Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 07:18 Sob 25 Paź 2014

mieszania nawozów z herbicydami

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robbern

PostWysłany: 20:17 Pią 26 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z licznych doświadczeń wynika, że skutecznośc działania herbicydu w mieszance z mocznikiem i siarczanem magnezu zależy od właściwości samego herbicydu. Herbicydy obecnej generacji (działające po kilku dniach od zabiegu) zazwyczaj lepiej działają w takiej mieszance - po prostu chwasty lepiej wchłaniają mieszankę nawozowo herbicydową i tym samym pobierają większą dawkę środka.
Natomiast szybko działające herbicydy (dawne Chwastoksy i Aminopieliki) są zagłuszane przez nawozy - po prostu mocznik pozwala przetrwac chwastom okres działania.
Ale to są ogólniki z doświadczeń - zawsze na opakowaniu lub ulotce informacyjnej (stronie www producenta) można znaleźc info o możliwości mieszania z nawozami - dolistnymi lub mocznikiem. [/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
polszu

PostWysłany: 22:29 Wto 16 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1 aga1 napisał:
witam
mam jedno pytanie czy mozna stosowac siarczan amonu zamiast siedmiowodnego na pszenice zimowa razem z mocznikiem i alertem a jesli tak to w jakiej ilosci zastosowac ten siarczan
proszeo szybka odpowiedz

a i jeszcze jedno ...siarczan amonu dodaje się wraz z mocznikiem do wiekszości form glifosatu - herbicyd nieselektywny (Randap, Rodeo, Perzocyd...) po to by miał bardziej agresywne działanie zwłaszcza względem starszych "zdrewniałych" roślinek więc z pola pszenicy mogło by zostać "klepisko" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
diver

PostWysłany: 15:18 Wto 16 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy spotkał się ktoś może w internecie z jakimis fachowymi opracowaniami na ten temat? Jeżeli tak to bardzo prosiłbym o jakieś linki..

pzdr!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
polszu

PostWysłany: 14:28 Czw 11 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam się że NIE, z następujących bardzo prostych względów:

1) Magnez działa leczniczo i zapobiega poparzeniom przez mocznik....
2) Magnezu (zresztą siarki też) brakuje w glebie a deteminują pobieranie innych mikro i makro elementów i wpływają zasadniczo na kondycje rośliny i plon...

wg siarczan amonu w mieszaninie poparzy te roślinki ..nie słyszałem o takiej praktyce..może wypowiedzą się inni
Powrót do góry
1 aga1

PostWysłany: 10:20 Czw 11 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
mam jedno pytanie czy mozna stosowac siarczan amonu zamiast siedmiowodnego na pszenice zimowa razem z mocznikiem i alertem a jesli tak to w jakiej ilosci zastosowac ten siarczan
proszeo szybka odpowiedz
Powrót do góry
polszu

PostWysłany: 06:36 Sro 10 Maj 2006    Temat postu: A dodajecie tytanitu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedna uwaga ja do Huzara (chwastoksów, Aminopielik Gold....) dodawałem dodatkowo niewielkie ilości Tytanitu rzedu 45-50ml/ha max. razem z mocznikiem 10% i z wspomnianym siarczanem jednowodnym (mikrokomlex..) 5kg/ha wszystko na 300l/ha wody opryski pod wieczór

Jacko dzięki za odpowiedź jesli możesz coś więcej napisać o Twoich doświadczeniach z Mocarzem to napisz na forum lub skrzynke: polszu@wp.pl

pod Moczarza zostało mi nie wiele ale stosowałem go wyłącznie na czysto... a nie ukrywajmy ..sytuacja zmusza rolników do szukania kompromisów
Powrót do góry
jacko

PostWysłany: 17:32 Wto 9 Maj 2006    Temat postu: Re: Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magn. i mocznik Odpowiedz z cytatem

polszu napisał:
Jezeli ktos coś wie napiszcie prosze.
Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magezu i ewntualnie mocznikiem?

zazwyczaj stosowałem Huzara w miesznince takiej 10% stężenie mocznika + kg siarczanu magnezu (Mikrokomlpex..) na 1 hektar na 300l wody ..

