Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 11:35 Sro 1 Kwi 2015

Agrifirm
Rzepak
Idź do strony 1, 2, 3 ... 363, 364, 365  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malkolm2

PostWysłany: 21:01 Pon 30 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u nie pewnie nie wcześniej niż za 2 tygodnie druga dawka
rzepak stoi i nie rośnie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
tomtom

PostWysłany: 21:07 Nie 29 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszła druga dawka azotu-mam nadzieję ,że nie za wcześnie.
Rok temu rzepaki zakwitły w połowie kwietnia-w tym będzie znacznie póżniej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
przem

PostWysłany: 16:31 Nie 29 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

według prognoz zimno to dopiero ma się zrobić, wspominają nawet coś o śniegu na święta kiepsko się ten rok zaczyna ;/
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 07:28 Nie 29 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wczoraj poszło mikro z siarczanem, okienko pogody było, ale na cokolwiek innego za zimno
Powrót do góry
ivanekk1994

PostWysłany: 14:56 Pią 20 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jaknajbardziej jeszcze siarczanu mg mozesz dorzucic ale na oprysk to zalezy jakie u ciebie temperatury ale w moim regionie zdecydowanie za wczesnie
Powrót do góry
deutz112

PostWysłany: 09:59 Pią 20 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
chciałem zapytać czy oprysk na chowacza można połączyć z fungicydem i regulatorem wzrostu czy jeszcze za wcześnie na fungicyd
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 07:03 Pią 20 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

daj sobie spokój.
Powrót do góry
ivanekk1994

PostWysłany: 19:35 Czw 19 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

koszty spore nie wiem czy w to sie pakowac , jest sens czy zostawic tego robala?
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 14:30 Czw 19 Mar 2015    Temat postu: Re: Rzepak Odpowiedz z cytatem

Krzyno napisał:
Można jeszcze pokombinowac z dursbanem ale ja bym go zastosowal w dawce ok.2,5l/ha i najlepiej żeby w chwili wykonywania zabiegu padał mały deszczyk

za mało, u nas na śmietkę próbowali w kapustach i 4 litry to za mało.
na opuchlaki w truskawkach kiedyś było zalecane 5 litrów na ha więc sądzę że tutaj mniej też nie pomoże
śmietkę też pryskają proteusem w dawce ponad 2l/ha
Powrót do góry
INFOZA

PostWysłany: 20:51 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Re: Rzepak Odpowiedz z cytatem

Krzyno napisał:
Ja też daje ok 40 kg siarki. Jesli chodzi o wigor S to nie wiem ile kosztuje ale sąsiad wisiał ten nawóz pod koniec lutego no i do tej pory leżą na polu nie rozpuszczone żółte granule także ja bym się zastanawiał czy to najlepsze źródło tego składnika.

Tak jak pisałem siarkę należy siać bardzo wcześnie,a że leży masz rację i będzie leżał aż do kwitnienia,bo nie chodzi o to by roslina dostała taki strzał tylko by przyswajała ją stopniowo, w końcu to nie azot
Powrót do góry
INFOZA

PostWysłany: 20:39 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"gregorfik"
Za vigor s płaciłem 115zł/100kg
Czy za dużo...? Po prostu tyle daje + 600 kg saletry w 2 dawkach (pierwsza 400kg) A co do siarki to zawsze mówiono że "Nawożenie siarkowe rzepaku powinno stanowić około jednej czwartej nawożenia azotowego."
Ale każdy ma swoje sprawdzone sposoby i możemy tylko wymienić poglądy.
Powrót do góry
Krzyno

PostWysłany: 20:35 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Rzepak Odpowiedz z cytatem

A jeśli chodzi o te larwy w korzeniu to ja bym sobie opuścił ich zwalczanie jeśli nie ma ich za dużo.
Podobno movento (nowy insetycyd) daje radę ale to raczej na warzywa bo koszt zastosowania miedzy 200 a 300zl na 1ha. Można jeszcze pokombinowac z dursbanem ale ja bym go zastosowal w dawce ok.2,5l/ha i najlepiej żeby w chwili wykonywania zabiegu padał mały deszczyk
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość WP Kontakt
Krzyno

PostWysłany: 20:24 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Rzepak Odpowiedz z cytatem

Ja też daje ok 40 kg siarki. Jesli chodzi o wigor S to nie wiem ile kosztuje ale sąsiad wisiał ten nawóz pod koniec lutego no i do tej pory leżą na polu nie rozpuszczone żółte granule także ja bym się zastanawiał czy to najlepsze źródło tego składnika.
Powrót do góry
ivanekk1994

PostWysłany: 19:21 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Malkolm to jest smietka i w rzepaku sa takie guzy a w guzach siedzi biala larwa
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 18:53 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

INFOZA napisał:
marbar
Siarka jest dla rzepaku podstawowym składnikiem drugorzędnym koniecznym do życia, który jest przez niego przyswajany przede wszystkim wiosną, jednocześnie z azotem. Siarka odgrywa ważną rolę przede wszystkim w metabolizmie białek i enzymów jak i w syntezie innych ważnych składników pokarmowych.
Z powodu wysokiego zapotrzebowania na siarkę, rzepak reaguje dość wyraźnie na jej brak,
i dlatego nawożenie siarką na stanowiskach, gdzie występują jej niedobory powoduje znaczny przyrost plonu nasion i obniżenie porażenia chorobami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nawożenie siarką zastosować odpowiednio wcześnie, gdyż zastosowanie go dopiero w momencie wystąpienia symptomów niedoboru nie jest już w stanie ograniczyć strat w plonach.
Wysokość dawki azotu zależy od spodziewanych plonów nasion i ilości tego składnika dostępnego z gleby. Do wydania tony nasion wraz z odpowiednią ilością korzeni i słomy rzepak pobiera 50-60 kg
azotu (N) oraz 20 kg siarki (S)

moim zdaniem jednak dajesz b duzo. nie spotkalem sie nigdzie z takimi dawkami siarki ale to tylko moje zdanie ja daje 40-45kg S. Znam goscia co nie daje nic siarki i ma plony nawet 5t. Ale mysle ze takie skrajnosci tez nie sa wskazane. Swoja droga ile kosztuje ten wigor s?
Powrót do góry
malkolm2

PostWysłany: 18:34 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ivanekk1994 napisał:
Panowie Ja pisze ponownie w sprawie smietki korzeniu rzepaku co z tym zrobic bo siedzi biala larwa w korzeniu , w nastepnym tygodniu niby ma byc cieplo to czym to zalatwic?
to jest chowacz a nie śmietka
Powrót do góry
INFOZA

PostWysłany: 15:14 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marbar
Siarka jest dla rzepaku podstawowym składnikiem drugorzędnym koniecznym do życia, który jest przez niego przyswajany przede wszystkim wiosną, jednocześnie z azotem. Siarka odgrywa ważną rolę przede wszystkim w metabolizmie białek i enzymów jak i w syntezie innych ważnych składników pokarmowych.
Z powodu wysokiego zapotrzebowania na siarkę, rzepak reaguje dość wyraźnie na jej brak,
i dlatego nawożenie siarką na stanowiskach, gdzie występują jej niedobory powoduje znaczny przyrost plonu nasion i obniżenie porażenia chorobami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nawożenie siarką zastosować odpowiednio wcześnie, gdyż zastosowanie go dopiero w momencie wystąpienia symptomów niedoboru nie jest już w stanie ograniczyć strat w plonach.
Wysokość dawki azotu zależy od spodziewanych plonów nasion i ilości tego składnika dostępnego z gleby. Do wydania tony nasion wraz z odpowiednią ilością korzeni i słomy rzepak pobiera 50-60 kg
azotu (N) oraz 20 kg siarki (S)
Powrót do góry
ivanekk1994

PostWysłany: 14:21 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie Ja pisze ponownie w sprawie smietki korzeniu rzepaku co z tym zrobic bo siedzi biala larwa w korzeniu , w nastepnym tygodniu niby ma byc cieplo to czym to zalatwic?
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 11:05 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeszcze tydzień może dwa trzeba poczekać
Powrót do góry
wojtus

PostWysłany: 10:03 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam pytanie, dajecie już odżywki na rzepak? Jaki jest bezpieczny zakres temperaturowy stosowania nawozów mikroelementowych? Nie wiem za bardzo co robić bo w nocy temp. spada do zera.
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 08:05 Sro 18 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gregorfik napisał:

a ja powiem, że ani czystej siarki ani siarczanu tylko tlenku (właściwie to jeszcze trójtlenku), ale o tym pewnie myślałeś marbar pisząc o siarczanie Wink

No też prawda.
@INFOZA to tym bardziej ciekawi mnie dlaczego aż tyle tej siarki? Jeśli zapotrzebowanie to góra 50-60 czystej S?
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 20:51 Wto 17 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

INFOZA napisał:
lanz buldog napisał:
INFOZA-maści na ból (słowo zostało usunięte) nie potrzebujesz ?
Pytanie brzmiało czym zwalczac chowacze , tanio i skutecznie. A Ty o cieple majaczysz , kiedy nalot chowaczy trwa w najlepsze .

Maścią to sobie głowe posmaruj a "(słowo zostało usuniete)"?? zawsze czytaj etykietę na opakowaniu(bo widzę że masz z tym spory problem) bądz z konsultuj się z lekarzem Laughing
Ale widzę że rzeczywiście "nalot chowaczy trwa w najlepsze" tylko czemu znów nad twoją głową(może tą maść nie odpowiednią dobrałeś)

(Słowo zostało usunięte)
Powrót do góry
Krzyno

PostWysłany: 20:31 Wto 17 Mar 2015    Temat postu: Rzepak Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem czemu pyrinex skoro na etykiecie jest napisane ze działa najefektywniej w temp 15 -25 st.Celsjusza.... Jeśli są dostępne środki na niższe temp to myślę że racjonalnie jest stosować je teraz
Powrót do góry
adas

PostWysłany: 20:26 Wto 17 Mar 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ile chowaczy w żółtym naczynku macie ? Bo u mnie w zeszły piątek był tylko 1. I się nie powiekszyła ilosc. A co do zabiegu to oczywiste że Pyrynex czyli dursban i na zielony pąk też pyrynex. trzy dni bije jak nic innego.
Powrót do góry
Krzyno

PostWysłany: 20:25 Wto 17 Mar 2015    Temat postu: Rzepak Odpowiedz z cytatem

Panowie po co wam te sprzeczki. Niech sobie każdy pryska czym chce i kiedy chce. Ja jestem zdania żeby fosoforoorganiczne (dursban, pyrinex, nurelle, pyrisimex i inne generyki) stosować na słodyszka w fazie jeszcze zwartego pąka bo wtedy fajnie przytrzyma kilka dni pod warunkiem że jest naprawdę ciepło.
Na chowacza ja proponuję zastosować jakiś perytroid. Jeszcze się wstrzymam bo w nocy ok 0 a przed nami konkretne ochłodzenie także szkodniki raczej nie będą tak aktywne.

deutz112 siary dałeś wystarczająco. Na chowacza jakiś insektycyd wybierzesz ale wiedz o tym że największe szkody w rzepaku to słodyszek rzepakowy w fazie pąka i szkodniki łuszczynowe gdy rzepak przekwita i łuszczyny są malutkie.
Pytałeś o regulator to musisz powiedzieć czy dawałeś i jak coś to co jesienią?
No i jeszcze jedno przy doborze fungicydu, mówisz że pierwszy raz rzepak siałeś to pytanie czy były kiedyś kapustne na tym stanowisku?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 363, 364, 365  Następny
Strona 1 z 365

Skocz do: