Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

zasiałem w tym roku po raz pierwszy rzepak ,opryskałem od chwastów i chciałbym się zapytać co jeszcze trzeba zrobić na jesieni, dodam,że nasiona zaprawiane tylko zaprawą nasienną T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w moim przypadku gorsze od szkodników są tabuny saren. Nie muszę pisać , ale można sobie wyobrazić co robi racica sarny , dzika lub jelenia trafiająca w rośline rzepaku , szczególnie po siewie.

Racica jak racica ale jak się całą zimę stado pasie to wiosną same boczne pędy rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnym przerzedzaczem jest również stado desi które upatrzyło sobie moją miejscowość na marcowy dwutygodniowy odpoczynek w jego corocznej migracji

Stało się tak od czasu gdy w mojej okolicy zaczęto uprawiać kilkuset hektarowe kukurydzy , ktorej ścierniska stoja do wiosny.

Jedynym plusem jest to że okoliczne uprawy zbóz i rzepaku są usłane goównami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak strzygły jęczmień jary w tym roku, masakra - jak kosiarki ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widział ktoś jak 300-400 żurawi ustawia się przy kukurydzy i skubie ziarno z kolb pierwszego rzędu? Już drugi rok się tak nauczyły i do zera wydziobią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żurawie to ja widziałem na obrazku i to max 2-3 szt.

A 300 szt to musi być dopiero uroczy widok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uroczy

Szczególnie kiedyś wiosną jak zjadły 6 ha skiełkowanej kukurydzy nie zaprawionej Mesurolem. I tak wtedy jak i dzisiaj nikt za to nie odpowiada, chyba że pójdę do sądu z pozwem przeciwko państwu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę lat temu QQ siały tylko wielkie gospodarstwa i daleko od moich pól, teraz sieją mali i duzi, a to sprowadziło dziki które ryją po polach jak i po polnych drogach że w żniwa mało przyczep nie powywracałem, dziki i sarny to moja mała plaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepak posiany i na gorąco(nie chodzi o temperaturę wody) opryskany

Odmiana Californium-ktoś pisał,że wycofana lecz miałem zapas ubiegłoroczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zeszłym sezonie , po kiepskich doświadczeniach z siewem w granicach 3 kg/ha z pprzednich lat , zasiałem gesiej w ok 100 szt m2 . W tym sezonie również zwiększyłem wysiew i na 10 ha zasiałem 3 jednostki siewne + 20kg nasion z własnego rozmnoże

Myślę że susza, resztki pożniwne , sarny, robactwo i tym podobnie historie przetrzebia nieco obsadę i jest to dobry patent.

Tym bardziej ze rzepak siany w wąskie rzędy lepiej znosi gęściejsze zasiewy od rzepaku sianego co drugi , a tym bardziej trzeci lejek z uwagi na lepsze rozlozenie nasion na powierzchni co przeklada się na większe odleglo

Zresztą podobnie rzecz ma sie pszenicy . W zeszłym sezonie zrezygnowałem z rzdkich zasiewów na rzecz gęściejszych w granicach 250-270 kg/ha i efektem jest ok 7ton/ha na ziemi 4-5 kl.

Plonowanie można wytłumaczyc dobrym rokiem, tyle e moje osobiste doświadczenia to 31 sezonów i ten był rekordowy .

Choć pamiętam w koncu lat 80 rzepak który plonował ponad 45q/ha , bez żadnej ochrony przeciwgrzybowej , przy wysiewie ok 8-10 kg nasion , w/g dawnych norm.[/code]

W moim przypadku jest wręcz odwrotnie rzadsze siewy przynoszą lepszy efekt. W mojej miejscowości tylko jeden siał pszenice ozima powyżej 200kg/ha, ale już tego nie zrobi bo tylko jego w tym roku leżała (przy siewie 250kg/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to kalifornia sypnęłami po 5 t jak posiałem niecałe 3 kg/ha. Od tego czasu sukces nie powtórzony mimo lepszej ochrony i f1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie dzis patrze na pole rzepak lekko pozno zasiany ale coś sie pojawia ale na tym polu co bedzie zboże patrze samosiewy rzepaku cos wygryza normalnie dziury w lisiach a nic nie widzialalem co to moze byc ? wiecej niz 50% zjadło liscia i to prawie na wszystkich roslinach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimax u mnie na obrzeżach rozsypany, więc to raczej nie slimaki. Miejscami też się trafiają dziury w listkach takie z biała obwódką, chyba pchełka, szczególnie na polu mocno zasklepionym przez ulewę. Chyba wypłukało zaprawę Nu...., tę co to jej nie wolno , a może to dlatego, że rzepak bardzo rzadko tam powschodził ? ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki. Na jednym kawałku sianym 15.08 tuż przed deszczem trochę przesadziłem z ilością wysianych nasion i teraz jest trochę gęsto, poza tym rzepak rośnie jak oszalały. Czy zastosowanie Caryxu lub Toprexu jak jest gęsto ma sens, bo czytałem kiedyś że stosowanie tych środków przy gęstym siewie nie przynosi dobrych efektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie z innej beczki. Na jednym kawałku sianym 15.08 tuż przed deszczem trochę przesadziłem z ilością wysianych nasion i teraz jest trochę gęsto, poza tym rzepak rośnie jak oszalały. Czy zastosowanie Caryxu lub Toprexu jak jest gęsto ma sens, bo czytałem kiedyś że stosowanie tych środków przy gęstym siewie nie przynosi dobrych efektów.

 

jak masz brony a rzepak jeszcze nie skrył pola to mozesz go na poprzek przebronować to pomoze

 

ja widziałem u nas jeden gosc starej daty ma takie ciezkie brony ale delikatnie wiosna przed nawozem rusza ziemie w rzepaku tymi bronami ma dobrze zasiany pisze o obsadzie ale u niego te bronny wiele nie wyrywaja rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
boru nie wolno mieszać z siarką,

jeśli już chcesz coś do niego dodać to fosfor lub potas

Od zawsze tak robie. nigdy nic się nie stało.

post stary ale kolego jak bys sobie przypomniał kto dostrzegł złą ceche przy łaczeniu boru z siarka to byłbym wdzieczny

 

Ja to postaram sie przedstawić po swojemu

 

ja tez mam problem z dawkowaniem boru w rzepaku w burakach bo z moich durnych obserwacji jest bark reakcji rośliny albo zła reakcja Probowałem dawać z insekcydami z z herbicydami ale cosjest zle rozpuszcza sie dobrze i wydzielin nie ma

ale totalny brak działania lub rośliny przejaśni chodz ten 2 objaw mogłbyć predzej od skrucenia roślin .

 

A teraz dlaczego tego nie powinło sie łoczyć bor jest najczesciej w postaci boraksu czyli ph kolo 9 nawet siarczan magnesu ph ma od 6 do 7 jak dacie jakis fosfor co bedzie z kawasu fosforowego to ph macie kolo 3 moze 4 wiec moze o 1 wam podniesieprzy małej dawce boru np stosunek boru do P 1[10

. Ale czy przy okazji nie zablokujecie fosforu jak dacie wieksza z dawke boru i ph przekroczy 7 ?

 

A tym co sie dobrze fosfor i bor rozpuszcza bez zawiesin to na 100 % fosfor z nawozu jest w postaci kwasu i EC wody stabilizuje do poziomu poniej 0.5 i dlatego wszystko wydaje sie byc dobrze panowie papierki lakmusowe kazdy z nas juz dawno powinien mieć bo nawet nie wiemy jakie mamy ph w tym co pryskamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem źródło: jest nim Pan Dariusz Szkudlarek, z przedstawiciel firm Floroland i Sakata

pisze również że boru nie miesza się z mocznikiem , saletrzakiem, saletrą amonową, saletrą wapniową i magnezową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj linnk albo jakis namiar do goscia bo ja zamiast wczoraj pić to tak sie zastanawiałem skad taka rozbierznosc i bor mozna nie tylko w postaci boraksa podać to to samo co Solubor

 

to ma silnie zasadowy

ph ale i mozna w postaci kwasu borowego to z koleji ma sline ph ale kwasowe kolo 1 ale ma o 50 % wiecej boru i ta forma przy mieszaniu z mocznikiem zasadowe ph saletra wapniowa to mogło by własnie sie robic ciekawie

nie pisze nazw handlowych nawozów bo to co płynne na 90 % jest na bazie kwasu borowego a to co biały proszek to własnie naturalny boraks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ci co z wszystkim mieszają to jaki bor podają w formie stałej czy płynny

 

Ja znałem ze amerykanie robili badania na ludziach jakaś chorobę leczyli i wynika mielie takie ze 70% pomagała ale i 12% bez leku borowego a na placebo tez pomagało i coś mi sie wydaje ze na roślinach jest podobnie

 

Ja u siebie takich ostrych objawów braku boru nie miałem a jak miałem to były pojedyncze rośliny np 2 buraki na 1 ha miały zdeformowane liście i korzen tez nie zaciekawie wyglądał ale powodów ze rosliny jednostkowe nie pobrały tego składnika jest więcej niz ja mam palców łącznie z stopami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuję boran sodu (solubor) w bardzo złożonych mieszankach nawozów dolistnych, nie wiedziałem, że jest to suplement diety http://www.longevitas.pl/index.php?id=91 (chyba zacznę to przepakowywać w żelatynowe kapsułki;)

 

na każde moje pytanie dotyczące pH cieczy roboczej i pszyswajalności poszczególnych mikroelementów i ŚOR 'eksperci" adoba i intermagu twierdzili, iż nie ma to znaczenie, jak śmiem przypuszczać dostateczna wiedza rolników w tym zakresie i dostęp do homogenicznej wody miałyby kolosalny wpływ na ich sprzedaż, pH można łatwo wyregulować, podobnie jest z napięciem powierzchniowym, wielkoobszarowe gospodarstwa opierają ciecz roboczą do każdego zabiegu na odpowiednim roztworze siarczanu magnezu i mocznika, ale w małych gospodarstwach brakuje warsztatu i wiedzy, aby osiągnąć lepszą efektywność stosowanej "chemii"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

troche mnie bolało ze zrobilem bład podać ze kwas borowy jest zawsze w postaci płynnej to nie jest prawda czysty kwas borowy ma okolo 17,4% Boru Boraks jak pisałem wczesniej ma 50% mniej ale to jest kwas a to jest zasada

 

 

To co Ty kolego masz to jest jeszcze inna forma popatrzę i napisze co to jest ,Duze gospodarstwa to sa takie co w ogole wody do oprysku nie uzwaja

 

Adob czy intermag nie maja intersu Ci podawać jakie jest optymalne ph dla włachania sie nawozu jak rownie takie interesu nie maja koncerny chemiczne sprzedajace srodki pokarze Wam kiedys badania krajowe nad skutecznoscia srodków w zaleznosci od ph wody . jeden przykałd co robi wraznie to 33% i 88% skuteczności w tej samej dawce tylko z woda o współczynniku EC ponizej 0,5 a druga zwykła woda . teraz sam sobi odpowiedz czy sprzedaż wzrosnie jak bedziesz wykorzystywał wiedze

a tak swoja droga jeszcze kilka lat temu siarczan jedno wodny z itermagu na mnie robił wrazenie dzis jest tylko droższy od siedmio wodnego . a jest juz rosyjski siarczan magnezu w detalu poniezej 1000 za tone wiec Adob musi coś pomysleć nad kierunkiem zakupów siarczana magnezu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://adob.com.pl/produkty/solubor kolego to stosujesz ?

 

bo ja sam nie wiem czy to jest Na2B4O7

 

czyli boraks

 

czy to jest H3BO3

 

bo na skad chemiczny 17.5 B to ma kwas borowy ale solubor na kwas moim zdaniem nie wygląda ale mogę sie mylić

 

ale tak dla Twojehttp://sklep-galvet.pl/inkabor-kwas-borowy-granulat-25kg-p-3745.htmlj ciekawości i dla swojej popatrz co konkurencja sprzedaje

jeszcze mozna mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój solubor to pentahydrat tetraboranu disodu, stosuję go w tęgich mixach razem z super5 (taki mix chelatów adoba) uzupełnione jeszcze odpowiednimi mikroelementami (w zależności od uprawy) + folicare (dolistny NPK) + siarczan magnezu + mocznik + w zależności od potrzeby fungicyd + insektycyd (kolejność mieszania zgoła odmienna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto to produkuje ? ile ma procent boru

 

uparty jest ale spokojnie jakoś to rozgryziemy

 

cudów nie ma skoro jedni zalecają inni nie to albo ktoś sie myli albo jednak to sie rózni tak na pierwszy rzut oka to kwas plus zasada zawsze powstanie sól wiec nie o to chodzi ale to juz pisałem

 

Wiec prawdopodobnie to Twoje to musi być kwas bo większość mikro elementów ma kwasny odczyn podobnie jak nawozy p zawsze K lekko kwaśny ale tez kwasny mocznik jest alkaliczny ale nie duzo bo ph kolo 7

 

a skoro Ci herbicydy i inne srodki tez dobrze działają to nie wykluczasz mojej tezy ze obnizenie ph wody wpływa korzystnie na działanie środków chodz widzialem juz opinie ze na szkodniki ph powinło być wyzsze niz 7 ale 2 opinia przeczy pierwszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...