Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

napiszę jakie ja mam doświadczenia z soczewicą (pierwszy sezon):

- nasiona 70kg x 4zł = 280zł/ha

- zebrałem 1,5t/ha (z literatury 0,5-1,5t przy odmianach drobnonasiennych),

- zbiór lipiec/sierpień ładnie sama zaschła (desykowałem ze względu na zachwaszczenie wtórne)

 

rośliny są bardzo niskie kilkanaście centymetrów, stąd wskazane jest dobre wyrównanie i wałowanie (ja pominąłem te kwestie, stąd dużo strat przy zbiorze), roślina potrzebuje wodę do fazy kwitnienia (nie wrażliwa na suszę, więc dobra na słabe stanowiska),

 

troszeczkę się namieszam betoniarką, ale to chyba najwygodniejsze rozwiązanie o ile nie ma zaprawiarek dedykowanych dla nitraginy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
napiszę jakie ja mam doświadczenia z soczewicą (pierwszy sezon):

- nasiona 70kg x 4zł = 280zł/ha

- zebrałem 1,5t/ha (z literatury 0,5-1,5t przy odmianach drobnonasiennych),

- zbiór lipiec/sierpień ładnie sama zaschła (desykowałem ze względu na zachwaszczenie wtórne)

 

rośliny są bardzo niskie kilkanaście centymetrów, stąd wskazane jest dobre wyrównanie i wałowanie (ja pominąłem te kwestie, stąd dużo strat przy zbiorze), roślina potrzebuje wodę do fazy kwitnienia (nie wrażliwa na suszę, więc dobra na słabe stanowiska),

 

troszeczkę się namieszam betoniarką, ale to chyba najwygodniejsze rozwiązanie o ile nie ma zaprawiarek dedykowanych dla nitraginy

Dzięki za rozjaśnienie pomroczności jasnej

Nasiona do siewu można kupić za 4 zł/kg,natomiast za jaką cenę i gdzie można je upłynnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można ją sprzedać do przetwórstwa (przepakowania), siewu bądź bezpośredniej konsumpcji za cenę od 2 do 10 zł/kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza odnośnie soczewicy nieco wzrosła

Na chwilę obecną pozostaję jednak przy łubinie

Mam pytanie odnośnie zaprawiania łubinu przed siewem.

Czy zaprawiacie zaprawą nasienną łącznie z zaprawianiem nitraginą,czy też osobno?Ponadto mam taką wątpliwość-czy zaprawienie zaprawą nasienną,która ma zwalczać choroby grzybowe nie stoi w sprzeczności z zaprawianiem szczepami bakterii(nitragina)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Mam kilkanaście worków z łubinem w garażu i zastanawiam sie czy łubin biały słodki lubią myszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj posialem 1 ha wąskolistnego . Mam jeszcze 0,5 ha pola otoczonegfo lasem. Zastanawiam się czy zostawić ugorem na zazielenienie , czy obsiać je łubinem.

Nasiona mam , mam tez i afalon.

Tylko obawiam się ze zwierzyna wytnie wszystko w pień , gdyż na tym polu zawsze są olbrzymie straty.

Ma ktoś z was doświadczenie z taką uprawą w pobliżu lasów, czy sarny ogryzą tylko strąki , czy wytną wszystko równo z glebą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to łubin gorzki to nie ma się co martwić, inaczej nie zaczynałbym. U mnie sarny są polne i jak był na tym polu łubin to bardzo go lubily. Przygryzają go od młodej siewki, ale najgorsze straty robia przed i podczas kwitnienia, obgryzione pędy nie odrosną i nasion nie dadzą, a kwiatki widziałem ze najbardziej im smakują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Dam sobie sobie spokój , zostawię pole ugorem. Wysiewając tam łubin stracę ok 200 zł na nasiona i Afalon . Zostawiając w ugorze zyskam 200 zł z tytułu zaoszczędzonych nasion i Afalonu.

Nie mam pewności czy ew dopłata do strączkowych opłaci się w przypadku calkowitej utraty plonu poprzez zgryzienie , dlatego taka opcja pewniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiej gorczycę. Co wykosisz to pchniesz na poplony tylko musisz mieć dobry sprzęt czyszczący. Sąsiad w zeszłym roku posiał po jęczmieniu ozimym. W końcu października ukosili z 2 ha 1,1t. Koszty jakie miał to 50kg nasion, zasianie poznaniakiem i wykoszenie razem koło 600zł. 1t gorczycy sprzeda za jakieś 2000zł. Zysk koło 1000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie leży i zazielenianie i dywersyfikacja. Potrzebuję 1.30 ha. Właśnie zakupiłem Łubin Sonet 150 kg. Wystarczy tyle posiać żeby coś zebrać, przynajmniej na następny zasiew jak się opryska Afalonem i Gwarantem, czy dać sobie spokój ze zbiorem i zaorać go 16 lipca. Dodam że klasa ziemi IVa, stanowisko - likwidacja pszenicy ozimej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zasiej poplon i peg masz z głowy. A zazielenianie zasiej mieszankę chyba że zasiałeś za dużo głównej rośliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade. Właśnie o te 1.30 za dużo posiałem pszenicy i zlikwiduję jakąś najgorszą jak już trochę podsechnie. W przyszłym roku już się nie bawię w bobowate. Moze bedzie trochę nasion łubinu na ten poplon przyszłoroczny jak coś zbiorę, tak chyba można zrobić. Tylko czy jakieś dopłaty do tych 4 ha co na poplon przeznaczone się bedą należały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie łubin wąskolistny już powschodził . Jakiś taki czerwony , pewno z zimna.

 

Kiedy siałeś łubin i w jakim rejonie?

Ja planuję ok.10-go kwietnia(Pomorze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Parę postów niżej znajdziesz info. Co do rejonu to dolnośląskie.

 

Dzięki za info -wzrok i słuch nie ten sam co kiedyś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, siał ktoś wąskolistny HEROS? Jakieś pozytywy, negatywy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łubin wreszcie posiany i opryskany,choć pogoda tego nie ułatwiała(okresowe opady i silne wiatry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubin zakwitł. 3/4 na niebiesko , reszta na różowo.

Jak poznać czy oba są słodkie , czy tylko jeden , lub wcale.

Bo zdaję sobie sprawę ze ktoś coś pomieszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu spróbuj organoleptycznie, nie otrujesz się a na pewno rozpoznasz który słodki a który gorzki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym pewnie jest.U sąsiada w ub. roku łubin kwitł na różowo/biało to saren w nim(łubinie) nie widziałem.Tego roku drugi sąsiad ma łubiny które kwitną na biało i na niebiesko to widzę że 4-6 saren prawie cały czas w nim (łubinie) żeruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz mam łubin żółty i pierwsze łuszczyny są krótkie a pozostałe kwiatki opadły, czy przyczyną może być susza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...