesz rodzinę - możesz ją zakwaterować w podwójnym ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za agroturystykę na koniec roku również trzeba się rozliczyć. Więcej na:(link)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie mam taki problem. Prowadzę agroturystykę chcę wynajmowac pokoje firmie ktora pracuje w okolicy - wiem że od takich noclegów należy zapłacić podatek. pytanie tylko ile tego podatku i jak to zglosic do skarbowego. Bede wdzięczna za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety - wszedzie sie placi podatki, nie ma rady. Zawsze mozesz przykombinowac, oglosic bankructwo, przepisac wszystko na kogos innego, on otwiera nowa firme, bierzecie kredyt dla firm na start i jeszcze na tym zyskujecie:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy tu doprecyzować pewne pojęcia. Mianowicie często mówi się tu o zwolnieniu z opodatkowania wynajmu do 5 pokoi . Przepis ten jest bardziej rozbudowany i aby to zwolnienie uzyskać należy spełnić łącznie wszystkie te warunki.

 

1. Świadczone usługi dotyczą wynajmu pokoi -(a zatem nie odrębnych miejsc noclegowych, całych domów, czy domków turystycznych, przyczep mieszkalnych itp.),oraz sprzedaż posiłków domowych (nie zaś prowadzenie innych ogólnodostępnych usług gastronomicznych, także w zakresie tzw. małej gastronomii)

 

2. Budynki, w których są wynajmowane pokoje, muszą znajdować się na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym oraz muszą być budynkami mieszkalnymi - wiec budynek gospodarczy w którym zaadoptowano pokoje pod wynajem nie będzie uprawniał do takiego zwolnienia. Budynek ma charakter mieszkalny, jeżeli jest decyzja administracyjna dopuszczająca go do użytkowania jako mieszkalny, lub jeżeli pełni funkcję mieszkalną np. są w nim zameldowani stali mieszkańcy.

Gdy gospodarstwo mieści się na terenie gminy miejskiej, a nie wiejskiej zwolnienie z podatku nie przysługuje. Również osoby prowadzące turystykę wiejską nie będą mogły skorzystać z tego zwolnienia.

W konsekwencji, świadczenie usług w gospodarstwie rolnym oznacza świadczenie ich w oparciu o zabudowania, grunty i inne zasoby tego gospodarstwa, bez zmiany ich charakteru i naruszenia podstawowej funkcji – zachowania zdolności do produkcji rolnej.Natomiast budynki i obszary o zmienionej trwale funkcji nie mogą być uznane za część gospodarstwa rolnego. Kryterium to jest podstawowe w odniesieniu do innych usług turystycznych takich jak: jazda konna, przewozy bryczką, wynajmowania łódek, udostępniania łowisk itp.

 

3. Wynajem pokoi prowadzą rolnicy, to znaczy osoby prowadzące realnie działalność rolniczą

 

4. Osoba wynajmująca pokój musi przebywać na wypoczynku - a wiec nie mogą to być osoby korzystające z noclegu w ramach szkolenia czy kursu, ani tzw.pracownicy firm.

 

5.Liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu (nie ważne, ilu osobowe są pokoje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Jestem Denii i ja mam więcej niż 5 pokoi i płace w miarę duże podatki. Również myślałem nad tym, żeby na polu zamiast sadzić plony rozłożyć właśnie pole biwakowe i ja słyszałem, że będę musiał płacić jeszcze większe podatki co dla mnie jest śmieszne. Mam duże pole na sadzonki ale nie płacę takich podatków jak bym miał przerobione na pole biwakowe właśnie i nie wiem co mam z tym zrobić teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...