Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

lanz buldog jestem pewien, że nie jesteś w stanie zebrać 8 ton jęczmienia siejąc go tak wcześnie. Dlaczego? ja wiem ty chyba nie:)

 

Zasiałam tylko 60 arów i liczę na 7,5 tony , stąd twoja pewność że nie zbiorę 8 ton jest uzasadniona.

60 arów? nie no to rzeczywiście Twoje uwagi są cenne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze się pogubiłeś. Nie rozpoznajesz drobnych błędów literowych .

Abstrakcyjny plon 7,5 t/ha i 60 a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością ,ma stanowić kuriozalną odpowiedz na głupkowate pytanie .

Co do strat azotu , to mam nadzieje że będą maksymalnie wysokie gdyż pod zboża jare stosuję pomiot kurzy , zastosowany na ściernisko po kukurydzy która jest przedplonem , także" uciekajacy" azot jest raczej zbawieniem i ani mojego ani twojego snu nie powinien zaburzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde przegrałem życie, dałem przedsiewnie saletrę - w sumie jakby się zastanowić, od zawszę daję.

Jakim cudem to wszystko jeszcze rośnie, w efekcie przynosi dochód? W głowie się nie mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lanz buldog jestem pewien, że nie jesteś w stanie zebrać 8 ton jęczmienia siejąc go tak wcześnie. Dlaczego? ja wiem ty chyba nie:)

Czy w przypadku mojej odpowiedzi :

Nie bądz taki pewny. Mam 12 ha jęczmienia i myślę że w najgorszym przypadku zbiore nie mniej jak 36 ton ziarna przemawia do twojej inteligencji na tyle by zrozumieć że pytanie jest głupkowate , twoja pewność bezzasadna , a wiedza żadna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panie marbar spytałem się lanz buldoga nie Ciebie gdyż on zasiał jęczmień 1 marca

i zastosowanie w tym terminie saletry amonowej przedsiewnie mija się z celem. Również stosuję saletrę przedsiewnie ale nie 1 marca bo to brak wiedzy z zakresu strat azotu. Rzepak go wykorzysta, jęczmień nie zdąży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr155: jasne, że ważone na podstawie faktur sprzedaży. po co mam kogoś wprowadzać w błąd?

 

 

przykład doświadczenia CBORu 2012.

 

 

Jęczmień Jary

HAR Radzików

klasa: IIIb

Przedplon: Rzepak ozimy

Data siewu: 04.04

Obsada: 300

 

Azot N:

a1: 52

a2: 86

 

Plon:

a1:79,1

a2:89,1

 

 

Można? Można.

 

Po prostu utwierdzam się w przekonaniu, że przy aktualnym wysokim poziomie technologi, zarówno materiału siewnego jak i środków ochrony roślin troszkę się pozmieniało w rolnictwie przez te 30 lat.

Musisz zrozumieć jedno .

W każdym roku jest inny przebieg ustępowania zimy i nadejscia wiosny.

W 2012 r 4 kwietnia to było bardzo wcześnie , natomiast w 2014 jest to wyjątkowo póżny termin z wiadomego względu o ktorym szkoda prawić.

Co do drugiej czxęści twojego postu to poza uprawą ziemniaka , buraka cukrowego i kukurydzy obserwujemy stagnacje plonów , o czym swiadczą średnie zbiory krajowe i plony z ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panie lanz buldog, czy może mi pan wytłumaczyć dlaczego: W 2012 r 4 kwietnia to było bardzo wcześnie , natomiast w 2014 jest to wyjątkowo póżny termin z wiadomego względu o ktorym szkoda prawić.

 

Widzę, że szanowny pan osiągnął nawet mistrzostwo w zakresie astronomii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panie marbar spytałem się lanz buldoga nie Ciebie gdyż on zasiał jęczmień 1 marca

i zastosowanie w tym terminie saletry amonowej przedsiewnie mija się z celem. Również stosuję saletrę przedsiewnie ale nie 1 marca bo to brak wiedzy z zakresu strat azotu. Rzepak go wykorzysta, jęczmień nie zdąży.

Nie zapominajcie, że pomiędzy rzepakiem czy jęczmieniem a granulką jest jeszcze ziemia która ma zdolności i to nie byle jakie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w tym roku żniwa będą w czerwcu? Daj pan spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda dyskusji. Nie wypowiadam się już. Życzę wszystkim pomyślnej pogody i warunków do osiągnięcia jak najwyższych plonów:) Każdy ma swoje doświadczenia i niech robi po swojemu. Nie szanuje zaś, jeśli ktoś zarzuca brak wiedzy i "głupkowatośc". Powodzenia panie- pani Buldog i trochę rozwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać kolego fryciol ze jeśli chodzi o środki ochrony roslin to jesteś niejako w błędzie.

Marne resztki które s dostępne na rynku , w większości pamięta cwierćwiecze i dalej . Roundup, Glean, granstar, chwastoxy , aminopieliki , perytroidy , dursban etct to dziadki z siwą brodą . To co zostało przeważnie działa słabo , wymaga wiecznych poprawek drenujących nasze kieszenie. Ta twoja nowoczesność nie dorasta do pięt temu co było w arsanale hurtowni ŚOR w póżnych latach 80 .

Nawozy obecne na rynku znane są od dawien dawna , a rozne ich postacie to tylko blendingi złożone z tego co znali nasi pradziadowie.

Jeśli myslisz że technologia uprawy jest taka ultranowoczesna Z uwagi na ksztalt i technologie ulokowane w obecnym sprzęcie rolniczym to jestes w bledzie.

