Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 17:26 Pon 2 Mar 2015

Facelia na nasiona.
Idź do strony 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacekrol

PostWysłany: 15:00 Wto 24 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w ubiegłym sezonie zlikwidowałem połowe facelii własnie przez drutowca, zlekceważyłem go i dał mi popalic. W tym roku niezaleznie co posieje dam dursban na polu po 30-letniej ugórołące, kiedys mój ojcec przestrzega ze pedraki właśnie w 3 roku po likwidacji daja sie najbardziiej we znaki. Na drutowca dursban 2,5l/ha, taką miał kiedys rejstracje?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
panol

PostWysłany: 19:02 Pon 23 Lut 2015    Temat postu: Facelia - drutowce, pędraki... Odpowiedz z cytatem

Będziemy w tym roku siac pare hektarów facelii...poniewaz w przeszlosci mielismy duze problemy z drutowcami na innych plantacjach....ciekawi mnie czy komus insekty stwarzaly problemy w uprawie facelii...Planujemy zakupy Dursbanu:)
Powrót do góry
valdii

PostWysłany: 18:00 Pon 9 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Chciałbym w tym roku zasiać facelię na nasiona, ok 4 ha, czy ma ktoś do sprzedania materiał?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
marian998

PostWysłany: 12:08 Pią 6 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli tak mezotrion 1,2l/ha doglebowo i GALERA 334 SL na liść czy też doglebowo?
co do petkusa - nie wiem jak z facelią, tym K 541 kuzyn mi seradele wyczyścił że aż miło - fakt że dwukrotnie musiał puścić.
Powrót do góry
panol

PostWysłany: 19:06 Czw 5 Lut 2015    Temat postu: Czyszczenie facelii a Petkus k541 Odpowiedz z cytatem

Witam,
Czy wiecie moze jakimi Petkusami czysci sie facelie...na rynku jest ich sporo a mi sie pokazala okazja zakupu Petkusa k541. No i chcialbym sie dowiedziec czy ta maszynka sie nadaje do facelii...Wiem, ze w odroznieniu od modelu 531 ma tylko jeden tryjer...ale moze to nie problem...Bardzo bylbym wdzieczny za podpowiedz bo mi sprzatna sprzed nosa tego Petkusa:)
Powrót do góry
Jacekrol

PostWysłany: 10:39 Czw 5 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Graman co to za srodek? Lontrel IPU nic nie da na przytule, tak jak pisze wjacek pozostaje Galera.
A regulator dla mniejszego wylegania, bo przyznasz ze facelie lubi kłaść
Powrót do góry
marian998

PostWysłany: 21:02 Sro 4 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdybym prysnął na liść którymś z tych oprysków to pomorze na przytulie i bylice ? - Graman 1L z IPU 500 2L/ha lub Lontrel
Powrót do góry
wjacek

PostWysłany: 20:56 Sro 4 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie jak spodziewacie się przytulii to dajcie sobie spokój z uprawą facelii nie ma lekarstwa. No dobra stawiacie duże piwo jest jedno GALERA 334 SL.
Co do azotu nie przesadzajcie 150 kg saletry w dawce 50/50 przed siewem i pogłównie wystarczy. A w jakim celu chcecie stosować symulatory wzrostu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
Jacekrol

PostWysłany: 10:25 Sro 4 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłem, mezotrion nalistnie hamuje wzrozt faceli w dawce ponizej 1l.
Co do azotu to stosowałem dawki podobne do proponowanych przez Ciebie.
Powrót do góry
marian998

PostWysłany: 15:15 Wto 3 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli dolistnie nie za bardzo, ale na małym kawałku w tym roku sprawdzę w dawce 1,5 l/ha dolistnie to będę wiedział. zamierzam ją posiać obok żyta to jak będę skracał żytko to założę troszkę szerzej na facelie i się okaże. No i pytanie ile dawaliście czystego N/ha zakładając że dobry rok, ale tak żeby się nie wyłożyła?
Powrót do góry
Jacekrol

PostWysłany: 15:00 Wto 3 Lut 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz pisze Marcinie, pH dobre dla facelii, na 5 klasie poradzi sobie. Czytałem artykuły o mezotrionie w facelii i jest w 100% bezpieczny doglebowo, IOR zaleca dawke 1,2L zaraz po siewie, a wiec komose zwali z nóg. Co do przytulii to syngenta pisze ze dawka 1l/ha nie zwalcza przytulii a dopiero dawka 1,5 l zwalcza 90-100 % i to w oprysku nalistnym, jak zadziała doglebowo? -raczej słabiej.

Co do regulatorów to nie stosowałem, przydałaby sie jakas wiedza na ten temat bo facelia lubi sie pokładać nawet przy rzadszych siewach. Moze ktoś stosował?
Powrót do góry
marian998

PostWysłany: 13:09 Pon 26 Sty 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam wszystkich
chcę w tym roku posiać facelię na 4 ha klasy 5, ph - 6.5, fosfor w ilości wysokiej, potas średniej, magnez wysoki,
przed siewem planuję 100 kg/ha. saletrzaku i pogłównie 100 kg/ha saletry. tylko tak - pola są po ekologi i mam problem z komosą i przytulią i dla tego ciekawi mnie czy można stosować mezotrion w faceli (nie przychamuje wzrostu, nie przypali roślin) czy ktoś to praktykował?
Myślicie że na takich polach coś urośnie z tej faceli? aha i jeszcze pytanie czy można stosować regulator wzrostu medax lub modus w faceli lub jakiś inny
z góry dziękuje za pomoc i pozdrawaim
Powrót do góry
Jacekrol

PostWysłany: 21:57 Wto 13 Sty 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

link nie działa, mezotrion w dawce 1l/ha?
Powrót do góry
mieciuch

PostWysłany: 22:23 Wto 6 Sty 2015    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jakichś amerykańskich badaniach przeczytałem, że mezotrion by się nadał. http://spottedwing.org/system/files/u1473/42_Flowers.pdf. Co o tym myślicie?
Powrót do góry
Jacekrol

PostWysłany: 21:22 Pon 29 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lontrelem zwalczysz upierdliwe do odciagniecia chabry i przy okazji rumiany. W etykiecie ma komose sredniowrazliwą a wiem ze to tez ciezko odciagnac z nasion facelii.

Warto wiedziec jakich chwastów mozna sie spodziewac na danym polu, bo wszystkiego chemią nie zniszczysz w facelii
Powrót do góry
tomi1349

PostWysłany: 17:03 Pon 29 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacekrol napisał:
z odmianami facelii zbyt duzego wyboru nie ma, miałem przez dwa lata natre, w tym stale. W tym roku wkoncu na + wyszedłem a najmniej sie przykładałem Smile

Co do odchwaszczania to tak jak pisał kolega po siewie Afalon, nalistnie izoproturon (Izoherb, Protugan etc.), Lontrel i Galera.

Tylko afalon już stosowałem na inne rośliny i on strasznie hamuje je.
A sam lontrel w dawce 0,25l/ha wystarczyłby do zwalczenia chwastów?
Powrót do góry
Jacekrol

PostWysłany: 22:39 Nie 28 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z odmianami facelii zbyt duzego wyboru nie ma, miałem przez dwa lata natre, w tym stale. W tym roku wkoncu na + wyszedłem a najmniej sie przykładałem Smile

Co do odchwaszczania to tak jak pisał kolega po siewie Afalon, nalistnie izoproturon (Izoherb, Protugan etc.), Lontrel i Galera.
Powrót do góry
tomi1349

PostWysłany: 18:00 Nie 28 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacekrol napisał:
ja skosilem bez desykacji i nawet niezle sie kosiło, nieduzo mialem to zaryzykowałem. W tym roku uprawa prawie jak w eko i wynik ekonomiczny całekiem całkiem.

Jaką polecasz zasiać odmianę facelii po kukurydzy na ziarno na V klase?
Powrót do góry
ansu

PostWysłany: 13:51 Nie 28 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

....... można jeszcze np. po siewie afalon, po wschodach IPU i jednoliścienne .... w zależności od pogody i chwastów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
tomi1349

PostWysłany: 11:50 Nie 28 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wjacek napisał:
Trzeba wyrobić sobie markę i sprzedawać na własną rękę - ja ze zbytem od kilku lat nie mam problemów i cenę też ustalam jak chcę ( i zawsze po sprzedaży stwierdzam, że za niska) bo poszła by za więcej.

Witam. Mam do Cb takie pytanie odnośnie facelii.
W przyszłym roku zamierzam zasiać na próbę 1ha facelii i jaką odmianę byś mi polecił, jakie nawożenie, opryski ( wyczytałem że powschodowo lontrel 0,25l/ha i na dosuszenie reglone 2l/ha) i to wszystkie opryski?
Stanowisko byłoby po kukurydzy na ziarno.
I jeszcze jedna sprawa jak jest ze zbytem?
Powrót do góry
mieciuch

PostWysłany: 23:14 Nie 7 Gru 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie racja, siać się da, o ile komuś nie przeszkadzają spadki plonów rzędu 30-50%.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 12:13 Nie 23 Lis 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlaczego nie da rady siać grochu w monokulturze? owszem większa presja agrofagów i spadek plonu, lecz przy odpowiedniej ochronie można jeszcze osiągnąć przyzwoity wynik, podobnie z soją i facelią
Powrót do góry
mieciuch

PostWysłany: 08:30 Nie 23 Lis 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze nie bobowe, tylko bobowate, a po drugie soję można siać na razie w monokulturze, gdyż jest to jak do tej pory roślina obca, uprawiana na małą skalę i cała fitopatologia i entomologia nie zdążyła się jeszcze rozgościć oraz dodatkowo bakterii brodawkowych współżyjących ze soją u nas w glebie nie ma wcale, a gdy dasz nitraginę, to rozwiną się co najwyżej umiarkowanie, a w kolejnym roku już jest ich sporo. Spróbuj zasiać groch lub łubin w monokulturze, no nie da rady, ze soją niebawem będzie podobnie.
Powrót do góry
panol

PostWysłany: 19:23 Sob 22 Lis 2014    Temat postu: Facelia w monokulturze Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawosci czy wiecie czy facelie mozna uprawiac w monokulturze, rok po roku? My siejemy soje i mozna ja siac rok po roku i rezultaty sa doskonale ale to bobowe. Ciekawi mnie jakie sa wasze doswiadczenia. Dziekuje, Leszek
Powrót do góry
zieluch111

PostWysłany: 13:20 Wto 7 Paź 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

już pisze
Smile
facelia została zebrana w ostatnią niedziele
plon będzie raczej marny około 250kg ha ale to przez suszę w sierpniu bo bardzo nierównomiernie kwitła i ciężko było utrafić w termin zbioru część roślin całkowicie się osypała na głównym pędzie a część miała jeszcze całe zielone kwiatostany
zbiór ciężki nie czekaliśmy na całkowite zaschnięcie roślin gdyż każda mgła rosa obfita o tej porze roku powodowała pękanie i osypywanie sie nasion
zebrane przyczepka w burtach "4" na brudno gdyż na mokrych badylach nie dało się na czysto wszytko wyjeżdżało za kombajn
tak czy owak miało być wielkie ... a nie jest najgorzej Smile
jeśli ktoś poszukuje nasionek facelii to chętnie sprzedam około 500 kg:) czystej Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 1 z 12

Skocz do: