Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kolo 1000 za tone jeszcze były potracenia do 7 ,5 wilgoci

 

nie sadze ze dzis jest lepsza opłacalność

 

ten siarczan dzis kosztuje 560 tez w koksowni

 

wiec same siarczan na tonie 500 jest doższy a saletra tez była ale pod koniec marca poczatek kwietnia saletra było kolo 400 za tone prawie jak dziś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja pewnie ponownie zastosuję toprex jeśli plantacja będzie obiecująco wyglądała.

mam odmianę silnie wylegającą i potrzebne dobre skrócenie.

na drugi zabieg pewnie coś taniego, typu prochloraz + tebukonazol , w tamtym roku tak stosowałem i było bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja pewnie ponownie zastosuję toprex jeśli plantacja będzie obiecująco wyglądała.

mam odmianę silnie wylegającą i potrzebne dobre skrócenie.

na drugi zabieg pewnie coś taniego, typu prochloraz + tebukonazol , w tamtym roku tak stosowałem i było bardzo dobrze

toprex zapobiegł wyleganiu? w jakiej dawce i terminie?

a co na jesień stosowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sensei więc nie wylegnie tylko zależy mi na dobrej ochronie i przyhamowaniu pędu głównego żeby nie kwitł tak wcześnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja pewnie ponownie zastosuję toprex jeśli plantacja będzie obiecująco wyglądała.

mam odmianę silnie wylegającą i potrzebne dobre skrócenie.

na drugi zabieg pewnie coś taniego, typu prochloraz + tebukonazol , w tamtym roku tak stosowałem i było bardzo dobrze

toprex zapobiegł wyleganiu? w jakiej dawce i terminie?

a co na jesień stosowałeś?

na jesień w 2012 był tebukonazol,

toprex zastosowany w początkowej fazie strzelania w pęd bardzo mocno ogranicza wzrost pędu głównego, kolega zastosował o tydzień później i już było o wiele gorzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja pewnie ponownie zastosuję toprex jeśli plantacja będzie obiecująco wyglądała.

mam odmianę silnie wylegającą i potrzebne dobre skrócenie.

na drugi zabieg pewnie coś taniego, typu prochloraz + tebukonazol , w tamtym roku tak stosowałem i było bardzo dobrze

toprex zapobiegł wyleganiu? w jakiej dawce i terminie?

a co na jesień stosowałeś?

na jesień w 2012 był tebukonazol,

toprex zastosowany w początkowej fazie strzelania w pęd bardzo mocno ogranicza wzrost pędu głównego, kolega zastosował o tydzień później i już było o wiele gorzej

zawsze mam problem żeby trafnie określić początek strzelania w pęd.

ile cm ma wtedy rzepak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja pewnie ponownie zastosuję toprex jeśli plantacja będzie obiecująco wyglądała.

mam odmianę silnie wylegającą i potrzebne dobre skrócenie.

na drugi zabieg pewnie coś taniego, typu prochloraz + tebukonazol , w tamtym roku tak stosowałem i było bardzo dobrze

zdecydowanie mocniej skraca CARYX w dawce już jednego litra robi wiecej od toprexu 0,5l/ha

co do drugiego zabiegu to radzę nie oszczedzać bo znaczy wiecej niz pierwszy wiosenny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mam problem żeby trafnie określić początek strzelania w pęd.

ile cm ma wtedy rzepak ?

ciężko powiedzieć, ja wyrywałem i patrzyłem kiedy się pęd zaczynał szybciej wydłużać.

co do caryxu to wiem że lepiej skraca, ale toprex lepiej chroni

moim zdaniem zafir, zamir czy co to to było jest całkiem ok

kiedyś zastosowałem przez 2 lata pictor i ciężko było zbioru się doczekać, inni już pszenicę zaczynali a u mnie rzepak jeszcze stał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie termin zbioru jest bardzo ważny, nie posiadam kombajnu przystosowanego do zbioru rzepaku

poza tym nie wiem czy zwyżka plonu rekompensuje większe wydatki.

Każdy musi sam kalkulować co mu się opłaca, i jak to zrobić aby maksymalnie zarobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale o co codzi w uprawie o termin zbioru czy o plon???

Wysoki plon daje satysfakcję, jednak gospodarstwo i rodzina wymaga środków finansowych, wobec czego od jakiegoś czasu interesuje mnie tylko różnica pomiędzy kwota za sprzedane nasiona, a tą wydaną na koszt uprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale o co codzi w uprawie o termin zbioru czy o plon???

Wysoki plon daje satysfakcję, jednak gospodarstwo i rodzina wymaga środków finansowych, wobec czego od jakiegoś czasu interesuje mnie tylko różnica pomiędzy kwota za sprzedane nasiona, a tą wydaną na koszt uprawy.

 

a od kiedy Ty taki kapitalista jesteś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale o co codzi w uprawie o termin zbioru czy o plon???

Wysoki plon daje satysfakcję, jednak gospodarstwo i rodzina wymaga środków finansowych, wobec czego od jakiegoś czasu interesuje mnie tylko różnica pomiędzy kwota za sprzedane nasiona, a tą wydaną na koszt uprawy.

a czy jedno szkodzi drugiemu??

wiadomo ze każda zainwestowana złotówka musi przynieść dochód(wzrost plonu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano mój sąsiad siał już nawóz. Czy to trochę nie przesada? Zasiał już na jakieś 30h. Dostał chyba cynk o wiośnie na koniec lutego. Czy to ma sens jeżeli wiosna będzie za 1,5 lub 2 miesiące?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale o co codzi w uprawie o termin zbioru czy o plon???

Wysoki plon daje satysfakcję, jednak gospodarstwo i rodzina wymaga środków finansowych, wobec czego od jakiegoś czasu interesuje mnie tylko różnica pomiędzy kwota za sprzedane nasiona, a tą wydaną na koszt uprawy.

a czy jedno szkodzi drugiemu??

wiadomo ze każda zainwestowana złotówka musi przynieść dochód(wzrost plonu)

Tego bym nie był taki pewny.

Powiedzmy że dzisiaj rzepak kosztuje 1500 zl i takiej ceny spodziewamy się w lipcu.

Cena jednak nie wynika z kapelusza , lecz z oceny rynku , ilości zasiewów i ich kondycji .

Powiedzmy ze zasiane jest 1 mln ha i przemysł spodziewa się 3 mln ton rzepaku .

My jako rolnicy kalkulujemy plon 4 tony , który warty bedzie 6 tys i inwestujemy w zasiew 4 tys zł , liczac na 2 tyś zysku .

Niestety , tak nie będzie. Przemysł natychmiast dostanie informacje z terenu i od nas z forum , ze rzepaki sa piękne i zamiast 1500zł ustali cenę na poziomie 1000 zł , wiedząc, ze na rynku istnieje nadprodukcja w wysokości 1 mln ton , która byc może zostanie wyeksportowana , lecz nas pozostawi bez nawet minimalnego zysku.

Ktoś powie , ja się ubezpieczę i zakontraktuje po cenie 1500 . Owszem , jest to możliwe , ale nadwyżka 1 mln ton zakupiona po 1500 bedzie zbyt droga by sie gdziekolwiek sprzedała i pozostanie jako przyszłoroczny balast .

Teoretycznie zarobimy , jednak w nastepnym roku , owa niesprzedana nadwyzka zdemoluje rynek ustalając i nasze kieszenie, gdyz nikt nie kupi ani tym bardziej nie zakontraktuje rzepaku po godziwej cenie.,

To samo tyczy zboza, ziemników , mleka itd itp.

Zastanawiające jest że masowo kupujemy nawozy i srodki ochrony roślin , po cenach praktycznie najwyższych w historii , nie zastanawiając się kto i za ile kupi nasze produkty , które jeśli pogoda utrzyma się na obecnym trendzie wyplyną na rynek w niespotykanej ilości.

Jesli zaś wydarzy się kleska w postaci suszy , nadmiaru opadów lub niemożności zbioru , wysokie naklady bedą zaprzepaszczone.

Stąd ostrożnośc w inwestycjach jak najbardziej wskazana , tym bardziej ze szanse na odwrócenie trendu spadkowego na surowce rolne -słabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawóz jak nawóz, ja uważam że zasobność zbuduje choć, wiec nie marnuje tego, ale ŚOR typu cudowne skracacze i sklejacze omijam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj rano mój sąsiad siał już nawóz. Czy to trochę nie przesada? Zasiał już na jakieś 30h. Dostał chyba cynk o wiośnie na koniec lutego. Czy to ma sens jeżeli wiosna będzie za 1,5 lub 2 miesiące?
. Jeżeli gleba nie jest zbyt lekka i ma duże właściwości sorpcyjne a azot z nawozu nie jest w formie azotanowej to powinno być git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale o co codzi w uprawie o termin zbioru czy o plon???

Wysoki plon daje satysfakcję, jednak gospodarstwo i rodzina wymaga środków finansowych, wobec czego od jakiegoś czasu interesuje mnie tylko różnica pomiędzy kwota za sprzedane nasiona, a tą wydaną na koszt uprawy.

a czy jedno szkodzi drugiemu??

wiadomo ze każda zainwestowana złotówka musi przynieść dochód(wzrost plonu)

 

nie koniecznie kolego patrz przykład nie dawnego posła Maksymiuka on nie wie ile ma długów a najgorzej nie gospodarzył

 

Tak mnie inna rzecz ciekawi chłopy blokują drogi nawet ma miasteczko powstać o 7 mln maja rzadaniia a spadek ceny np swin w tamtym roku razy wielkość produkcji to o wiele wyższa kwota

juz nie wspomnę o spadku cen na zboza tak lekko na pszenicy 200 t

razy z 10mln ton to daje 2mld wiec to chyba nie krzyk o pieniądze ale coś w rodzaju karnawału ale mogę sie mylić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szu , czy dobrze gospodarzył to bym się spierał.

Nowoszyce to rodzynek, na którym trzeba się starać by stracić.

A gdy zadbać, co nieco jak obecnie Turek ,to opcji straty nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to kolega gdzieś niedaleko mnie buszuje

 

zawsze możesz u Turka agronomem zostać

 

tylko nie wiem czy wiesz co Turek w niemczech robi ale to inna historia

 

 

a maksymiuk w elwarze to mial niezła posade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarny zeżarły rzepak, tzn. wszystkie liście. Miał ktoś coś takiego ?

Jest szansa, że się odbije ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wyżarły równo z ziemią to coś tam odrośnie. ,

zgłaszaj do koła łowieckiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...