Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

idzie o to skąd wziął się mit o zakazie rozsiewania nawozów mineralnych przed 1 marca, jeśli ktoś w ARiMR jeszcze się z tym zgadza to już wielka zagadka, podobnie jak rozszerzanie tego ograniczenia na programy rolnośrodowiskowe, czy to ograniczenie występuje w jakimkolwiek pakiecie poza 8 (pomijając łąki i ptaki oczywiście)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
idzie o to skąd wziął się mit o zakazie rozsiewania nawozów mineralnych przed 1 marca, jeśli ktoś w ARiMR jeszcze się z tym zgadza to już wielka zagadka, podobnie jak rozszerzanie tego ograniczenia na programy rolnośrodowiskowe, czy to ograniczenie występuje w jakimkolwiek pakiecie poza 8 (pomijając łąki i ptaki oczywiście)?

 

Mit się bierze stąd, że ktoś gdzięś coś usłyszał o nawozach, ale nie dosłyszał, że chodzi o naturalne, a że jest to coś chwytliwego (bo w końcu znów nam coś Unia zakazuje) to się to powtarza, bo przecież wiemy, że dla przęciętnego rolnika zakaz stosowania nawozów naturalnych w teminie 01.12 - 28.02 jest przepisem absolutnie martwym i nic nie wnoszącym. Bo 99% gospodarstw nigdy tego nie robiło w tym terminie.

Kolejną bajką są rzekome restrykcje wynikające z tego o zabieraniu dopłat. Ostatnio spytałem jedną osobę jakie to zabiorą mi dopłaty jeśli posieje przed 1.03. Okazało się, że bezpośrednie . A jest zupełnie inaczej, skoro gospodarstwo np gospodaruje w ramach pakietu 8 i łamie jego założenia to oczywistym jest, że zabraniu podlegać będą dopłaty rolnośrodowiskowe (ale uwaga również wstecz, które zostały wypłacone w latach poprzednich).

 

Jeśli chodzi o ograniczenie to oprócz pakietu 8 występuje ono na pewno na OSN-ach, a także (aczkolwiek nie interesowalem się tym szczególnie, ale prawdopodobnie tak jest) na róznego rodzaju obszarach chronionych typu Natura 2000, jakies parki krajobrazowe itd(to należałoby jeszcze sprawdzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłaty bezpośrednie obetną po kontroli z crossa, a z RŚ oczywiście windykacja, zasięgam języka w temacie i okazuje się, iż mit jest głęboko zakorzeniony w rozwiązaniach legislacyjnych, ale na poziomie UE (dotyczących RŚ), które to mogą być różnie interpretowane, a tyczą się nie tyle rozsiewania nawozów lecz wznawianiu zabiegów agrotechnicznych w ogóle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kissmy zgadza sie ale tu tez jest dziwna sprawa bo jakby nie patrzec wysiew nawoxow jest zabiegiem agrotechnicznym i moim zdaniem nie wytlumaczysz sie z tego w razie "w". Wobec czego nie ma tu co zbyt patrzec na to ze moze ktos to zintetpretowac jako "nie zabieg agrotechniczny". W takim wypadku lepiej nie siac niz liczyc na przychylna interpretacja organu kontrolujacego. Zapis o ktorym jednak piszesz dotuczy pakietu 8 ochrona gleb i wod. Pytanie tylko skad sie biora inne teorie dotyczace generalnego zakazu siewu nawozow mineralnych. Dziwne to ale jednak tkwi w swiadomosci wielu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysiany cały N, połączylem 2 dawki w jedną, zobaczymy czy go z korzeniami nie wyrwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też poszło na wszystkie oziminy , tyle ze na raty. Rzepak ok 120 kg N , pszenica i jęczmień po ok 50 kg N. Nigdzie śladu protektora , jest dość sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszyscy wszystko posiali, to ja mam inne pytanie.

Czy stosował ktoś na poprawkę wiosną navigatora na chabra i maki. Czy dawka 0,25 wystarczy na w/w chwasty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak już wszyscy wszystko posiali, to ja mam inne pytanie.

Czy stosował ktoś na poprawkę wiosną navigatora na chabra i maki. Czy dawka 0,25 wystarczy na w/w chwasty?

 

"gregor" ja polecam Faworty 300sl koszt niższy niż Navigator a skuteczność ta sama (przynajmniej u mnie się sprawdził)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem jest tańszy ,tyle że generyki Lontrelu nie niszczą maków oraz przytuli , co zmusza do kombinacji kilku preparatów co w skuteczny sposób niweluje oszczędność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lub jej generyki w dawce 300 g/ha powinna ogarnąć te chwasty, jesli nie są nadmiernie wyrośnięte.

Zresztą galera to wzbogacony dodatkowym skladnikiem ontrel , który nie radzi sobie z przytulią , a Navigator to wzbogacona Galera.

Najlepiej więc spoglądać i na cenę i na spectrum chwastów stosując te preparaty

 

P.s.

Gdzie obiecana opcja "edit"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Owszem jest tańszy ,tyle że generyki Lontrelu nie niszczą maków oraz przytuli , co zmusza do kombinacji kilku preparatów co w skuteczny sposób niweluje oszczędność.

 

a co niby Lontrel komuś przytulie zwalczyl ? co wy chlopy piszecie

 

a o uszkodzeniach nikt nie pisze dobrze ze teraz juz na etykiecie pisze ze z srodkami na jedno liscienne nie łaczyc juz nie jeden rzepak widzialem zahamowany w czy tylki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie o temp. stosowania. Moim zdaniem może być za późno jak rzepak wypali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak swoja droga to mnie zastanawia skad chabry w rzepaku -co ja pamietam jak dam jesienia command to na polach gdzie chabra 2 razy w zbozu pryskam to on nie wylazi ale u sasiada w tamtym roku na monokulurze rzepaku byl chaber i to na bogato wiec on chyba monokultury nie bedzie mial rzepaku tak szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w korzeniu zrobily sie gulki a w tych gulkach siedzi biala larwa co z tym zrobic? wydaje mi sie ze to smietka bo ta pchelke ciezko bylo upilnowac na jesieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Larwy Chowacza galasowka to są. Zapobiega temu zaprawianie nasion środkiem owadobójczym. Teraz to Dursban poradzi na wszelkie chowacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też nie.

na młodą śmietkę podobno działa proteus i movento.

my w kapustach kiedyś podlewaliśmy każdą roślinę z osobna, szło około 4l/ha bi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co jak to zwalczyc ? jutro ma byc pogoda to jade dursbanem Nasza kochana Unia doszla do zalozenia ze nie trzeba nam zaprawiac owadobujczymi nasion , musze jakos odratowac ten rzepak bo larwa mi zezre korzen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolałem zrobić zapas zaprawki na 2 lata, niektórzy moczą dursbanem, albo tą na ziemniaki. Jak się nie trafi jaki życzliwy to na razie jest git. Zresztą kiedys bez zapraw się obywało i te 'galasy' na korzeniach jakoś dużej krzywdy nie robiły. Ostatnio patrzyłem, to w kilku roślinach przez stożek wzrostu od korzenia trafiały się wygryzione brązowe kanaliki, też chyba wcześniej dursbanem trzeba będzie pojechać, ale póki co czekam na ochłodzenie... /Co do nawozów - dzisiaj wysypane 300 kg Saletrzaku w jednej dawce i do żniw ma starczyć co będzie to będzie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za zimno na dursban, dobowa przydało by się aby myło ponad 10-12 stopni.

daj na razie sobie z tym spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w tym roku po raz pierwszy rzepak ,proszę napiszcie w skrócie co mam zrobić po posianiu nawozu ,bo nie chce popełnić jakiegoś błędu

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytanie . Ja po wysianiu nawozów , obaliłem czteropak Piasta , rozmyślając nad następnym zabiegiem , którym będzie walka ze szkodnikami z rodziny chowaczy.

Myślę że wybierając Piasta błędu nie popełniłem, bo to zacne piwo.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/sa-sygnaly-o-pojawieniu-sie-pierwszych-chowaczy,56078.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...