Teraz jednak muszę część pól jechać tanim Mocarzem czy mogę zrobic jakąś mieszanine z nawozami...?? ma ktos doświadczenie ???

czekam drodzy forumowicze na opinie ...
Pozdrawiam

spokojnie możesz mieszać z jednym i drugim
Powrót do góry
polszu

PostWysłany: 16:41 Wto 9 Maj 2006    Temat postu: Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magn. i mocznikiem? Odpowiedz z cytatem

Jezeli ktos coś wie napiszcie prosze.
Mieszaliście Mocarza 75 WG z siarcczanem magezu i ewntualnie mocznikiem?

zazwyczaj stosowałem Huzara w miesznince takiej 10% stężenie mocznika + kg siarczanu magnezu (Mikrokomlpex..) na 1 hektar na 300l wody ..

Teraz jednak muszę część pól jechać tanim Mocarzem czy mogę zrobic jakąś mieszanine z nawozami...?? ma ktos doświadczenie ???

czekam drodzy forumowicze na opinie ...
Pozdrawiam
Powrót do góry
Alek

PostWysłany: 08:03 Wto 9 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja na ozime daje mocznik w stężeniu od 3-5% + obowiązkowo siarczan magnezu ok 5kg/ha mieszanina atlantis + sekator i nic się złego nie dzieje. Trzeba uważać na nawrociach i stykach bo dwukrotne nałożenie takiej cieczy moze poparzyć, najlepszym rozwiązaniem są ścieżki no i najlepiej taki zbieg wieczorkiem.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 22:12 Nie 7 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mieszałem mocznik w stężeniu 1 % do IPU+ Mustang. I nic nie zauważyłem pewnie musiałbym zrobić jakąś działkę pół na pół to mógł bym coś powiedzieć na ten temat. Co do pozostałych to mieszając z nawozami zaoszczędzasz na kosztach zabiegu. Jak sobie policzyć to często stosowanie extra zabiegu z mikroelementami to jego koszt przewyższa koszt "środka". Co do opini że można obniżać dawki pestycydów gdy mieszamy "nawozy" w szerokim znaczeniu tego słowa ze ŚOR to nie wydaje mie się to udane. Ja stosuję w dawki po środku zalecanych ale coś czuję że będę musiał zwiększyć ze względu na czas reakcji "szkodnika". Niby padnie od tej dawki ale bedzie się długo truł i podjadał to co powinno być dla roślinki uprawnej.
Moim zdaniem te nawozy to dopalacz dla roślin.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacko

PostWysłany: 21:07 Nie 7 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wjacku - stosowanie środków z nawozami dolistnymi jest możliwe i praktykowane. Zresztą na pewno to robisz i Ty. Najczęsciej stosuje się z fungicydami oraz insektycydami. Po prostu - czasy stosowania są podobne. Z herbicydami stosuje rzadko się z powodu różnic w czasie stosowania. Jeśli już to najczęsciej wiosenne stosowanie w zbożach ozimych. Spokojnie można stosować np siarczan magnezu - bardzo polecam. Często, szczególnie po zimie na "wymęczone" rośliny na "start" można dać ekolist, basfoliar. Tak samo kukurydza. Jeśli masz kukurydzę w 3-4 liściach i dajesz jakiś herbicyd, a do tego kukurydza cierpi na brak fosforu (zimno) to nic nie stoi na przeszkodzie, dodać np basfoliar lub podobny.
Powrót do góry
wjacek

PostWysłany: 20:37 Nie 7 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu bym polemizował ale każdy ma w jakimś stopniu rację rozumię stosowanie nawozów z insekcydami ale z herbicydami ???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
jacko

PostWysłany: 21:08 Sob 6 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawozy generalnie nie poprawiaja działania herbicydu, lub tylko trochę. Nie tak jak adjuwanty. Ja np stosuję niektóre herbicydy zbożowe łącznie z czystym RSM - em. Np ipu, mocarz. Trochę też rozmijają się terminy stosowania nawozów nalistnych z terminami stosowania herbicydów - więc temat jest mało popularny
Powrót do góry
wjacek

PostWysłany: 19:40 Sob 6 Maj 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawozów z herbicydami nie radzę stosować, dodając nawóz do herbicydu zwiększasz jego działanie i możesz spalić roślinę właściwą - poprawcie jeśli się mylę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
diver

PostWysłany: 17:04 Sob 6 Maj 2006    Temat postu: mieszania nawozów z herbicydami Odpowiedz z cytatem

Witam!
Poszukuje coś na temat mieszania nawozów z herbicydami , czy ktoś spotkal sie może z jakimiś materiałami na ten temat, jeżeli tak prosiłbym bardzo o linki albo na PM.

pozdrawiam!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: