Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 11:21 Wto 23 Wrz 2014

Rzepak
Idź do strony 1, 2, 3 ... 357, 358, 359  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szu

PostWysłany: 19:23 Nie 14 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darko136 napisał:
Pytanie z innej beczki. Na jednym kawałku sianym 15.08 tuż przed deszczem trochę przesadziłem z ilością wysianych nasion i teraz jest trochę gęsto, poza tym rzepak rośnie jak oszalały. Czy zastosowanie Caryxu lub Toprexu jak jest gęsto ma sens, bo czytałem kiedyś że stosowanie tych środków przy gęstym siewie nie przynosi dobrych efektów.

jak masz brony a rzepak jeszcze nie skrył pola to mozesz go na poprzek przebronować to pomoze

ja widziałem u nas jeden gosc starej daty ma takie ciezkie brony ale delikatnie wiosna przed nawozem rusza ziemie w rzepaku tymi bronami ma dobrze zasiany pisze o obsadzie ale u niego te bronny wiele nie wyrywaja rzepaku
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
darko136

PostWysłany: 18:42 Pią 12 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie z innej beczki. Na jednym kawałku sianym 15.08 tuż przed deszczem trochę przesadziłem z ilością wysianych nasion i teraz jest trochę gęsto, poza tym rzepak rośnie jak oszalały. Czy zastosowanie Caryxu lub Toprexu jak jest gęsto ma sens, bo czytałem kiedyś że stosowanie tych środków przy gęstym siewie nie przynosi dobrych efektów.
Powrót do góry
maroLEK

PostWysłany: 01:37 Wto 9 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ślimax u mnie na obrzeżach rozsypany, więc to raczej nie slimaki. Miejscami też się trafiają dziury w listkach takie z biała obwódką, chyba pchełka, szczególnie na polu mocno zasklepionym przez ulewę. Chyba wypłukało zaprawę Nu...., tę co to jej nie wolno Cool , a może to dlatego, że rzepak bardzo rzadko tam powschodził ? ...
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 20:20 Pon 8 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziury wyżera brak zapraw Very Happy
pchełki ziemne najprawdopodobniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szu

PostWysłany: 19:04 Pon 8 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy panowie dzis patrze na pole rzepak lekko pozno zasiany ale coś sie pojawia ale na tym polu co bedzie zboże patrze samosiewy rzepaku cos wygryza normalnie dziury w lisiach a nic nie widzialalem co to moze byc ? wiecej niz 50% zjadło liscia i to prawie na wszystkich roslinach Smile
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 10:34 Wto 2 Wrz 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dobrze pamiętam to kalifornia sypnęłami po 5 t jak posiałem niecałe 3 kg/ha. Od tego czasu sukces nie powtórzony mimo lepszej ochrony i f1.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
osa21

PostWysłany: 21:05 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lanz buldog napisał:
W zeszłym sezonie , po kiepskich doświadczeniach z siewem w granicach 3 kg/ha z pprzednich lat , zasiałem gesiej w ok 100 szt m2 . W tym sezonie również zwiększyłem wysiew i na 10 ha zasiałem 3 jednostki siewne + 20kg nasion z własnego rozmnoże
Myślę że susza, resztki pożniwne , sarny, robactwo i tym podobnie historie przetrzebia nieco obsadę i jest to dobry patent.
Tym bardziej ze rzepak siany w wąskie rzędy lepiej znosi gęściejsze zasiewy od rzepaku sianego co drugi , a tym bardziej trzeci lejek z uwagi na lepsze rozlozenie nasion na powierzchni co przeklada się na większe odleglo
Zresztą podobnie rzecz ma sie pszenicy . W zeszłym sezonie zrezygnowałem z rzdkich zasiewów na rzecz gęściejszych w granicach 250-270 kg/ha i efektem jest ok 7ton/ha na ziemi 4-5 kl.
Plonowanie można wytłumaczyc dobrym rokiem, tyle e moje osobiste doświadczenia to 31 sezonów i ten był rekordowy .
Choć pamiętam w koncu lat 80 rzepak który plonował ponad 45q/ha , bez żadnej ochrony przeciwgrzybowej , przy wysiewie ok 8-10 kg nasion , w/g dawnych norm.[/code][/list]

W moim przypadku jest wręcz odwrotnie rzadsze siewy przynoszą lepszy efekt. W mojej miejscowości tylko jeden siał pszenice ozima powyżej 200kg/ha, ale już tego nie zrobi bo tylko jego w tym roku leżała (przy siewie 250kg/ha.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
tomtom

PostWysłany: 20:12 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzepak posiany i na gorąco(nie chodzi o temperaturę wody) opryskany Wink
Odmiana Californium-ktoś pisał,że wycofana lecz miałem zapas ubiegłoroczny.
Powrót do góry
S-Piotr

PostWysłany: 19:18 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze parę lat temu QQ siały tylko wielkie gospodarstwa i daleko od moich pól, teraz sieją mali i duzi, a to sprowadziło dziki które ryją po polach jak i po polnych drogach że w żniwa mało przyczep nie powywracałem, dziki i sarny to moja mała plaga.
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 08:10 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo uroczy Shocked
Szczególnie kiedyś wiosną jak zjadły 6 ha skiełkowanej kukurydzy nie zaprawionej Mesurolem. I tak wtedy jak i dzisiaj nikt za to nie odpowiada, chyba że pójdę do sądu z pozwem przeciwko państwu.
Powrót do góry
S-Piotr

PostWysłany: 06:38 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żurawie to ja widziałem na obrazku i to max 2-3 szt.
A 300 szt to musi być dopiero uroczy widok Laughing
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 05:21 Czw 28 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A widział ktoś jak 300-400 żurawi ustawia się przy kukurydzy i skubie ziarno z kolb pierwszego rzędu? Już drugi rok się tak nauczyły i do zera wydziobią.
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 20:17 Wto 26 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie tak strzygły jęczmień jary w tym roku, masakra - jak kosiarki ;/
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 08:25 Wto 26 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetnym przerzedzaczem jest również stado desi które upatrzyło sobie moją miejscowość na marcowy dwutygodniowy odpoczynek w jego corocznej migracji
Stało się tak od czasu gdy w mojej okolicy zaczęto uprawiać kilkuset hektarowe kukurydzy , ktorej ścierniska stoja do wiosny.
Jedynym plusem jest to że okoliczne uprawy zbóz i rzepaku są usłane goównami .
Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:35 Pon 25 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lanz buldog napisał:
w moim przypadku gorsze od szkodników są tabuny saren. Nie muszę pisać , ale można sobie wyobrazić co robi racica sarny , dzika lub jelenia trafiająca w rośline rzepaku , szczególnie po siewie.

Racica jak racica ale jak się całą zimę stado pasie to wiosną same boczne pędy rosną. Mad
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 13:25 Pon 25 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
zasiałem w tym roku po raz pierwszy rzepak ,opryskałem od chwastów i chciałbym się zapytać co jeszcze trzeba zrobić na jesieni, dodam,że nasiona zaprawiane tylko zaprawą nasienną T Question
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 22:20 Nie 24 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w moim przypadku gorsze od szkodników są tabuny saren. Nie muszę pisać , ale można sobie wyobrazić co robi racica sarny , dzika lub jelenia trafiająca w rośline rzepaku , szczególnie po siewie.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 19:41 Nie 24 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zasiałem w zeszłym sezonie po połowie areału 36 i 45 żywych nasion i nie zauważyłem różnic w plonach, ostatnio spotkałem się z wynikami badań nad siewem punktowym, który przyniósł znaczną zwyżkę plonu, o ile przy prawidłowym zmianowaniu i niskim zagrożeniu chorobami nadmierna obsada może nie odbić się negatywnie na plonach, ale zasadniczo obsada powyżej 50szt/m2 dla odmian mieszańcowych odbije się negatywnie na plonowaniu i zdrowotności roślin, chyba że stosujesz taką obsadę z myślą o szkodnikach, które bez zabezpieczenia nasion mogą rozwalić dużą część plantacji, w tym sezonie 3ha jednostkę wysiewałem na ponad 3,5ha,

jakie insektycydy zastosujecie po wschodach?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 17:20 Nie 24 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zeszłym sezonie , po kiepskich doświadczeniach z siewem w granicach 3 kg/ha z pprzednich lat , zasiałem gesiej w ok 100 szt m2 . W tym sezonie również zwiększyłem wysiew i na 10 ha zasiałem 3 jednostki siewne + 20kg nasion z własnego rozmnoże
Myślę że susza, resztki pożniwne , sarny, robactwo i tym podobnie historie przetrzebia nieco obsadę i jest to dobry patent.
Tym bardziej ze rzepak siany w wąskie rzędy lepiej znosi gęściejsze zasiewy od rzepaku sianego co drugi , a tym bardziej trzeci lejek z uwagi na lepsze rozlozenie nasion na powierzchni co przeklada się na większe odleglo
Zresztą podobnie rzecz ma sie pszenicy . W zeszłym sezonie zrezygnowałem z rzdkich zasiewów na rzecz gęściejszych w granicach 250-270 kg/ha i efektem jest ok 7ton/ha na ziemi 4-5 kl.
Plonowanie można wytłumaczyc dobrym rokiem, tyle e moje osobiste doświadczenia to 31 sezonów i ten był rekordowy .
Choć pamiętam w koncu lat 80 rzepak który plonował ponad 45q/ha , bez żadnej ochrony przeciwgrzybowej , przy wysiewie ok 8-10 kg nasion , w/g dawnych norm.[/code][/list]
Powrót do góry
INFOZA

PostWysłany: 08:31 Nie 24 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki kolego{lanz buldog} za obszerną odpowiedz.U nas w centrali to nowość w tym roku.Ja też posiałem,tylko nie mogłem doszukać się opinij na jego temat,ale z tego co piszesz to u mnie na 3klasie też raczej zle nie powinno być
Smile .Plon jak na te warunki co opisałeś myśle że miałeś bardzo dobry. A ile kg/h wysiałeś?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 21:58 Sob 23 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam foty tego rzepaku, jednak nie wiem jak dodać.
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 21:54 Sob 23 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

INFOZA napisał:
A co myślicie o odmianie HARRY? Może siał ktoś ją?

Ja siałem w zeszłym roku i posiałem w tym.
Jestem z niej zadowolony średnia z 9 ha to nieco ponad 4t. Niby nie dużo jak na ten rok , ale pola sąsiadowału z kukurydzą i kilkumetrowy pas został niezle zbombardowany jesienią przez dziki. Gleba to w większości 5 klasa, a stnowisko nie należało do najmocniejszych . Nawożenie stanowiło również kompromis ekonomiczny ok 3 q lubofoski i 4,5 q saletry w dwóch dawkach.
Tani oprysk na grzyba, brak desykacji.
Rzepak praktycznie stał na całym areale , choć nie był niski.
Idealnie się mlócił,, mial grube ziarno , stosunkowo wcześnie dało się go zebrać mimo braku desykacji , przy wilgotności poniżej 7%.
Polecam.
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 20:28 Sob 23 Sie 2014    Temat postu: zaprawy Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy ktoś zauważył czym są zaprawiane nasiona w tym roku, otóż jest to zaprawa nasienna T (bądź coś podobnego ) znana już lat wieledziesiąt i kosztująca grosze. Jest zakaz stosowania zapraw insektycydowych ze względu na pszczoły, ale pokrewne substancje np. Mospilan można stosować nawet w czasie kwitnienia, w dodatku były to zaprawy drogie a nasiona siewne jakoś przez to nie staniały.
Jak zwykle jesteśmy po prostu jesteśmy okradani bo w ochronę środowiska to może wierzą człekokształtne bezmózgi !
Powrót do góry
INFOZA

PostWysłany: 20:11 Sob 23 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co myślicie o odmianie HARRY? Może siał ktoś ją?
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 10:42 Sob 16 Sie 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli liniowa to proponuję belevoe czy jakoś tak się pisze.
ja posieję pewnie extorma
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 357, 358, 359  Następny
Strona 1 z 359

Skocz do: