Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie łubin także dostaje przedsiewnie NPK.Czy stosujecie kwalifikat jako materiał siewny?Po siewie nie pryskałem doglebowo na chwasty.Niedaleko jest plantacja łubinu opryskana Afalonem po siewie,więc będę miał okazję ocenić skuteczność.W końcu trochę popadało

Oczywiście dziękuję za podzielenie się doświadczeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój łubin widział kwalifikat kiedyś .W zeszłym roku zasiałem na próbę worek kwalifikatu i już więcej nie chcę wydawać kasy bez sensu .Ja też mam pole opryskane Afalonem i ,jak na razie czyste jest .W zeszłym roku do zbiorów było czyste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mam takie pytanie- o ile trzeba zmniejszyć dawke N na stanowisku po łubinie?? wiadomo że sporo zostaje N w polu, tylko jak nawozić rośline następczą żeby nie przesadzić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zmniejszam nawożenia po łubinie ,bo stosuję nawożenie N po łubinie 150kg mocznika i tu nie ma czego obcinać .Najczęściej sieję żyto ozime po łubinie,a w tym roku owies posiałem z grochem . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieję strączkowe od niedawna i dawka azotu nie była zmniejszana z uwagi na przedplon .Ale w tym roku zrobiłem wyjątek i na niewielkiej powierzchni zrezygnowałem z drugiej dawki azotu na żyto.Pożyjemy,zobaczymy czy to właściwa decyzja Zawieracie kontrakty na żyto?Tu po 570 netto,co przy cenie w żniwa 2013 po 380 netto jest nieco kuszące...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zboża zjadają świnki ,tylko mała część kukurydzy jest sprzedawana prosto z pola .Tak więc cena nie ma dla mnie znaczenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak magazynów i inwentarza(poza psem )-praktycznie wszystko prosto z pola do skupu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolego najbezpieczniej jest kontraktować .A jak rośnie łubin ,bo u nie po opadach teraz prawie co dzień ma obecnie ok 20cm odmiana Sonet .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmiana Regent ma ok 10 cm.Co ciekawe,po deszczach są nowe wschody łubinu-jednak troszkę za głęboko posiałem Co mnie martwi -wzrasta zachwaszczenie.W przyszłym sezonie jednak spróbuję oprysku doglebowego po siewie.Czym można teraz opyskać ,żeby choć częściowo zmniejszyć konkurencję chwastów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego poszukaj wcześniej w temacie i powinno coś być ,czym zwalczać te chwasty Twoje .Ja mam czysto pole było opryskane Afalonem po siewie ,jedynie gorczyca mi trochę przezimowała i odbija ,a tak to luzik .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się ustalić ,to pozostaje tylko Fusilade Forte na jednoliścienne w dawce 1 l/ha.Przymierzam się do oprysku siarczanem magnezu plus mikroelementy i tu mam pytanie.Czy można dodać mocznika w niewiekiej ilości(5 kg mocznika na ha)?Słyszałem opinię o pozytywnej reakcji łubinu na niewielką dawkę mocznika w roztworze z siarczanem magnezu-macie takie doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiacie łubin wąskolistny oskar? Jak Wam rośnie? i na jakich klasach ziemi go siejecie? Zastanawiam się jak ten łubin urośnie na 5-6 klasie ziemi? Czy warto go tam siać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Oskara, materiał bazowy dla firmy nasiennej.

Póki co ok, jest przed kwitnieniem, a nie widze objawów porażania antraknozą.

Na Zeusie już widać symptomy choroby i trzeba wykonać zabieg.

Nie wiem jak sie bedzie spisywał na V-VI klasie, pewnie jeśli będzie woda urośnie na wszystkim.

U mnie to IVa-b z tym że dość zlewna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łubin ma już pierwsze pąki kwiatowe.Po dokarmieniu dolistnym(Mg,S,mikro) wyrażnie nabrał ciemniejszej barwy oczywiście zielonej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tam gdzie sypnęło mi sie z rozsiewacza N przed siewem to jest wręcz czarny

Również kwitnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łubin kwitnie i zawiązuje pierwsze strąki.Niestety pojawiła się też antraknoza,ale tragedii nie ma.Łubin dostał dolistnie siarczan magnezu i mikro-mam nadzieję,że odwdzięczy się za to niezłym plonem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łubin skoszony i wywieziony(880 brutto)-żniwa zakończone.

Wąskolistny - odmiana Regent dał 2,1 t/ha.

Liczyłem na nieco wiecej,ale i tak najbardziej liczy się stanowisko po nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie stosowałeś ilości NPK? czym można zwalczać antraknoze poza azoksystrobiną?

 

nie chcesz przerzucić się na soczewicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie rekord życiowy pobiła mieszanka grochu siewnego z mieszaniną odmian łubinów wąskolistmych - 4 tony z hektara, dodatkowo zbiór elegancki bo groch oparł sie na łubinie, poszła większość po 1,1zl/kg.

@kissmy... stosowali podobno prochloraz, ale podwójna dawka i niewiadomo jaki skutek, można też tebu spróbować.

 

Możesz coś więcej na temat tej soczewicy napisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przedsiewnie 200 kg npk 5-16-24.

przed kwitnieniem siarczan magnezu i troszkę boru(został z rzepaku)

zaprawiany nitraginą.na antraknozę nie ma obecnie zarejestrowanych środków,więc nie można pryskać np.Gwarantem lub Banko(zamiennik)...

Największe błędy w tym roku to brak zaprawy nasiennej i przespanie oprysku na dwuliścienne-mocne postanowienie poprawy za rok

Co do soczewicy-nie słyszałem,aby ktoś ją w okolicy uprawiał.

Jeśli macie takie doświadczenia nt.uprawy i kalkulacji to podzielenie się wiedzą mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prochloraz i tebukonazol miały kiedyś rejestrację na antraknozę?

 

obecnie owszem chlorotalonil ma rejestrację, podobnie jak mankozeb, kaptan, difenokonazol, tiofanat metylowy i kilka egzotycznych mieszanek (wyszukiwałem te substancje po patogenie, nie zaś po uprawie), w ziemniaku azoksystorbina ma skuteczność od 40 do 70% w zależności od sezonu,

 

odnośnie do soczewicy to znajomy handluje jej nasionami i zasiałem w tym roku kilka hektarów i pomimo dotkliwej suszy od maja uzyskałem maksymalny plon jaki spotkałem w literaturze 1,5t/ha IVb, gdzgroch na lepszych stanowiskach plonował mi 3t/ha, więc relacja jest korzystna zważając na ponad dwukrotnie wyższą cenę nasion soczewicy, ponadto nieprzewidziawszy problemów ze zbiorem pozostawiłem piękny poplon z niezebranych nasion, wysiałem pod to tylko po 100kg polidapu i soli potasowej, ochrona to tylko afalon + coś na jednoliścienne

 

w jaki sposób aplikujecie nitraginę i zaprawę? ja się strasznie męczyłem z grochem przerzucałem go taśmociągiem i aplikowałem zawiesinę konewką, ale to była jakaś masakra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-jaki jest koszt zasiewu soczewicy na 1ha?

-ile można otrzymać za średni plon(wartość plonu) z 1 ha?

-jaki jest orientacyjny termin zbioru i jakie mogą być problemy z uprawą i ze zbiorem(desykacja,osypywanie,wyleganie?)

 

Dużo pytań zadałem

Łubin zaprawiałem nitraginą w małej betoniarce(worek 50 kg spokojnie się wymiesza) -po wsypaniu nasion z worka dodałem dawkę rozrobionej w wodzie nitraginy i po zakryciu otworu wsypowego mieszało się kilka minut.

Następnie zawartośc wracała z powrotem do worka i leżakowała 4-5 dni w celu wchłonięcia zawartości i wyrównania wilgotności ziarna.

Oczywiście cała operacja zaprawiania i miejsce leżakowania odbywa się w pomieszczeniu zacienionym-podobno światło słoneczne wpływa destrukcyjnie na bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łubin skoszony i wywieziony(880 brutto)-żniwa zakończone.

Wąskolistny - odmiana Regent dał 2,1 t/ha.

Liczyłem na nieco wiecej,ale i tak najbardziej liczy się stanowisko po nim

kolego u mnie też podobny plon wydał łubin .Susza bardzo obniżyła plon ,ale jak piszesz stanowisko się liczy .U mnie na 6 i 7 klasie taki przedplon to się bardzo liczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...