Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kissmy - jak chcesz to zasiej sobie pod koniec sierpnia mniejszą ilość, ale to nigdy nie jest dobre. Po to są takie terminy, bo ktos kiedys to sprawdził, były badania w ośrodkach rolniczych, polach doświadczalnych itd. U mnie sąsiad zasiał w zeszłym roku 10 wrzesnia bo pozniej mial gdzies tam jechac i nie wygladalo to dobrze , tzn jesienią był łądny zeilony lan, ale pod koniec juz go grzyb zaczął żrec, a po zimie dużo roślin przemarzło i polon słabiutki. koszt materiału siewnego to nie jest niewiadomo co. Jeśli chcesz zaoszczedizc to nie kupuj kwalifikatu tylko zasiej wlasnym (choć moim zdaniem oszczednosc jest dyskusyjna). Możesz probowac różne opcje - ale radził bym pierwszego roku nie siać wiecej niż 1ha na probe (ja tak zawsze robie jak sprawdzam coś nowego). W innym wypadku jeśli coś Ci nie wyjdzie to straty moga być dotkliwe, a z 1 ha jakos sie jeszcze przełknie. Za to jesli rozwiazanie było by dobre, to w następnym roku mozesz juz zrobic znacznie większą powierzchnie.

 

czym poza terminem siewu można zastymulować żyto do krzewienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrą opcją jesli chcesz zaoszczedzic, jest zakup żyta hybrydowego i zasianie go powiedzmy 70% zalecanej dawki, ale z tydzien wczesniej niż zazwyczaj (np. 15 wrzesnia)- ono ma szanse sie dobrze rozkrzewic i nie wymarznąć. Choć sam tego nie probowalem nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, cały problem polega na tym, że ja sobie rozmnażam dosyć rzadki materiał stąd zależy mi na uzyskaniu największego plonu z każdego ziarna, odnośnie do wczesnych terminów siewu to przypomniał mi się artykuł o rolniku, który z powodzeniem wysiewał pszenice od połowy sierpnia (80kg/ha) oczywiście jesienią stosował ochronę fungicydową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sypią żyta?

U mnie zeszło już z pola-jak zważę to zapodam info(nie wygląda to żle).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak sypią żyta?

U mnie zeszło już z pola-jak zważę to zapodam info(nie wygląda to żle).

co za czasy -żeby cytować samego siebie

średnia z ponad 8 ha wyszła 7t/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tyle samo wyszło ale z 3,5ha i się zastanawiam czemu tak mało jak 2 lata temu na tym samym kawałku miałem 12ton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem hybrydowe z KWS-u na VI klasie ziemi wydało ok 6 t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was uprawiał żyto Dańkowskie Amber co możecie o nim powiedzieć???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem hybrydowe z KWS-u na VI klasie ziemi wydało ok 6 t.

Kolego co to za odmiana żyta ? .Przy takim plonie na 6 kl co stosowałeś w tym życie ,nawożenie itp ? .Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poszła pierwsza dawka azotu(200 kg/ha saletry) na żyto hybrydowe i na rzepak.W polu sucho-w niektórych tylko rowach jest nieco wody,większość rowów sucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wam plonowało żyto?

U mnie nieco gorzej niż rok temu-średni plon 6,5 t/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubolewam nad twoimi plonami. 6,5 tony żyta to katastrofa . nie wiem jak dasz sobię radę w przyszłym sezonie, ale całym sercem jestem z Tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ubolewam nad twoimi plonami. 6,5 tony żyta to katastrofa . nie wiem jak dasz sobię radę w przyszłym sezonie, ale całym sercem jestem z Tobą.

 

Wiedziałem,że kiedyś znajdzie się ktoś kto pochyli się nad moim biednym losem.To zawsze dodaje otuchy.Lanz-rozwiń proszę wypowiedż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyto skrócone po raz drugi-etefon.Wcześniej ccc plus Moddus,które jak zadziałało jak należy(nieoceniony omijak lub jak kto woli poletko kontrolne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawno nikt tutaj nie zaglądał , macie jakieś propozycje na mieszańce?? będę siał po raz pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku miałem Palazzo z KWS .Plon nie powala 5,2 t/ha -efekt permanentnej deszczowej aury w okresie lipiec-sierpień.Lokalny meteo podał,że w sierpniu było dotąd łącznie 8( słownie osiem) dni bez opadów.W poprzednich latach sypało 5,5-8 t/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakich ziemiach, 5 ton to można i z liniowego osiągnąć, u mnie w sumie dobre pole , klasa 4a, tyle że górka i dość sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dankowskie Rubin na IVb dało słabe 7 ton. Prowadzone jak słaba pszenica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na jakich ziemiach, 5 ton to można i z liniowego osiągnąć, u mnie w sumie dobre pole , klasa 4a, tyle że górka i dość sucho

 

Zgadzam się-kilka lat wcześniej Dańkowskie Diament na 4b po łubinie dało 5 z małym plusem.Ale ten rok na północy PL to pogodowy Armageddon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dawno nikt tutaj nie zaglądał , macie jakieś propozycje na mieszańce?? będę siał po raz pierwszy

 

ja mam jak masz siać zyto to lepiej ugoruj grunt mniej na tym nie zarobisz a napewno mniej sie narobisz

chyba ze słoma Ci potrzebna to siej żyto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kuj-pom nietykane palcem żyta plonowały wyżej niż pszenice w intensywnej uprawie, przy takiej eskalacji intensywności zachodzących anomalii pogodowych należy się jednak zastanowić nad powrotem do korzeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zyto moze i w roku anomali wierniej plonuje

 

ale to tylko przez to ze ma inne wymagania

 

to jest proste wytłumczenie inna suma temeratur inne opady sa optymalne

 

ale róznica w cenie zyto pszenica jest gorsza niz np 4 lata temu

 

pszenica po 1000 byla a zyto po 850

 

dzis jest po 550 600 pszenica a zyto po 450 500

 

koszty uprawy zbliżone

 

wiem ze nic by sie nie stało jak by żyto było uprawiane na wszystkich 4 b 5 i 6 klasach ale to chyba nie wróci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żyto po życie przez całe życie,

pomóżcie mi proszę z herbicydem potrzebuję coś na żyto (zabieg wyłącznie jesienny) uprawiane po życie w uproszczeniu - działanie nalistne + doglebowe (chwasty szczególnie uciążliwe rumian i przytulia) oraz w uprawie płużnej - działanie doglebowe (chaber, przytulia i samosiewy rzepaku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zyto miałem jak miałem jeszcze jedno gospodarstwo

 

tam było 3 ha 5 i 6 kl jeszcze na górce

 

ale lesze kawałki tej górki szybko wyszukałem i sialem rzepak mimo ze rekordowy był na 2,5 tony to i tak lepiej niz 5 ton żyta tez rekordowego

 

 

kukurydze zasiej lepiej a żyto na kiszonkez przytulia moze byc i rumianem

 

jak masz rumian to masz wode nie ma co sie cykac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...