Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ja tam z chęcią po 60 tys. za hektar bym coś kupił

teraz ceny dobijają do 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....

Dlatego też ziemia rolna nie jest wyznacznikiem ,ani majątku, ani statusu spolecznego . ...

Czytając Twój post przypomniała mi się historia z przed wojny którą opowiedział mój Ojciec.W skrócie:latem 1939 roku pewien gospodarz sprzedał ziemię a jesienią 1939 był już żebrakiem bo te jego pieniądze za "pole" były już nic nie warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój dziad miał siedlisko i ziemię położona 6 km za Medyka po wschodniej stronie.

W roku 1945 , zmuszony był albo przyjąć obywatelstwo ZSRR , albo porzucić cały dobytek i ruszyc na zachód .

Niestety nie miał szansy zaobserwować jak inflacja trawi pieniadze z tytułu rekompensaty za pozostawione mienie. Rusek nic nie dał , a Polski rząd zrzekł się odszkodowań.

Znam też ludzi którzy pozostawili majątki na wschodzie , wrócili do obecnych granic RP , otrzymali poniemiecki majątki , a nastepnie me imię prawa zostali rozkułaczenie, osadzeni w wiezieniach i pozbawieni wszelkich praw i dobytku .

Ci co nie mieli ziemi , a złoto , bizuterię jakoś sobie poradzili , nawet w przypadku aresztowan.

Łapowka dla żołdaka w postaci sztabki złota , sygnetu lub obrączki ,stanowi w takich sytuacjach większą wartość jak nawet 1000 ha łan pola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byli mterz Niemcy , ktorzy mieli gospodarstwa rolne i ziemię . Ta sama która ja dziś uprawiam , kupując ją od kolejnego właściciela.

Pierwszym na liście był ten który otrzymał ją w ramach repatriacji .

Polegała ona na tym że dotychczasowy właściciel . czyli Niemiec musiał się spakować w kilka godzin i opuścić domostwo, w raz z posiadana ziemią.

Czy miał szanse ujrzec jak inflacja trawi pieniążki za rekompensatę ?

O czym świadczą te dwa przykłady ?

Ano o tym że ziemia to stabilna i trwała wartość, natomiast własność nie koniecznie. Bynajmniej w tych przykładach , które niejako mnie dotyczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....

.W skrócie:latem 1939 roku pewien gospodarz sprzedał ziemię a jesienią 1939 był już żebrakiem bo te jego pieniądze za "pole" były już nic nie warte.

Dalszy ciąg tej historii mógł by brzmieć " Jednak czas pokazał ze lepiej wyszedł na tym jak kupujący to pole sąsiad.

Ten nie dość ze kupił to pole sprzedając rodowite srebra i bizuterię będącą w posiadaniu swojej rodziny od dziesięcioleci , to za trzy lata w roku 1942 , za sprzeciw przeciwko osadzeniu na swoijej ziemi Volksdeutza , został wysłany wraz z rodziną do Oświęcimia.

W transporcie zaważył jak jadący z nim więzień wykupuje siebie i swoje dzieci z transportu za złoty zegarek schowany w bucie.

Przypomniał sobie wtedy precjoza ,które sprzedał kupując ową ziemię i zrozumiał że nie ma co zaoferować żołnierzowi .

W roku 45 został wyzwolony z obozu , spotkał dawnego sąsiada od którego kupił ziemię przed wojną i pozazdroscił mu dobrej decyzji , zony i dzieci , ktore to on utracił w obozie.

Do śmierci w 1975 nie wiedzieć czemu nigdy na żadna ziemię nawet nie spojrzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak tam u was wyglądają zboża,bo u mnie zaczyna być widać pierwsze oznaki suszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na slabszych glebach tragedia , na średnich jest szansa na 3-4 t/ha jak natychmiast popada. Gleby dobre jakoś sobie radzą , ale w stosunku do zeszlego roku -30%.

Rzepak biedny , na górkach i słabszych glebach -lipa .

Kukurydza bez przyrostu , ma 5-6 klasie cierpi okrutnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na dzień dzisiejszy plon według ubiegłego roku 30-40% nirzszy. Ale eksperci cały czas twierdza ze zboza bendzie opór. Ciekawe z kąd pewnie iportowanego. Na pole to strach jechac bo serce boli jak wszystko wysycha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie ma padać do wyborów

 

 

 

Ale jak to ziemia z 100 do 20 spadła przecież jest koniunktora w rolnictwie

1700 ciągników kwietniu i starych i nowych zarejestrowanych 3 lata temu 2000 nowych teraz bardziej sprawdzony sprzęt kupują

 

 

co z kasiora robicie pewnie wszystko na kobitkach przepuszczacie

Ja widze ze lubicie Historie i mity

 

To Wam swoja rodzinna napisze moj dziadek nie miał kasiory jak Wy pojechał do francji do roboty a przedej jezdził ale to były w niemczech prace u baeurów sezonowe prawie 20 lat tam robil i miał ochote w francji kupic gospodarstwo ale przed wojna juz kupił dom w Polsce i szkoda bylo go sprzedawać jego szwagier przez wojne w nim mieszkał a on robił przez wojnne i po wojnnie

 

Szwagier rowerem pojechał do Wrocławia znałzał mieszkanie z duza działka i za darmo sie zasiedlił działke budowlana jego wnuk moze z 10 lat temu sprzedał i kupił mieszkanie w bloku nowe za cene 15 ar działki a juz jego rodzice predzeje 2 sprzedali a jeszcze prędzej mili z 80 ar porzeczek ale to czasy gomółki lub wczesny gierek

moze kiedys dopisze co dalej albo nigdy

 

 

 

Chłopy koniunktura jest dobra tylko trzeba sobie dokupić pare hektarów by żyło sie lepej

 

 

a ja jak popiszę sobie z błedemi to od razu widze gdzie ja pisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 3 klasie wygląda to nie za ciekawie a co dopiero na 4/5 (można sobie tylko wyobrazić) Jak nie popada to będzie bryndza i to straszna,a o plonie z zeszłego roku to można sobie już tylko pomarzyć. A eksperci to już na pewno wiedzą jaki plon i cena będzie w następnym roku,a raczej ile importować by ich prognozy sprawdziły się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dalszy ciąg porównania. Ta wrześniowa to już kłosy na "wierzchu" a pażdziernikowa to jeszcze nic nie widać

rnriq594et9n_t.jpg

 

Witam . Tak dla porównania.Zdjęcia zrobione wczoraj z tych samych pól (ale nie są dokładnie te same rośliny), co zamieszczałem w listopadzie

https://plus.google.com/u/0/photos/113275700209538508819/albums/5567718743568479841/6119319205014881170?pid=6119319205014881170&oid=113275700209538508819

 

x6tyr73kawvy_t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze większa w żniwa z powodu braku gniazd po lochach dzików.Jeżeli "pastuch"ma spełnić swoje zadanie to nie może mieć kontaktu z roślinnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj dla Ciebie to pewnie nie nowość(bo większość rolników ma z tym styczność) ale dla nie wtajemniczonych to tak może wyglądać przed żniwami (i to tylko fragmenty)

9yhttrwqj7wk_t.jpg

 

Ogrodzenie pastuchem wyeliminowało mi ten problem w ubiegłym roku i mam nadzieję że tego roku też nie będzie szkody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Dalszy ciąg porównania. Ta wrześniowa to już kłosy na "wierzchu" a pażdziernikowa to jeszcze nic nie widać

rnriq594et9n_t.jpg

 

Witam . Tak dla porównania.Zdjęcia zrobione wczoraj z tych samych pól (ale nie są dokładnie te same rośliny), co zamieszczałem w listopadzie

https://plus.google.com/u/0/photos/113275700209538508819/albums/5567718743568479841/6119319205014881170?pid=6119319205014881170&oid=113275700209538508819

 

x6tyr73kawvy_t.jpg

 

kolego ja na 1 kawałku zrobilem nie dosiew 1m pszenice siałem kolo 20 wrzesnia a dosiewałem 20 pazdziernika ta wrzesniowa faktycznie kłosy na wierzchu ale ta pażdziernikowa z dosiewu jak szalona wyglada i zapewne ten 1m bedzie lepeij plonował ale nigdy nie wiesz czy lepiei siać wczesnie czy pózno zwykle ta siana pozniej potrzebuje duzo wiecej azotu w tym roku duzo mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie,czy macie w pszenicy objawy karłowatości podobne do występujących w jęczmieniu ozimym spowodowane przez wirusa przenoszonego jesienią przez mszyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem te objawy w jęczmieniu, ale już ich nie mam, bo nie mam jeczmienia a najbardziej wkurzające to to że kawałek dalej u sąsiada rośnie sobie w najlepsze i nic mu nie było.. a raczej nie pryskał jesienią na nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie nie - on napewno dużo później, bo miał tam łubin o ile dobrze pamietam. I w tym roku niestety kto później zasiał, ten wygrał. jak się okazuje nie zawsze jest po co się spieszyć ,nawet jak już książka podaje że termin optymalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na jeczmieniu ozimym zółtą karłowatość i skasowany a wystarczyło tylko z smierdzielem wjechac w czas i byloby ok.

 

Słyszałem że koło dziezgonia podobno 70 ha w pszenicy wirusówki jest.

 

A wszystko przez mszyce jesienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Co dac teraz na grzyba w pszenicy ozimej. W tym roku pierszy raz stosowalem fungicyd. planowalem tylko raz. 8 maja dalem po 0,5l/ha Propico i Corbiel. Dzis sprawdzalem i na moje oko nic niepokojacego nie ma. Ale od poniedzialku zapowiadaja wyzsze temperatury i czestsze opady. A pszenica ladnie sie zapowiada i nie chcialbym zaniedbac czego. Tak ze co moznteraz dac tak profilaktycznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni, że to BYDV? Kto robił badania? Wyniki mogą być zaskakujące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie czy wy na serio piszecie czy pod pod podpuchę ?

niska wilgotnosc względna to bardzo nie korzysten warunki dla grzybów a wysokie temperatury sa zabojcze dla tych samych grzybów

 

w moim rejonie 1 deszcz od 14 dni 10mm fakt ratunkowy ale po nim 95% pszenic kwitnie

 

ale nie ma co płakać zapowiada sie rok rekordowych zbiorów nawet jak nie będzie zawsze GUS jak w 2008 może ogłosić rok rekordowych zbiorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również jeszcze się nie wykłosiła, sucho strasznie. Pewnie będzie padać na kwitnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...