Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ja jeszcze jęczmienia nie posiałem, a co dopiero mówić o qq. ja będę siał qq po majówce.

 

To kolego ładnie zwlekasz .W mojej okolicy zboża jare pięknie zakrywają ziemię .Widziałem w poniedziałek ,że zaczynają siać kuku .Ja myślę po niedzieli zasiać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i tak. koledzy z forum już na początku marca chwalili się że zasiali jęczmień, żniwa będą w czerwcu a plon 100ton z hektara. a ja z qq poczekam do maja wtedy szybko wschodzi bo jest ciepło no i ogrodników qq mija w ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne możesz siać w maju kuku .Ja sieję na ziarno ,to mi zależy ,żeby jak najszybciej zasiać kuku.Z tym jęczmieniem ,to słyszałem i widziałem ja też siałem w marcu i teraz pola są zielone .Plon 100 ton z ha to robi wrażenie ..fajnie było by tyle skosić pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja tez sieje na ziarno, w ubieglym roku sialem 6-7 maja i jakos bylo ok, zbior 17listopada plon 12,5t 24-25%wilgotnosci a 2-lata temu siew koniec kwietnia zbior koniec wrzesnia. "Jak ma byc, to bedzie!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siał ktos z was może odmiane ravello syngenty i czy polecilibyście na chwasty zeagran i jakis nikosulfuron w jednym zabiegu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ravello bardzo wczesna odmiana ale nie plonuje wysoko ,w zeszłym roku u sąsiada były kawałki co dały poniżej 4t/ha a maksymalnie w poprzednich latach 8t/ha mógł uzyskać oczywiście mokrej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbierałem spokojnie 8 T Ravella, oczywiście suchego. Wymaga tylko dobrej ziemi. Teraz zamiast Ravella sieję Laurinio KWSu, trochę mniejsze wymagania ale plon większy o min. 0,5T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odmiana to ma raczej trzeciorzedne znaczenie i trudno bez dokladnych badan powiedziec, ze ta czy tamta odmiana jest lepsza. wiec raczej za bardzo bym sobie tym glowy nie zawracal, wystarczy celowac w fao 240[przynajmniej u mnie] zeby uzyskac w miare plony, reszta to pogoda, nawozenie i agrotechnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. W doświadczeniu polowym po ok 8 ha obok siebie na jednym polu przy takim samym nawożeniu i takich samych warunkach wyszła różnica 0,8T.

Odmiana nie ma znaczenia

To po co siać nowe odmiany, szukać lepszych, lepiej przystosowanych do różnych gleb i warunków. Przy takich teoriach całe nasiennictwo by padło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że generalnie odmiana ma znaczenie i to duże, ale w pytaniu chozdiło mi raczej o to jak ta odmiana wypada na tle innych z FAO 210, bo tylko takie mnie interesuja, czy ktos kto uprawie wczesną kukurydze i ma doswuiadczenie z kilkoma odmmianami mógłby cos powiedziec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odmiany bardzo wczesne i wczesne plonuja nizej niz pozniejsze-zobacz na strone farmera w nowym numerze jest artykul na ten temat.

szopen czytaj dokladnie co napisalem niewielki wplyw to wlasnie te 5%, prawdziwe poletka doswiadczalne to maja po pare ar i wtedy mozna mowic o dokladnych roznicach-oczywiscie sa -we wczesniejszym numerze farmera byly podane wyniki doswiadczen i jakies[niewielkie]roznice w plonowaniu byly.

postep nasiennictwa ma swoje =i - . kilkadziesiat lat temu stare odmiany opryskal byle jak, byle czym a plony [nie mowiac o wyniku finansowym] byly niewiele nizsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze o doświadczeniu polowym na 16 ha. Z pomiarem powierzchni i plonu, a zależności od miejsca pomiaru różnica plonu była od 0,5T do 1T w zależności od typu gleby. Jak to dla ciebie mało to gratuluję. Obie odmiany są wczesne i miały taką samą wilgotność przy zbiorze, wtedy ok 22-23%. Różnica jest też w wyleganiu, przy duzym wietrze częśc Ravella było pochylone a ok 10% roślin przewrócone na drugi rządek co może utrudniać zbiór. Laurinio stało do końca zbiotu w 100%. Siałem Ravello kilka lat i szukałem zamiennika o lepszym plonowaniu i podobnym ziarnie (okrągłe drobne) ze względu na specyficznego odbiorcę. Cena min 100 zł większa niż za inne ziarno rekompensuje nizszy plon, o zbycie nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widzicie różnicy pomiędzy odmianami to siejcie odmiany Smolicki zaoszczędzicie na siewie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś mix jakiegoś nikosulfuronu z zeagranem? Jakie dawki? Przy pełnych cena 170 zł/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem adengo 25.04 na polach w monokulturze w dawce 0.35 na pola po zbożach 0.45 i jak na razie jak coś wychodziło to za raz ginie. Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony dodam ze stosuję go już od 3-4lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja powschodowo pojadę lumaxem, u nas wszyscy pryskają tym przed wschodami a ja spróbuję po

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle nie za późno, jednoliścienne nie mogą być za duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość kukurydzy sieję bez orki i w zeszłym roku na jednym polu miałem naprawdę dużo samosiewów pszenżyta, trochę byłem w strachu czy lumax zadziała chociaż wiele razy widziałem, że nawet liście perzu pali (ale ten odbija). Byłem bardzo zaskoczony jak tydzień po oprysku została na polu tylko kukurydza.

Ale po tamtym roku wiosna zamiast uprawy niszczącej samosiewy stosuję glifosat w dawce 3l +1 l Asa i pole przed siewem czyściutkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U was też plaga dzików ? tak niszczą kukurydzę że ludzie całe pola przesiewają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ryją. Ja włączyłem i radio zobaczymy jak długo podziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...