Skocz do zawartości
orkan

dopłaty bezpośrednie do sadów 2006

Rekomendowane odpowiedzi

W instrukcji wypełniania wniosku na 2006 rok wprowadzono definicję sadu (600 drzew lub 2000 krzewów na ha). Mam na sad dopłaty ONW. Nie spełniam tej definicji. Jeśli nie zachowam sadu nie spełnię 5 letniego warunku zachowania obszaru produkcji rolniczej. Jaką moc prawną ma ta definicja sadu? Czy mogę mój sad (40a) nazwać ogródkiem przedomowym? W ewidencji gruntów część mam sad, część PS. Co z ONW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W instrukcji wypełniania wniosku na 2006 rok wprowadzono definicję sadu (600 drzew lub 2000 krzewów na ha). Mam na sad dopłaty ONW. Nie spełniam tej definicji. Jeśli nie zachowam sadu nie spełnię 5 letniego warunku zachowania obszaru produkcji rolniczej. Jaką moc prawną ma ta definicja sadu? Czy mogę mój sad (40a) nazwać ogródkiem przedomowym? W ewidencji gruntów część mam sad, część PS. Co z ONW?

 

Sprawa jest troszeczkę dyskusyjna - z jednej strony - wymogi dobrej kultury (oraz praktyki) rolnej ... która tak na dobrą sprawę określona jest przez naszego ustawodawcę dość "ogólnie". Tak więc jeśli wpiszesz "sad" a kontroler stwierdzi że dobra kultura rolna (jego zdaniem) nie jest zachowana (na dobrą sprawę można dochrzanić się do: braku / nieodpowiednich cięć pielęgnacyjnych, niewłaściwego rozstawu sadzonek itp. itd.)- możesz liczyć na zmniejszeniami.

Z tego co wiem definicja sadu (tak samo jak lasu) nie jest określona w żadnej ustawie jeśli chodzi o ilość drzew czy krzewów na ha (jest określenie zwarty obszar).

Dużo bezpieczniejsze jest wpisanie "ogródek przydomowy" - co zresztą jest prawdą jeśli "dary" z tej działki rolnej nie są produkcją towarową (nie masz obowiązku trzymać rachunków, faktur czy prowadzić księgowości jeśli nie jest to dział specjalny). Tak więc jeśli wpiszesz "ogródek przydomowy" wszystko powinno być OK, ONW nie zwracasz bo grunt użytkujesz w dalszym ciągu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam się ubiegać o dopłaty bezpośrednie tylko mam pewien problem z sadem (ogródkiem przydomowym). Mianowicie oprócz drzew i krzewów owocowych mam w sadzie posadzonych dla ozdoby kilka kwiatków, jednego świerka - czy jak zdeklaruję to jako ogródek to nie przyczepią się do tych kwiatków i świerka? Ogólnie użytkuje sad rolniczo, koszę trawę, zbieram owoce itp.

Proszę o odpowiedź,

Pozdrawiam,

Dawid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...