Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie z 30 % pszenicy stoi.skracałem dwukrotnie ccc z medaxem i medax na lisc podflagowy.azotu poszło 150 kg.stanowisko po rzepaku.szlag człowieka trafia ze pomimo dawania regulatorów zboze padło mimo ze nie było wysokie.wysiew tez był w normie ponizej 180 kg

A może to nie wina skracania a słabej ochrony lub słabego zaprawiania (łamliwość podstawy źdźbła )

Capalo,Adexar i Osiris był dawany .zaprawiana była scenikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że były dane środki z górnej półki to nie wszystko czy były dane zapobiegawczo czy gdy choroba się już ujawniła,większość z nas stosuje oprysk gdy widzi już zmiany chorobowe,a to już za późno, łamliwość podstawy źdźbła zaczyna już atakować jesienią (zboże po zbożu), a pryskamy dopiero wiosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenica jest zdrowa.nie wytrzymała duzych opadów deszczu.pomimo wysiewu w normie mocno sie pokrzewiła jesienią i jest duza obsada kłosów na m2 około 900 szt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ze względu na główny kierunek przepływu soków w starym perzu niszczenie go w zbożu daje dużo lepsze efekty niż niszczenie młodego w rżysku. Nie zgodzę się jednak że trzeba to robić 14 dni przed zbiorem. Ja robię 7 dni przed zbiorem, daje najtańszy glifosat w dawce 3l/ha + As 1l/ha, wody tylko 140l/ha więc stężenie jest spore. Po 5 dniach już widać zmianę koloru perzu co oznacza że glifosat dotarł do korzeni i rośliny zamierają więc można kosić, nie musi całkiem uschnąć. Poza tym zboże pryskane 14 dni przed zbiorem będzie słabo kiełkować ze względu na zawartość glifosatu w ziarniaku, jak już jest prawie dojrzałe tj. 7 dni przed zbiorem nie wchłania już substancji do ziarniaka i kiełkowanie jest prawidłowe, sprawdziłem. Poza tym zbyt wczesne stosowanie glifosatu obniża plon.

reasumując lepiej trochę później niż za wcześnie. Po ostatnich nawałnicach mam pszenice jak zwałowaną. boję się ze będzie porastać. Żeby temu zapobiec można zdesykować ją ?

jeśli tak to kiedy , w jakiej fazie ? żeby zabezpieczyć ja przed porastaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ze względu na główny kierunek przepływu soków w starym perzu niszczenie go w zbożu daje dużo lepsze efekty niż niszczenie młodego w rżysku. Nie zgodzę się jednak że trzeba to robić 14 dni przed zbiorem. Ja robię 7 dni przed zbiorem, daje najtańszy glifosat w dawce 3l/ha + As 1l/ha, wody tylko 140l/ha więc stężenie jest spore. Po 5 dniach już widać zmianę koloru perzu co oznacza że glifosat dotarł do korzeni i rośliny zamierają więc można kosić, nie musi całkiem uschnąć. Poza tym zboże pryskane 14 dni przed zbiorem będzie słabo kiełkować ze względu na zawartość glifosatu w ziarniaku, jak już jest prawie dojrzałe tj. 7 dni przed zbiorem nie wchłania już substancji do ziarniaka i kiełkowanie jest prawidłowe, sprawdziłem. Poza tym zbyt wczesne stosowanie glifosatu obniża plon.

reasumując lepiej trochę później niż za wcześnie.

Po ostatnich nawałnicach mam pszenicę jak zwałowaną . boję się ze może porastać . czy desykacja zabezpieczyłaby ja przed porastaniem? jeśli tak to kiedy to zrobić , w jakiej fazie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie da desykacja, pszenica może i nie porośnie, ale opadania i tak nie będzie ,

zresztą u nas i tak sama paszówka rośnie, straszne porażenie, ale dużo zależy od odmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nic nie da desykacja, pszenica może i nie porośnie, ale opadania i tak nie będzie ,

zresztą u nas i tak sama paszówka rośnie, straszne porażenie, ale dużo zależy od odmiany

kurcze , no to lipa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem dzisiaj i na razie nie porasta nawet to co leży na ziemi, chaciaż u mnie to szczęśliwie tylko ze 2% Jeszcze dzień ze słońcem i bedzie w porządku, lżej się będzie omłacać jak trochę przegnije Ziemia za to nasiąknięta jak gąbka, aż buraki uwiędły miejscami chyba od tej wilgoci ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak wy uprawiacie tą pszenice że macie problemy z perzem?A ja w ogóle nie orzę i nie mam tych problemów, jeszcze nigdy nie pryskałem zboża przed omłotem. Z tego co wiem to ziarno najpierw musi dojrzeć, uschnąć a następnie pod wpływem deszczu może dopiero porosnąć. Według mnie ziarno niedojrzałe nie porasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perz można załatwić raz na wiele lat bez problemu, za to z miotłą zaczyna być coraz gorzej, u mnie nie działa Huzar, Atlantis lub działa tylko częściowo: Glean+ Legato, Lancet, Puma. Pomimo tego plon w tym roku przyzwoity, jak na razie koszona 22.07 ponad 5t/ha przy kosztach bieżących 1500/ha vs zeszłoroczne <4t. Kiedyś miałem tak że w trakcie 2 tygodni deszczu dojrzała i zaczęła porastać, ale w tym roku nic takiego się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w tym roku kosiłem zboze z szarpaczem słomy . Poradzcie mi koledzy co lepiej zrobic psypac to mocznikiem czy moze rozpuscic mocznik i opryskac opryskiwaczem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do pytania, jak w praktyce ściernisko potraktować azotem (mocznikiem) oprysk czy rozrzutnik nawozu jeśli oprysk to jakie proporcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku pod zimową orkę /02 październik/ rozsiałem eksperymentalnie ok 100kg mocznika/ ha. Po żniwach była tylko talerzówka 1x, CaMg, dużo słomy. Buraki teraz rosną jak na drożdżach mimo że trochę poskąpiłem nawozu na wiosnę... Efekt jak dla mnie super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś zacząłem żniwa , u mnie coś około 7,5 ton z ha tak średnio

a u ojca 4,5,

bez rewelacji będzie w tym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenica smuga skoszona 7.5 t/ha białko 11.9 gluten 24.9 bez rewelacji, opady zrobiły swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenica skoszona przed samym deszczem plon z 2,14h-18t rekord w okolicy parametry jeszcze nie wiem,jutro będzie wiadomo jak wypadła i jaka będzie cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w wypełnienie ankiety 'Ocena świadomości ekologicznej rolników w kontekście stosowania integrowanej ochrony roślin.

 

Ankieta jest anonimowa, a uzyskane w niej wyniki opracowane w postaci zbiorczej analizy

i ogólnych wniosków zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby publikacji naukowej.

 

Proszę o wskazanie jednej lub więcej odpowiedzi lub uzupełnienie pola.

 

Link do ankiety: http://www.interankiety.pl/interankieta/e8d9111905ed01bc7bc5c9e5f58f885d

 

Za udzielenie rzetelnych odpowiedzi z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenice pokoszone. Skagen 8,8t/ha gestość 80kg, LO 397, wilg 11,4 Białko 14,2, gluten 29,7 sedyment 40,1 klasa gleby II,

Boomer plon 10,2t/ha gęstość 82 LO 402, wilg 12,4 białko 13,5 gluten 27,8 sedyment 32 i to na glebie pół na pół II i IIIa. Na pierwszej klasie Boomer sypał o 200-300kg gorzej (dziwne )

Obie prowadzone tak samo bardzo intensywnie z tym, że Skagen 2x skracany i i tak lezał w 90% a Boomer skracany raz i w 99% stał.

 

Teraz tylko czekać na rozsądną cenę bo 640 za taką pszenice to trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takich plonach to chyba będzie ciężko o rozsądną cenę... ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szczescie to tylko wyjatki, na glownej stronie sa dane szacunkowe z calej polski "troche' inne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny plon z 11ha to 7,8 T parametry i tu duże rozczarowanie

odmiana Pamier siana po rzepaku 32 gluten objętość 74

A siana drugi rok po sobie 27 gluten 72 objętość

Odmiana Lukulus siana po rzepaku plon 8,300 (odmiana o super parametrach młynarskich) gluten 24 objętość 83 .uprawy prowadzone na 150 kg N ha , i tak różne parametry , ogólnie na skupach dużo paszówki o glutenie poniżej 24 ( jak niema glutenu to i nie ma białka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

men2face nadal nie wiem kim jesteś, ale dzięki Liczyłem, że będzie wysoko, ale nie aż tak wysoko Na zboża moim zdaniem był lepszy rok niż na rzepaki w naszym rejonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...