Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

umnie osiris też przypalił arkadie a bamberke i kranich nic sie niestało niewie co było przyczyna pryskane wtym samym czsie wieczore upałów nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wyskoczył w kawałku pszenicy ozimej mały hektar chaber teraz tylko widać niebieskie kwiaty pole wygląda nieciekawie i chyba teraz żadnego oprysku nie da rady nigdy nie miałem tyle kwiatów to nie wiem co będzie w żniwa uschnie razem z pszenicą czy może w połowie lipca zrandapować aby do kombajnowania spalić go poradzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie kombajn go strawi ale od teraz będziesz go miał na wieki wieków. Pamiętaj za rok ja będziesz pryskał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi w tym roku tez w kilku miejscach chabra przepuściło, śmiesznie tak troche bo zazwyczaj puszcza na cięższej, bardziej zbrylonej ziemi, a tu akurat na piachu, gdzie środek powinien być dobrze rozprowadzony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piachu szybciej wymyło środek doglebowy i chaber wyrósł jako zachwaszczenie wtórne. U mnie po snajperze wyskoczyło trochę przytulii a jeszcze miesiąc temu nic nie było. Poprawiłem grodylem po konsultacjach z producentem i widzę że ładnie podziałało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko (trochę nie na temat ) w Farmerze czytam iż jpo w przyszłym roku wyniosło by 130 euro a teraz mamy 219 euro czy ja to dobrze rozumiem iż dochody z dopłat diametralnie spadną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130 ojro dopłat podstawowych plus dodatkowa kasa jeśli zostanie spełniony wymóg zazielenienia, w sumie ok 200 ojro/ha teraz tylko pytanie jak będzie wyglądac to jeb.ne zazielenienie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zazielenienie jak zazielenienie tylko jak wprowadzą ugorowanie to co wtedy za damski kutasa będziesz ugorował ziemię i w dodatku jeszcze będzie trzeba pewno to ze 2x przeryć za jedyne 800 stówek za ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, duzo obcniza plon perz w pszenicy? bo wyskoczylo tego dziadostwa sporo

po zniwach oplaca sie to roundapem pryskac jak zamierzam siac rzepak? boje sie ze oprysk roundapem nie zdaze z siewem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz po wschodach rzepaku machnąć na przykład 3 litry targi, supero itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, duzo obcniza plon perz w pszenicy? bo wyskoczylo tego dziadostwa sporo

po zniwach oplaca sie to roundapem pryskac jak zamierzam siac rzepak? boje sie ze oprysk roundapem nie zdaze z siewem

Kolego jeśli masz porobione ścieżki technologiczne to lepiej i taniej wyjdzie Ci zastosowanie czegoś z Glifosatem przed żniwami zanim wjedziesz kombajnem. Policz koszty... 20l bańka MadrigalU 360SL kosztuje 265 zł i starcza to na jakieś 6 ha czyli 44 zł z małym haczykiem (i pole masz czyste) natomiast stosując Targę ,supero lub labradora musisz się liczyć z kosztami od 80-150 zł/ha (dochodzi do tego obawa o możliwość uszkodzenia roślin rzepaku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co tomass12345 ja własnie tak zrobilem, gdy kupiłem zaperzone pole i w rzepaku na następny rok było czyściutko, powiem więcej kawałek tego pola nie oprsykałem bo chciał załatwić sprawe w rzepaku fusilade, dałem maks dawke na perz i w miejscach gdzie było go masakrycznie dużo i tak trochę go przeżyło. Tak więc skuteczność glifosatu w pszenicy była wyższa i opcja to jest tańsza. Ważna jednak rzecz żebys nie oprsykał 7dni przed zbiorem albo jeszcze mniej, bo to nic nie da. Opryskaj ok 15-20dni przed palnowanym zbiorem pszenicy nie zaszkodzisz a perz padnie. U mnie ścieżki były zarośnięte miejscami wiec było go naprawde duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakby tak na sciernisko dac roundupem? po jakim czasie moge orac i siac rzepak bez obaw>?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jakby tak na sciernisko dac roundupem? po jakim czasie moge orac i siac rzepak bez obaw>?

Przyjacielu teoretycznie robiąc oprysk na ściernisko możesz zabierać się do uprawek pożniwnych po 7-10 dniach od zastosowania glifosatu ale jest małe ale... Jak zbierzesz zboże z pola to albo zostawiasz słomę albo ją zbierasz, jeśli zostawiasz to musisz liczyć się z tym że część perzy będzie "pięknie" przykryta sieczką i musisz poczekać aż ten perz przebije się przez tą sieczkę (szczególnie na uwrociach) jak zbierasz to masz czas ograniczony przez zalegającą słomę. No i najważniejsza rzecz, choćbyś nawet zebrał słomę następnego dnia po omłocie to i tak trzeba troszkę odczekać aż perz odbije i wytworzy liście abyś mógł to cholerstwo spryskać. Co do terminu podanego przez producenta że 7-10 dni po oprysku można wjechać i już coś zacząć działać na zaperzonym kawałku to każdy ma swoje zdanie i pewnie większość forumowiczów się zgodzi że lepiej i bezpieczniej dla naszej kieszeni jest odczekać te 14-21 dni do uzyskania pełnego efektu niż wchodzić na taki kawałek ze sprzętem zbyt wcześnie i następnego roku wQr...ać się że się nie odczekało bo glifosat nie dał rady zbyt silnym rozłogom perzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na główny kierunek przepływu soków w starym perzu niszczenie go w zbożu daje dużo lepsze efekty niż niszczenie młodego w rżysku. Nie zgodzę się jednak że trzeba to robić 14 dni przed zbiorem. Ja robię 7 dni przed zbiorem, daje najtańszy glifosat w dawce 3l/ha + As 1l/ha, wody tylko 140l/ha więc stężenie jest spore. Po 5 dniach już widać zmianę koloru perzu co oznacza że glifosat dotarł do korzeni i rośliny zamierają więc można kosić, nie musi całkiem uschnąć. Poza tym zboże pryskane 14 dni przed zbiorem będzie słabo kiełkować ze względu na zawartość glifosatu w ziarniaku, jak już jest prawie dojrzałe tj. 7 dni przed zbiorem nie wchłania już substancji do ziarniaka i kiełkowanie jest prawidłowe, sprawdziłem. Poza tym zbyt wczesne stosowanie glifosatu obniża plon.

reasumując lepiej trochę później niż za wcześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, duzo obcniza plon perz w pszenicy? bo wyskoczylo tego dziadostwa sporo

po zniwach oplaca sie to roundapem pryskac jak zamierzam siac rzepak? boje sie ze oprysk roundapem nie zdaze z siewem

Kolego jeśli masz porobione ścieżki technologiczne to lepiej i taniej wyjdzie Ci zastosowanie czegoś z Glifosatem przed żniwami zanim wjedziesz kombajnem. Policz koszty... 20l bańka MadrigalU 360SL kosztuje 265 zł i starcza to na jakieś 6 ha czyli 44 zł z małym haczykiem (i pole masz czyste) natomiast stosując Targę ,supero lub labradora musisz się liczyć z kosztami od 80-150 zł/ha (dochodzi do tego obawa o możliwość uszkodzenia roślin rzepaku)

Rzepaku nie uszkodzi tylko że nawet jak posieje i wszystko wyjdzie to może się okazać że perz przerzedzi rzepak. Przyspieszając zabieg w rzepaku też może nie podziałać. Najracjonalniej pojechać w zbożu i je wypchnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ze względu na główny kierunek przepływu soków w starym perzu niszczenie go w zbożu daje dużo lepsze efekty niż niszczenie młodego w rżysku. Nie zgodzę się jednak że trzeba to robić 14 dni przed zbiorem. Ja robię 7 dni przed zbiorem, daje najtańszy glifosat w dawce 3l/ha + As 1l/ha, wody tylko 140l/ha więc stężenie jest spore. Po 5 dniach już widać zmianę koloru perzu co oznacza że glifosat dotarł do korzeni i rośliny zamierają więc można kosić, nie musi całkiem uschnąć. Poza tym zboże pryskane 14 dni przed zbiorem będzie słabo kiełkować ze względu na zawartość glifosatu w ziarniaku, jak już jest prawie dojrzałe tj. 7 dni przed zbiorem nie wchłania już substancji do ziarniaka i kiełkowanie jest prawidłowe, sprawdziłem. Poza tym zbyt wczesne stosowanie glifosatu obniża plon.

reasumując lepiej trochę później niż za wcześnie.

 

Skoro tak przetestowałeś i jest ok to spoko. Ja jednak widzę jak wygladają te pola młócone po 7 dniach w latach następnych i ja takich nie chciałbym mieć .

 

Jest jeszcze jedna sprawa to własnie rózne glifosaty jak ktos sie boi, że zmniejszy plon to polecam Transenergy wychodzi nie wiele drożej a kosić można spokojnie po 7-8dniach i perz padnie na pewno9 też tak robiłem). Teraz jest jeszcze ten nowy roundup max czy jakoś tak i tam piszą, że bodajże po 1 dniu perz można niszczyć mechanicznie i padnie, bo tak szybko jest transportowany do korzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem tyle chabra co w tym roku wyskoczył w pszenicy na górce kolega kosił dzisiaj jęczmień i zjechał bo chaber zapychał mu nie byłem na jego polu nie wiem ile tego było ale musi pryskać , też dawno nie byłem na moim polu ale aby ułatwić zbiór też opryskałbym tylko jakim środkiem co załatwi chaber w tym stadium bo jest sporo środków z randap podobnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety po opadach z wiatrem położyło mi część pszenicy. Szczególne na jednym kawałku poległo prawie 2/3 powierzchni. Jak myślicie co mogło być powodem? grzyb? Ciekawe czy coś z niej jeszcze będzie? ziarno chyba w fazie dojrzałości mlecznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie z 30 % pszenicy stoi.skracałem dwukrotnie ccc z medaxem i medax na lisc podflagowy.azotu poszło 150 kg.stanowisko po rzepaku.szlag człowieka trafia ze pomimo dawania regulatorów zboze padło mimo ze nie było wysokie.wysiew tez był w normie ponizej 180 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pszenica jak na razie stoi. Stanowisko po rzepaku 170kgN skracana

Optimus 0,5l+Antywylegacz płynny 1l w fazie 1 kolanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie z 30 % pszenicy stoi.skracałem dwukrotnie ccc z medaxem i medax na lisc podflagowy.azotu poszło 150 kg.stanowisko po rzepaku.szlag człowieka trafia ze pomimo dawania regulatorów zboze padło mimo ze nie było wysokie.wysiew tez był w normie ponizej 180 kg

A może to nie wina skracania a słabej ochrony lub słabego zaprawiania (łamliwość podstawy źdźbła )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie skagen z kwalifikatu zaprawiony dobrą zaprawą przy skracaniu modus 0,3 + antywylegacz, i na liść podflagowy 0,5 cerone leży w 50%

askalon przy nawożeniu o 30 kg N na ha większym stoi

wszystko zależy od odmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bogatka nie kwalifikat po rzepaku i tylko na 200 kg Saletrzaku 27%N wiosną jednorazowo, 0.9 l ccc, bez odżywek 1x duett ultra na flagowy i tez w kilku procentach wyległa, a plon zapowiada się spokojnie na 5-6 ton. Może warto wrócić do starych zwyczajów zamiast iść w koszty ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak leje się z nieba to tylko jak same kłosy są może nie wylegnac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...