Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 06:10 Czw 23 Paź 2014

wapno budowlane na pole???
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrews

PostWysłany: 21:53 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba tak zrobię kolego dzięki za podpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
tekmie

PostWysłany: 14:56 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Sądzę że najbardziej wiarygodną informację uzyskasz w stacji gdzie badają glebę na zasobność składników pokarmowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
andrews

PostWysłany: 12:59 Czw 23 Lut 2012    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam panowie mam pytanie odnośnie wapna budowlanego gaszonego, bo koło mnie jest stara kopalnia piasku, którą właściciel zasypuje różnymi odpadami poprodukcyjnymi (takimi na które ma pozwolenie). Co jakiś czas przywożą mu patelnie wapna, wygląda jak wapno takie lasowane, tylko jest brudne i się nie nadaje do żadnej produkcji. Mógłbym takie brać od niego za free, nawet na pole by sypał, tylko jak to rozwozic i czy wogóle warto ?? Mam swojego ostrówka więc z załadunkiem nie byłoby problemu ale czy to by rozwiózł rozrzutnikiem z adapterem?? Za tym przedsięwzięciem przemawia to że miałbym wapnowane pole w kosztach rozrzucenia go. Podpowiecie coś w tym temacie?? A może ktoś wie jak sprawdzić czy to jest wapno??
Powrót do góry
osa21

PostWysłany: 07:08 Pią 30 Kwi 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedigrom napisał:
Witam, mam pytanie. Moja babcia rozsiała kilka - kilkanaście kg wapna budowlanego (nie wiem, jakiego rodzaju) na powierzchnię na której ma być ogród warzywny. Zrobiła to na jesieni. Czy wapno nie będzie miało szkodliwego wpływu na warzywa, skoro ogród ma być sadzony niedługo?

ja w zeszłym roku posiałem przed zamym sianiem ogródka przydomowego i wszystko było w porządku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG Tlen
jedigrom

PostWysłany: 10:29 Czw 29 Kwi 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie. Moja babcia rozsiała kilka - kilkanaście kg wapna budowlanego (nie wiem, jakiego rodzaju) na powierzchnię na której ma być ogród warzywny. Zrobiła to na jesieni. Czy wapno nie będzie miało szkodliwego wpływu na warzywa, skoro ogród ma być sadzony niedługo?
Powrót do góry
MMDD

PostWysłany: 01:26 Sob 2 Maj 2009    Temat postu: wapno budowlane na pole??? Odpowiedz z cytatem

zenek31 napisał:
Nie pytam złośliwie tylko po prostu nie wiem:
Dlaczego w takim razie nie ma sodu zamiast potasu w nawozach wieloskładnikowych?

Bo nie jest roślinow potrzebny w takich ilościach, żeby trzeba nim było nawozić. Ale soli drogowej nie polecam bo powoduje zasolenie gleby - dlatego usychaja drzewa przy drogach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zenek31

PostWysłany: 12:12 Wto 16 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pytam złośliwie tylko po prostu nie wiem:
Dlaczego w takim razie nie ma sodu zamiast potasu w nawozach wieloskładnikowych?
Powrót do góry
ansu

PostWysłany: 11:42 Wto 16 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artgon napisał:
ano tak sobie pomyslałem że jesli stosuje sie sól potasową,
to cześć skladnika zawiera sól drogowa, która mi zbywa....
Chlorek sodu jak nazw wskazuje zawiera sód który może zastąpić część potasu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
men2face

PostWysłany: 19:09 Nie 14 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artgon napisał:

Shocked
Powrót do góry
artgon

PostWysłany: 17:54 Nie 14 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak posypiesz dużo saletry to trawę też wypali...///
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 09:05 Pią 12 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ciekawe czemu przydrożne drzewa usychają ... Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
artgon

PostWysłany: 20:38 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
szopen72

PostWysłany: 20:26 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co?
Powrót do góry
artgon

PostWysłany: 19:32 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie:
Czy można stosować w uprawach rolnych sól drogową?
Jeśli tak to to na jakich i w jakich ilościach

Pozdro..
Powrót do góry
erdem

PostWysłany: 15:16 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miecz100 napisał:
gdzie można nabyć wapno granulowane???? czy ktoś morze wie z góry dziękuję za pomoc Rolling Eyes

http://www.lhoist.pl/frames/Frame-Rol-Produkty/Frame-Rol-Produkty.htm
Sa również wapna typowo granulowane wygladajace jak np polifoska ale cena to 600zł/t Oxyfertil natomiast wyglada jak sól potasowa da sie rozsiać normalnym rozsiewaczem do nawozu typu lejek itp.
Powrót do góry
miecz100

PostWysłany: 10:47 Czw 11 Wrz 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gdzie można nabyć wapno granulowane???? czy ktoś morze wie z góry dziękuję za pomoc Rolling Eyes
Powrót do góry
arturkj

PostWysłany: 01:48 Pią 24 Sie 2007    Temat postu: Kupno granulowanego wapna Odpowiedz z cytatem

Grześ napisał:
jozekrej napisał:
można siac i budowlane ale jest jeden problem iż szybko działa i krótko co za tym idzie lepsze jest rolnicze o mniejszej zawartości wapna u nas furore robi wapno granulowane 80% wapna ale cena zwala z nóg 440zł tona trocze słono tyle żę nie przewala się ton

To może lepiej stosować nawozy z zwiększona zawartością Ca np. superfosfaty lub can 27(jak się nie mylę). Coprawda nie zmieni to pH jak prawdziwe wapno ale przynajmniej się nie pogłębia zakwaszenie gleby.

Poszukuję firm od których można zakupić wapno granulowane, coś ciężko ich znaleść, a popyt na wapno jest.
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 14:26 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problemu metali ciezkich chyba nie ma gdyz wapno rolnicze palone jest odpadem przy produkcji wapna budowlanego i pochodzi często z tzw jednej beczki..Na pole bym go nie stosował gdyz jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczone do celow budowlanych i jest sporo drozsze miin obciazone inna stawka vat.Ale jak ktoś mimo wszystko chce je stosowac to w sumie kto bogatemu zabroni...
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 07:57 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Burakom nic się nie stanie jak wapno będzie wysiane w sierpniu po sprzęcie przedplonu. ale nawozy fosforowe lepiej było by dać końcem listopada. obornik najlepiej na wiosnę. Buraki tolerują odczyn zasadowy, nie lubią kwaśnego będzie dobrze
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 07:51 Wto 8 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Efektywność działania wapna obrazuje krzywa logarytmiczna. Na różnych glebach inna jest efektywna dawka ekonomiczna i w zależności od % zawartości CaO, nie ma sensu stosowanie innej dawki jak 1t-3t/ha. Wapna budowlanego nie stosujcie, bo nie trzyma jakości. Raz wprowadzone metale ciężkie do gleby będzie ciężko usunąć. Jeżeli wejdziecie w program rolnictwa zrównoważonego, są tam pobierane próbki roślin pod kątem zawartości met. ciężkich
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 20:29 Pon 7 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja siałem kiedyś na wiosne przed burakami ale pole było potem zgruberowane i zaorane płytko i wszystko było OK
Powrót do góry
solek01

PostWysłany: 18:06 Pon 7 Maj 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ktos mi powie czy wapno mozna zastosowac zaraz po zniwach a na wiosne siac buraki cukrowe? czy wapno nie spali siewek burakow?
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 17:27 Wto 6 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

damian9871 napisał:
nie wprowadzaj zamętu w głowie gościowi to chyba logiczne że gleby klasy I-III nie będą piaszczyste
Mady rzeczne mogą zawierać znaczne ilości piasków, przejedź się w łódzkie dużo gleb klas II i III posiada znaczne ilości piasku. według ciebie piaski należą do klasy IV i V. ja mieszkam w górach u nas klasa IV obejmuje ciężkie gliny i iły, a klasą I, II i III objęte są lekkie gleby położone w dolinach rzecznych. Lub ciężkie gleby napływowe (aluwialne) położone u podnóża stoków. Bonitacja gleb nie jest dobrym wskaźnikiem jakie wapno można stosować i nie idzie w parze z grupą agronomiczną.
Nie można powiedzieć tak jak Ty twierdzisz, że wapno tlenkowe należy stosować na KLASY gleb I-III bo gro tych gleb jest glebami organicznymi, na które nie jest wskazane wapno tlenkowe.
Przy doborze wapna bierzemy pod uwagę Exclamation GRUPĘ AGRONOMICZNA GLEBY Exclamation
1 bardzo lekkie 2 lekkie 3 średnie 4 ciężkie 5 torf. na 1 i 2 stosujemy jedynie wapno węglanowe na 3 do wyboru, a na 4 ze względu na duże właściwości buforowe kompleksu sorpcyjnego zalecane jest wapno tlenkowe.
Jeżeli ktoś chce zajmować się rolnictwem a nie potrafi odróżnić grupy agronomicznej od klasy gleby to nie będę nawet komentował tematu.
Niewłaściwe zastosowanie wapna tlenkowego może spowodować odłożenie sie gipsu.
Powrót do góry
damian9871
Moderator

PostWysłany: 12:03 Wto 6 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wprowadzaj zamętu w głowie gościowi to chyba logiczne że gleby klasy I-III nie będą piaszczyste
Powrót do góry
biolmol

PostWysłany: 23:49 Pon 5 Mar 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest już wapno tlenkowe granulowane 80% CaO, koszt 300zł to nie będzie pylić. Przy stosowaniu wapna nie bierze się pod uwagę klasy gleby, a jedynie grupę agronomiczną, na I i II (piaski żwiry) stosuje się węglany, na III tlenek lub węglan, a na IV (gliny i iły) najlepiej tlenek. Jak pod palcami w glebie czujesz dużo piasku bezpieczniej będzie stosować węglan. To sie tyczy gleb mineralnych. Na glebach organicznych lepiej nie stosować wapna tlenkowego, jeżeli już musimy to najlepiej stosować delikatnie węglany, albo np: skorupki jajek z kurnika lub przetwórni.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: