Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 22:27 Nie 21 Gru 2014

Siew trawy w czystym siewie
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robern

PostWysłany: 22:02 Sro 14 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie UZ był podobny temat w dziale "zwierzaków" ale chyba został usunięty. Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
andrzej2110

PostWysłany: 12:16 Sob 10 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.doplaty.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=65
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/0616.htm
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Gees

PostWysłany: 08:22 Sob 10 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, czy jest założony jakiś temat ogólnie o TUZ ? Czy ja nie mogę nic znaleźć? A przy okazji, powiedzcie koledzy czy dekowanie łąk obornikiem na zimę jest zgodne z dobrą praktyką rolniczą, czy obornik musi być zawsze przyorany ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robern

PostWysłany: 20:31 Pią 9 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najprostszym sposobem zwalczenia owsa głuchego jest założenie TUZ-u na 7-8 lat. Tyle głuchy owies nie wytrzymuje Laughing
Powrót do góry
mariusz_farm

PostWysłany: 10:37 Pią 9 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nasiona owsa głuchego mogą kiełkować nawet po kilkunastu latach, a kombajn jest idelanym siewnikiem do tego typu nasion
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 20:49 Czw 8 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łąkę czy pastwisko zakładasz raz na kilka lat - więc koszt nasion własnych w stosunku do gotowych mieszanek nie przedstawia się tak tragicznie. Dobrze jeśli masz zaufanego dostawcę (sprzedawcę) nasion, który gwarantuje dobre wschody. Ale co jeśli równomierność wschodów lub siła kiełkowania będzie poniżej 60-70%?
Powrót do góry
Gees

PostWysłany: 07:57 Wto 6 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja robie identycznie jak Dzik z tą tylko różnicą, że całą koniczynę sieje ręcznie.
Cztery lata temu kupiłem od sąsiada 3ha. Przekazał mi po żniwach niezaorane ściernisko odczekałem do jesieni aż powschodzą nasiona chwastów leżące w ziemi i Roundup. Po uschnięci calego badziewia orka i na wiosnę trawa w czystym siewie. I zdziwko na maxa bo najlepiej z całej mieszanki zaczął rosnąć głuchy owies. Było tego tyle, że poprostu równy zielony łan. Odczekałem ażsię zacznie kłosić i skosiłem na siano razem z trawą.
Powrót do góry
andrzej2110

PostWysłany: 20:22 Pon 5 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A zapomiałem dodać że trawa ma być wsiana w mieszance (owies+jęczmień).

40kg?? nie za dużo??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
KamilZ

PostWysłany: 20:16 Pon 5 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="andrzej2110"]Będe wsiewał na wiosne trawe kupkówke ale nie wiem ile się jej powiną siać na ha. Ziemia V-VI klasa. Ma to być łąka 3 kośna. A może jakoś inny gatunek, mieszankę? Przeznaczenie na siano.[/quote

Na ha sie sieje 40kg , to jest prawidlowa dawka. Ja sialem w ubieglym roku we wrzesniu to posialem troszkie gesciej bo na takich lekkich glebach to i tak troche jej wyniknie. pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
dzik

PostWysłany: 20:11 Pon 5 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja robie to tak !!!

kupuje mieszanke ale taką tania nie jakiś bajer do tego kupkówke, kilka paczek konczyny białej i czerwonej !!
sieje rozsiewaczem lejkowym a po kazdym przejezdzie zatrzymuje sie i mieszam to co zostaje w roziewaczu poniewaz ziarenka konczyny strasznie szybko opadaja na samo dno i wysyewają sie najszybciej.....
na mokrzejszych kawałkach posdiewam reka dodatkowa porcje konczyny....potem jezdze po tym agregatem+wałek rurowy a na koncu 2 razy cięzkim wałem....
metoda sprawdza sie od kilku lat....zrezygnowałem całkowicie z drogich holenderskich mieszanek....
Powrót do góry
dzik

PostWysłany: 20:08 Pon 5 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja robie to tak !!!

kupuje mieszanke ale taką tania nie jakiś bajer do tego kupkówke, kilka paczek konczyny białej i czerwonej !!
sieje rozsiewaczem lejkowym a po kazdym przejezdzie zatrzymuje sie i mieszam to co zostaje w roziewaczu poniewaz ziarenka konczyny strasznie szybko opadaja na samo dno i wysyewają sie najszybciej.....
na mokrzejszych kawałkach posdiewam reka dodatkowa porcje konczyny....potem jezdze po tym agregatem+wałek rurowy a na koncu 2 razy cięzkim wałem....
metoda sprawdza sie od kilku lat....zrezygnowałem całkowicie z drogich holenderskich mieszanek....
Powrót do góry
andrzej2110

PostWysłany: 19:44 Pon 5 Lut 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będe wsiewał na wiosne trawe kupkówke ale nie wiem ile się jej powiną siać na ha. Ziemia V-VI klasa. Ma to być łąka 3 kośna. A może jakoś inny gatunek, mieszankę? Przeznaczenie na siano.
Powrót do góry
Rafi

PostWysłany: 08:49 Czw 24 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może mi ktoś po kolei podpowiedzieć co muszę zrobić aby na przyszły rok mieć w miarę wydajną łąkę ?
Otóż obecnie mam ściernisko po życie (koniec sierpnia). Co teraz radzicie zrobić i w jakiej kolejności - orka/kultywator/bronowanie/sianie/wałowanie.
Sianie raczej bez roślin ochronnych, ile kg/ha 40 ?
Aha ziemia piaszczysta VI klasa.

Pzdr
Powrót do góry
Pablooo

PostWysłany: 14:03 Nie 20 Sie 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poznaniak świetnie nadaje się do siewu traw 35-40kg/ha można wysiać na c2-c4
na najwolniejszym przełożeniu.Najważniejsze jest jednak dobre przywałowanie.
Ja zamierzam zrobić walec z kilku opon od przyczepy 825-20 z betonem w środku.
Od dawna myślimy z kolegami o siewniku do podsiewu,ale ciężka sprawa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
robbern

PostWysłany: 19:11 Nie 21 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po zastosowaniu roundapu musisz odczekać min. 2-3 tyg. potrzebne do pobrania i "przetrawienia" herbicydu. 2-gi sposób to zmęczenie perzu - kultywator - po dwóch tygodniach ciężkie brony - po następnych dwóch jeszcze raz brony i orka na głęboko.
Powrót do góry
ArturZ

PostWysłany: 16:30 Nie 7 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja chciałem się podłączyc korzystając z okazji... Mam taki dość mokry kawałek (~30 arów) z którego chciałem zrobić łąkę.. Problemem jest perz
Roundap ma 2 tyg karencji,jak opryskam to muszę: czekać z orką?, talerzować?, kultywatorować? czy też nie pryskać i kultywator,brona,pług,brona?
Rolnikiem jestem na razie od owsa Very Happy
Pozdro i czekam na komentarz
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 22:05 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:
piotr1609 napisał:
Grześ napisał:
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Question Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.
A nie próbował ktoś siać siernikiem podobnie jak rzepak.

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.
Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?Smile

Jak chcesz siać w czystym siewie to tylko pod koniec sierpnia inne terminy są gorsze. Ja się przy niczym nie upieram. Siałem tak i tak i różnicy nie było w pierwszym roku nie ma na co liczyć. Sam szukam jakiegoś siewnika do podsiewu w okolicy ale nic z tego. Zastanawiałem się czy sobie poradzi amazon z 1 tależem zamiast redliczki bo takiego bym szybciej znalazł tylko nie wiem jak z wysiewem u niego. Mam starzejące się łąki i wypadałoby je podsiać w tym roku spróbuję powalczyć ze szczawiami trochę się ich pojawiło.

szczaw czyli bardzo lekkie gleby, tak zza komputera ... ale chyba badanie pH i wapnowanie:)
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 21:53 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: te trawy Odpowiedz z cytatem

Jaki masz siewnik na myśli?
Powrót do góry
robbern

PostWysłany: 21:44 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do jacekpn w celu wyjaśnienia: mieszanki traw DSV i nie tylko obejmują formy krótkotrwałe (jeden - dwa lata użytkowania) ale czysty siew dotyczy szczególnie form wieloletnich - tutaj nie można popełnić błędu przy ich zakładaniu. Większość w domniemaniu zakłada siew wiosenny, a zgodnie z tym co poruszył piotr1609 anomalie pogodowe sprawiają, że lepszym terminem staje się wysiew sierpień - wrzesień - większa wilgotność, mniejsze narażenie na zachwaszczenie - więcej czasu na przygotowanie stanowiska, zniszczenie chwastów. I jak wtedy i szczególnie poco dawać roślinę ochronną.
Przy normalnej wiośnie i lecie - (opady ok 200 mm) nie ma problemu z 2 - 3 pokosami (1 - odchwaszczające po 4-5 tygodniach).
I znam to z wielu osobistych doświadczeń, nie tylko z opowiadań.
Jeśli ktoś chce mieć specjalistyczny siewnik na przeprowadzenie pokazu - proszę info na e-mail - postaram się pomóc - jeśli będzie można ...
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 21:35 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotr1609 napisał:
Grześ napisał:
A na jaki plon liczysz w pierwszym roku zasiewu Question Uważam że zebrana na zielonke roślina ochronna da więcej a konkurencyjność zależy od momentu zbioru rośliny ochronnej. Szkoły są dwie każda ma swoje + i -.

Grześ, cały problem jest w tym, że od kilku lat nie pada deszcz. Jeśli nie byłoby anomalii pogodowych (brak opadów) to uwierz mi, że z siewu czystego traw wiosną zbierzesz 70% spodziwanego plonu w pierwszym roku. Jakośc zbieranego zboża na zielonkę nie dorównuje jakości traw, a plon traw to z reguły jeden pokos. Pokos i to nieduży, ponieważ więkoszość traw w mieszankach to formy jare, lepiej plonujące w pierwszej połowie roku.
Mieszanki traw powinno wysiewać się jesienią. Mniejsze ryzyko i zbieramy w następnym roku niezłe plony. Co o tym sądzisz?Smile

Jak chcesz siać w czystym siewie to tylko pod koniec sierpnia inne terminy są gorsze. Ja się przy niczym nie upieram. Siałem tak i tak i różnicy nie było w pierwszym roku nie ma na co liczyć. Sam szukam jakiegoś siewnika do podsiewu w okolicy ale nic z tego. Zastanawiałem się czy sobie poradzi amazon z 1 tależem zamiast redliczki bo takiego bym szybciej znalazł tylko nie wiem jak z wysiewem u niego. Mam starzejące się łąki i wypadałoby je podsiać w tym roku spróbuję powalczyć ze szczawiami trochę się ich pojawiło.
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 21:35 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekpn napisał:
Mieszanka traw w czystym siewie siana na wiosne, dlatego bo są to odmiany traw niemieckiej firmy CONTRY do uprawy jednorocznej lub dwuletniej. W/g producenta tych odmian traw są to mieszanki wysoko plonujące w I roku.

To co pisałem do tej pory odnosi się do mieszanek traw wieloletnich. Traw jednorocznych (dwuletnich) nie wsiewa się w zboża. Mają bardzo szybki wzrost wiosną i nie potrzebują rośliny ochronnej. Same mogą stanowić roślinę ochronną.
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 21:34 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem naszykowane pole pod kukurydze posiane nawozy nawalone obornika ale zmieniłem zdanie i posiałem trawe tzn miesznke traw z lucerną . wymieszałem trawe z jęczmieniem i owsem i posiałem poznaniakiem , owies był równo z maską w 360 jak kosiłem na kiszonke oprócz tego jeszcze miałem dwa ładne skosy trawy z lucerną

Siałem też trawe na jesieni , ale nieraz bywa tak że decyzja o sianiu wynika na wiosne i ja wole wtedy posiać z jęczmieniem krowy chętnie z niego jedzą kiszonke
Powrót do góry
jacekpn

PostWysłany: 21:29 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszanka traw w czystym siewie siana na wiosne, dlatego bo są to odmiany traw niemieckiej firmy CONTRY do uprawy jednorocznej lub dwuletniej. W/g producenta tych odmian traw są to mieszanki wysoko plonujące w I roku.
Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 21:14 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:

Powrót do góry
piotr1609

PostWysłany: 21:13 Czw 13 Kwi 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: