Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od przyszłego roku kombinuje miejsce na poddaszu nad nieużywaną oborą żeby móc przynajmniej te 20 t przetrzymać / powinno mu tam byc ciepło i sucho / W tym w związku z ulewami, ponownym kwitnieniem obecnie i koniecznością desykacji nie liczę na więcej niż 2t x 1000 zł, czyli po kosztach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na przyszly rok nie wiem czy bedzie oplacalo sie posiac rzepak przynjmneij u mnie w tym roku brakuje luszczyn po przymrozku, te co sa grad obil, rzepak lezy miejscami 10cm nad ziemia kwitnie od nowa masakra same problemy qq tez zle wyglada bo zimno i mokro , Panowie ile dajecie golifosatu/ha podczas desykacji ja mysle 2 l zeby powoli sie palil czy za mala dawka lezacego rzepaku ? oplaca sie dodawac sklejacz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich cenach nie opłaca się sprzedawać. Ja już w tym roku przerobiłem wszystek rzepak na paszę. Zobaczcie po ile jest śruta rzepakowa i olej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jeśli nie rzepak to co??? samej pszenicy siać się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez masowe siane qq zwiększyła się populacja dzików i pojawiły się w miejscach gdzie nigdy ich nie widziano,szkody są tak wielkie że nie opłaca się uprawa qq. w rzepaku pogrzebały troszkę jesienią i wiosną i poszły na qq.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sarny, jelenie, dziki, żurawie. Wszystko żeruje na potęgę nikt nie płaci odszkodowań jak należy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w styczniu rozmawiałem z pewnym ,,doświadczonym'' przedsiębiorcą rolnym i sugerował że w żniwa 1100 -1200 za rzepak będą dawać,sceptycznie go słuchałem ale dziś wszystko wskazuje że ten scenariusz się potwierdzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie sarny, jelenie, dziki, żurawie. Wszystko żeruje na potęgę nikt nie płaci odszkodowań jak należy

U mnie wszystko to jest ale myśliwi wiedzą że nie daruje szkód i pilnują żeby ich nie było. Jak sami pozwalacie żeby zwierzyna was niszczyła i nikt nie płacił odszkodowań to nie miejcie pretensji do całego świata.

Przez dwa-trzy lata systematycznie i dokładnie trzeba szacować szkody, nawet z rzeczoznawcą i potem sami dojdą do wniosku że lepiej pilnować niż płacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkody łowieckie temat rzeka, moje pola leżą w obrębie miasta i 10 m od zabudowań a, to strefa gdzie niemożna polować, i koła łowieckie nie ponoszą odpowiedzialności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkody łowieckie temat rzeka, moje pola leżą w obrębie miasta i 10 m od zabudowań a, to strefa gdzie niemożna polować, i koła łowieckie nie ponoszą odpowiedzialności.

To że nie można polować nie znaczy że nie ponoszą odpowiedzialności. Mogą przeciwdziałać szkodom, a jak to należy do ich dzierżawionego terenu to odszkodowanie muszą płacić. Jak teren nie należy do nich to z tego co opamiętam płaci wojewoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kol. Szopen

 

Proszę o parę słów na temat techniki śrutowania nasion rzepaku.

 

Jak szacuje Kolega zawartość strawnego białka i dostępnej energii w nasionach surowego rzepaku, w paszach dla drobiu i trzody?

 

Pozdrawiam.

 

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkody łowieckie temat rzeka, moje pola leżą w obrębie miasta i 10 m od zabudowań a, to strefa gdzie niemożna polować, i koła łowieckie nie ponoszą odpowiedzialności.

To że nie można polować nie znaczy że nie ponoszą odpowiedzialności. Mogą przeciwdziałać szkodom, a jak to należy do ich dzierżawionego terenu to odszkodowanie muszą płacić. Jak teren nie należy do nich to z tego co opamiętam płaci wojewoda.

Jeśli teren jest wyłączony z gospodarki łowieckiej - tak to się nazywa.

Wtedy faktycznie szkody składa się do Urzędu Wojewódzkiego.

Może to być (i często bywa) nawet teren wewn. obwodu łowieckiego gdzie prowadzona jest gospodarka łowiecka - taka wyspa jakby. Najczęsciej są to tereny miast, wsi ale też dużych zakładów pracy (hałdy, nasypy,parki). Szczegółowe info w kole lub UW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do śrutowania to robię to na sitach szczelinowych 1,5mm pół na pół z jęczmieniem. Potem stosuję dla warchlaka i tucznika w ilości 10% tj. 5% rzepaku. Zawartość białka szacuję na 30% tak jak w makuchu a energię tak jak olej rzepakowy. W 50 kg rzepaku jest ok 18 kg oleju więc łatwo policzyć energię.

Nie badam poszczególnych składników tylko paszę, zwykle po zmianie receptur, więc jak parametry są dobre to znaczy że teoretycznie tez była dobrze zbilansowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie- a czym walczycie w rzepaku z makiem polnym ?

Podłącze się do pytania,czy da rade zrobić z tym jeszcze coś a może nie przeleci on przez sita?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. Szopen

 

Dziękuję!

W broszurce prof. Franciszka Brzóski "Pasze rzepakowe w żywieniu zwierząt" autor podaje zawartość białka w makuchu na poziomie 300-340 g/kg, natomiast strawność jelitowa białka pasz rzepakowych w żywieniu wynosi ok 78-81%.

 

Pozdrawiam.

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do śrutowania to robię to na sitach szczelinowych 1,5mm pół na pół z jęczmieniem. Potem stosuję dla warchlaka i tucznika w ilości 10% tj. 5% rzepaku. Zawartość białka szacuję na 30% tak jak w makuchu a energię tak jak olej rzepakowy. W 50 kg rzepaku jest ok 18 kg oleju więc łatwo policzyć energię.

Nie badam poszczególnych składników tylko paszę, zwykle po zmianie receptur, więc jak parametry są dobre to znaczy że teoretycznie tez była dobrze zbilansowana.

RZEPAK białko 19%

energia 18MJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie- a czym walczycie w rzepaku z makiem polnym ?

Podłącze się do pytania,czy da rade zrobić z tym jeszcze coś a może nie przeleci on przez sita?

Prawdopodobnie pójdzie do zbiornika tylko wiatrem część oddzielisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie kiedy zasuszacie swoje rzepaczki? U nas w okolicy "rolnicy" którzy odpuścili sobie zabieg na płatka lub zrobili to środkiem typu"woda święcona" w nadchodzącym tygodniu przymierzają się do desykacji

U mnie natomiast badyle jeszcze zieloniutkie i nie wiem czy za dwa tygodnie się wjedzie (odmiana INSPIRATION)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aczym pryskałes bo ja pictor i ijuż robi sie mniej zielony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aczym pryskałes bo ja pictor i ijuż robi sie mniej zielony

 

Przyjacielu ja także dawałem Pictora 0,4 + Amistar Xtra 0,2 l/ha do tego dodałem Proteusa w dawce 0,6 l/ha.

Wiem że co niektórzy z was zaraz mnie "objadą" ale z moich obserwacji wynika że opóźnienie zabiegu na płatka daje lepsze efekty w ochronie niż oprysk na początku opadania... Ja pryskam gdy już co najmniej 50% jest na ziemi i mam wtedy dodatkową gwarancją że bardziej skutecznie będą załatwione szkodniki łuszczynowe (ale to moja teoria i nie każdy musi się z nią zgodzić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko co do dosuszania. Czy przed dosuszaniem jedziecie ze sklejaczem? Czy dajecie razem z roundapem? Słyszałem też, że można sklejacz podzielić na pół i dać przed dosuszaniem i razem z roundapem. Co sądzicie? Który sposób najlepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...