Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam w tym roku po raz pierwszy rzepak ,proszę napiszcie w skrócie co mam zrobić po posianiu nawozu ,bo nie chce popełnić jakiegoś błędu

pozdrawiam

 

cykl zabiegów w rzepaku wiosną: siarka - azot1 - chowacz - azot2 - fungicyd + regulator wzrostu w jednym - zwalczany słodyszek w fazie pąka - fungicyd + zwalczane szkodniki łuszczynowe w fazie opadania płatków kwiatowych

 

Na tą chwile jesteś na etapie chowacza. A z jakim azotem ruszyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

zastosowałem Saletrosan 500 kg na 1,70 ha ,myślę że siarki dodatkowo już nie trzeba

a mógłyś mi napisać czym tego chowacza potraktować ,rozumiem, że to już trzeba opryskać

jeszcze jedno pytanie a za ile trzeba dać ten regulator wzrostu,bo mam rzepak gęsty to muszę go usztywnić ,napisz jaki oprysk trzeba zastosować

dzięki z góry za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczesną wiosną -dowolny perytroid , jest tani i skuteczny w niskich temperaturach.

Wyleganie nie dotyczy wszystkich odmian w jednakowym stopniu wobec czego dobierz srodek do odmiany ze względu na skuteczność i cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam

zastosowałem Saletrosan 500 kg na 1,70 ha ,myślę że siarki dodatkowo już nie trzeba

a mógłyś mi napisać czym tego chowacza potraktować ,rozumiem, że to już trzeba opryskać

jeszcze jedno pytanie a za ile trzeba dać ten regulator wzrostu,bo mam rzepak gęsty to muszę go usztywnić ,napisz jaki oprysk trzeba zastosować

dzięki z góry za odpowiedzi

Kolego na 1dawkę powinieneś wysiać co namiej 100kg/h czystego azotu,a siarki 100kg(ja daje vigor s) a chowacza najlepiej i najtaniej będzie potraktować dursbanem no i jak będzie ciepło a na regulator masz jeszcze czas.

Ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dursban na pierwszy zabieg to błąd.

Po pierwsze jego skuteczność jest najlepsza w tem wiekszych niż 15 stC , po drugie koszt to ok 30 zł /ha , gdzie np Cyperkil to ok 10 zl i po trzecie jest to najlepszy środek na zwalczanie słodyszka w zwartym pąku , a zgodnie z zasadami możemy go stosować raz w sezonie.

Więc dlaczego teraz pozbyć się tej możliwości , tracąc niepotrzebnie i środek i kasę w wątpliwych warunkach termicznych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@INFOZA Nie wprowadzaj w błąd, nie 100 kg czystej siarki, a siarczanu, bo to jest różnica.

@lanz - 250 można stosować 2 razy. Poza tym zostaje jeszcze Plenum bardzo dobre przed kwitnieniem. Ja i tak nie jade wczesniej jak od razu z triazolami, borem, mikro wiec temperatura i tak musi być na tym poziomie 15 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego chowacza to już zwalczacie?

to ile dać na drugą dawkę nawozu i jakiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak temp. wyzsza jak 10 to dopiero pokazuje sie chowacz. Takie są moje obserwacje nie wiem czy sie zgodzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote="marbar"

@lanz - 250 można stosować 2 razy.

Skąd masz takie info ? A jeśli nawet to prawda , ( Choć słabszy Delta też wolno raz) , to szkoda uodparniać szkodniki , stosując go zbyt często.

Perytroid to dobry środek w niskich temperaturach i nie widzę sensu zastepować go związkami fosfororganicznymi w walce z chowaczem , lub tez czekać na magiczne 15 st C by zmieszać z jakimś triazolem , dla którego kwiecień to optymalny termin a dzisiaj mamy dopiero połowę marca

Moim zdaniem 10 zł na preparat i kilka złotych na paliwo , to żadna oszczędność.

Stąd chowacza warto atakować już niebawem ,obserwując nalot a nie temperatury.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@INFOZA Nie wprowadzaj w błąd, nie 100 kg czystej siarki, a siarczanu, bo to jest różnica.

@lanz - 250 można stosować 2 razy. Poza tym zostaje jeszcze Plenum bardzo dobre przed kwitnieniem. Ja i tak nie jade wczesniej jak od razu z triazolami, borem, mikro wiec temperatura i tak musi być na tym poziomie 15 stopni.

 

a ja powiem, że ani czystej siarki ani siarczanu tylko tlenku (właściwie to jeszcze trójtlenku), ale o tym pewnie myślałeś marbar pisząc o siarczanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@INFOZA Nie wprowadzaj w błąd, nie 100 kg czystej siarki, a siarczanu, bo to jest różnica.

@lanz - 250 można stosować 2 razy. Poza tym zostaje jeszcze Plenum bardzo dobre przed kwitnieniem. Ja i tak nie jade wczesniej jak od razu z triazolami, borem, mikro wiec temperatura i tak musi być na tym poziomie 15 stopni.

Zobacz sobie co to jest vigor s (SIARKA 90%) A SIARCZAN DAJE TYLKO W POSTACI PŁYNNEJ PRZY KAŻDYM ZABIEGU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dursban na pierwszy zabieg to błąd.

Po pierwsze jego skuteczność jest najlepsza w tem wiekszych niż 15 stC , po drugie koszt to ok 30 zł /ha , gdzie np Cyperkil to ok 10 zl i po trzecie jest to najlepszy środek na zwalczanie słodyszka w zwartym pąku , a zgodnie z zasadami możemy go stosować raz w sezonie.

Więc dlaczego teraz pozbyć się tej możliwości , tracąc niepotrzebnie i środek i kasę w wątpliwych warunkach termicznych ?

Po pierwsze pisałem że "jak będzie ciepło"

Po drugie cenowo wychodzi bardzo podobnie(sprawdz ceny i dawkowanie)

Po trzecie stosuje go na pierwszy zabieg bo potem szkoda mi trochę moich pszczół które skaczą sobie po pąkach otwartych przez słodyszka.

A po czwarte pisałem że to moje zdanie,a każdy niech robi jak uważa i nie komentuj tylko odpowiedz następnym razem jeśli ktoś pyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

INFOZA-maści na ból (słowo zostało usunięte) nie potrzebujesz ?

Pytanie brzmiało czym zwalczac chowacze , tanio i skutecznie. A Ty o cieple majaczysz , kiedy nalot chowaczy trwa w najlepsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
INFOZA-maści na ból (słowo zostało usunięte) nie potrzebujesz ?

Pytanie brzmiało czym zwalczac chowacze , tanio i skutecznie. A Ty o cieple majaczysz , kiedy nalot chowaczy trwa w najlepsze .

Maścią to sobie głowe posmaruj a "(słowo zostało usunięte)"?? zawsze czytaj etykietę na opakowaniu(bo widzę że masz z tym spory problem) bądz z konsultuj się z lekarzem

Ale widzę że rzeczywiście "nalot chowaczy trwa w najlepsze" tylko czemu znów nad twoją głową(może tą maść nie odpowiednią dobrałeś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie po co wam te sprzeczki. Niech sobie każdy pryska czym chce i kiedy chce. Ja jestem zdania żeby fosoforoorganiczne (dursban, pyrinex, nurelle, pyrisimex i inne generyki) stosować na słodyszka w fazie jeszcze zwartego pąka bo wtedy fajnie przytrzyma kilka dni pod warunkiem że jest naprawdę ciepło.

Na chowacza ja proponuję zastosować jakiś perytroid. Jeszcze się wstrzymam bo w nocy ok 0 a przed nami konkretne ochłodzenie także szkodniki raczej nie będą tak aktywne.

 

deutz112 siary dałeś wystarczająco. Na chowacza jakiś insektycyd wybierzesz ale wiedz o tym że największe szkody w rzepaku to słodyszek rzepakowy w fazie pąka i szkodniki łuszczynowe gdy rzepak przekwita i łuszczyny są malutkie.

Pytałeś o regulator to musisz powiedzieć czy dawałeś i jak coś to co jesienią?

No i jeszcze jedno przy doborze fungicydu, mówisz że pierwszy raz rzepak siałeś to pytanie czy były kiedyś kapustne na tym stanowisku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile chowaczy w żółtym naczynku macie ? Bo u mnie w zeszły piątek był tylko 1. I się nie powiekszyła ilosc. A co do zabiegu to oczywiste że Pyrynex czyli dursban i na zielony pąk też pyrynex. trzy dni bije jak nic innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu pyrinex skoro na etykiecie jest napisane ze działa najefektywniej w temp 15 -25 st.Celsjusza.... Jeśli są dostępne środki na niższe temp to myślę że racjonalnie jest stosować je teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
INFOZA-maści na ból (słowo zostało usunięte) nie potrzebujesz ?

Pytanie brzmiało czym zwalczac chowacze , tanio i skutecznie. A Ty o cieple majaczysz , kiedy nalot chowaczy trwa w najlepsze .

Maścią to sobie głowe posmaruj a "(słowo zostało usuniete)"?? zawsze czytaj etykietę na opakowaniu(bo widzę że masz z tym spory problem) bądz z konsultuj się z lekarzem

Ale widzę że rzeczywiście "nalot chowaczy trwa w najlepsze" tylko czemu znów nad twoją głową(może tą maść nie odpowiednią dobrałeś)

(Słowo zostało usunięte)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem, że ani czystej siarki ani siarczanu tylko tlenku (właściwie to jeszcze trójtlenku), ale o tym pewnie myślałeś marbar pisząc o siarczanie

 

No też prawda.

@INFOZA to tym bardziej ciekawi mnie dlaczego aż tyle tej siarki? Jeśli zapotrzebowanie to góra 50-60 czystej S?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie, dajecie już odżywki na rzepak? Jaki jest bezpieczny zakres temperaturowy stosowania nawozów mikroelementowych? Nie wiem za bardzo co robić bo w nocy temp. spada do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Ja pisze ponownie w sprawie smietki korzeniu rzepaku co z tym zrobic bo siedzi biala larwa w korzeniu , w nastepnym tygodniu niby ma byc cieplo to czym to zalatwic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marbar

Siarka jest dla rzepaku podstawowym składnikiem drugorzędnym koniecznym do życia, który jest przez niego przyswajany przede wszystkim wiosną, jednocześnie z azotem. Siarka odgrywa ważną rolę przede wszystkim w metabolizmie białek i enzymów jak i w syntezie innych ważnych składników pokarmowych.

Z powodu wysokiego zapotrzebowania na siarkę, rzepak reaguje dość wyraźnie na jej brak,

i dlatego nawożenie siarką na stanowiskach, gdzie występują jej niedobory powoduje znaczny przyrost plonu nasion i obniżenie porażenia chorobami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nawożenie siarką zastosować odpowiednio wcześnie, gdyż zastosowanie go dopiero w momencie wystąpienia symptomów niedoboru nie jest już w stanie ograniczyć strat w plonach.

Wysokość dawki azotu zależy od spodziewanych plonów nasion i ilości tego składnika dostępnego z gleby. Do wydania tony nasion wraz z odpowiednią ilością korzeni i słomy rzepak pobiera 50-60 kg

azotu (N) oraz 20 kg siarki (S)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie Ja pisze ponownie w sprawie smietki korzeniu rzepaku co z tym zrobic bo siedzi biala larwa w korzeniu , w nastepnym tygodniu niby ma byc cieplo to czym to zalatwic?
to jest chowacz a nie śmietka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
marbar

Siarka jest dla rzepaku podstawowym składnikiem drugorzędnym koniecznym do życia, który jest przez niego przyswajany przede wszystkim wiosną, jednocześnie z azotem. Siarka odgrywa ważną rolę przede wszystkim w metabolizmie białek i enzymów jak i w syntezie innych ważnych składników pokarmowych.

Z powodu wysokiego zapotrzebowania na siarkę, rzepak reaguje dość wyraźnie na jej brak,

i dlatego nawożenie siarką na stanowiskach, gdzie występują jej niedobory powoduje znaczny przyrost plonu nasion i obniżenie porażenia chorobami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nawożenie siarką zastosować odpowiednio wcześnie, gdyż zastosowanie go dopiero w momencie wystąpienia symptomów niedoboru nie jest już w stanie ograniczyć strat w plonach.

Wysokość dawki azotu zależy od spodziewanych plonów nasion i ilości tego składnika dostępnego z gleby. Do wydania tony nasion wraz z odpowiednią ilością korzeni i słomy rzepak pobiera 50-60 kg

azotu (N) oraz 20 kg siarki (S)

 

moim zdaniem jednak dajesz b duzo. nie spotkalem sie nigdzie z takimi dawkami siarki ale to tylko moje zdanie ja daje 40-45kg S. Znam goscia co nie daje nic siarki i ma plony nawet 5t. Ale mysle ze takie skrajnosci tez nie sa wskazane. Swoja droga ile kosztuje ten wigor s?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...