Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy. Piszcie wszystko co wiecie na temat uprawy cebuli z dymki. Bardzo mile widziany opis całego cyklu produkcyjnego od wysadzenia cebuli dymki po zbiór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BArdzo ważne jest, zeby 2 dni przed sadzeniem moczyc worek zdymka w zaprawie rozrobionej w wodzi eprzez 15-20 min. zaprawy podane w kalendarzach ochrony. wtedy wydluza sie czas przechowania i niszczy sie patogeny na cebuli i w glebie po posadzeniu. a nastepnie dobrze wysuszyc w ciepym miejscu.

Norma wysiewu cebuli kaliber ''2'' to 800-900 kg. wtedy jest najlepsza wydajnosc z pola, nawet do 50 ton. przy takiej nastawie nalezy zwiekszyc nawozenie o 15%. Dymka bardzo lubi i dobrze raguje na nawozenie dolistne. po zastosowaniu agroleafu azotowego przy 3 liściach w dawcew 5 kg/ha cebula ruszyla tak bardzo, ze az milo popatrzec. Koniecznie przez kopaniem, tak z 2 tygodnie opryskać Topsinem i amistarem. wtedy mozna ja przechowac do marca. u mnie straty to 3-4 skrzynki odpadu na 1 tone produktu. a kaliber to 6+. ponizej 6 to moze z 5% było. ale to dzieki zwiekszonemu namoweniu azotowemu. potas dajemy podczas formowania sie glowek. tez uzywalem agroleafu, 5 kg/ha. 2 krotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest koszt uprawy 1 ha ? ile kosztuje materiał do sadzenia i kiedy sie ja sadzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Michał ja pierwszy rok bede sadził 3ha cebuli dymki. Do nasadzenia kupiłem cebule dymke "1"bede wysadzał 800kg/ha ponieważ zależy mi na cebuli kaliber 3-5.

Ty proponujesz zaprawianie na mokro a ja sie obawiam ze tak drobnej cebuli to juz nie wysusze przed sadzeniem i bedzie sie sadzarka zapychała.

Mam jeszcze pytanie odnośnie przechowywania cebuli czy lepiej luzem czy w skrzyniopaletach przechowywac cebule poniewaz w najbliższym czasie planuje budowe przechowalni i nie wiem na jaki system sie zdecydowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tona dymki ze zrodla zaufanego, czyli Bejo wyproduykowanego w Polsce, nie Holandii kosztowala mnie 5,5 tysiaca. Jes t dobrej jakosci, w przeciwienstwie do holenderskiej,. POza tym reszta kosztow jak przy siewce, no, moize mniej ochrony przeciw grzybowi. I wieksza urosnie.

Z moczeniem nawet 1 nie ma problemu. wystarczy przesypac potem do skrzynek azurowych plastikowych, czy innych, jha tak robie.

1 to bardzo drobna cebula, nie mialem stycznosci, wiec sie nie wypowiem ile kg/ha. Jak chcesz przechowywac, to lepiej w siewke pojsc. DYmka to tak do lutego-marca max. Ja przechowuje w skrzyniach drewnianych. Zalezy, ile mas zmiejsca. Ja mam. Luzem, na kupie trzeba mies dobre dmuchawy i dobrze z robione kanaly wentylacyjne,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał piszesz ze przechowujesz cebule w skrzyniach masz jakis specjalny system nadmuchowy ?? Bo ja sie ciągle zastanawiam w jaki system przechowywania zainwestowac czy kupic skrzynie czy sypac luzem? Ja siewki nie sieje bo zależy mi na cebuli z dymki. Michal po zamoczeniu cebuli przesypujesz ja do skrzynki dlaczego? W worku jest trudniej ją dosuszyć?

Jakiej firmy masz sadzarke do dymki ?? Jestes zadowolony z tej maszyny??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesypuje do skrzynek bo łatwiej i przede wszystkim szybciej wysycha, na słoneczku i wiaterku. W worku po 2 dniach potrafi byc mokra i sie zapychac w sadzarce.

Maszyne mam remplodeksu chyba, juz z 5 lat. Co moge powiedziec, maszyna jak maszyna, sadzi. Nic innego nie wymysla, nie liczac precyzyjnej.

Ja przechowuje w skrzyniopaletach w chlodni, a co sie nie zmiesci w skrzyniopaletach w magazynach. Nie stosuje nadmuchu (w chlodni jest z agregatow). Podczas szykowania wystawiam teraz na 2-3 godziny na dwor, mrozek zlapie, to sie dosuszy. Generalnie nie mam wilgotnej. W skrzyniach dobrze dosycha,a ja wietrze pomieszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZObacz do programu ochrony roslin jakie sa aktualne.

W programie ochrony niema żadnej zaprawy do dymki, w sklepach też nie mają nic ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...