Wirz mi ze jęczmieniowi jest wszystko jedno czy ziemie przewracał nowoczesny JD czy Lanz Buldog ,oraz czy zasiany był siewikiem konnym czy też ciągnikowym.

Podobnie jak i świnia dla której nie ważne jest z czego żre , tylko co żre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o technologie ulokowaną w sprzęcie rolniczym lecz o potencjał współczesnych odmian. poza tym o tych starych dziadkach z siwą brodą się zgodzę bo ich nie używam. ściągam zagraniczne środki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie chodzi mi o technologie ulokowaną w sprzęcie rolniczym lecz o potencjał współczesnych odmian. poza tym o tych starych dziadkach z siwą brodą się zgodzę bo ich nie używam. ściągam zagraniczne środki.

 

Czyli łamiesz prawo . Co do wiosny 2012 , to jej znajomosć nie ma nic wspólnego z astrologią. Wystarczy przypomnieć sobie o

 

 

KOMUNIKAT

dotyczący wymarznięcia ozimin w 2012 r.

 

 

W związku z wystąpieniem na terenie województwa łódzkiego wymarznięć ozimin w 2012 roku i koniecznością ponownego przesiania niektórych zasiewów pszenicy ozimej, pszenżyta ewentualnie rzepaku - Urząd Miasta Zduńska Wola prosi rolników o niezwłoczne zgłaszanie do tut. Urzędu Miasta - Biura Gospodarki Nieruchomościami ul. Stefana Złotnickiego nr 13 pokój 421 gospodarstw, które zostały dotknięte wymarznięciem ozimin, w celu dokonania w terenie lustracji oraz sporządzenia uproszczonego protokołu oszacowania strat .

Lustracji w terenie i oszacowywaniu strat podlegają uprawy likwidowane i zniszczone w 100 %.

 

Projekt dotyczący charakteru pomocy udzielanej rolnikom dostępny jest na stronie www.minrol.gov.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój błąd. miałem na myśli, że używam materiałów siewnych wyhodowanych zagranicą i dopuszczonych w polsce.

 

Rozumiem o co Ci chodzi ale to nie powoduje, że 4 kwietnia był terminem późnym bo tak samo w tym roku czekam do tego terminu tylko i wyłącznie o to mi chodzi.

 

Tak samo gdyby nie nastąpiło w tamtym roku wymarznięcie i jęczmień był zasiany normalnie 4 kwietnia.

 

życzę udanych zbiorów i się szanujmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wyhodowane za granicą i dopuszczone do obrotu w Polsce doprowadzily swoim potencjałem wielu rolników do palpitacji serca, wlasnie w 2012 roku i znam wielu którzy doświadczeni ich potencjałem od tamtej zimy mówią im -zdecydowane nie.

Co do starych odmian, chętnie kupil bym nasiona pszenicy Żelazna lub Mironowskaya , jęczmień ozimy Borwina czy też rzepak Jet Neuf .

Oj, z tymi odmianami dal bym bobu większości obecnych na rynku , nawet tym z największym potencjałem.

Ale to se ne wrati Panie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli pominie się czynnik zimotrwałości to racja. zresztą w tamtym roku również jedną mi wycięło na własne życzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej wybieram "południowe" odmiany. rok temu miałem czeską -25 bez okrywy śnieżnej. Bohemia w tym roku również, na srogie zimy chyba najlepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 w skali 9 bodajże. w sumie lepiej nie będę zaśmiecał tematu jęczmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomijajac Wasze uszczypliwości stwierdzam, że dowiedziałem się, że nie wolno siać saletry przedsiewnie pod jeczmień ot co za historia heh, bo ten ucieknie tylko nie wiem tak bardziej do morza? czy odparuje w kosmos? a może poczatkiem marca krasnuludki chodza po polach i go pozbierają. 9 lat nauk rolniczych nie nauczyło mnie tego, ani książki Grzebisza, Gorlacha MAzura, Czuby ani nawet Mercika... i po co ta cała nauka...

 

Dobrze, że ja nie dałem saletry. Może ktoś zadzwoni do recha i mu powie, żeby odpalał ciagnik i siał nawozy. Bo ta gapa nie czytał forum i cały azot na rzepak dał w listopadzie i żniw nie będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trafić w termin siewu jęczmienia to tak jak zrozumieć kobiety. Raz zasiałem początkiem marca plon super. innym razem początkiem kwietnia plon super. rok temu po 20 kwietnia i to było zdecydowanie za późno. Plon średni.

 

Dlatego jak są warunki to sieje 15marca - 1 kwietnia.

 

W sumie wszystko zależy od przebiegu pogody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to, że nie zostanie w całości wykorzystany siejąc go 1 marca z jęczmieniem. Panują wtedy niskie temperatury co wiąże się z wolnym wzrostem jęczmienia. Skoro kończyłeś nauki rolnicze to wiesz , że saletra jest silnie wymywana i nie zostanie w pełni wykorzystana. Lepiej zastosować chociażby saletrzak, który wolniej się uwalnia. takie jest moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaś siejąc jęczmień w terminach późniejszych saletra jest wskazana, gdyż jęczmień przy ciepłych dniach rośnie jak na drożdżach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że w tych 9 lat szalonej nauki nie nauczyli Cię, że najbardziej wydajne jest, gdy byś dostarczał azot z tygodniowymi przerwami . Wtedy azot będzie w pełni wykorzystany z minimalnymi stratami. tylko to liczy się z dużymi kosztami i nikt nie jest w stanie tego robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...