Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ozima pszenica żeby wejść w stadium generatywne, czyli żeby zaczęła sie kłosic musi przejść proces jarowizacji, niestety zasiana wiosną takiego procesu nie przejdzie i nie zacznie się kłosić, herbicyd Puma nie mógł zaszkodzic, o ile był prawidłowo zastosowany, ponieważ można go stosować zarówno w jarej jak i ozimej pszenicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego a zdjęcia możesz dac tej ozimej co posiał wiosna

 

termin siewu ale z tego co piszesz to mogło tak byc ze dałes komuś nie te nasiona co trzeba

 

oprysk nawet jak by zaszkodził to nie powoduje braku kłosów .

jak to ozima to będzie sie kłosić w wrześnio i bardzo mokre ziarno będzie i mało ale pisze co słyszałem nie widziałem takiego czegoś w Polu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem juz taka przygode, nic z tego nie bedzie, klosy jakies sie pojawia ale szkoda nawet wjezdzac kombajnem-od tej pory nikomu nie sprzedawalem pszenicy jarej do siania, a tak wogole to juz pare lat nie sieje -szkoda zachodu przy tym co sie dzieje w pogodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tamtym roku mialem poł jednej działki jarej pszenicy

pierwszy raz w zyciu siałem jarke nasiona drobe jak poślad byly

 

ale pszenica u mnie niczym sie nie rozni od ozimej a rzepak po jarej jest lekko o 1 tone lepszy narazie wizualnie jak zbiore to potwierdzenie ale wyglada jak od kreski gdzie byla pszenica oz a gdzie jara

 

 

podobno wiele zalezy od odmiany bo duzo odmian ma cechy pszenic jarych ale nie wszystkie i od terminu siewu

 

ale moze sie tak zdazyć jak przedmówca pisał ze nie bedzie po co kombajnu puszczac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

a jak szacunki plonów w tym roku 10 to z ha czy wiecej ?

bo panowie teoretycznie 500-600 kłosów na 1 m

 

kazdy klos 20 pięterek mtz 55 a i wyższa bywa rzedów zwykle jest 4

to przy 500 daje plon 22 tony

 

wiec ten GUS zaniża plony nie miłosiernie

 

a RAPORT NIK O ELEWARR MÓWI ZE ZBOZA MAJA W Ch.....J wiec nie wiadomo czy beda kupowac w zniwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie widziałeś pszenice 20-rzędową ja spotykam max 12 średnio 10 rzędów wiec plon z twoich obliczeń na poziomie 10 ton, bardziej realny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobicie w tym roku przenicy na 10 ton z ha nie widzialem

pewnie GUS taka posiada

 

pewnie ze widzialem takie pszenice ale nie w obsadzie 500klosów na m

 

ale coś innego chcialem napisać wiadomo kazdego z nas cena wysoka cieszy ale kij ma 2 końce

 

Czy nikt sie nie zastanawiał jak to jest kupic pasze z pszenicy ktora kosztowała 1070 to najdroższa jaką sprzedałem rok 2014 syczen albo grudzien 2013

 

nie pamietam dokladnie ale po tyle dostalem i od razu sie zastanawialem czy ten ktos moze co kolowiek zarobic skoro ptaki sprzedawał po 3,6

 

młyny podonie make od 1,4 do 1,6

 

czy nie bardziej przewidywalnie by bylo gdyby oplacalnosc pszenicy byla na 101 euro

 

pewnie drobiaz by cos zarobil przy takiej cenie pszenicy jako pasza

i młynaz mialby cos z tego poza pylica pluc

a i rolnicy by sie nie zastanawiali czy juz ma koszty pokryte produkcji czy dopiero bedzie miał

Jalk to sie stalo ze nawozy sa 2 a nawet 3 ktornie droższe niz 5lat temu ? lub troche wiecej lat

czy ktos zapomniał ze przy cenie 440 plus doplata dalo sie zarobic na ha kolo 1000 na czysto?

 

a do kolegi moj sasiad z miedzy ma o wiele lepsze zboze odemnie 6 pieter ma pszenica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pszenica ma 9-10 rzędów zapowiada się całkiem ładnie nawet na klasie 5 mam posianą to 8 pełnych rzędów jest, dodam że jestem z podlasia i tu deszcze przechodziły tylko mamy taki mankament że jest mało podmiotów skupujących i u nas ceny nie były nigdy za duże, chyba ze ktoś dalej wysyła tirami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolego "szu" wszyscy mają zarobić oprócz mnie(czyli osoby która utrzymuje się z tego co urośnie mu na polu) super masz biznes plan.

A z tymi plonami to w tym roku raczej bym sie tak nie rozpędzał.U mnie magazyn już pusty i zboże poczeka do wiosny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NApisz kolego ile zarabiasz dzis pasówka od 540 do600

 

konsumpcja od 580 do moze 680

 

Jakie zyski?

a co z tymi co świnie paśli umarli czy maja 2 lewe ręce?

 

\Elewarr tez ma puste magazyny

 

 

tak przypadkiem kiedys pracownika elewarru pytałem czy mili kiedys pełne

 

mieli jak kukurydza z USA z darów przyszła 1mln ton i 2 miln polscy kupili

 

Pociagami zapełnili bardzo szybko magazyn

 

a co zrobiliscie by nawet ta cena co jest byla opłacalna?

 

podesłać kolegą kalkulacje z IZBY ROLNICZEJ ZYSKU 1 opryskiem na Grzyba uzyskali 6 ton ziarna

 

Ja jak pisalem bylem o 10 razy bardziej zadowolny z systemu skupu po 440 niz z dzisejszego

 

 

południe polski zachodnie czesc Polski jest tragicznie mimo braku suszy na 5 klasie zyto usycha

 

a co bedzie z napełnia ziarna czas pokaże wiem ze znizwa będą wcześniej niz zwykle

 

 

a Wiosna za rok wiecej młyny maja kupic kolo 2,5mln kupują co roku ludzie beda więcej jesc?

4mln odpadło bo 10mln swin jest mniej czy ktoś masowo zacznie produkować ?

na drobiarzy mozna liczyć ze zwiększa produkcje ale oni nie zużywają tyle paszy co Ci od swiń co zostali

moze Polacy sprzedadzą ale czy po 200euro bedzie gdzies kupiec 2000tys km od Polski|?

 

Ale pamietajcie Suszy nie ma w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielu tu pisało ze propagane sieje i ze szukam dziury w cały

 

Skoro mamy system uproszczony doplat i jest prawie 1 tys do ha zboża wyliczony na postawie sredniego plonu z gus z lat 1994 do 2004 wiec podali kolo 3 ton

 

skoro w burakach mozna bylo zmienic dlaczego w zbozach nie mozna

 

ma ktos 3 bedzie dostwała po 330 do tony bedzie miał to samo

ten co ma 6 dostanie 6 x330

 

i analogicznie ten co ma9

 

jak szybko by sie zminilo

 

przy takich dopłatach pszenice bym uprawiam na nie wiecej niz 25%

bo kukurydza byla by o wiele bardziej oplacalna

 

pprodukcja zbóz w Polsce tez by mogła sie prawie ze podwoić

 

ppytanie jak to zagospodarować to inna kwestia

 

Ale Politycy diete kolo 150tys nie za free dostaja

Ale czy ktoś z forum kiedykolwiek mówil ze coś jest nie tak z systemem dopłat?

zzadowalani jesteście z łak ekologicznych z platnoscia kolo 2000 do ha

no zrobili utrudnienie trawe trzeba sparzać dodatkowy koszt 300 do 400 na ha

 

a deszcz u mnie pada wiec sie nie bedzie jutro kuzyc

 

pozdrawiam forumowiczów i zycze udanych żniw i dobrych cen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drobiarza policzyłem zysk to dlaczego rolnikom mam nie policzyć dla pszenicy

 

 

86 l paliwa marne 450

200kg polidapu 400

200 soli 350

400kg saletry 550

3 razy grzyb 300

hwasty c 200

 

podatek 150

dobrze by bylo zaorac zasiac i zebrac

 

600

 

jest lekko kolo 3000

 

zakladam plon 6 ton co daje po 500 równo 3000

 

 

nie liczylem ze trzeba miec pole ze trzeba miec maszyny i nie liczylem pracy ale tez nie podałem doplat

 

plon sreni w Polsce według GUS to nie spełnia 4 tony wiec Ci to filantropi i dokładaj równo 1 tys do ha

 

 

 

 

albo sprzedja po 800 i maja zysk 200zł z ha bez dopłat

 

tak mi sie wspomniał znajomy lesnik 7 fentów 2 forwastery zasze mi mowi ze to sie inaczej pisze i kara z US 550 tys bo zle ksiegował wypłaty pracownika od tego czasu robi w szarej strefie i kupił 2 mietka nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSZENICA FIGURA 2014r stanowisko po rzepaku 3 KLASA, na jesień nie daje nic bo niemam takiej potrzeby WIOSNA saletra 250kg/h +wigor 20kg/hoporysk na chwasty Gold+Atlantis+Actirob =600zł mocznik 200kg/h=300zl siarczan magnezu+ekolist =50zł oprysk od grzyba+antywylegacz Tilt turbo + Optimus 0,5/Antywylegacz płynny 1l = 250zł oprysk od grzyba ARTEA +siarczan magnezu+ekolist =100zł siarczan magnezu+mocznik 12kg/h=50zł oprysk od grzyba +odrzywka SOKÓŁ=100zł

ORKA SIEW OPRYSKI =500ZŁ

PODATEK =150

KOMBAJN =300 WYDANE-2400ZŁ zbiór 8.5t/

CENA 780ZŁ =6630-2400=4230 ZYSKU CZY COŚ POMINOŁEM?

TAK WYGLĄDAŁO TO W ROKU 2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na jesień nie daje nic bo niemam takiej potrzeby

Ja nie mam tak dobrze , muszę zawsze jesienią skorzystać z materiału siewnego .

Gdy tego nie zrobię , trudno mi dostosować wiosenną ochronę i nawożenie do danego pola , gdyż skąd będę wiedział jaka los obdarzy ,mnie odmianą , lub co gorzej zamiast np. pszenicy będzie tam jęczmień lub np żyto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PSZENICA FIGURA

CENA 780ZŁ =6630-2400=4230 ZYSKU CZY COŚ POMINOŁEM?

/quote]

Oczywiście , podanie gdzie i kiedy to kolega sprzedał owa pszenicę . pomiędzy sierpniem a 31 grudnia 2014 ,uzyskując takową cenę http://www.agrolok.pl/matif/wykres_okno.php?id_menu=291

Ze swojej strony przyjmę każde wyjaśnienie poza gołębiarzami i przedświąteczna sprzedażą na garnuszki milośnikom kutii.

Zanęta wędkarska również odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PSZENICA FIGURA

CENA 780ZŁ =6630-2400=4230 ZYSKU CZY COŚ POMINOŁEM?

/quote]

Oczywiście , podanie gdzie i kiedy to kolega sprzedał owa pszenicę . pomiędzy sierpniem a 31 grudnia 2014 ,uzyskując takową cenę http://www.agrolok.pl/matif/wykres_okno.php?id_menu=291

Ze swojej strony przyjmę każde wyjaśnienie poza gołębiarzami i przedświąteczna sprzedażą na garnuszki milośnikom kutii.

Zanęta wędkarska również odpada.

SORKI KOLEGO MASZ RACJE ZBOŻE SPRZEDANE PROSTO ZE ŻNIW A CENA 680ZŁ więc zysk-3380zł ale nie 0 A materiał siewny pisałem"PSZENICA FIGURA "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisaleś ze Figura , tyle że skoro nie policzyleś nasion i zaprwy , to rozumiem że albo samosiejka , albo darowizna.

Co do braku nawożenia PKCa jesienią ,to znane są takie sposoby , tyle że wiąza się one z poważnym zwięszeniem nawożenia pod roślinę następczą po przenicy , bo w polu zostaje bieda .

Podatek rolny w roku 2014 wynosil 2,5q żyta z 1 ha przeliczeniowego .

Ziemia rolna o ktorej piszesz może być w klasie 3a lub 3b ,w każdym jednak razie jej 1 ha to więcej jak 1 ha przeliczeniowy od ktorego podatek w roku 2014 wynisil http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/znamy-stawki-podatku-rolnego-w-2014-roku

Każdy z posiadanych ha należy obciązyć procentową wartoscia skladek KRUS , obciążen ubezpieczeniowych , utrzymania budynków , zakupu odzieży roboczej narzedzi , energii elektrycznej ,utzrymania sprzętu etc. etc i wydatkow wiele Wobec czego wyliczenie zysku na poziomie 3 i wiecej tys zl z uprawy ha pszenicy jest malo wiarygodne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A JESZCZ SŁOMY SPRZEDANEJ NIE LICZYŁEM.600ZŁNasiona były moje a zaprawa 20zł Po rzepaku zostaje w glebie tyle papu że pszenica spokojnie daje sobie rade,a roślina następcza też nie dostaje więcej niż powinna. A podatek każda rada ustala indywidualnie dla danej gminy i nie wszędzie płace tyle samo za tę samą klase ziemi.( Klasa I – gleby orne najlepsze

Klasa II – gleby orne bardzo dobre

Klasa III a – gleby orne dobre

Klasa III b – gleby orne średnio dobre

Klasa IV a – gleby orne średniej jakości, lepsze

Klasa IV b – gleby orne średniej jakości, gorsze

Klasa V – gleby orne słabe

Klasa VI – gleby orne najsłabsze

znam klasyfikacje gruntów i zawsze najlepsze plony osiągam na III b

 

zapomniałeś jeszcze dopisać piwa którego wypiłem,wody której zużyłem do mycia się,jedzenia którego więcej zjadłem przy wzmożonym wysiłku. A był bym zapomniał kupiłem jeszcze lizaka dziecku za to że jeżdził ze mną w ciągniku i postawiłem obiad koledze który mi młócił JA NIE PISZE O KOSZTACH ZWIĄZANYCH Z UTRZYMANIEM GOSPODARSTWA...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PSZENICA FIGURA

ZBOŻE SPRZEDANE PROSTO ZE ŻNIW A CENA 680ZŁ więc zysk-3380zł

Takie rzeczy to tylko w Erze , 3380 zl zysku na 1 ha fizycznym przy cenie 680 zł , przekłada się w twoich wyliczeniach na nadwyzkę 4970 kg pszenicy , gdzie nakłady wynoszą równowartość 3530 kg , przy podanym przez ciebie plonie 8,5 tony.

Kolego klawiatura przyjmie wszystko i plonów na poziomie 12 ton przy nakładach rzędu 3 , choć przyznam szczerze, że mnie w (słowo zostało usunięte)a nie zrobisz , za duzo w życiu obsiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PSZENICA FIGURA

ZBOŻE SPRZEDANE PROSTO ZE ŻNIW A CENA 680ZŁ więc zysk-3380zł

Takie rzeczy to tylko w Erze , 3380 zl zysku na 1 ha fizycznym przy cenie 680 zł , przekłada się w twoich wyliczeniach na nadwyzkę 4970 kg pszenicy , gdzie nakłady wynoszą równowartość 3530 kg , przy podanym przez ciebie plonie 8,5 tony.

Kolego klawiatura przyjmie wszystko i plonów na poziomie 12 ton przy nakładach rzędu 3 , choć przyznam szczerze, że mnie w (słowo zostało usunięte) nie zrobisz , za duzo w życiu obsiałem

człowieku o czy ty wogóle do mnie rozmawiasz jakie nadwyżki jakie 12t?? to prosta matematyka wszystko jasno napisane nakład i zysk z 1 h oczywiśćie fizycznego bo takim w rolnictwie się przede wszystkim posługujemy więc czego nie rozumiesz? .Z mień kalkulator,bo ja gdybym nie miał zysku to bym nie zajmował się tak niepewną branża jaką niewątpliwie jest rolnictwo i nie bedzie mi nikt robił wyliczeń wyzsanych z palca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Infoza w ekonomii rolniczej poslugujemy sie czesciej pojeciem dochodu rolniczego choc pojeciem zysku takze. Natomiast Twoje wyliczenia dotycza tylko nadwyzki bezposredniej wlasciwie. Lanz dobrze Ci pisze co powinienes policzyc abys policzyl zysk. Zasoby srodkow trwalych nalezy odtwarzac. Kupujesz ciagnik za 300 tys masz 100ha amortyzujesz 15lat i wychodzi Ci ze kazdego roku 200zl to obciazenie 1ha z tytulu zakupu ciagnika. To samo z kosztami serwisowania itd... krotko mowiac policzyles nadwyzke i kropka. Jak policzysz te wdzystkie rzeczy to okaze sie ze te koszty posrednie wynosza drugie tyle co bezposrednie i juz tak kolorowo nie jest.... bo Ty by wychodzilo ze dzis musialbym jezdzic bentleyem a jeszcze mi troche do niego jednak brakuje.

 

Lanz w grudniu sprzedawalem pszenice po 730 a chyba na przelomie roku 790.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregolrfik , owszem , mozna bylo sprzedać pszenicę w grudniu zbliżając sie do kwoty 800 zł za tonę , jednak w tym wypadku , chciałem zwrocić uwagę INFOZIE na koszty jej zmagazynowania i naturalne ubytki z tym związane , ktorych to nie uwzględnił.

Jednak kolega INFOZA cudownie sobie przypomnial, że sprzedal ją w okresie żniw, a bezsensowenej kwoty ktorą niby za nią otrzymał nie potrafł zripostować , wobec czego zaktualizował ją do realii.

INFOZA , na własną prośbe o wykazanie czy czegoś nie pominoął , nie koryguje wyliczeń , a twierdzi np. że materiał siewny nie kosztował go nic poniwaz obsial swoim , jedyni elaskawie liczy 20 zl za zaprawę.

Rozumiem rownież że pozostale koszty o ktorych INFOZA nie wspomina , finansowane są z produkcji rzepaku bądz np ziemniekow, ew z pracy poza rolnictwem.

 

INFOZA , jesteś poważnym szkodnikiem , wodą na mlyn dla min Sawickiego i pseudoekonomistów opisujących mityczne dochody rolnikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej rozbawia mnie fakt wyliczenia kosztow związanych z uprawą i transportem plodow rolnych na poziomie 500 zl.

Limit paliwa rolniczego , to 86 litrow na ha. Przy sredniej cenie w 2014r ponad 5 zl za litr.ta kwota starczala jedynie na paliwo.

Wypada mi w tym przypadku docenić dbalość kolegi INFOZY o stan techniczny swojego sprzetu , gdyż w jego kalkulacjach nie ma mowy o chocby minimalnym zużyciu oleju poprzez silnik ,hybba że kolega INFOZA pracuje trakcja konną i takowe wydatki są mu obce.

W takim wypadku , polecam , idąc za tym koniem zapytać go jak to jest z tymi kosztami.

Reczę , że wytłumaczy Ci kolego INFOZO , jak to jest z tą ekonomią w rolnictwie.

Posluchaj go dokladnie bo warto, jest starszy i madrzejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj nawożenie,wapnowanie,eksploatacje maszyn,czymś to pewnie wywiozłeś na skup... tu nie chodzi o naszą złośliwość. Gospodaruje na pierwszej klasie,zbieram po 8-9 ton i gdzie są te miliony z których tak się cieszysz? Żydzi nas golą ze wszystkiego !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... to prosta matematyka wszystko jasno napisane nakład i zysk z 1 h ........i nie bedzie mi nikt robił wyliczeń wyzsanych z palca
Ja to rozumie że to jest tylko zwykła "literówka" , ale ktoś bez zastanowienia zaraz palnie że to jest Twój zysk "godzinowy".

Jestem daleki od liczenia czyiś "pieniędzy",ale Twoje "cząstkowe" wyliczenia przynoszą więcej szkody niż pożytku.Nie tak dawno przypadkowo spotkałem byłego rolnika który z sobie znanych powodów sprzedał swoje gospodarstwo , ale ile było "jadu" i "zazdrości" w jego słowach że to teraz w rolnictwie jest tak dobrze że aż trudno to sobie wyobrazić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...